Andrea.M.
28.04.18,20:33
Chcela by som si dať nainštalovať klimatizáciu. Bývam na 6. poschodí, byt bez balkóna, klíma by teda bola na spoločnej, zateplenej fasáde. Potrebujem nejakú žiadosť/povolenie? Byt je v OV, družstevný. Vďaka za info.
Andrea.M.
28.04.18,18:41
Ďakujem za odpoveď. K tomu stavebnému povoleniu som práve čítala úplný opak - že klíma nie je stavba ... tu je konkrétna citácia. Tak teraz neviem. "04. november 2016
Odpoveď samosprávy
Dobrý deň,
ďakujeme za Váš podnet.
V zmysle metodického usmernenia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR zo dňa 28.12.2010 vo všeobecnosti platí, že satelitné jednotky na príjem TV signálu, klimatizačné jednotky , sušiče bielizne a niektoré svetelné zariadenia sú technickými zariadeniami. Tieto technické zariadenia nie sú súčasťou stavby (§ 43 stavebného zákona ) ani stavebným výrobkom (§ 43f stavebného zákona), ktoré by so samotnou stavbou tvorili kompaktný celok, t.z. ich absencia by nespôsobila nefunkčnosť stavby ako napr. chýbajúca elektroinštalácia, kanalizácia, výťahy a pod. Taktiež montáž takýchto technických zariadení nie je možné považovať za stavebné práce (§ 43 g stavebného zákona) tak, ako sa za stavebné práce nepovažuje. Z uvedeného vyplýva , že montážou týchto technických zariadení nie sú dotknuté ustanovenia stavebného zákona."
buchač
28.04.18,18:54
Koľko chceš opačných názorov a aj linkov ???
https://www.google.sk/search?client=opera&q=klimatiz%C3%A1cia+na+fas%C3%A1de+domu+povolenie&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl

Ale napoviem inak.
Majiteľmi celého domu sú všetci....čiže sa majú právo vyjadriť ?
Majú !

- Máte zateplenú fasádu ?
Máte !
- Sú v tom aj peniaze všetkých ?
Sú !
- Ak spodnému susedovi začne zatekať do bytu z dôvodu narušenia fasády, kto bude vinný ?
Ty !
- Kto bude znášať nekomfortné bývanie následkom prípadnej pliesne ?
Sused !
Andrea.M.
28.04.18,18:58
Áno, s týmto úplne súhlasím. Práve som aj inde našla, že súhlas spoluvlastníkov je potrebný. Ale to stavebné povolenie myslím, že nie.
buchač
28.04.18,19:05
Ale je...tomu ver.

Ale ak chceš, urob aj bez neho.
Nejaká "dobrá" duša sa vždy nájde, čo to nabonzuje. ;)
...a problém + pokuta bude raz dva na svete.
Andrea.M.
28.04.18,19:10
OK, tak skúsim ešte info na družstve. Že sa ja tým tak trápim. U nás majú ľudia klímu a nikto sa ma nepýtal, či s ňou súhlasím. :/ Ale tak sicher je sicher. To je fakt.
dmc
28.04.18,19:26
pokuta ??
buchač
28.04.18,19:33
Andrea.M.
28.04.18,19:59
Presne. Nič nejdem prestavovať, ani rekonštruovať, ani nič podobné.
misoft
28.04.18,22:26
Ach jaj.... Zlata, Zlata.... trepeš dve na tri.
misoft
28.04.18,22:30
Nuž Andrea - byt nie je tvojim majetkom, ale majetkom bytového družstva. To za prvé. Vonkajšie obvodové múry sú spoločným majetkom. Klimatizáciou na stene môžeš poškodiť fasádu - teda - POTREBUJEŠ súhlas bytového družstva a aj všetkých spolunájomníkov ostatných bytových jednotiek.
To to písala Zlata Marcinová - ona asi z višne spadla - je nepravda. Dúfam len v to, že si tiež niekto všimne, že montovala satelit na SPOLOČNÝ majetok a prikážu jej ho dať dole.
Andrea.M.
29.04.18,06:07
Byt je v osobnom vlastnictve. Za sociku mozno majetkom druzstva,no neskor riadne odkupeny.
Andrea.M.
29.04.18,08:23
04. november 2016
Odpoveď samosprávy
Dobrý deň,
ďakujeme za Váš podnet.
V zmysle metodického usmernenia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR zo dňa 28.12.2010 vo všeobecnosti platí, že satelitné jednotky na príjem TV signálu, klimatizačné jednotky , sušiče bielizne a niektoré svetelné zariadenia sú technickými zariadeniami. Tieto technické zariadenia nie sú súčasťou stavby (§ 43 stavebného zákona ) ani stavebným výrobkom (§ 43f stavebného zákona), ktoré by so samotnou stavbou tvorili kompaktný celok, t.z. ich absencia by nespôsobila nefunkčnosť stavby ako napr. chýbajúca elektroinštalácia, kanalizácia, výťahy a pod. Taktiež montáž takýchto technických zariadení nie je možné považovať za stavebné práce (§ 43 g stavebného zákona) tak, ako sa za stavebné práce nepovažuje. Z uvedeného vyplýva , že montážou týchto technických zariadení nie sú dotknuté ustanovenia stavebného zákona.
misoft
29.04.18,08:42
OK - byt v osobnom vlastníctve - ALE LEN BYT!!!!!! Vonkajšia obvodová stena ti celá nepatrí! Patrí všetkým, zodpovedá za ňu družstvo/správca bytového domu. Namontovaním na tento obvodový múr si TY polepšíš, ale ostatným POŠKODÍŠ ich podielový majetok.
Ani vodovodný rozvod, stúpačky, kanalizácia v šachte NIE je LEN tvoja, patrí VŠETKÝM v tomto dome!!!!!!!!
misoft
29.04.18,08:46
Predstav si - i ja mám satelit, bol som medzi prvými v bloku, kto ho mal. Ale MUSEL som mať súhlas ostatných, správca tiež pridal súhlasné vyjadrenie - a to ho nemám NA obvodovom múre, ale uchytený na konštrukcii balkónu. A to bol ešte rok 1990!!!!!!!!!!
misoft
29.04.18,09:11
Volovina!
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182#cl1
§2 ods.4
§11 ods.4, ods.5

A teraz buď MÚDRA!
Necituj STAVEBNÝ zákon, ale Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - a tam je to jasne napísané.
Takže - POTREBUJE súhlas spoluvlastníkov a správcu!
avalik
29.04.18,09:22
182/1993 o vlastníctve bytov

§ 2


(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.


(2) Bytovým domom (ďalej len „dom”) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

§ 11

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.13)
avalik
29.04.18,09:29
nemáš pravdu, dala som neužitočné ... to, že vlastníkom bytov vo vašom dome, vrátane teba je jedno aký vzhľad má dom je váš problém, odzrkadlí sa to na trhovej hodnote bytu, zároveň narušením zateplenia mohlo dôjsť k zániku záruky.
misoft
29.04.18,09:36
A čo má samospráva s tým spoločné? Je to jej majetok? Je ona správcom? NIE - tak ju do toho prdlajs. Ak by sa však na dome niečo menilo, čo by nebolo v súlade s územným plánovaním - vtedy sa do toho samospráva namontuje.
misoft
29.04.18,09:38
To isté som citoval v paragrafoch i v komente pod názvom otázky...
avalik
29.04.18,09:43
prepac, necitala som ... reagovala som na prispevky Zlatice, ze nie je nic potrebne a ze sa nedocitala o suhlase, preto som dala konkretne ustanovenia zakona aj so zvyraznenim
ivka70
29.04.18,11:03
To sa sakra mylis, keby si kazdy vlastnik bez suhlasu ostatnych mohol robit akukolvek upravu na vonkajsich stenach a vesat tam, co mu napadne, dopadli by nase bytove domy ako v Rusku, staci poguglit zopar fotiek.
Nastastie to riesi Zakon o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov, kde sa hovori o bytovych domoch a povinnostiach a pravach vlastnikov a ty tu uplne zbytocne vytahujes nieco, co s tym nesuvisi.
Pri montovani klimatizacie nejde o stavebny zakon, ale o spoluvlastnictvo bytoveho domu.
buchač
29.04.18,11:05
Tak na tento príspevok som teda čakal ... až som sa dočkal.

Síce som včera vymazal svoj príspevok, takže odišli aj komenty, takže teraz inak.

CITUJEM :

Andrea.M. (http://www.porada.sk/member.php?u=377048) (Dnes 10:23) 04. november 2016
Odpoveď samosprávy
Dobrý deň,
ďakujeme za Váš podnet.
V zmysle metodického usmernenia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR zo dňa 28.12.2010 vo všeobecnosti platí, že satelitné jednotky na príjem TV signálu, klimatizačné jednotky , sušiče bielizne a niektoré svetelné zariadenia sú technickými zariadeniami. Tieto technické zariadenia nie sú súčasťou stavby (§ 43 stavebného zákona ) ani stavebným výrobkom (§ 43f stavebného zákona), ktoré by so samotnou stavbou tvorili kompaktný celok, t.z. ich absencia by nespôsobila nefunkčnosť stavby ako napr. chýbajúca elektroinštalácia, kanalizácia, výťahy a pod. Taktiež montáž takýchto technických zariadení nie je možné považovať za stavebné práce (§ 43 g stavebného zákona) tak, ako sa za stavebné práce nepovažuje. Z uvedeného vyplýva , že montážou týchto technických zariadení nie sú dotknuté ustanovenia stavebného zákona.



ODPOVEDÁM :



Keď sa cituje, tak všetko a nie iba to, čo sa hodí zadávateľovi/ľke...!!!!!

UPRIAMUJEM pozornosť na stranu 2, odstavec druhý.



P.S.:

Jden krk mám...aj ten dám v šanc, že kto je zadávateľka.
Neexistuje, že sa mýlim !!!!!
Andrea.M.
29.04.18,12:31
Vyprosujem si takéto osočovanie, že citujem len to, čo sa mi hodí. Odpoveď správcu som našla na webe a tu je originál - teda presne to, čo som citovala! https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/34161/klimatizacie-na-fasade-domu-bez-suhlasu-a-povolenia
buchač
29.04.18,12:42
Ja ti zvysoka seriem na to, či a čo si vyprosuješ !

Včera som ti dal viacero informácií, ktoré ti nevyhovovali.
Tak čo sa takými, ako si ty ?

Ale keď si myslíš, že samospráva je viac ako ministerstvo, tak potom sorry.

...a mimochodom...nechcel by som mať podobných dilinov (čo si všetko chcú robiť podľa svojho) za susedov.
misoft
29.04.18,16:22
Pozri sa do komentárov pod otázkou, tam je odo mňa uvedený. Zaujímavé je, že práve TY sa tu oháňaš všetkým možným a pritom ani NEVIEŠ ani Ň o nejakom zákone.
Teda: prišla si sem len akože radiť, pritom spamuješ....
Dokonca i Google o ňom vie... len sa ho treba "spýtať" (to asi však ani nevieš).
buchač
29.04.18,16:27
Lidičky...šak celá téma je len trollovanie od 9XX @ company (jeho viacerých nickov).
misoft
29.04.18,16:38
avalik je taká zlatá, že ti dala znenie konkrétnych § - ja som dal odkaz na celý zákon. Môžeš študovať.... aby si v obraze bola....
dmc
29.04.18,16:46
kluud...slusnejsie by sa nedalo ?
vicktor
30.04.18,08:09
Na jednej strane je potrebny suhlas susedov, na druhej strane by ma fakt zaujimalo kolko satelitnych anten, klimatizacnych krabic, pradlovych susiakov, zasklenych lodzii bolo riadne odsuhlasenych...
ivka70
30.04.18,10:57
uz pri kladeni svojej otazky si presne vedela, ktory je to zakon aj bol prilozeny, skutocne len trollujes .... ja som len upresnila svoj komentar, aby ti to bolo jasne, keby si chcela citat s porozumenim :)
Dáša_
30.04.18,11:17
jasne, keď ide o teba, nepotrebuješ žiadny súhlas. Lebo si to ty. Ale keď schodza niečo odhlasuje, tak je to zle, lebo nesúhlasia s tebou :D :D
buchač
30.04.18,11:30
Dáši ... trefa !!!
buchač
30.04.18,15:00
Hehehe....:D :D :D

Vlado, to aj na ryby chodíš takto, že si neprečítaš zákon a lovíš tam, kde sa nesmie...a lovíš vtedy, keď sa to nesmie ?

P.S.:
Vlado, Vlado a prečo nevystupuješ pod pôvodným nickom ?
Dáša_
30.04.18,15:09
nejak nám to tu mizne :D - keď ide o teba, môžeš všetko, keď spoluvlastníci odhlasujú niečo, čo sa nepáči tebe, tak je oheň na streche
avalik
30.04.18,15:16
Zlata Marcinova, vymazala si vymínuskovanu odpoveď a aj napriek argumentácii vyššie, že nemáš pravdu, znova opakuješ svoju neužitočnú odpoveď
Dáša_
30.04.18,15:21
a ešte poznámka k vymazanému komentáru - zákony nestačí čítať, ono ich treba sem tam aj chápať. Hlavne súvislosti, nestačí vidieť niečo izolovane :D
buchač
30.04.18,15:31
Zlata Marcinová alias Vlado X vymazal len preto, že som ho oslovil a poukázal na jeho totožnosť.

Že prečo koná ako koná ?
To ja veru neviem, ale je zaujímavé, že potrebuje k svojej realizácii tooooľko nickov.
misoft
30.04.18,15:45
Lebo vyhodíš dverami, naspäť vlezie oknom....
ivka70
30.04.18,15:56
pre sprostych alebo tych, co sa na nich hraju, som musela opravit
majkii
30.04.18,15:58
Andrea.M, inštalácia klimatizácie na stenu obvodového plášťa môže spôsobiť viacero problémov, ak je zateplenie ešte v záruke, môže to spôsobiť stratu záruky, druhá vec je odvod kondenzátu, na fasádu vypúšťať neradno, a odvod vody hadičkou do odpadu v kúpeľni, takže další zásah do spoločných častí domu.
po tretie, chladič vydáva hluk, ktorý môže v neprimeranej miere zhoršiť kvalitu bývania susedom.
Možno by stálo za úvahu zakúpiť mobilnú klímu, ktorú netreba montovať na fasádu.
Ak predsalen uvažuješ s montovanou klímou, tak dobre ti radia viacerí (okrem Zlaty M.) že potrebuješ súhlas spoluvlastníkov. Ten ti môžu udeliť na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení (neviem akú máte správu domu). Odporúčal by som ti to pred schôdzou prejednať so zástupcom alebo predsedom.
U nás v dome máme schválené akým spôsobom a za akých podmienok sa môžu montovať satetelity aj na fasádu, zasklenia balkónov, ale klimatizačné zariadenia zatiaľ nie.

Ten, kto sa rozhodne konať bez súhlasu vlastníkov a protiprávne musí počítať s tým, že sa dotknutí vlastníci budú domáhať odstránenia nielen tej časti klimatizácie, ktorá je na spoločných častiach domu ale môžu sa domáhať aj náhrady spôsobenej škody na fasáde.
Len pre zaujímavosť ak sa nejaký exot v dome rozhodne vyrezávať francúzke okná len pár mesiacov po zateplení, čo myslíte ako by to dopadlo? Presne tak!
Veľa zdaru
misoft
30.04.18,17:48
NETREP!!!!!
Vyššie som písal .... a to vtedy sa ani súhlas nevyžadoval!
sito
30.04.18,20:20
Valika, ale to nie je chyba Dušana, že vie čítať, čítať s pochopením. Chyba nemusí byť v čítaní, či čítania sa to netýka? :D
sito
30.04.18,20:27
Má to viac súvislosti, nie len dve strany. :D:D:D
sito
30.04.18,20:28
Zlata Marcinova (Dnes 12:25) ziadne
misoft (Dnes 19:48) NETREP!!!!!
Vyššie som písal .... a to vtedy sa ani súhlas nevyžadoval!
Zlata Marcinova (Dnes 21:10) ziadne
Zlata Marcinova (Dnes 21:19) ziadne
sito
30.04.18,20:35
:eek: A pre tých, čo sa nehrajú a nie sú ... :confused:
sito
30.04.18,20:37
Zlata Marcinova (Včera 18:30) mi: lenze ty si prisiel teraz, medzitym uz ivka upravila svoj komentar
misoft (Včera 18:38) avalik je taká zlatá, že ti dala znenie konkrétnych § - ja som dal odkaz na celý zákon. Môžeš študovať.... aby si v obraze bola....
Zlata Marcinova (Včera 19:42) ja sa nehadam. nie avalik, ale ivka opravila svoj kometar
ivka70 (Dnes 12:57) uz pri kladeni svojej otazky si presne vedela, ktory je to zakon aj bol prilozeny, skutocne len trollujes .... ja som len upresnila svoj komentar, aby ti to bolo jasne, keby si chcela citat s porozumenim
Zlata Marcinova (Dnes 13:04) opravila si, alebo nie ? Zakon o bytovych domoch nepoznam. Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - ano.
ivka70 (Dnes 17:56) pre sprostych alebo tych, co sa na nich hraju, som musela opravit
Zlata Marcinova (Dnes 18:47) SPROSTO si ho len napisala, pripominalo to skor nejaky stavebny zakon