pipo
10.08.06,10:52
Chcel by som predať počítač ktorý som zakúpil za svoje(za mzdu som SZČO). Chcem ho predať ako SZČO ale tak aby som nemusel platiť z neho opätovne daň. Ide to?

Vďaka
Milan Benka
10.08.06,09:02
Zo zadania chápem, že PC nebolo uplatnené v nákladoch (výdajoch).
SZČO nemôže predať, čo nemá. Ak však to spraví, príjem zdaní.

Doporučujem predať na kúpno predajnú zmluvu ako občan nie ako SZČO.
Milan7
10.08.06,09:05
Pre odpoveď musíš upresniť , čo je kúpil za svoje ? Ak si ho kúpil ako SZČO ,zaradil si ho do majetku ? Zaradil si ho ako dlhodobý či krátkodobý majetok / podľa vstupnej ceny / ? Odpisoval si PC ? Aká je jeho zostatková cena ? Ak si ho nezaradil do svojho majetku tak ho môžeš predať bez vplyvu na základ dane.
pipo
10.08.06,09:49
Práveže som ho nedal do nákladov, ale chcel by som ho predať ako SZČO z dôvodu, aby si ho iný SZČO mohli dať do nákladov(ešte na ten PC poskytujem záruku cca 1rok). Inak aj ako SZČO predávam Hardware a Software.
Zita5
10.08.06,09:54
Práveže som ho nedal do nákladov, ale chcel by som ho predať ako SZČO z dôvodu, aby si ho iný SZČO mohli dať do nákladov(ešte na ten PC poskytujem záruku cca 1rok). Inak aj ako SZČO predávam Hardware a Software.

Nejako sa to zamotáva .:rolleyes:
alušik
10.08.06,09:55
Nie je vôbec problém predať ho na kúpno-predajnú zmluvu ako občan. Iná SZČO si to uplatní do výdavkov v cene dohodnutej v zmluve.:) Nemusíš ho predávať ako SZČO.;) Ak áno, tak zdaníš.
Zita5
10.08.06,10:07
Zo zadania chápem, že PC nebolo uplatnené v nákladoch (výdajoch).
SZČO nemôže predať, čo nemá. Ak však to spraví, príjem zdaní.

Doporučujem predať na kúpno predajnú zmluvu ako občan nie ako SZČO.

S týmto súhlasím .............

Re: Predaj PC
Práveže som ho nedal do nákladov, ale chcel by som ho predať ako SZČO z dôvodu, aby si ho iný SZČO mohli dať do nákladov(ešte na ten PC poskytujem záruku cca 1rok). Inak aj ako SZČO predávam Hardware a Software.
/guote pipo /

Ale po doplnení zadávateľa sa mi to zdá nejasné ......a to z dôvodu toho , že predáva Hardware a Software .......toto je jeho podnikateľská činnosť

Moja doplňujúca otázka .........PC bol zakúpený v inej firme a skôr ako sa začalo podnikať ?
pipo
12.08.06,10:12
Počítač som kupoval ja ale nie za firemné ale za svoje(mzda), už počas podnikania.
Milan Benka
12.08.06,10:30
Rozhodujúce je, či si si jeho nákup dal do nákladov, alebo nie.
Ak nie, potom ho predaj na kúpnopred. zmluvu ako občan. Druhá strana si ho kľudne môže dať do nákladov.
Paula
12.08.06,10:31
Počítač som kupoval ja ale nie za firemné ale za svoje(mzda), už počas podnikania.

Za svoje (mzda), takto vnímam príjem v rámci pracovného pomeru. Príjem v rámci Tvojej živnosti, keď svoje služby (tovar) predávaš na faktúru (alebo inak) odberateľovi, nie je mzdou. Ak si PC zakúpil z príjmu ako SZČO, nie je mi jasné, prečo si nákup neúčtoval do výdavkov. Upresni, o akej "mzde" píšeš.
andrej_rv
12.08.06,10:42
Počítač som kupoval ja ale nie za firemné ale za svoje(mzda), už počas podnikania.Vo všeobecnosti je predaj hnuteľného majetku, ktorý nebol zaradený v obchodnom majetku daňovníka, v zmysle § 9 ods. 1 písm. d) ZDP oslobodený od dane. Nato, aby si ho iný SZČO mohol dať do nákladov, nie je potrebné, aby ho kupoval od iného podnikateľského subjektu (napr. od iného SZČO), daňovo uznaným výdavkom (pokiaľ spĺňa ostatné podmienky uvedené napr. v § 2 ods. i) ZDP ) je aj cena zaplatená za kúpu PC od fyzickej osoby - bežného občana.
Predaj môžeš uskutočniť napr. formou kúpno-predajnej zmluvy (vzory sú na Porade k dispozícii). Keďže však podnikáš v oblasti hardware, správca dane sa môže zaujímať, či naozaj ide o majetok, nákup ktorého si si nedal do výdavkov ako OSZČ. Podľa môjho názoru by k zmluve bolo vhodné priložiť pôvodnú faktúru, z ktorej je zrejmé, že tovar nebol predaný podnikateľovi, t.j. nie je uvedené IČO a DIČ odberateľa. (Ak bol nákup na bloček z ERP, tak originál dokladu, aby bolo zrejmé, že do Tvojho účtovníctva sa nedostal).
andrej_rv
12.08.06,10:47
Za svoje (mzda), takto vnímam príjem v rámci pracovného pomeru. Príjem v rámci Tvojej živnosti, keď svoje služby (tovar) predávaš na faktúru (alebo inak) odberateľovi, nie je mzdou. Ale zase zdanený príjem z rozdielu medzi podnikateľskými príjmami a výdavkami je tiež príjem zo živnosti, ktorý je u podnikateľa obdobný mzde zamestnanca. Ak PC kupoval z takéhoto zdaneného príjmu, tiež je to podľa mňa "za svoje" a z toho kúpenú hnuteľnú vec môže predať ako oslobodenú od dane...
Orsz
12.08.06,11:14
K tomuto všetkému chcem len upozorniť, že softvér nie je možné predať, ak to nie je jeho podnikateľská činnosť, je to lincencované na konkrétnu osobu - fyzickú, či právnickú s upozornením na jeho nepredajnosť tretej osobe, a nie je možná ani jeho prevoditeľnosť. Na túto vec chcem upovedomiť preto, že neodporúčam toto uvádzať na faktúru ako predmet predaja. Ak máte niekto iné skúsenosti s touto problematikou, napíšte.
Zita5
12.08.06,11:23
Práveže som ho nedal do nákladov, ale chcel by som ho predať ako SZČO z dôvodu, aby si ho iný SZČO mohli dať do nákladov(ešte na ten PC poskytujem záruku cca 1rok). Inak aj ako SZČO predávam Hardware a Software.


Ty predávaš PC ako súkromná osoba , a záruku poskytuješ ako firma ?
Myslím , že môžeš iba posunúť ďalej záručný list kupujúcemu, ktorý si dostal Ty pri kúpe , nie ?

Ak poskytuješ záruku ako firma .....tak tu jedno vylučuje druhé .Ber to pipo ako poznámku .:rolleyes: