witch
30.04.18,13:55
Dobrý deň,

robila som DP FO kolegyni, sú s manželom spoluvlastníky pozemku, ktorý prenajímajú. Príjem som im podelila na základe §4ods.8 do ZD, odpočítala každému 500€. Podla mňa na základe §49a ods2 nie sú povinný sa registrovať pre DIČ. ( povinnosť registrácie pre príjem z §6 ods.3 okrem pozemku)
Kolegyňu si ale predvolali na DU, že sa musí registrovať pre DIČ. Keď im doniesla zmluvu o prenájme, kde je predmet prenájmu uvedený pozemok, vadilo im, že ako prenajímateľ je na zmluve uvedený iba manžel. Podľa LV sú bezpodieloví spoluvlastníci obaja manželia.
Musia byť na zmluve uvedený obidvaja manželia a keď nie sú, môže si dať príjem z prenájmu do ZD iba jeden z manželov?
Musím im urobiť obom dodatočné DP?
Katy a R
30.04.18,14:57
k registrácii som nepozerala (máš to zistené) , k zdaňovaniu - zákon toto hovorí (pripnem) ☺ - tak si aj spravila! (predpokladám, že ten pozemok manžel nemá zaradený v obchodnom majetku - len normálne prenajímajú)
zze/2003-595/4/8
Mária27
30.04.18,15:44
Nemusia byť na zmluve uvedení obaja manželia. Ide o správu spoločného majetku, nie o disponovanie s ním.
Aj na disponovanie stačí súhlas druhého manžela, ktorý nemusí byť ani písomný. V tomto prípade si manželka uplatňuje príjem, teda súhlas určite dala. Ak by súhlas nedala, mohla by sa dovolať relatívnej neplatnosti nájomnej zmluvy, čo asi (určite) ona nechce.

Uzavretie nájomnej zmluvy je právny úkon, z ktorého sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne (§ 145 ods. 2 OZ). Teda sú oprávnení deliť si príjem.
misoft
30.04.18,16:56
A tak teda by mala upozorniť pracovníčku DÚ, aby sa naučila ich vlastný zákon.
witch
02.05.18,15:01
pani povedala na citované zákony a §, že tomu nerozumie, že nám to zoberie a uloží a nechce to ani vidieť, že podklady nech si necháme pre prípadnú kontrolu... toľko k odbornosti...