Demi0
30.04.18,08:14
Dobrý deň,

môže sa poplatok spojený s zasielaním dedičstva poštovou poukážkou stiahnuť z dedenej čiastky?
Mám poslať pozostalosť po nebohom dedičovi. Prebehlo už dedičské konanie, kde je uvedená suma, ktorú mám poslať. Dedič odmietol prijať sumu bankovým prevodom a dožaduje sa zaslania sumy poštovou poukážkou. Takže, môžem mu siahnuť na dedičstvo a poslať sumu poníženú o poštovné poplatky? .Prosím o radu, resp. zákon alebo odkaz, kde by som o tom niečo našla. V občianskom zákonníku som nič nenašla. Ďakujem
Katy a R
30.04.18,06:55
no tak mu pošli, ako si želá - veď nie každý musí mať účet! (ty môžeš zo svojho účtu)
- z max sumy 15 tis je poplatok 7 eur - to ťa hádam nezruinuje☺
https://www.posta.sk/sluzby/postovy-poukaz-na-vyplatu
Mária27
30.04.18,07:17
Je v rozhodnutí uvedené poslať alebo vyplatiť?
Demi0
30.04.18,07:26
Ja mu to pošlem, a mňa 7 e nezruinuje. Len financie budem posielať ako zariadenie, ktoré patrí pod verejnú správu. A tam už im to vadiť bude, tých 7 Eur.
Demi0
30.04.18,07:27
Vyplatenie preplatku je v rozhodnutí
Katy a R
30.04.18,07:29
ak je s ním trošku ťažšia dohoda - tak ja by som obetovala aj 20-30 eur (nech je pokoj) . Ale asi záleží, ako Mária píše - že ako je formulovaná tá povinnosť v rozhodnutí?
doplnenie - že to s tým zariadením som nepochopila (zdedilo aj zariadenie?)
Mária27
30.04.18,08:08
občiansky zákonník

§ 567
(1) Dlh sa plní na mieste určenom dohodou účastníkov. Ak nie je miesto plnenia takto určené, je ním bydlisko alebo sídlo dlžníka.

§ 561
(1) Ak možno záväzok splniť viacerými spôsobmi, má právo voľby dlžník, ak nebolo dohodnuté inak. Od vykonanej voľby však nemožno odstúpiť.
Demi0
30.04.18,08:36
Toto som čítala, ale dedičstvo nie je podla mňa dlh. A nie je tam ani uvedené, či ho môžem ponížiť o poštové poplatky.
Mária27
30.04.18,09:00
Ak máš plniť, tak si dlžník. Vymáhalo by sa to od teba ako dlh.
Ak ste si nedohodli iné, môžeš mu to vyplatiť v hotovosti v mieste tojho bydliska. Upozorni ho, že mu poštovnépri zaslaní strhneš.
Poštovné je bežná výdavok.
buchač
30.04.18,09:16
Zlata Marcinova (Dnes 08:24) Ako odmietol prijat sumu bankovym prevodom ? Rovno mu to posli cez internetbanking a kasli na jeho zelania
=====================
To vážne ???

Nie - nemôž mu siahnuť na dedičstvo, je to jeho nárok.
Áno - musí splniť jeho prianie, je to jeho nárok, nemá čo riešiť jeho voľbu, nepoznáš okolnosti.

Poštovné si dá uplatniť iným spôsobom ...dohodou.


...a ozaj mimochodom.
By ma zaujímalo, ako by osoba osobe poslala love cez banking :
- keď osoba napríklad nemá účet...takých sú tisíce.
- keď osoba odmietne poskytnúť číslo účtu a aj banku.
Demi0
30.04.18,10:41
Ďakujem
Jakubec
03.05.18,08:29
Maria, pri vyplate v hotovosti je miesto plnenia bydlisko dlznika. Takze nie v mieste JEHO bydliska (ako si uviedla), ale v mieste bydliska toho, co vyplaca. Veritel ma vycestovat za dlznikom, ak chce peniaze a nedohodnu sa inak a dlznik si nezvoli iny sposob vyplaty.
Jakubec
03.05.18,08:45
Ako napisala Maria27, riad sa § 567 Obcianskeho zakonnika. Ak mas plnit, vystupujes pre ucely § 567 ako dlznik. Mas preto pravo volby sposobu plnenia zavazku, ak ste sa nedohodli inak. Byt tebou a nechciet zaplatit postovy poplatok, dam veritelovi (tomu, komu mas plnit) moznost vybrat si z nasledujucich sposobov plnenia:

a) zaplatis na jeho ucet
b) zaplatis postovou poukazkou s tym, ze zaplatena suma sa znizi o poplatok za postovu poukazku
c) veritel si pride ku Vam do uradu, kde mu vyplatite peniaze v hotovosti (ak to nie je zakazane inym zakonom, neviem o aku vysoku sumu sa jedna).

Daj mu termin na vyjadrenie s tym, ze ak sa nevyjadri, zaplatis mu peniaze na jeho ucet.
Mária27
03.05.18,12:11
Máš pravdu, opravila som.