janiely
30.04.18,11:05
Ahojte, idem opravovať RZD 2017. Podľa informácií ktoré mám, urobím nové RZD 2017 kde uvediem na tlačive "oprava". Vznikne mi nedoplatok, ktorý zamestnancovi zrazím v najbližšom výplatnom termíne (pani na call centre mi povedala, že tak môžem urobiť do konca roka, ale na pokyne na finančnej správe je uvedené, že v najbližšom termíne, takže radšej čím skôr). V tom mesiaci to hneď zahrniem do mesačného prehľadu R.03 (+) a odvediem správcovi dane. Otázka znie, čo s podaným ročným hlásením? To bolo podané s jeho nesprávnym výpočtom (aj keď to tam svietilo, podali sme....). Máme ho opraviť na správny výpočet? Alebo táto oprava bude predmetom ročného hlásenia za r. 2018 ? Prosím o akékoľvek usmernenie, robím to prvý krát. Ďakujem.
veronikasad
30.04.18,10:30
RZD nie je možné opravovať. Výdaj zamestncovi potvrdenie
o vykonaní RZD a sám poda dodatočné daňové priznanie a vysporiada daň. DP treba správne vyplniť, samozrejme môžeš to urobiť za neho.
janiely
30.04.18,10:53
volala som 2x na call centrum finančnej správy, tam mi povedali, že sa len nanovo vygeneruje ročné zúčtovanie, ktoré ale označím ako "oprava" ručne na tlačive. A zahrniem do mes. prehľadu 04/2018, do R03 (+). To mi povedali aj na mzdovom centre: "podľa usmernenia FS SR môžete spraviť kvázi "nový" výpočet RZD a rozdiel vysporiadať v aktuálnom mesiaci, ale inak v zákone nenájdeme možnosť robiť "opravného" RZD". .... tak potom fakt neviem ako mám postupovať.
janiely
30.04.18,10:55
z finančnej správy:

Otázka č. 2 – Nesprávne uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane

Vykonali sme zamestnancovi ročné zúčtovanie dane za rok 2016. Nesprávne sme však uplatnili nezdaniteľnú časť základu dane. Akým spôsobom máme túto chybu opraviť,. Je potrebne aby si zamestnanec podal daňové priznanie typ A? Ako má zamestnanec postupovať, ak už na DU zaslal vyhlásenie s darovaním 2 % zaplatenej dane?

Odpoveď

Ak ste zamestnancovi v ročnom zúčtovaní za rok 2016 nesprávne vypočítali daňovú povinnosť (uplatnili ste nezdaniteľnú časť základu dane v nesprávnej sume), prepočítate daňovú povinnosť zamestnanca (na tlačive ročného zúčtovania za rok 2016 s uvedením poznámky - oprava dane) a vyčíslite nedoplatok/preplatok na dani za rok 2016, ktorý zamestnancovi zrazíte/vyplatíte pri najbližšom výplatnom termíne a odvediete správcovi dane spolu s preddavkami daného mesiaca resp. znížite odvod preddavkov. Suma nedoplatku/preplatku na dani za rok 2016 bude v príslušnom mesačnom prehľade uvedená na r. 3. Suma poskytnutých 2% zaplatenej dane sa nemení.
Jarka 1
30.04.18,11:05
Však zavolaj správkyni dane a povedz o čo ide aj s tým, čo poradili z FS. Dohodnete si ako postupovať.
Katy a R
30.04.18,11:16
Janiely - podľa mňa sprav za zamestnanca dodatočné DP A .. všetko vyplníš podľa návodu - suma na 2% sa už nemení - ale všetko je tam v tom konkrétnom riadku zohľadnené.
myslím, že takto to budeš mať jednoduchšie - myslím, že ako zam-eľ nemusíš nič opravovať. (či myslíš, že by bola pre zam-ca pokuta?)
janiely
30.04.18,11:29
nie, to bola chyba na strane zamestnávateľa, preto si myslím, že by to mal aj zamestnávateľ zo svojej pozície opraviť. (z-nec nemá prečo dostať pokutu). No asi sa poradím so šéfom, lebo z finančnej správy vyplýva, že to má opraviť zamestnávateľ podľa toho, čo vyššie uvádzam /z fin.správy/. Cez DPFO A by sme museli otravovať zamestnanca s podpisom DPFO a pod....a nepovedala mi o tejto možnosti ani pani na call centre ani z pokynu to nevyplýva.
janiely
30.04.18,11:32
tak môžem aj takto. OK. Ďakujem.
Katy a R
30.04.18,11:32
jasné máš pravdu - nevedela som, že nechceš vôbec do toho zaťahovať zamestnanca. ja len že to DDP by bolo jednoduchšie;)
janiely
30.04.18,12:12
no to uvidíme, s čím bude viac roboty,.. ja som túto chybu ešte nemala a teda ani neopravovala, takže uvidím ešte čo povie šéf, ako to celé vyriešime, hlavne že sme tie ročné zúčtovania kontrolovali s kolegyňou 4 očami :(