arcttica
29.04.18,15:54
Dobrý deň, prosím o radu, mandátna zmluva medzi FO a PO, môže takúto zmluvu mať riadne zamestnaná FO s manželkinou s.r.o.? Ak áno je to nejako časovo obmedzené? Transferová dokumentácia je pravdepodobne samozrejmosť, ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
29.04.18,14:30
O akú činnosť ide?
arcttica
29.04.18,18:05
PO prevádzkuje detské interiérové ihrisko a FO by mala zmluvu napr. na prevádzkovanie, mohlo by byť?
veronikasad
29.04.18,18:16
Dôvod, pre ktorý to chceš riesit mandatnou zmluvou namiesto dohody v zmysle Zákonníka práce?
arcttica
29.04.18,18:20
To neviem pytali sa ma na možnosť mandátnej zmluvy tak zistujem možnosti, je táto zmluva nejako inac postavená ako klasická dohoda alebo aký je v tom rozdiel popravde prvýkrát som počula o takejto zmluve medzi FO a PO, :-)
Onko
29.04.18,20:04
Mandátna zmluva môže byť aj medzi FO a PO alebo FO a FO, ale FO na strane mandatára, teda toho, čo poskytuje služby za odplatu, musí byť podnikateľ, teda živnostník alebo v obdobnom postavení.
Druhá vec je, o akú činnosť ide. Závislú činnosť je možné vykonávať iba podľa zákonníka práce na pracovnú zmluvu alebo dohodu.
Práca prevádzkového personálu detského ihriska je podľa mňa závislá činnosť, zamestnanec sa musí držať pokynov zamestnávateľa a prácu vykonávať v presne stanovenom čase a mieste.
arcttica
30.04.18,06:30
A co moze byt predmetom mandatnej zmluvy lebo uz som nasla aj na administrativne prace a zo je tiez podla mna zavisla cinnist dakujem pekne
Onko
30.04.18,15:42
Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Ak pod administratívnymi prácami si predstavíme sekretárku, čo celý deň sedí vo firme a počúva pokyny šéfa, tak je to závislá činnosť. Ak si pod tým predstavíme prevzatie listov, ktoré treba dať do obálok a odniesť na poštu, tak to môže byť živnosť, ktorú živnostník poskytuje viacerým zákazníkom v priebehu dňa.
arcttica
30.04.18,16:38
Cize ide o to co sa do zmluvy uvedie mala by to byt sluzba, spravne? Dakujem pekne
veronikasad
30.04.18,16:45
Ty ale v zadaní témy nepíšeš, či táto osoba má živnosť.
arcttica
30.04.18,16:52
Nema je to riadny zamestnanec ktoreho manzelka vlastni s.r.o. a chceli ho tam zamestnat na mandatnu zmluvu pravdepodobne kvoli odvodom.
Mária27
30.04.18,17:07
Ak je jedným z účastníkov zmluvy nepodnikateľský subjekt, namiesto mandátnej zmluvy sa použije príkazná zmluva podľa § 724 a nasl. občianskeho zákonníka. Príkazná zmluva môže nahradiť aj pracovnú zmluvu.