ajtik
10.08.06,10:19
Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
abel
10.08.06,08:28
Ajtik, to nie je paušálna daň, ale paušálne výdavky, za rok 2006 si môžeš uplatniť 40 % z príjmov ( v tvojom prípade cca 220 000.- Sk) ako výdavky bez toho, aby si ich preukazoval. K tomu si ešte prirátaš odvody do poisťovní, zatiaľ zrejme len do zdravotnej. V prípade, ak by si vykonával remeselnú činnosť, môžeš si uplatniť až 60 % z príjmov.
Barbara
10.08.06,08:30
Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?


To nie je paušalná daň, asi si chcel povedať paušalné výdavky -, teraz sa to robí tak, že z príjmu, t.z. že u Teba z príjmu z tých 550 0000,- sa odrátajú paušalné výdavky ui remeselníka/ napr. murár/ 60% a u neremeselníka 40%.
a ešte môžeš odrátať za rok 2006 - poistné do Soc. poisťovni / keď to platíš/ a preddavok do Zdravotnej poisťovni a ešte aj za 1 mobil ,aby si to neprehnal tak takých 40%, aby Ti daňový úrad z tých nákladov nevyhodil.
takže si to prerátaj , či sa Ti to oplatí.
Johanka
10.08.06,08:31
Paušálna daň je dávno zrušená.
Ale existuje možnosť uplatniť si výdavky percentom z príjmov, tzv. paušálne výdavky. Pre rok 2006 je to 40 % z prijmov. Ak by si poskytoval niektorú z remeselných služieb, ktoré sú vymenované v prílohe č.1 Živnostenského zákona, môžeš si do výdavkov uplatniť 60 % príjmov.
K takto vypočítaným výdavkom si ešte môžeš ako výdavok uplatniť preukazne zaplatené sociálne a zdravotné poistenie. Bližšie v § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov.
Johanka
10.08.06,08:33
To nie je paušalná daň, asi si chcel povedať paušalné výdavky -, teraz sa to robí tak, že z príjmu, t.z. že u Teba z príjmu z tých 550 0000,- sa odrátajú paušalné výdavky ui remeselníka/ napr. murár/ 60% a u neremeselníka 40%.
a ešte môžeš odrátať za rok 2006 - poistné do Soc. poisťovni / keď to platíš/ a preddavok do Zdravotnej poisťovni a ešte aj za 1 mobil ,aby si to neprehnal tak takých 40%, aby Ti daňový úrad z tých nákladov nevyhodil.
takže si to prerátaj , či sa Ti to oplatí.
a ešte na seba si odrátaš 90.816,-, na manželku keď nemá vlastný príjem viac, než 90.816,- alebo keď má menej tak 90816,- - jej vlastný príjem. na deti počet * 6480,- ročne.
takže zhruba takto
Ak si uplatní výdavky percentom z príjmu, tak žiadny mobil!
Čo sa týka detí - ide o daňový bonus, pre ktorý treba splniť určité podmienky.
Barbara
10.08.06,08:39
[quote=Johanka]Ak si uplatní výdavky percentom z príjmu, tak žiadny mobil!


ale áno- viď debaty čo sa týkajú daňových priznaní:)

otázka zo dňa 2.1.2006
Je mi vše jasné, ale keď si uplatňuje niekto paušalné výdavky , aj ten si môže aspoň tých 40% uplatniť aj za mobil, teda za hovory?????,,

dík za odpoveď.


odpoveď:

Re: Mobilný telefón v nákladoch

--------------------------------------------------------------------------------

V paušálných výdavkoch sú obsiahnuté aj výdavky na mobilný telefón,preto sa to volá paušálne že nemusíš konkrétne evidovať a dokazovať jednotlivé výdavky.
__________________
Johanka
10.08.06,08:52
Čo áno? Ten mobil? :eek:
§ 6 ods.10 ..... Ak si daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť .....;) .
Zadávateľ otázky je jasný daňovo-účtovnícky začiatočník, tak srandičky treba odložiť .
abel
10.08.06,10:32
Barbara, v tých 40 % resp. 60 % sú určite zahrnuté aj náklady na mobil aj čokoľvek ostatné, okrem odvodov do poisťovní. Debaty som síce nečítala, ale prečítam si radšej zákon.
Johanka
10.08.06,10:49
Barbara sa pýtala v inej téme a asi si zle vysvelila odpovede
http://www.porada.sk/t7721-p3-mobiln-telefn-v-nkladoch.html .Myslím, že z toho vyplynula jej odpoveď ...
annab
17.08.06,08:03
ja mam tiez jednu otazku k pausalnym vydavkom lebo vaham ci si zalozit zivnost. som zamestnana ale zaroven by som chcela zivnost od 1.9.2006 do konca roka by som mala na zivnosti prijem priklad 500 000sk takze si mozem odratat 40% a zdanit 19% z 500 000-40%=300 000 *19% a zaplatim dan 57 000Sk naozaj sa uz neda nic ine odratat zo zakladu dane 300 000Sk? nezdanitelna ciastka pomerom mesiacov v roku alebo nieco? dakujem
daniek
17.08.06,08:16
ja mam tiez jednu otazku k pausalnym vydavkom lebo vaham ci si zalozit zivnost. som zamestnana ale zaroven by som chcela zivnost od 1.9.2006 do konca roka by som mala na zivnosti prijem priklad 500 000sk takze si mozem odratat 40% a zdanit 19% z 500 000-40%=300 000 *19% a zaplatim dan 57 000Sk naozaj sa uz neda nic ine odratat zo zakladu dane 300 000Sk? nezdanitelna ciastka pomerom mesiacov v roku alebo nieco? dakujem
keď budeš pokračovať aj naďalej v zamestnaní a u zamestnávateľa si uplatníš nezdaniteľnú časť tak si ju nemôžeš uplatniť dvakrát, ešte sa k tomu dajú pripočítať odvody ak by si si pĺatila naviac okrem zamestnávateľa a ešte nezdaniteľnú časť na manžela ak nedosiahol príjem... § 11 - 595/2003 Z. z.
annab
17.08.06,08:21
daniek dakujem ale asi sa uz nebude dat odratat nic , ked manzel je tiez zivnostnik a nezd. ciastku mi odpocita zamestnavatel. a odvody by som v prvom roku neplatila zak je to presne tak ako som pisala. som si chcela byt len ista. dakujem
eop
25.08.06,07:00
Ja mam tiez taký problém s paušálnymi výdavkami. Jeden klient je iba SZČO počas roka má od januára do augusta príjem cca 500tis., výdavky cca 25tis. (telefóny), je slobodný, má životné poistenie 12tis. Je pre mna asi výhodnejšie spraviť paušálne výdavky 40%? Nie je to remeselná živnosť. V minulom roku mal jednoduché účtovníctvo, môžem teraz prejsť na paušálne výdavky?
Ďakujem
Danila
25.08.06,07:29
Prejdi na paušále vydávky, je to jednoznačne výhodnejšie, pokiaľ nemá časté pracovné cesty.
renča1
25.08.06,08:24
Ja mam tiez taký problém s paušálnymi výdavkami. Jeden klient je iba SZČO počas roka má od januára do augusta príjem cca 500tis., výdavky cca 25tis. (telefóny), je slobodný, má životné poistenie 12tis. Je pre mna asi výhodnejšie spraviť paušálne výdavky 40%? Nie je to remeselná živnosť. V minulom roku mal jednoduché účtovníctvo, môžem teraz prejsť na paušálne výdavky?
Ďakujem


Môžeš zmeniť a to na základe splnených podmienok podľa zákona o dani z príjmu:

nesmieš byť platiteľom dph, ak si platiteľom dph len časť roka, tak si za tú časť roka kedy nie si platiteľom môžeš uplatniť výdavky %, ak si celý rok platcom dph , tak si nemôžeš uplatniť výdavky % vôbec.
daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 ZDZP (predchádzajúci rok si bol účtov.jednotkou – uplatňoval si si skutočné výdavky ) na spôsob podľa § 6 ods.10 (spôsob- výdavky %) alebo ak začal účtovať po období v ktorom nebol účtovnou jednotkou (výdavky %) , upraví základ dane za zdaňovacie obdobie ktoré predchádzalo tejto zmene. O úprave základu dane hovorí § 17 ods.10) zákon o dani z príjmu.
eop
25.08.06,10:48
Môžeš zmeniť a to na základe splnených podmienok podľa zákona o dani z príjmu:


:) Ďakujem. Tento človek je neplatca DPH a ešte som sa presne nerozhodla, či mu dam paušálne alebo zostanem pri starom. Uvidim, či bude mať ešte nejaké výdavky. Ďakujem
renča1
25.08.06,10:55
:) Ďakujem. Tento človek je neplatca DPH a ešte som sa presne nerozhodla, či mu dam paušálne alebo zostanem pri starom. Uvidim, či bude mať ešte nejaké výdavky. Ďakujem

Ak by si sa teda rozhodla, nezabudni podať dodat.daň.priznanie za predchádzajúci rok a upraviť tak základ dane vid § 17 ods.10 ZoZDPo neuhrad.pohľadávky, atd….
daniek
25.08.06,10:56
no keď bude mať iba tých 25 tisíc čo si spomínala niet o čom rozmýšľať a nemusíš viesť žiaden peňažný denník iba evidenciu príjmov jednoznačne je to jednoduchšie pre teba a preňho aj výhodnejšie.
eop
25.08.06,13:12
no keď bude mať iba tých 25 tisíc čo si spomínala niet o čom rozmýšľať a nemusíš viesť žiaden peňažný denník iba evidenciu príjmov jednoznačne je to jednoduchšie pre teba a preňho aj výhodnejšie.

No, ale tam je problém č.2, že by som musela upravovať základ dane za predchádzajúci rok, jak mi poradila renča1. Ja som ešte u nikoho neprechádzala, že by si 1rok uplatňoval skutočné výdavky a ďaľší rok paušálne. No uvidím. Ďakujem.
eop
25.08.06,13:14
Prejdi na paušále vydávky, je to jednoznačne výhodnejšie, pokiaľ nemá časté pracovné cesty.

Ono je to celé zamotané. On aj máva časté pracovné cesty, má súkromné auto na ktorom jazdí, nepíše si ani knihu jázd, ani cesty, ani si neodkladá bločky o tankovaní :eek: , tak to bude asi lepšie prejsť na tie paušálne. Ďakujem
sojana
06.09.06,05:14
Malá otázočka: Podnikateľ, ktorý v roku 2005 uplatňoval paušálne zdaňovanie výdavkov /60 % - remeselná živnosť/ chce teraz v roku 2006 /v októbri/ kúpiť auto, ktoré zaradí do podnikania. Predpokladám, že bude chcieť viesť účtovníctvo. Čo ďalej s tým ja ako účtovníčka? :rolleyes:
Johanka
06.09.06,11:21
Myslíš, že bude chcieť viesť účtovníctvo kvôli tomu, že kúpi do firmy auto?
Aj napriek tomu môžu byť pre neho výhodnejšie "paušálne" výdavky.
Ak by sa však rozhodol prejsť na iný spôsob uplatňovania výdavkov, je povinný upraviť základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie v zmysle § 17 ods. 10 Zákona o dani z príjmov.
IVETA N
21.09.06,09:05
Ahojte ,prajem príjemný deň a vopred ďakujem za všetky skoré odpovede na
moju otázku.

Môže si OSZČ uplatňovať v jednej firme percentuálne výdavky s príjmu a
v druhej peukazeteľným spôsobom t.j. bude viesť učtovníctvo?

/ v druhej firme ,,člen združenia,, od 01.06.2006 a budú aj plátcami DPH /


IVETA N
renča1
21.09.06,09:15
nie nemôže si uplatňovať výdavky %,pretože je platcom dph. Na základe neho sa budú musieť zaregist.za platcov dph aj ostatní účastníci združenia.
cloe
22.09.06,19:49
Chcem reagovat na odpoved c. 22 od Johanky a spýtat sa
ako by mal upravit danovník základ dane za predchádzajúce zdanovacie
obdobie ked prechádza z pausálu na vedenie úctovnictva. To mi nieje celkom jasne. Ospravedlnujem sa za pravopis, blbne mi klávesnica.
Johanka
23.09.06,11:10
§ 17 Zákona o dani z príjmov:

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
abel
23.09.06,11:23
nie nemôže si uplatňovať výdavky %,pretože je platcom dph. Na základe neho sa budú musieť zaregist.za platcov dph aj ostatní účastníci združenia.
Myslím, že ak nebol celý rok platcom DPH, tak ešte si môže uplatniť výdavky % z príjmov. Nesmie len v prípade, ak bol platcom DPH celý rok.
Ale čo sa týka tej kombinácie - v jednej firme % a v druhej skutočné výdavky, tak to nemôže.
eop
06.11.06,07:37
Ahojte, chcela som sa spýtať, na to, keď daňovník (neplatca dph) si v predchádzajúcom období uplatňoval výdavky (%) podľa §6, ods.10 a v následujúcom zdaňovacom období chce uplatňovať (skutočné výdavky) podľa §19, musí nejako upravovať základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie? :confused: (v opačnom prípade je to v §17,ods.10, ale neviem, čo treba spraviť, keď prechádza z paušálnych na skutočné). Ďakujem.:rolleyes:
eop
06.11.06,11:24
http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/Picture/smutny05.gif Tak nevie mi nikto pomôcť? :confused:
renča1
06.11.06,13:58
Ahojte, chcela som sa spýtať, na to, keď daňovník (neplatca dph) si v predchádzajúcom období uplatňoval výdavky (%) podľa §6, ods.10 a v následujúcom zdaňovacom období chce uplatňovať (skutočné výdavky) podľa §19, musí nejako upravovať základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie? :confused: (v opačnom prípade je to v §17,ods.10, ale neviem, čo treba spraviť, keď prechádza z paušálnych na skutočné). Ďakujem.:rolleyes:

Už to Johanka hore v príspevku č.22 v písmenku c/ napísala a zeleným vyznačila čo treba upraviť v predchádzajúcom období. Úpravu vykonáš podaním dodatoč.daň.priznania o nespotrebované zásoby , pohľadávky okrem pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i/ , ale to už opakujem to čo Johanka už napísala.
eop
07.11.06,16:10
Už to Johanka hore v príspevku č.22 v písmenku c/ napísala a zeleným vyznačila čo treba upraviť v predchádzajúcom období. Úpravu vykonáš podaním dodatoč.daň.priznania o nespotrebované zásoby , pohľadávky okrem pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i/ , ale to už opakujem to čo Johanka už napísala.


(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Prepáčte, že som taká otravná, ale ja som tento ods. pochopila, že sa používa v prípade, keď zmením spôsob uplatňovania výdavkov skutočných (§19) na paušálne (§6). Nie je to tak? Platí to aj keď zmením spôsob uplatňovanie výdavkov podľa §6 ods.10 na spôsob podľa §19?
Ďakujem. A omlúvam sa, ale ozaj mám z toho strašný chaos a ešte som nemenila spôsob uplatňovania výdavkov, tak sa s týmto stretávam po prvý-krát. Ďakujem
Marína
07.11.06,19:59
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.
nikulik
05.12.06,04:15
Ahojte, mam možno pre niekoho hlúpu otázky ale pre mna úplne španielska dedina. Kamarátka mi vravela, že má zistiť svokrovi, či sa dajú od paušálnej dane odpočítať náklady. A ako tu tak čítam, tak paušálna daň už je zrušena?:eek: Tak prečo dal takú otázku?? Poradíte mi niekto?
Anja111
05.12.06,05:14
Ahojte, mam možno pre niekoho hlúpu otázky ale pre mna úplne španielska dedina. Kamarátka mi vravela, že má zistiť svokrovi, či sa dajú od paušálnej dane odpočítať náklady. A ako tu tak čítam, tak paušálna daň už je zrušena?:eek: Tak prečo dal takú otázku?? Poradíte mi niekto?

Paušálna daň je už skutočne zrušená. Ale možno myslel paušálne výdavky. V tom prípade si môže od príjmov odpočítať 40 % paušálnych výdavkov, (ak je remeselník, tak 60 %) a zaplatené poistné (zdravotné a do SP).
nikulik
05.12.06,05:34
Paušálna daň je už skutočne zrušená. Ale možno myslel paušálne výdavky. V tom prípade si môže od príjmov odpočítať 40 % paušálnych výdavkov, (ak je remeselník, tak 60 %) a zaplatené poistné (zdravotné a do SP).

No neviem ako to myslel, ale kedze uz je zrušena tak asi pausalne vydavky. Co to ale znamena ak je remeselnik? Takže si môže odpočítať 40% alebo 60% výdavkov, a ešte k tomu aj odvody? alebo tie odvody su uz v tých %-tách?
Anja111
05.12.06,05:51
No neviem ako to myslel, ale kedze uz je zrušena tak asi pausalne vydavky. Co to ale znamena ak je remeselnik? Takže si môže odpočítať 40% alebo 60% výdavkov, a ešte k tomu aj odvody? alebo tie odvody su uz v tých %-tách?

Remeselné činnosti, pri ktorých je nárok na 60 % paušálnych výdavkov, sú vymenované v zákone... Ostatní si môžu uplatniť 40 %. A samozrejme, odpočíta si ešte aj zaplatené odvody, (tie sú neni zahrnuté v %).
nikulik
05.12.06,06:16
Remeselné činnosti, pri ktorých je nárok na 60 % paušálnych výdavkov, sú vymenované v zákone... Ostatní si môžu uplatniť 40 %. A samozrejme, odpočíta si ešte aj zaplatené odvody, (tie sú neni zahrnuté v %).

Ďakujem veľmi pekne anja, a vieš mi povedať aj § v zákone kde sa to píše?
uzivatel2
05.12.06,06:23
Zákon o daniach z príjmov § 6 ods. 10
Anja111
05.12.06,06:30
Zákon o daniach z príjmov § 6 ods. 10

Súhlasím s uzivatel2 a dodávam, že zoznam remeselných živností je prílohou č. 1 živnostenského zákona. Jedná sa napr. o zámočníkov, hodinárov, mäsiarov, murárov, tesárov, klampiarov, vodoinštalatérov, kúrenárov, holičov a kaderníkov, atď.
Marína
05.12.06,06:34
V prílohe č. 1 Zák. o živnostenskom podnikaní si pozri, či spadá pod remeselnú živnosť.
http://www.porada.sk/t16919-ivnostensky-zakon.html
Zužu
02.03.07,18:17
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.



Prajem pekný večer, robím dodatočné DP, neviem či som správne pochopila výklad zákona. Ak poradíte budem vďačná. Živnostník r. 2005 - preukázateľné výdavky v roku 2006 paušálne výdavky. Faktúra za 12/2005 vyplatená v roku 2006 - podľa par. 17 zvyšujúca základ dane - r. 4O DP. V záväzkoch r. 2005 neuhr . došlá faktúra - Orange vo výške 753 Sk, uhradená v roku 2006 - podľa par. 17 položka znižujúca základ dane r. 41 DP? Píšem dosť v skratke, neviem či som správne zadala otázku, aby ste mi pomohli, Ďakujem.
Marína
03.03.07,07:04
Správne si to pochopila. K 31.12.2005 nemal zásoby? Ak áno, nezabudni ich zostatok pripočítať na r. 40 DP.
virka
03.03.07,07:57
A ak podnikateľ ukončil živnosť 31.03.06.Učtovnictvo viedol paušalne, ale po 31.03.06 mu prišli ešte peniaze za fa. Čo som dala do pohľadávok a do DP do § 17. Paušál počítam iba z príjmov do 31.03.06 ? Bola by som veľmi rada ak by mi niekto na to odpovedal lebo nemám istotu v správnosti môjho rozhodnutia.
Jano22
03.03.07,09:07
Mám otázku. Ak si živnostník za rok 2005 uplatňoval paušálne výdavky
ale za rok 2006 nemal príjem. Výdavky mal len odvody za soc. a zdravotné poistenie vo výške 39456 Sk., môže si škrtnúť krížik v daňovom priznaní , že si uplatňuje paušálne výdavky? Teda príjmy 0 Sk, výdavky 39456 Sk.
Ak sa Vám to zdá nelogické, tak to je preto, že ak ti uvedie že si uplatňoval paušálne výdavky , tak nemusí odovzdávať pri paušálnych výdavkoch ešte
dva výkazy na DÚ. A to výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch.
Anja111
03.03.07,09:14
Mám otázku. Ak si živnostník za rok 2005 uplatňoval paušálne výdavky
ale za rok 2006 nemal príjem. Výdavky mal len odvody za soc. a zdravotné poistenie vo výške 39456 Sk., môže si škrtnúť krížik v daňovom priznaní , že si uplatňuje paušálne výdavky? Teda príjmy 0 Sk, výdavky 39456 Sk.
Ak sa Vám to zdá nelogické, tak to je preto, že ak ti uvedie že si uplatňoval paušálne výdavky , tak nemusí odovzdávať pri paušálnych výdavkoch ešte
dva výkazy na DÚ. A to výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch.
Nie, nemôže. Ak chce uplatniť skutočné výdavky, tak musí urobiť účtovníctvo. Ak chce využiť paušálne výdavky, tak z príjmov 0, sú aj výdavky 0.
Jano22
03.03.07,11:17
Takže ak napíše príjem nula a v kolonke napíše výdavky tiež nula /tada neuvedie výdavky na platenie odvodov/ vtedy môže podať daňove príznanie tak , že zaškrtne krížik v daňovom priznaní výdavky percentom v príjmoch?
Ide o to že tomu živnostníkovi je jedno či bude mať výdavky 0 Sk alebo nie lebo zrušil v januári tohto roku živnostenský list.Chcel som vedieť len to, že potom ak sa daňové priznanie podá s paušalnými výdavkami, hoci mal prijem 0 Sk nemusí dávať tie ďalšie dva výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdajoch. To keby ste mi vysvetlili.
Manual
03.03.07,11:27
Ak sa nevedie účtovníctvo, nepreukazuješ vskutočné výdavky, ale uplatníš si výdavky percentom = paušálne, tak nepodávaš s DP žiadne výkazy, lebo ich nemáš z čoho zostaviť = nemáš podklady k tomu.
Denisa
03.03.07,11:27
Prajem pekný večer, robím dodatočné DP, neviem či som správne pochopila výklad zákona. Ak poradíte budem vďačná. Živnostník r. 2005 - preukázateľné výdavky v roku 2006 paušálne výdavky. Faktúra za 12/2005 vyplatená v roku 2006 - podľa par. 17 zvyšujúca základ dane - r. 4O DP. V záväzkoch r. 2005 neuhr . došlá faktúra - Orange vo výške 753 Sk, uhradená v roku 2006 - podľa par. 17 položka znižujúca základ dane r. 41 DP? Píšem dosť v skratke, neviem či som správne zadala otázku, aby ste mi pomohli, Ďakujem.

Mám podobný prípad ako Zužu, len tento má auto v podnikaní a odpisoval ho. HM nemá vplyv na prechod na paušálne výdavky?
A ešte jedna otázka. Netreba zmenu účtovania hlásiť na DU?
Ďakujem
Manual
03.03.07,11:30
Mám podobný prípad ako Zužu, len tento má auto v podnikaní a odpisoval ho. HM nemá vplyv na prechod na paušálne výdavky?
A ešte jedna otázka. Netreba zmenu účtovania hlásiť na DU?
Ďakujem
Na DU nič netreba hlásiť, ak si z DHM uplatňovala odpisy, tak teraz to máš všetko v paušálnych výdavkoch 40% alebo 60%
Jano22
03.03.07,11:40
Ak sa nevedie účtovníctvo, nepreukazuješ vskutočné výdavky, ale uplatníš si výdavky percentom = paušálne, tak nepodávaš s DP žiadne výkazy, lebo ich nemáš z čoho zostaviť = nemáš podklady k tomu.

No tak si môže napísať do daňového priznanie príjmy 0 Sk a výdavky 0 Sk
a zaškrtnuť, že si uplatňuje paušálne výdavky? Aby nič ďalšie nepodával.
Manual
03.03.07,11:45
Ano, inak to ani nejde, ak je príjem 0, tak 40% výdaj z 0 je 0.
Jano22
03.03.07,11:53
Ďakujem za odpoveď
virka
03.03.07,14:16
Poraďáci nikto mi nepomôže s otázkou 43?
Johanka
03.03.07,15:04
A ak podnikateľ ukončil živnosť 31.03.06.Učtovnictvo viedol paušalne, ale po 31.03.06 mu prišli ešte peniaze za fa. Čo som dala do pohľadávok a do DP do § 17. Paušál počítam iba z príjmov do 31.03.06 ? Bola by som veľmi rada ak by mi niekto na to odpovedal lebo nemám istotu v správnosti môjho rozhodnutia.
Dobre si to urobila ;) .
jennyka
03.03.07,18:18
Dobrý večer. Chcem sa tiež zapojiť do tejto diskusie, pretože by som k tomu uplatňovaniu paušálnych výdavkov chcela ešte poradiť ohľadom evidencie zásob. Myslí sa tým evidencia pohybu zásob celoročne, alebo iba stav zásob na konci obdobia. Ďakujem
Danila
03.03.07,18:45
Dobrý večer. Chcem sa tiež zapojiť do tejto diskusie, pretože by som k tomu uplatňovaniu paušálnych výdavkov chcela ešte poradiť ohľadom evidencie zásob. Myslí sa tým evidencia pohybu zásob celoročne, alebo iba stav zásob na konci obdobia. Ďakujem
Stav zásob na konci účtovného obdobia.
jennyka
03.03.07,19:00
Takže len na potvrdenie:
Príjmy
-40% výdavky
-odvody na ZP a SP
Zo zisteného ZD vypočítam daň po odpočítaní nezdanit.čiastky.
Ďalej evidenčne zaznamenám príjmy + stav zásob. A to je všetko. Alebo je ešte niečo potrebné z účtovného či daňového hľadiska?
jennyka
03.03.07,19:22
Neviem, či som to vyjadrila zrozumiteľne, ale mám na mysli to, aby pri takomto vypracovaní DP bez vedenia riadneho účtovníctva bolo urobené všetko, čo by príp.kontrola potrebovala doložiť od daňovníka.
Monika Kováčová
03.03.07,19:23
Je to správne.
jennyka
03.03.07,19:51
Ešte jednu otázku: Zásoby má len tie, ktoré nakúpil na prijatú zákazku, ale práce dokončil a aj FA vystavil až v januári 2007. Ak by ale chcel pokračovať aj v r. 2007 v uplatňovaní paušálnych výdavkov, tak potom nie je potrebné o tieto zásoby upraviť základ dane v r.2006? Celé sa mi to akosi pletie.
Monika Kováčová
03.03.07,19:53
Nie. O zásoby nie.
jasmet
03.03.07,19:57
Dobrý večer.Kto mi poradí?
Ak si v DP uplatňujem paušalne výdavky 40% môžem si okrem výdavkov do soc. a zdrav. poisťovni odpísať aj poistné na životné poistenie.

Ďakujem
sway
03.03.07,19:58
A ak podnikateľ ukončil živnosť 31.03.06.Učtovnictvo viedol paušalne, ale po 31.03.06 mu prišli ešte peniaze za fa. Čo som dala do pohľadávok a do DP do § 17. Paušál počítam iba z príjmov do 31.03.06 ? Bola by som veľmi rada ak by mi niekto na to odpovedal lebo nemám istotu v správnosti môjho rozhodnutia.

pri ukončení živnosti by si mala zohľadniť pohľadávky a záväzky v kolonkách pripočítané k ZD a odpočítané zo ZD .a potom ťa pohyby po ukončení už nezaujímajú.
Monika Kováčová
03.03.07,19:59
poistné na životné poistenie si neodpisuješ, toto poistné je NEZDANITEĽNÁ ČASŤ VO VÝŠKE NAJVIAC 12.000,-. Je to veľký rozdiel. Pozri: §11 Zákona o dani z príjmu:
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.
e) poistné na životné poistenie.
sway
03.03.07,19:59
Dobrý večer.Kto mi poradí?
Ak si v DP uplatňujem paušalne výdavky 40% môžem si okrem výdavkov do soc. a zdrav. poisťovni odpísať aj poistné na životné poistenie.

Ďakujem

uplatniť - nie odpísať v riadku 74 odiel X. - ja si myslím že ano ;)
Lub
03.03.07,21:06
Nie nič si nemôžeš odrátať, iba paušalne výdavky + poistné ak ho pletiš ako podnikateľka.:)
cloe
03.03.07,21:19
Nie nič si nemôžeš odrátať, iba paušalne výdavky + poistné ak ho pletiš ako podnikateľka.:)
S tým nesúhlasím. Môže si uplatniť životné poistnenie, tak isto aj ostané nezdaniteľné časti základu dane uvádzané na r. 70-74 DP typu B. Tak isto má nárok aj na daňový bonus. Teda ak má deti:rolleyes:
Johanka
03.03.07,21:19
Nie nič si nemôžeš odrátať, iba paušalne výdavky + poistné ak ho pletiš ako podnikateľka.:)
Prečítaj si príspevok 64 od ermon ;) . Aj keď v Tvojom príspevku je kus pravdy, ktorý iba potvrdzuje zmätok v pojmoch:
- životné poistenie - nezdaniteľná časť základu dane podľa § 11 ZoDP
- v zmysle § 6 ods.10 ZoDP si môže daňovník uplatniť výdavky percentom z príjmov, v ktorých sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem za pltaeného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť
rock
03.03.07,22:40
Tak ako to je? Môže sa to teda odrátať?
Johanka
03.03.07,22:51
Myslíš to životné poistenie?
rock
03.03.07,22:52
Ano, myslim to životné poistenie.
Johanka
03.03.07,22:58
Životné poistenie je nezdaniteľná časť základu dane a môže si uplatniť (pri splnení zákonom stanovených podmienok) aj daňovník , ktorý si uplatňuje výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky).
apsgroup
04.03.07,05:24
Prosim Vás,píšete v DP B tabulka č.1 VI.oddiel v stlpci vydavky pausalne vydavky + zaplatené poistne hned do riadku 2, alebo len pausalne vydavky do 2 a poistne až do riadku 9???
JAJA11
04.03.07,05:59
Prosim Vás,píšete v DP B tabulka č.1 VI.oddiel v stlpci vydavky pausalne vydavky + zaplatené poistne hned do riadku 2, alebo len pausalne vydavky do 2 a poistne až do riadku 9???

Minulý rok sa tu o tom viedla búrlivá debata, na daňových úradoch to brali rôzne. U nás som dala do riadku 2 aj odvody do poisťovní a bolo to v poriadku, pre istotu som do poznámok v DP uviedla presnú výšku paušálnyh výdavkov a výšku odvodov do poisťovní.:rolleyes:
evina
04.03.07,08:32
Pre zaujímavosť si pozri celý nick - celkom sme sa pobavili:
http://www.porada.sk/t44989-p3-daov-priznanie.html

a výsledok je nasledovný:

"Ale aby sme nedoplietli ostaných...žiada sa mi napísať formulka :
Keby sa náhodou ešte niekto pýtal": tak na riadku 2 uvádzajte paušálne výdavky vrátane uhradeného poistného a tak isto aj na riadku 9 ..."
jasmet
04.03.07,12:15
Prosím ešte o jednu radu.
Živnostník vykonavajúci remeselnu živnosť si môže odratať výdavky 60%
aj kedˇvo faktúrach uvadzal "...za vykonanie zamočnických a zvaračských
prác..."

Ďakujem
betka
04.03.07,12:25
Prosím ešte o jednu radu.
Živnostník vykonavajúci remeselnu živnosť si môže odratať výdavky 60%
aj kedˇvo faktúrach uvadzal "...za vykonanie zamočnických a zvaračských
prác..."

Ďakujem



Ak je ako remeselná živnosť uvedené - zváračstvo a zámočníctvo, môžete si uplatniť 60% výdavky. Ak máte i príjmy, ktoré nie sú remeselnými, nemôžete uplatniť 60%.
kalkulka
04.03.07,12:47
Zámočníctvo je remeselná živnosť, ale zváranie nie, tak v takomto prípade 40%. Ešte doplním, na stránke ministerstva vnútra boli uverejnené popisy jednotlivých remeselných živností, skús pozrieť.
yaro
06.03.07,09:30
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.




preco podciarkujes v odstavci 8 iba niektore pasaze. odstavec 10 sa odvolava na cely odstavec 8, nie iba jeho cast. a kedze odstavec 8 vo svojom zahlavi urcije vynimky, za ktorych sa aplikuju body a), b) a c), potom, ak nesplnam zakladne vynimky bodu 8 , nevztahuju sa na mna jeho detailne body. takze preco mam podavat DDP?

ak sa ma na mna vztahovat len bod a), b) alebo c) ma sa nan odstavec 10 konkretne odvolavat.
Marína
06.03.07,09:53
preco podciarkujes v odstavci 8 iba niektore pasaze. odstavec 10 sa odvolava na cely odstavec 8, nie iba jeho cast. a kedze odstavec 8 vo svojom zahlavi urcije vynimky, za ktorych sa aplikuju body a), b) a c), potom, ak nesplnam zakladne vynimky bodu 8 , nevztahuju sa na mna jeho detailne body. takze preco mam podavat DDP?
ak sa ma na mna vztahovat len bod a), b) alebo c) ma sa nan odstavec 10 konkretne odvolavat.
yaro, vytrhávaš veci z kontextu.

Podškrtávam to, čo platí pre Teba.

pre Teba = eop. Môj príspevok bol šitý na mieru príspevku predchádzajúcemu môjmu, Tebou citovaného príspevku.
Dodatok: Čítaj v téme od prísp. č. 13.
yaro
06.03.07,10:16
yaro, vytrhávaš veci z kontextu.

pre Teba = eop. Môj príspevok bol šitý na mieru príspevku predchádzajúcemu môjmu, Tebou citovaného príspevku.
Dodatok: Čítaj v téme od prísp. č. 13.


nemyslim, ze vytrhavam veci z kontextu. len si dovolim nesuhlasit s prezentovanym nazorom, lebo ma este nikto na porade o tomto nepresvedcil.

preco si ma upravit zaklad dane podla ods 8 a) alebo c) ak prechadza z pausalnych na realne? ide do likvidacie, alebo sa rusi???? asi nie. tak preco aplikujes bod 8c?
Marína
06.03.07,10:32
Pýtal si sa, prečo podškrtávam len niektoré pasáže. Moja odpoveď bola, že kvôli odpovedi pre eop.
Prepáč, ale myslím si, že táto problematika sa zbytočne rozoberá v dvoch témach súčasne. Viď téma Dodatočné daňové priznanie (http://www.porada.sk/t45314-p2-dodatoene-daoove-priznanie.html). Požiadal si DR SR o vyjadrenie. Nebolo by vhodnejšie si na neho počkať, aj keď nebude záväzné?
Anja111
06.03.07,17:42
Práve ma vytočila klientka...
Mala príjem zo živnosti 300.000 Sk a predala garáž, ktorú využívala na podnikanie za 150.000 Sk. Keďže bolo pre ňu výhodnejšie použiť paušálne výdavky, urobila som tak a bola spokojná.
Dnes sa však vrátila, že na DU jej povedali, že keď predala nehnuteľnosť, využívanú na podnikanie, tak si nemôže uplatniť paušálne výdavky. Musí si vraj urobiť účtovníctvo, aby mala preukázateľné výdavky...
Vyjadrite sa, prosím Vás. Ušlo mi niečo?
Monika Kováčová
06.03.07,18:41
dala si to všetko pod § 6 príjmy z podnikania? T.j. celých 450000,- Sk?
Anja111
06.03.07,18:45
dala si to všetko pod § 6 príjmy z podnikania? T.j. celých 450000,- Sk?
Áno, ermon.
Monika Kováčová
06.03.07,18:50
Tak ako vedia, že išlo o predaj garáže, keď je to v príjmoch z podnikania... nechápem...
Anja111
06.03.07,18:52
Tak ako vedia, že išlo o predaj garáže, keď je to v príjmoch z podnikania... nechápem...
"Milá klientka" si to overovala...
Monika Kováčová
06.03.07,18:58
Prepáč Anja111 to bola prvá reakcia. Poradím ti: Zabal to do obálky, vypíš podací lístok a pošli to poštou...
Ja nikdy neposielam klientov, aby si zaniesli DP. Vieš čo sa mi stalo pred 2 rokmi? Jeden stavebný živnostník odniesol DP, výkazy a celý šanón s účtom na DÚ....
Zužu
06.03.07,18:58
Mala sa spýtať ktorý par. o tom hovorí, v zákone také obmedzenie nie je. Alebo tiež už nič neviem? Stačí jedna pani na DÚ a celá naša robota sa rúti.
Monika Kováčová
06.03.07,19:01
Už som sa opravila - pozri príspevok
Anja111
06.03.07,19:02
Mala sa spýtať ktorý par. o tom hovorí, v zákone také obmedzenie nie je. Alebo tiež už nič neviem? Stačí jedna pani na DÚ a celá naša robota sa rúti.
Súhlasím, a práve preto sa obraciam na Poraďákov...
Neušlo mi nič? Môžem ju s tým poslať naspäť? Veď už neviem ani to, čo viem...
Anja111
06.03.07,19:05
Prepáč Anja111 to bola prvá reakcia. Poradím ti: Zabal to do obálky, vypíš podací lístok a pošli to poštou...
Ja nikdy neposielam klientov, aby si zaniesli DP. Vieš čo sa mi stalo pred 2 rokmi? Jeden stavebný živnostník odniesol DP, výkazy a celý šanón s účtom na DÚ....
Máš pravdu. Som rada, že si ma podporila. Potrebovala som to.
Monika Kováčová
06.03.07,19:07
Stačí jedna pani na DÚ a celá naša robota sa rúti.
opravím ťa s dovolením:
Stačí jedna pani na DÚ a my vyzeráme ako totálny neschopáci a de...li.
Zužu
06.03.07,19:07
Mám taký istý pocit a čím viac čítam zákony a listujem tým menej som si istá . Už aby bol apríl. Mám takých živnostníkov, že celý rok rozmýšľajú o tom čo by spravili , aby som sa v marci nenudila. Také prípady až hrôza , čo niektorí vymyslia. Ale už som mimo témy. Ospavedlňujem sa .
JankaO
06.03.07,20:15
Práve ma vytočila klientka...
Mala príjem zo živnosti 300.000 Sk a predala garáž, ktorú využívala na podnikanie za 150.000 Sk. Keďže bolo pre ňu výhodnejšie použiť paušálne výdavky, urobila som tak a bola spokojná.
Dnes sa však vrátila, že na DU jej povedali, že keď predala nehnuteľnosť, využívanú na podnikanie, tak si nemôže uplatniť paušálne výdavky. Musí si vraj urobiť účtovníctvo, aby mala preukázateľné výdavky...
Vyjadrite sa, prosím Vás. Ušlo mi niečo?


Načo sa rozčuľovať? Daňovým subjektom, ktorý podáva DP je ona. Ak klientka chce uplatniť skutočné výdaje, tak jej treba spraviť účtovníctvo a daňové priznanie podľa skutočných výdajov. Ak je to pre ňu nevýhodné, je to jej rozhodnutie a jej daňové priznanie. Voľba výberu je na nej. Samozrejme, že nič, ani prerobenie DP nie je zadarmo a v tomto prípade pravdepodobne zaplatí aj za každú položku v peňažnom denníku.
bobotova
06.03.07,20:16
Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým?
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007.
Ďakujem!!!!
Monika Kováčová
06.03.07,20:17
Veru, ale JankaO, ja by som to riešila ináč:
Načo sa rozčulovať? Načo účtovať? Máme dosť roboty, veď je žatva! Zabalíme do obáločky a šup na poštu, Vybavené, hotovo. HOWGH. Fajka.
bobotova
06.03.07,20:30
Prosím, to mi nikto neodpovie??
Manual
06.03.07,20:41
Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým?
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007.
Ďakujem!!!!
S týmto prechodom na paušál a naopak bude mať SZČO večný problém. Ak chce takto lavírovať, musí vystavovať FA tak, aby ich nemusel pripočítavať, tj nevystavovať FA 31.12. a úhradu mať v novom roku, inak bude stále podávať dodatočné DP. Alebo dotlačiť odberateľa k úhrade "ihneď."
Zužu
06.03.07,20:44
Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým? treba podať DDP za rok 2005
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007. No keď ešte nevie čo bude v r. 2007 ako to máš vedieť ty? Ak nechce vždy doplácať penále, tak treba upravovať ZD už teraz.
Ďakujem!!!!

Odpoveď - tučné písmo.
Johanka
06.03.07,20:44
Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým? Opraviť výkaz majetku a záväzkov za rok 2005, podať DDP za rok 2005 , v ktorom upravíš ZD v zmysle § 17 ods.10.
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007. Pokiaľ nevie, akým spôsobom bude uplatňovať výdavky za rok 2007, nemôžeš upravovať základ dane ...
Ďakujem!!!!
Odpovede sú červené.
denisadam
06.03.07,20:46
neviem, či máte podobnú skúsenosť ale čím viac čítam tie príspevky k paušálnym výdavkom, tým mám väčšie obavy sa do nich pustiť, doteraz som robila len JU a paušálne výdavky by mali byť jednoduchšie. Ale nechápem, prečo je potrebné opravovať DP za predchádzajúce obdobie - veď keď nejaká firma mala neuhradené pohľadávky, a v dodatočnom DP si ich pripočíta ako uhradené - vyjde jej vyššia daň za minulé obdobie. Alebo som niečo pochopila zlé? Chcela by som podať daňové bez toho aby o rok musel klient podávať dodatočné, ale keďže nie je rozhodnutý aké výdavky si bude v r. 2007 uplatnovať asi sa dodatočnému za rok 2006 nevyhne - je to tak?
Johanka
06.03.07,20:53
Ak nechceš klientovi "ublížiť" , v prvom rade musíš lúskať zákony ;)
Pozri:
§ 17 Zákona o dani z príjmov:

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).



(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.



(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.


Zákonodarca si (naivne :D ) myslel, že daňovník vie na začiatku zdaňovacieho obdobia, akým spôsobom bude uplatňovať výdavky ...
Ak by to v superideálnom prípade vedel, nemusel by podávať DDP , ale úpravu základu dane v zmysle citovaných ustanovení by vykonal v riadnom DP ;) .
tinaM
06.03.07,21:00
Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým? Etiketa "Porady" nedovolí v tejto časti otázky poradiť.:cool:
Tak teda ako to má byť.
Fa vystavená v 12/2005 mala byť v pohľadávkach r.2005.
Pri uplatnení výdavkov % v r. 2006 je nutné podať dodatočné DP za r. 2005 a opakovaný výkaz o majetku a záväzkoch za r.2005 a uviesť tam tú zabudnutú pohľadávku.
/Záväzky v r. 2005 nemal ?/
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007.
Ďakujem!!!!
Odpoveď v texte.
Johanka
06.03.07,21:06
Ak si bude uplatňovať v r. 2006 výdavky %, musí zobrať do príjmov aj fa vystavenú v 12/2006.
V r. 2007 ju bude účtovať do príjmov NZD.
... a prečo?
tinaM
06.03.07,21:11
... a prečo?
Ak si v r 2006 uplatní výdavky percentom, podľa môjho názoru fa vystavená v r. 2006 patrí do r. 2006. Alebo sa mýlim?
Zužu
06.03.07,21:13
Záleží ako bude viesť účto. v roku 2007. A on ešte nevie. Keď pôjde na paušálne výdavky aj v r. 2007 tak nemusí upravovať základ dane.
Johanka
06.03.07,21:15
FO zdaňuje príjmy, nie výnosy ...

§6 ods.10 ZoDP
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. .....
tinaM
06.03.07,21:19
Záleží ako bude viesť účto. v roku 2007. A on ešte nevie. Keď pôjde na paušálne výdavky aj v r. 2007 tak nemusí upravovať základ dane.
To je fakt.
No ja to mám stále tak, že mám uhradené všetky fa. v roku.
Zužu
06.03.07,21:24
To je najlepšie a nie ich schovávať po šuplíkoch, nedať do pohľadávok a o rok sa s nimi trápiť. Ale to robí spústa živnostníkov. Myslia si , že účtovníčka na to zabudne. Mám taký prípad: Doniesol mi faktúry, samozrejme fa za december tam nebola ale výdaje, cest. stravné a pod. áno. Keď som sa ho pýtala kde je faktúra, tak sa ma pýta- ako viete , že som robil?
evina
07.03.07,06:59
Práve ma vytočila klientka...
Mala príjem zo živnosti 300.000 Sk a predala garáž, ktorú využívala na podnikanie za 150.000 Sk. Keďže bolo pre ňu výhodnejšie použiť paušálne výdavky, urobila som tak a bola spokojná.
Dnes sa však vrátila, že na DU jej povedali, že keď predala nehnuteľnosť, využívanú na podnikanie, tak si nemôže uplatniť paušálne výdavky. Musí si vraj urobiť účtovníctvo, aby mala preukázateľné výdavky...
Vyjadrite sa, prosím Vás. Ušlo mi niečo?
Dievčence a čo toto:?


§ 8 Ostatné príjmy
1/ Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

.
..

2/ Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.




4/ Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku

.
Anja111
07.03.07,07:08
Dievčence a čo toto:?



§ 8 Ostatné príjmy

1/ Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

.
..

2/ Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.




4/ Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku
Podľa mňa sa to týka predaja nehnuteľnosti do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku podnikateľa.
Táto garáž však bola vyradená z podnikania až dňom predaja a to z dôvodu predaja DHM.
Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
Anja111
07.03.07,07:10
Podľa mňa sa to týka predaja nehnuteľnosti do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku podnikateľa. § 8 ZDP.
Táto garáž však bola vyradená z podnikania až dňom predaja a to z dôvodu predaja DHM. § 6 ZDP.
Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
Ešte som doplnila §-y podľa toho, ako to chápem ja.
Marína
07.03.07,07:12
Evi, plne s Tebou súhlasím, ale mňa by najprv zaujímalo upresnenie k "využívala na podnikanie". Viď časť citátu:


Mala príjem zo živnosti 300.000 Sk a predala garáž, ktorú využívala na podnikanie za 150.000 Sk.
Nehnuteľnosť bola zaradená v evidencii DHM a predaná, alebo bola vyradená z evidencie DHM a následne predaná?

Dodatok: Anja ma v duchu počula.:)
evina
07.03.07,07:18
No potom je zaujímevé vedieť presné znenie otázky klientky, ktorá sa dotazovala na DÚ...:) lebo ľahko dôjde k "takýmto slovným hračkám"
ako napr. je poistenie oslobodené od DPH? áno....a obrat už ďalej /mylne/ nezaujíma nikoho....
Anja111
07.03.07,07:29
No potom je zaujímevé vedieť presné znenie otázky klientky, ktorá sa dotazovala na DÚ...:) lebo ľahko dôjde k "takýmto slovným hračkám"
ako napr. je poistenie oslobodené od DPH? áno....a obrat už ďalej /mylne/ nezaujíma nikoho....
Súhlasím. Tiež si myslím, že klientka urobila chybu vo formulácii otázky pre pracovníčku DU...
Ale pre istotu som si to potrebovala overiť, (v tejto ťažkej dobe sa môže stať, že niečo nedomyslíme...)
Dada
07.03.07,16:36
Prechod zo skutočných výdavkov na paušálne - v roku 2005 skutočné výdavky (výška záväzkov k 31.12.05 bola (3198,- Sk - to je predpis poistnéhoSP a ZP za 12/05) ). Ak chcem dať v roku 2006 paušál,aj tieto záväzky odpočítam v dodatočnom DP v riadku 41 ? Výkazy zostávajú nezmenené?
Monika Kováčová
07.03.07,16:41
Dodatočné DP ešte raz:
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

A ešte odst. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Monika Kováčová
07.03.07,16:43
Výkazy sa tiež menia.
lubo89
07.03.07,16:43
mam tu istu situaciu ako yaro a logicky aj suhlasim s yarovou interpretaciou na ods 10 a ods 8, no nemam ziadne skusenosti ako si to mozu vylozit danovaci ??? Daj potom vediet aka je odpoved od DRSR, vdaka
Dada
07.03.07,16:49
V konečnom dôsledku aj tak použitie paušálnych výdavkov "neuhľahčuje" prácu, keď treba podať dodatočné DP za predchádzajúci rok. O čom to vlastne je?
Monika Kováčová
07.03.07,16:50
o peniazoch.... ušetrených...
Dada
07.03.07,16:51
Výkazy sa tiež menia.

Zmenia sa len do tej miery, že mi odtiaľ zmiznú záväzky?
Dada
07.03.07,16:52
o peniazoch.... ušetrených...

A neušetrenom čase.
Monika Kováčová
07.03.07,16:53
Zmenia sa len do tej miery, že mi odtiaľ zmiznú záväzky?
áno..........
Dada
07.03.07,16:54
A nemám potom náhodou podať aj dodatočné ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2005, keď sa mi zmení základ dane???
Monika Kováčová
07.03.07,16:55
Podaj....... aj výpis z DP na SP.
Dada
07.03.07,16:58
No a nebudem mať náhodou 2x ponížený základ dane, keď si v roku 2005 o čiastku 3198,- Sk ponížim základ dane v dodatočnom DP, a v roku 2006, kedy bolo to poistné 3198,- Sk uhradené dám do výdavkov (40% + poistné) ???
Monika Kováčová
07.03.07,17:00
Rozmýšľam.... hmhm budeš.
Dada
07.03.07,17:03
Rozmýšľam.... hmhm budeš.

A je to správne?
Monika Kováčová
07.03.07,17:04
Pozri Dada čo som našla:
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Dada
07.03.07,17:05
Tak čo z toho vyplýva? ;)
Monika Kováčová
07.03.07,17:07
Že k % výdavkom pripočítaš zaplatené poistné okrem tej sumy, o ktorú si upravila základ dane v r. 2005.
Dada
07.03.07,17:08
hmmmmm.........
Monika Kováčová
07.03.07,17:10
Nempáči, Dada?
renča1
07.03.07,17:10
Prechod zo skutočných výdavkov na paušálne - v roku 2005 skutočné výdavky (výška záväzkov k 31.12.05 bola (3198,- Sk - to je predpis poistnéhoSP a ZP za 12/05) ). Ak chcem dať v roku 2006 paušál,aj tieto záväzky odpočítam v dodatočnom DP v riadku 41 ? Výkazy zostávajú nezmenené?

o závazky voči SP , ZP sa nebude ponižovať pri prechode základs dane. Tieto závazky sa zaplatia v r.2007 a aj v r.2007 sa odpočítajú od príjmu.
Dada
07.03.07,17:12
Tak ermon a renča1 dohodnite sa.
Monika Kováčová
07.03.07,17:12
hmhmhm....
Dada
07.03.07,17:12
Nempáči, Dada?

ee, lebo renča1 píše niečo iné :confused:
Monika Kováčová
07.03.07,17:13
Tak ermon a renča1 dohodnite sa.
ja som sa ešte s renčou1 tuším nikdy nezhodla.... :)
Dada
07.03.07,17:14
o závazky voči SP , ZP sa nebude ponižovať pri prechode základs dane. Tieto závazky sa zaplatia v r.2007 a aj v r.2007 sa odpočítajú od príjmu.

Hádam v roku 2006 ;)
Dada
07.03.07,17:15
ja som sa ešte s renčou1 tuším nikdy nezhodla.... :)

Tak lebo je podstatný rozdiel, čo hovorí ona a čo ty.....
Monika Kováčová
07.03.07,17:16
ee, lebo renča1 píše niečo iné :confused:

Počkáme na renču1, hodí paragrafy a uvidíme...
Dada
07.03.07,17:25
Ani s tými pohľadávkami sa mi to nejako nevidí. V roku 2005 ich v dodatočnom DP prirátam k základu dane a zaplatím z nich daň. V roku 2006 mi z nich nabehnú úhrady - idú mi do príjmu a zasa mám z nich daň zaplatiť??? Somarina nejaká.... či už je pokročilý čas ???
renča1
07.03.07,17:26
Počkáme na renču1, hodí paragrafy a uvidíme...

Zatiaľ hľadám a hodím sem len tie najvhodnejšie.;) :)
Dada
07.03.07,17:28
Zatiaľ hľadám a hodím sem len tie najvhodnejšie.;) :)


Čakáme, čakáme..... a aj hľadáme, hľadáme.....
Monika Kováčová
07.03.07,17:33
Ani s tými pohľadávkami sa mi to nejako nevidí. V roku 2005 ich v dodatočnom DP prirátam k základu dane a zaplatím z nich daň. V roku 2006 mi z nich nabehnú úhrady - idú mi do príjmu a zasa mám z nich daň zaplatiť??? Somarina nejaká.... či už je pokročilý čas ???


Upravíš v DP za r. 2006 podľa § 17 takto:

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa



a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
b) príjem z nákupu vlastných akcií za hodnotu nižšiu, ako je ich menovitá hodnota, pri následnom znížení základného imania; za príjem z nákupu sa považuje rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a nižšou hodnotou, za ktorú sa nakúpili,
c) suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa tohto zákona alebo podľa doterajších predpisov,


Teda: Vedieš evidenciu príjmov, v DP uvedieš celé príjmy + 40 % výdavky + zaplatené poistné okrem poistného, o ktoré si už znížila ZD v r. 2005.
Na r. 41 uvedieš sumu príjmu, o ktorý si už zvýšila ZD v r. 2005 a vypočítaš rozdiel = ČZD. Je to jednoduché.
Dada
07.03.07,17:39
A nemôžem si ich dať do výdavkov len v roku 2006??? Veď tak, či tak sa mi vo výdavkoch ukázať musia :D :mad:
Dada
07.03.07,17:40
Upravíš v DP za r. 2006 podľa § 17 takto:

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa



a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
b) príjem z nákupu vlastných akcií za hodnotu nižšiu, ako je ich menovitá hodnota, pri následnom znížení základného imania; za príjem z nákupu sa považuje rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a nižšou hodnotou, za ktorú sa nakúpili,
c) suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa tohto zákona alebo podľa doterajších predpisov,


Teda: Vedieš evidenciu príjmov, v DP uvedieš celé príjmy + 40 % výdavky + zaplatené poistné okrem poistného, o ktoré si už znížila ZD v r. 2005.
Na r. 41 uvedieš sumu príjmu, o ktorý si už zvýšila ZD v r. 2005 a vypočítaš rozdiel = ČZD. Je to jednoduché.

Až také jednoduché to zas nie je, keď si predstavím všetky tie ľajstrá opravovať, či na daňový, či na zdravotku, či na sociálku :rolleyes:
Monika Kováčová
07.03.07,17:40
A nemôžem si ich dať do výdavkov len v roku 2006??? Veď tak, či tak sa mi vo výdavkoch ukázať musia :D :mad:

Nerozumiem, odpovedala som na príjem = pohľadávku.
Ešte raz polož otázku.
Muška
07.03.07,17:41
No dievčatá...skúsim sa pridať.
Presne moja situácia.

V roku 2005 som viedla účtovníctvo - ostali mi okrem iného záväzky do /SP a ZP/
Uzavrela som účtovníctvo, čiže vo výkazoch som si uvedené záväzky vykázala. Ale v DP som o tieto záväzky ponížila základ dane v riadku, kde je § 17. /riadila som sa presne podľa § pri prechode z účta na paušál.výdavky/

V roku 2006 som na paušálnych výdavkoch a keďže zákon mi hovorí, že si môžem uplatniť výdavky na poistné ak som si ich už neuplatnila v predchádzajúcom období, tak som si tento rok dala do výdavkov uhradené poistné v roku 2006 /bez platieb , ktoré boli záväzkom r. 2005/.
renča1
07.03.07,17:42
Dodatočné DP ešte raz:
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

A ešte odst. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
.

Ermoník, mala si označiť aj hlavne písm.i) .
Viďte § 17 ods.10
daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatnenia výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods.10 alebo naopak, upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaň.obdobie , ktoré predchádzalo tejto zmene. Zároveň nadvazuje na ods.8 písm.c) v ktorom je zasa uvedené, že uplatňuje výfavky podľa § 6 ods.10 o cenu nespotreb.zásob a o výšku pohľadáv. s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). A v písm.i) sú spomínané odvody...
Dada
07.03.07,17:43
Nerozumiem, odpovedala som na príjem = pohľadávku.
Ešte raz polož otázku.

Ja furt o tom mojom poistnom.
Monika Kováčová
07.03.07,17:43
Skoro tak Muška, ako ja hovorím.
Akurát ja by som odvody za r. 2005 uviedla do výdavkov a cez r. 40 DP by som zvýšila ZD.... v roku 2006
Monika Kováčová
07.03.07,17:44
Ermoník, mala si označiť aj hlavne písm.i) .
Viďte § 17 ods.10
daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatnenia výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods.10 alebo naopak, upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaň.obdobie , ktoré predchádzalo tejto zmene. Zároveň nadvazuje na ods.8 písm.c) v ktorom je zasa uvedené, že uplatňuje výfavky podľa § 6 ods.10 o cenu nespotreb.zásob a o výšku pohľadáv. s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). A v písm.i) sú spomínané odvody...


renčík ale pohľadávka podľa písm i) je niečo úplne iné ako záväzok z odvodov....
Dada
07.03.07,17:45
No dievčatá...skúsim sa pridať.
Presne moja situácia.

V roku 2005 som viedla účtovníctvo - ostali mi okrem iného záväzky do /SP a ZP/
Uzavrela som účtovníctvo, čiže vo výkazoch som si uvedené záväzky vykázala. Ale v DP som o tieto záväzky ponížila základ dane v riadku, kde je § 17. /riadila som sa presne podľa § pri prechode z účta na paušál.výdavky/

V roku 2006 som na paušálnych výdavkoch a keďže zákon mi hovorí, že si môžem uplatniť výdavky na poistné ak som si ich už neuplatnila v predchádzajúcom období, tak som si tento rok dala do výdavkov uhradené poistné v roku 2006 /bez platieb , ktoré boli záväzkom r. 2005/.

Ide mi o to, že nechcem podať dodatočné DP za 2005 a chcem si to poistné dať do výdavkov v 2006.
Monika Kováčová
07.03.07,17:46
o závazky voči SP , ZP sa nebude ponižovať pri prechode základs dane. Tieto závazky sa zaplatia v r.2007 a aj v r.2007 sa odpočítajú od príjmu.

a tu hovoríš o záväzkoch....
Monika Kováčová
07.03.07,17:46
Ide mi o to, že nechcem podať dodatočné DP za 2005 a chcem si to poistné dať do výdavkov v 2006.

Nemôžeš sa riadiť tým čo chceš a nechceš, ale tým čo je NAPÍSANÉ v ZoDP.
renča1
07.03.07,17:48
renčík ale pohľadávka podľa písm i) je niečo úplne iné ako záväzok z odvodov....

Myslíš?:) Iné :confused: A o čom teda je? :)
Dada
07.03.07,17:49
Nemôžeš sa riadiť tým čo chceš a nechceš, ale tým čo je NAPÍSANÉ v ZoDP.

No veď to mi je jasné. ;) Len si predstavujem všetkých tých živnostníčkov, čo si tak ľahko prechádzajú každý rok na nejaké iné výdavky, či o tomto vôbec vedia. :confused:
Muška
07.03.07,17:49
Skoro tak Muška, ako ja hovorím.
Akurát ja by som odvody za r. 2005 uviedla do výdavkov a cez r. 40 DP by som zvýšila ZD.... v roku 2006
Monika, keďže už priamo v zákone je uvedené, že pri paušálnych výdavkoch si pripočítaš iba uhradené poistné bez poistného, ktoré si si už raz uplatnila, tak to podľa mňa netreba riešiť cez r. 40
Dada
07.03.07,17:51
Ešte tak pre zaujímavosť, koľko si vypýta Daňový úrad za podanie dodatočného DP??? :D
Monika Kováčová
07.03.07,17:52
Monika, keďže už priamo v zákone je uvedené, že pri paušálnych výdavkoch si pripočítaš iba uhradené poistné bez poistného, ktoré si si už raz uplatnila, tak to podľa mňa netreba riešiť cez r. 40

Ale Muši, veď je to priamo uvedené v § 17, preto si upravujem v kolonke r. 40 Položky zvyšujúce (znižujúce) Základ dane podľa § 17....
Na to tá kolonka v DP je .
Monika Kováčová
07.03.07,17:53
Ešte tak pre zaujímavosť, koľko si vypýta Daňový úrad za podanie dodatočného DP??? :D

V tvojom prípade nič, ak znížiš ZD o poistné.
Muška
07.03.07,17:53
nič, iba ak budeš mať nedoplatok na dani, tak dostaneš sankčný úrok
Dada
07.03.07,17:54
V tvojom prípade nič, ak znížiš ZD o poistné.


Ak ak v inom prípade zvýšim o pohľadávky?
renča1
07.03.07,17:54
renčík ale pohľadávka podľa písm i) je niečo úplne iné ako záväzok z odvodov....


s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). Ja viem že je písané s "výnimkou pohľadávok", ale ide o pohľadávky, ktoré sa pri odpise zahrňajú do daň.uznaných nákadov. Písm.i) hovorí o uznaných daň.výdavkoch (§19) o výdavkoch na poistnom a príspevkoch..
Dada
07.03.07,17:54
nič, iba ak budeš mať nedoplatok na dani, tak dostaneš sankčný úrok

Tak vedeli, prečo túto somarinu zaviedli. :cool:
Monika Kováčová
07.03.07,17:55
Myslíš?:) Iné :confused: A o čom teda je? :)

Ty uvádzaš odvolávku na
s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). A v písm.i) sú spomínané odvody...


ale pohľadávka nie je k 31.12.2005 voči SP a ZP, ale záväzok.
renča1
07.03.07,17:58
Ty uvádzaš odvolávku na


ale pohľadávka nie je k 31.12.2005 voči SP a ZP, ale záväzok.

prečítaj si príspevok 168:D
Muška
07.03.07,17:58
Ale Muši, veď je to priamo uvedené v § 17, preto si upravujem v kolonke r. 40 Položky zvyšujúce (znižujúce) Základ dane podľa § 17....
Na to tá kolonka v DP je .
Moni,
ale to je jasne, že pri prechodoch.....atd.

Ale ak urobí DDP za rok 2005 - upraví si neuhradený záväzok v DP § 17.
Rok 2006 - ide na paušál.v. - načo už v kolonke § 17, keď § 6 to už rieši ......."ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach....", čiže si rovno ponížim a do výdavkov si dám iba poistné na ktoré mám nárok
Monika Kováčová
07.03.07,18:01
s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). Ja viem že je písané s "výnimkou pohľadávok", ale ide o pohľadávky, ktoré sa pri odpise zahrňajú do daň.uznaných nákadov. Písm.i) hovorí o uznaných daň.výdavkoch (§19) o výdavkoch na poistnom a príspevkoch..

Nie renči, pozri ešte raz § 17
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene

ods. 8

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý



a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

Dada v r. 2005 upravuje ZD u daňovníka účtujúceho v JÚ.
Muška
07.03.07,18:01
k predchádzajúcemu môjmu príspevku:
A ešte dodám, že veď v roku 2006 na rok 2007 nepreskakuje na účto - nemusí riešiť § 17
Dada
07.03.07,18:02
Poistné je jasné, upravím ZD v 2005.
A čo s tými pohľadávkami? Tiež tak?
Monika Kováčová
07.03.07,18:04
Moni,
ale to je jasne, že pri prechodoch.....atd.

Ale ak urobí DDP za rok 2005 - upraví si neuhradený záväzok v DP § 17.
Rok 2006 - ide na paušál.v. - načo už v kolonke § 17, keď § 6 to už rieši ......."ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach....", čiže si rovno ponížim a do výdavkov si dám iba poistné na ktoré mám nárok

Áno, v roku 2006 nemusí ísť cez riadok 40 čo sa týka odvodov.
Sranda je, že aj mojím aj tvojím spôsobom vyjde to isté číslo....
Len renča nejako nechce upraviť ZD z r. 2005 o nezaplatené odvody - t.j. znížiť ZD.
renča1
07.03.07,18:06
Nie renči, pozri ešte raz § 17
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene

ods. 8

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý



a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).



Dada v r. 2005 upravuje ZD u daňovníka účtujúceho v JÚ.


A podľa teba § 19 ods. 2 písm. i) sa týka pohľadávok . Veď samotný § 19 hovorí o daňovo uznaných výdavkoch. V písm.i) je uvedené, že ide o zaplatené poistné u daňovníka s príjmami podľa § 6.

Tak čo podľa teba potom znamená písm.i)???
Monika Kováčová
07.03.07,18:07
Upravíš v DP za r. 2006 podľa § 17 takto:

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa



a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
b) príjem z nákupu vlastných akcií za hodnotu nižšiu, ako je ich menovitá hodnota, pri následnom znížení základného imania; za príjem z nákupu sa považuje rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a nižšou hodnotou, za ktorú sa nakúpili,
c) suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa tohto zákona alebo podľa doterajších predpisov,


Teda: Vedieš evidenciu príjmov, v DP uvedieš celé príjmy + 40 % výdavky + zaplatené poistné okrem poistného, o ktoré si už znížila ZD v r. 2005.
Na r. 41 uvedieš sumu príjmu, o ktorý si už zvýšila ZD v r. 2005 a vypočítaš rozdiel = ČZD. Je to jednoduché.


takto sa opakujem. ma neukameňujte.:D :D
renča1
07.03.07,18:09
Len renča nejako nechce upraviť ZD z r. 2005 o nezaplatené odvody - t.j. znížiť ZD.

Nechcem, veď ja nájdem spôsob ako vás presvedčím.:D:) Možno sa aj ja mýlim, ale doteraz ma nikto o tom nepresvedčil o opaku.;) Určite sa ešte ozvem v priebehu tohto dňa alebo na druhý deň, no ale teraz sa musím ísť konečne venovať aj svojmu manželovi.:D
Monika Kováčová
07.03.07,18:09
A podľa teba § 19 ods. 2 písm. i) sa týka pohľadávok . Veď samotný § 19 hovorí o daňovo uznaných výdavkoch. V písm.i) je uvedené, že ide o zaplatené poistné u daňovníka s príjmami podľa § 6.

Tak čo podľa teba potom znamená písm.i)???

§ 19 odst. 2 písm i)
i) výdavok (náklad) vo výške menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávky, ktorá jednotlivo nepresahuje 1 000 Sk za pohľadávku, ak sa trvale upúšťa od jej vymáhania z dôvodu, že náklady na jej vymáhanie by presiahli jej hodnotu,
Muška
07.03.07,18:10
Áno, v roku 2006 nemusí ísť cez riadok 40 čo sa týka odvodov.
Sranda je, že aj mojím aj tvojím spôsobom vyjde to isté číslo....
Len renča nejako nechce upraviť ZD z r. 2005 o nezaplatené odvody - t.j. znížiť ZD.

Moni, jasne, že to vychádza na "stejno" :)

Skúsime presvedčiť renču???

r. 2005 - vediem účto - upravím podľa zákona v DP priamo v kolonke, kde je § 17 o pohľadávky a záväzky /ak sú mojim VOZD - nepozerám sa za čo sú :D/

r. 2006 - paušálne výdavky - ak pôjdem aj v r. 2007 na paušálne výdavky neupravujem v DP základ dane......ale priamo vo výdavkoch si odpočítam iba poistné na ktoré mám nárok...tzn, že uhradené poistné mínus záväzok na poistnom uplatnený v roku 2005. A taktiež do príjmu zahrniem iba príjem ,o ktorý som si v predchádzajúcom roku nezvyšovala ZD / ako je napr. pohľadávka minulých rokov/
Monika Kováčová
07.03.07,18:13
Ja už som sa pokúsila presvedčiť ju tu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=413022&postcount=180

renča si zmýlila písmená alebo odstavce alebo som ja už preodstavcovanoprepísmenovaná...
renča1
07.03.07,18:18
§ 19 odst. 2 písm i)
i) výdavok (náklad) vo výške menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávky, ktorá jednotlivo nepresahuje 1 000 Sk za pohľadávku, ak sa trvale upúšťa od jej vymáhania z dôvodu, že náklady na jej vymáhanie by presiahli jej hodnotu,

Božžže, ja hovorím o tom istom písm. ale o odstavci 3. Za toto sa omlúvam...:mee: Nie ty, ale ja som už písmenkovopreodstavcovaná.:D
Monika Kováčová
07.03.07,18:21
Tak nám dávaš za pravdu, že:
§ 17 ods. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

lebo je uvedené §19 odst.2písm. h) a i)
???
renča1
07.03.07,18:24
Tak nám dávaš za pravdu, že:
§ 17 ods. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

lebo je uvedené §19 odst.2písm. h) a i)
???


Súhlasím...
Monika Kováčová
07.03.07,18:25
Muška, zatiaľ vyhlasujem BINGO!
macula
07.03.07,18:27
Ja by som mala tiež jednu otázočku k prechodu z JÚ na paušál. Chápem všetko ohľadom úpravy základu dane, ak mi z roku 2006 (JÚ)zostala neuhradená pohľadávka a v roku 2007 chcem prejsť na paušál, ale ako to zaučtujem do PD -cez ID ako POZD služby, tým pádom sa mi to premietne aj do výkazu o príjmoch a výdavkoch.A výkaz o majetku a závazkoch bude na konci roka nulový?V daňovom priznaní viem že to ide do riadka s §17.
Muška
07.03.07,18:29
Ja uzavriem účtovníctvo , mám pohľadávku, tú uvediem do výkazu. - tu by mohol byť koniec......ale ja sa rozhodnem, že idem na pauš. vyd., tak upravím ZD priamo v DP a povýšim ho o túto pohľadávku.
Zužu
07.03.07,18:36
Ak Vás zaujíma: Dnes som práve jedno DDP bola odovzdať na DÚ. Zároveň som klientovi vybavila aj SP a tam som zostala prekvapená, lebo poistné do SP nedopláca spätne ale len za obdobie od podania DDP t.j. podané 7.3. 2007 za rok 2005 a zvýšené poistné začne platiť od 1.4.2007 do 30.7. 2007 a potom už zasa bude nový výpočet z DP za rok 2006.
macula
07.03.07,18:42
Ano, povýšim ZD v daňovom priznaní, a vo výkaze o majetku a závazkoch mi nezostane v pohľadávkach nič?
Príklad: Príjmy: 100000
Výdavky: 50000
Úprava: Zvýšenie ZD §17: 20000(pohľadávka neuhradená)
Príjmy spolu: 120000
Výdavky spolu: 50000

Výkaz o príjmoch a výdavkoch
Príjmy: 120000 ?
Výdavky 50000

Výkaz o majetku a závazkoch
V predch.období -pohľadávky 20000
V bežnom období - pohľadávky 0 ?
Zužu
07.03.07,18:45
Výkazy sa nepodávajú dodatočné, len keby si musela spätne ortvoriť účtovné knihy napr. nesprávne zaúčtovaná účt. položka a pod. Podávaš len DDP . nič iné. Na to je tam par. 17.

Ešte dodám. Tú pohľadávku o ktorú upravuješ ZD vlastne k 1.1. nie je pohľadávka.
macula
07.03.07,19:00
Ja nechcem podávať DDP, toto sa týka roku 2006 kedy som viedla JÚ a ja teraz viem, že v roku 2007 budem uplatňovať paušálne výdavky.Takže v daňovom priznaní za rok 2006 chcem vykonať úpravu ZD, pretože mi zostali z roku 2006 neuhradené pohľadávky.Len chcem vedieť, či táto úprava sa mi prejaví aj vo Výkazoch ako som uviedla v tom príklade.
Muška
07.03.07,20:08
Ak Vás zaujíma: Dnes som práve jedno DDP bola odovzdať na DÚ. Zároveň som klientovi vybavila aj SP a tam som zostala prekvapená, lebo poistné do SP nedopláca spätne ale len za obdobie od podania DDP t.j. podané 7.3. 2007 za rok 2005 a zvýšené poistné začne platiť od 1.4.2007 do 30.7. 2007 a potom už zasa bude nový výpočet z DP za rok 2006.

áno.....a preto som si aj ja robila DDP za rok 2005 :)
Dada
08.03.07,04:56
1.) Ešte sa vrátim k tomu môjmu DDP za rok 2005, kde si v úprave základu dane odpočítam tie moje záväzky (poistné). Podávam len dodatočný Výkaz o majetku a záväzkoch, že? Veď vo výkaze o Príjmoch a výdavkoch sa mi nič nemení.
2.) A ak podám aj dodatočné RZZP typ B, tak v riadku 27 budem mať ten nový základ dane a v riadok 28 navýšim o to poistné do ZP o ktoré som upravovala ZD v dodatočnom DP za 2005. ???
3.) A v roku 2006 si uplatním paušálne výdavky a výkazy napodávam. ??? Takto je to, že?
4.) DDP môžem podať na tlačive platnom pre rok 2006?
Ľuba
08.03.07,05:14
Ja neviem, ale ja by som tie záväzky asi neodpočítavala, veď to je ako keby si ich už neevidovala. A Tebe ich nikto neodpustil, predsa si ich zaplatila v r. 2006. Ja by som opravila len v DP r.40 resp. 41 - úprava základu dane podľa § 17.

DDP na tlačive z r. 2005
Dada
08.03.07,05:16
Ja neviem, ale ja by som tie záväzky asi neodpočítavala, veď to je ako keby si ich už neevidovala. A Tebe ich nikto neodpustil, predsa si ich zaplatila v r. 2006. Ja by som opravila len DP úprava základu dane podľa § 17.

DDP na tlačive z r. 2005

No tu prebiehala včera večer diskusia o tom, že opravovať treba.

A kde zoženiem tlačivo za rok 2005?
Ľuba
08.03.07,05:17
Tak to som nečítala, a tlačivo za r. 2005 by mali mať na DÚ.
Marína
08.03.07,07:21
Dada, záväzok stále eviduješ ako neuhradený. Keď ho uhradíš, platbu naň napáruješ a v PD to bude výdaj finanč. prostriedkov a to ako výdavok neovpyvňujúci základ dane.
Dada
08.03.07,07:29
Dada, záväzok stále eviduješ ako neuhradený. Keď ho uhradíš, platbu naň napáruješ a v PD to bude výdaj finanč. prostriedkov a to ako výdavok neovpyvňujúci základ dane.

Takže výkaz o majetku a záväzkoch zostáva nezmenený?
Marína
08.03.07,09:53
Môj názor - áno. Máš záväzok k 31.12.? Máš. Je uhradený? Nie je. DÚ, ak prechádzaš v rámci období z JU na evidenciu si vie "cifry" porovnať z DP r.40, 41 na výkaz. Tie majú byť rovnaké, t.z., zostatky zásob a PO na r.40 a ZA na r.41.
gita
08.03.07,13:23
Môžem odpočítať 40% z činnosti sprostredkovateľa, ktorá nie je živnosťou - r. 8 DP B
Marína
09.03.07,05:41
Áno, môžeš.
Zdeni
09.03.07,15:22
Skús aj túto tému prečítať od začiatku alebo daj do vyhľadávača paušálne výdavky a je tam spústa tém. Ale: Spočítaš všetky príjmy a zapíšeš do príjmov zo živnosti, potom vyrátaš z toho 60% a k tej sume čo ti vyjde pripočítaš zaplatené odvody a spolu to zapíšeš do výdavkov - zo živnosti. Zaškrtneš pod tabuľkou stvorček - t.j., že si uplatňuješ percentom. Výkazy nevyplňaš.
aima2
09.03.07,19:11
Prosím o radu:
Môj príjem 135 500,-
výdavok ZP 6 470,-

dotácia z ÚPSVaR 60 451,- (poskytnutá na odvody)

Aký bude môj základ dane?

Ďakujem veľmi moc!!!
Danila
09.03.07,19:53
Prosím o radu:
Môj príjem 135 500,-
výdavok ZP 6 470,-

dotácia z ÚPSVaR 60 451,- (poskytnutá na odvody)

Aký bude môj základ dane?

Ďakujem veľmi moc!!!Ja ti priložím link a ty si skús ZD vypočítať: http://hn.hnonline.sk/index.php?s1=k&s2=1&s3=0&s4=0&s5=0&s6=0&m=detail&article%5Bid%5D=20549400
Zužu
09.03.07,19:57
Aj ja prikládám vyjadrenie k dopytu, ktoré je tu už uverejnené v príspevku: paušálne výdavky :
Špecifický postup zahrňovania dotácie do základu dane vo väzbe na jej skutočné použitie, ak ide o použitie na prevádzkové účely, alebo postupne vo výške odpisov majektu, ak bola dotácia použitá na obstaranie odpisovaného majetku, uplatňuje len daňovník, ktorý účtuje v sústave JÚ, má osobitný spôsob zahrňovania prijatej dotácie do základu dane vymedzený v § 1ý ods. 3 písm. h/ bod. 1 a 2 zákona odani z príjmov. Tento postup sa však netýka daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z dosiahnutých príjmov z podnikania v súlade s § 6 ods. 10 tohto zákona.
Zákon o DzP neobsahuje obmedzenie na uplatnenie výdavkov percentom z dosiahnutých príjmov podľa § 6 v prípade, ak daňovník obdrží dotáciu.
Čiže z tohoto vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samost. zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje výdavky percentom podľa § 6 odst. 10 zákona o DzP, zahŕňa prijatú dotáciu do zdaniteľných príjmov v roku, v ktorom prijal dotáciu. "
Baranová Gabriela
10.03.07,11:52
Ahojte! Som tu nová a poprosím skúsenejších o radu pri postupe uplatnenia paušálnych výdavkov k paušálnej dani za rok 2006. Dosiaľ som zamestnávala pracovníčku na pracovnú zmluvu /rok 2005/ teraz sa mi to nevyplatí, tak v roku 2006 je zamestnaná v prevádzke kaderníctva na dohodu. Horšie je, že daň mi vychádza okolo 30000! Vyjde lepšie ako paušál, keď mám príjmy 183145sk, zaplatené poistné 29856sk. Poraďte, prosím konkrétny výpočet. Díky dopredu za fundované rady. Ginny.
evina
10.03.07,12:15
Ahojte! Som tu nová a poprosím skúsenejších o radu pri postupe uplatnenia paušálnych výdavkov k paušálnej dani za rok 2006. Dosiaľ som zamestnávala pracovníčku na pracovnú zmluvu /rok 2005/ teraz sa mi to nevyplatí, tak v roku 2006 je zamestnaná v prevádzke kaderníctva na dohodu. Horšie je, že daň mi vychádza okolo 30000! Vyjde lepšie ako paušál, keď mám príjmy 183145sk, zaplatené poistné 29856sk. Poraďte, prosím konkrétny výpočet. Díky dopredu za fundované rady. Ginny.

príjmy 183 145
mínus 40% paušál 73 258
mínus uhradené poistné 29 856
základ dane 80 031
mínus odp. položka 90 816
základ dane 0
daň 0

Tu si treba dať pozpr, či neprejdeš oproti roku 2005 z účtovníctva na paušál a neostali Ti neuhradené pohľadávky a záväzky , o ktoré by si musela upraviť ZD r. 2005 a podať dodatočné daňové priznanie...

P.s. paušálna daň už neexistuje
Baranová Gabriela
10.03.07,12:33
Evina, asi som urobila fatálnu chybu, že som neuviedla,že som zamestnaná a vydali mi potvrdenie o príjmoch zo zamestnania, kde sú príjmy zo závislej činnosti 230856, poistné a príspevky 30959 a úhrn preddavkov na daň 20720. uplatním si aj nezdaniteľnú časť na daňovníka 90816? Prepáč za naivitu, ale robím si to sama. ešte veľmi dík za prvú odpoveď.Ginny
Johanka
10.03.07,12:53
Ahojte, potrebujem surne vyriesit jeden problem. Nemam ziadne skusenosti a potrebujem zapracovat v JU 60% vydavky zivnostnikovi do uctovnictva ale nemam ani ponatia ako na to. Alebo ak viete ze je to aj tu niekde na porade tak mozete prilozit link, lebo nemozem sa k tomu dopracovat (docitat :) ) Vysvetli mi to niekto ako to nauctovat a kde? Som s toho nestastna:( Dakujem Vsetkym.

mimotemy Prepáč, ale toto nie je o neskúsenosti. Toto je o absolútnej nevedomosti. Z tohto som zase ja nešťastná .... :rolleyes:
A ten, komu robíš DP bude jedného dňa tiež nešťastný ...
betka
10.03.07,13:15
mimotemy
Robiť DP a nepoznať zákony, to je riadna odvaha, uznávam. Niekedy je fuška urobiť DP z rôznych príjmov, aj pre machra .....
Tu asi naozaj robí DP každí, a načo sú účtovníci, ......... :eek: :eek: :eek:
evina
10.03.07,13:33
Evina, asi som urobila fatálnu chybu, že som neuviedla,že som zamestnaná a vydali mi potvrdenie o príjmoch zo zamestnania, kde sú príjmy zo závislej činnosti 230856, poistné a príspevky 30959 a úhrn preddavkov na daň 20720. uplatním si aj nezdaniteľnú časť na daňovníka 90816? Prepáč za naivitu, ale robím si to sama. ešte veľmi dík za prvú odpoveď.Ginny


DP typ B
r. 33 230 856
r. 34 30 959
r.35 199 897
oddiel VI
tab. r. 2 príjmy 183 145 výdaje 103 114
r. 9,11 183 145 103 114
r. 36 183 145
r. 37 103 114
r.38 dtto 42 80 031
r. 58 199 897
r.59, 62, 64, 66, 67 80 031
r. 68 dtto 69 279 928
r. 70 90 816
r.77 189 112
r. 78, 87, 91, 93 35 931
r. 99 20 720
r. 103 15 211

Do 05.04.2007 02.04.2007 uhradíš 15 211 SK. Matematicky si to samozrejme prekontroluj

Pozri aj príspevky nižšie, či spĺňaš podmienky na remeselnú činnosť, potom paušál je 60% /výška výdavkov v tom prípade uvedená v príspevku 221/
STRELEC
10.03.07,13:37
mimotemy
Robiť DP a nepoznať zákony, to je riadna odvaha, uznávam. Niekedy je fuška urobiť DP z rôznych príjmov, aj pre machra .....
Tu asi naozaj robí DP každí, a načo sú účtovníci, ......... :eek: :eek: :eek:To nie je odvaha. To je jednoducho bláznovstvo. Myslím, že pokusy tohto druhu by mali končiť pri A-čku. Tuzemskom. A možno ešte nájom + záv.činn. tuz.
Johanka
10.03.07,13:46
DP typ B

Do 05.04.2007 uhradíš 15 211 SK. Matematicky si to samozrejme prekontroluj
Len opravím preklep - do 2.4.vrátane
evina
10.03.07,13:47
Len opravím preklep - do 2.4.vrátane
Ďakujem opravím, chcela som asi nenápadne predĺžiť lehotu ...:D
jennyka
10.03.07,16:29
príjmy 183 145
mínus 40% paušál 73 258
mínus uhradené poistné 29 856
základ dane 80 031
mínus odp. položka 90 816
základ dane 0
daň 0

Tu si treba dať pozpr, či neprejdeš oproti roku 2005 z účtovníctva na paušál a neostali Ti neuhradené pohľadávky a záväzky , o ktoré by si musela upraviť ZD r. 2005 a podať dodatočné daňové priznanie...

P.s. paušálna daň už neexistuje

Kaderníctvo tuším patrí medzi remeselné živnosti - ostatné, tak by si tam mohla uplatniť výdavky 60%.:)
STRELEC
10.03.07,16:33
Kaderníctvo tuším patrí medzi remeselné živnosti - ostatné, tak by si tam mohla uplatniť výdavky 60%.:) Áno je to remeselná živnosť.
cloe
10.03.07,17:06
Stane sa niečo ak živnostník podal DP s paušálom a teraz si to rozmyslel a chce dať do 31. 3. opravné s preukázateľnými výdavkami? Dúfam, že sa nič nedeje a môžem mu to urobiť.
Zoltán Kovács
10.03.07,17:08
Stane sa niečo ak živnostník podal DP s paušálom a teraz si to rozmyslel a chce dať do 31. 3. opravné s preukázateľnými výdavkami? Dúfam, že sa nič nedeje a môžem mu to urobiť.

Do termínu, t.j. 2.4.2007 môže "nespočetné" množstvo opravného priznania podať.:)
evina
10.03.07,17:15
Kaderníctvo tuším patrí medzi remeselné živnosti - ostatné, tak by si tam mohla uplatniť výdavky 60%.:)

Áno patrí:
SKUPINA 114 - Ostatné

30. Holičstvo a kaderníctvo

takže ak vykonáva naozaj len tieto činnosti može uplatniť 60%...
tam budú potom výdavky 109 887 plus poistné 30 959 a ďalej je to už matematicky zvládnuteľné dúfam:) Výsledná daň by bola nižšia o 7 169 SK...
STRELEC
10.03.07,17:19
Stane sa niečo ak živnostník podal DP s paušálom a teraz si to rozmyslel a chce dať do 31. 3. opravné s preukázateľnými výdavkami? Dúfam, že sa nič nedeje a môžem mu to urobiť.Prihliada sa len na priznanie podané ako posledné (do termínu pre podanie).
Anna Gibasova
10.03.07,18:30
Asi si sa trochu prepocitala. pretoze pausalne vydavky z prijmu z podnikania - z 500000 40% je 200000a z toho 19% je 38000. Ale kvoli takemu prijmu za tych par mesiacov bysi asi kazdy zalozil zivnost.
Zoltán Kovács
10.03.07,18:34
Asi si sa trochu prepocitala. pretoze pausalne vydavky z prijmu z podnikania - z 500000 40% je 200000a z toho 19% je 38000. Ale kvoli takemu prijmu za tych par mesiacov bysi asi kazdy zalozil zivnost.


Moja prvá reakcia: ?????:eek: :eek:

Pri príjem 500.000
40% -200.000
NČ - 90.816

ZD 209.184
Daň 39.744

A neuvažoval som o poistnom a prípadne daňový bonus, odpočitateľná položka na manžela/ku, životné poistenie.
Zoltán Kovács
10.03.07,18:35
Asi si sa trochu prepocitala. pretoze pausalne vydavky z prijmu z podnikania - z 500000 40% je 200000a z toho 19% je 38000. Ale kvoli takemu prijmu za tych par mesiacov bysi asi kazdy zalozil zivnost.


Neviem na ktorý príspevok si reagovala.
cloe
10.03.07,18:36
Asi si sa trochu prepocitala. pretoze pausalne vydavky z prijmu z podnikania - z 500000 40% je 200000a z toho 19% je 38000. Ale kvoli takemu prijmu za tych par mesiacov bysi asi kazdy zalozil zivnost.
Čo to je za matematika:eek:
Johanka
10.03.07,18:38
Normálka, účtovník-živnostník :rolleyes: .
Zoltán Kovács
10.03.07,18:40
Normálka, účtovník-živnostník :rolleyes: .

mimotemy A potom prečo si nás klienti nevážia.
Johanka
10.03.07,18:44
mimotemy A potom prečo si nás klienti nevážia.

Nerýp do mňa na noc :--- , už mi dnes pri príspevku č.211 v tejto téme tiekli slzy :mee: .
Adkah
11.03.07,11:17
mimotemy Prepáč, ale toto nie je o neskúsenosti. Toto je o absolútnej nevedomosti. Z tohto som zase ja nešťastná .... :rolleyes:
A ten, komu robíš DP bude jedného dňa tiež nešťastný ...

mimotemy Nehnevaj sa na mňa Johanka ale ako ty môžeš hodnotiť moje vedomosti? Deň keď som žiadala o radu skúsenejších a úprimne som sa priznala, že som nemala s paušal. výdavkami skúsenosť (len som použila iný výraz, nie taký uhladený) som "absolútne nevedomá"?

Nikto z neba múdri nespadol. Učíme sa celý život.
Stano545
12.03.07,09:14
Mam jednu otázočku.Treba pisať penazny deník a knihu odoslanych a došlých faktur ked si robim pausalne vydavky?
vikinka
12.03.07,09:22
Nie PD nemusíš,vedieš evidenciu o príjmoch v časovom slede,o zásobách a o pohľadávkch.
JAJA11
12.03.07,09:33
Čo so sociálmi zaplatenými navyše - 1 mesiac zaplatil odvod do SP 2 x. Môžem mu ich uplatniť do nákladov v plnej výške a v budúcom roku, keď zaplatí o 1 platbu menej, potom bude mať nižššie náklady za SP? :mee: :confused: :mee:
Guso
12.03.07,11:35
Prosím o potvrdenie alebo vyvrátenie názoru na uplatnenie výdavkov.
Viacerí spoluvlastníci u spoločne dosiahnutých príjmov z prenájmu nehnuteľnosti – fyzických osôb uplatňujú paušálne výdavky. Ak jedna osoba zo spoluvlastníkov bude živnostníkom a bude chcieť uplatniť skutočné výdavky zo živnosti, má príjmy z podnikania a prenájmu v jednom paragrafe - podľa § 6 zákona o DP. Je možné, aby si uplatnila z podnikania skutočné výdavky a z prenájmu paušálne? Predpokladám že nie. Buď kvôli príjmom z prenájmu, kde je spoluvlastníkom a uplatňuje sa paušálna výška výdavkov musí paušálne výdavky uplatniť aj pri podnikaní, alebo sa ostatní spoluvlastníci prispôsobia živnostníkovi a budú musieť účtovať a uplatňovať skutočné výdavky.
renča1
12.03.07,11:46
. Ak jedna osoba zo spoluvlastníkov bude živnostníkom a bude chcieť uplatniť skutočné výdavky zo živnosti, má príjmy z podnikania a prenájmu v jednom paragrafe - podľa § 6 zákona o DP. Je možné, aby si uplatnila z podnikania skutočné výdavky a z prenájmu paušálne? Predpokladám že nie.

Je možné si uplatniť popri príjmov zo živnosti podľa § 6 aj paušálne výdavky z prenájmu. Pokiaľ nie je platiteľom dph počas celého roka, viď § 6 ods.10 zdzp
Marína
12.03.07,12:18
Čo so sociálmi zaplatenými navyše - 1 mesiac zaplatil odvod do SP 2 x. Môžem mu ich uplatniť do nákladov v plnej výške a v budúcom roku, keď zaplatí o 1 platbu menej, potom bude mať nižššie náklady za SP? :mee: :confused: :mee:
Presne tak, ako píšeš.
mango11
12.03.07,13:35
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.




Ahojte,
Marina, vidim, ze si v obraze a mas v tom jasno, preto ta prosim o radu (ja mam prax v podvojnom ucte)..jedna znama ma poprosila, ci jej neurobim danove, je zamestnana a mala zivnost na sprostredkovanie sluzieb a obchodu v rozsahu volnej zivnosti a robila vlastne poistne zmluvy pre maklersku spolocnost, ktora jej za to vyplacala provizie. Zivnost zrusila 7.8.2006, ale este aj po tomto termine jej dobiehali na ucet provizie. Do augusta na podnikatelsky a potom na osobny.Za rok 2005 uplatnovala vydavky preukazatelne vynalozene, ja by som jej teraz chcela uplatnit 40 % z prijmov. Zasoby nemala v tejto cinnosti ziadne a myslim, ze nemala ani ziadne neuhradene pohladavky ani zavazky, takze by asi nemusela upravovat ZD za predchadz.zdanovacie obdobie. Ale ak by mala napr.fa za mob.telefon, ktora sa tyka 12/05 uhradenu v 01/06, tak vtedy musim upravit ZD? A este mam taku otazku, ci tento prijem za sprostred.ide do DP r.2 - zo zivnosti, alebo r.8 - z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou..prosim ta o skoru odpoved, lebo jej musim povedat, ci to zoberim alebo nie..velmi pekne dakujem..

ospravedlnujem sa vsetkym poradakom, v tomto prispevku som na zaklade upozornenia Mariny porusila bod 7 - etikety porady, som tu aktivna tak asi tyzden, a etiketu nemam este nastudovanu...este raz prepacte vsetci
Petronella
12.03.07,13:55
Prepacte, snazila som sa docitat, ale nenasla som tuto temu...Ako je to s pausalnymi vydavkami ked davam DP typu B a prijem som mala len z cinnosti ktore som robila na dohodu? Mam tiez narok na pausalne vydavky aj ked to bolo len 49.000SK? Dakujem pekne za odpoved.
evina
12.03.07,13:58
Prepacte, snazila som sa docitat, ale nenasla som tuto temu...Ako je to s pausalnymi vydavkami ked davam DP typu B a prijem som mala len z cinnosti ktore som robila na dohodu? Mam tiez narok na pausalne vydavky aj ked to bolo len 49.000SK? Dakujem pekne za odpoved.
V tomto prípade vôbec nepodávaš DP B ale DP A. Príjem z dohody /predpokladám z dohody o vykonaní prác/ je príjmom podľa § 5 a uvádza sa v DP A na základe Potvrdenia...o príjme, ktoré Ti dá zamestnávateľ. Potvrdenie..je povinnou prílohou DP. Na žiadne výdavky samozrejme pri tomto paragrafe nárok nemáš.
Marína
12.03.07,14:11
Ahojte,
Marina,
Tu Ťa poprosím si pozrieť bod. 7 http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
vidim, ze si v obraze a mas v tom jasno, preto ta prosim o radu (ja mam prax v podvojnom ucte)..jedna znama ma poprosila, ci jej neurobim danove, je zamestnana a mala zivnost na sprostredkovanie sluzieb a obchodu v rozsahu volnej zivnosti a robila vlastne poistne zmluvy pre maklersku spolocnost, ktora jej za to vyplacala provizie. Zivnost zrusila 7.8.2006, ale este aj po tomto termine jej dobiehali na ucet provizie. Do augusta na podnikatelsky a potom na osobny.Za rok 2005 uplatnovala vydavky preukazatelne vynalozene, ja by som jej teraz chcela uplatnit 40 % z prijmov. Zasoby nemala v tejto cinnosti ziadne a myslim, ze nemala ani ziadne neuhradene pohladavky ani zavazky, takze by asi nemusela upravovat ZD za predchadz.zdanovacie obdobie. Ale ak by mala napr.fa za mob.telefon, ktora sa tyka 12/05 uhradenu v 01/06, tak vtedy musim upravit ZD?
Áno, správne by si jej mala upraviť základ dane na r.41 DP.
A este mam taku otazku, ci tento prijem za sprostred.ide do DP r.2 - zo zivnosti, alebo r.8 - z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou..prosim ta o skoru odpoved, lebo jej musim povedat, ci to zoberim alebo nie..velmi pekne dakujem..
Pozri, čo patrí do r.8 a na základe toho rozhodni.
ZoDP, odkazy k textu:
29a) Napríklad zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení
neskorších predpisov, zákon č. 650/2004 Z. z. v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákon č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 310/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
(účinnosť od 15. decembra 2005)
Odpoveď v rámci citátu.
Erika-ežka
12.03.07,14:38
Chcela by som sa opýtať, čo so ZP a SP uhradenom v I./06 za XII./05 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov? Nemôžu sa odpočítať z príjmov (po odpočítaní 40 % paušálnych výdavkov) ? SZČO si neupravil základ dane v r. 2005 o tieto záväzky a v r. 2006 si ich pravdepodobne nemôže uplatniť, ale nie som si istá.
A keď SZČO platí nepravidelne - neviem či to douhrádzal za predchádzajúce obdobie, alebo platí za toto obdobie. Čo v takom prípade?
Ak je tu niekto, čo má takéto prípady, prosím ozvite sa.:confused:
Ďakujem,
mango11
12.03.07,15:14
Odpoveď v rámci citátu.


dakujem za odpoved a ospravedlnujem sa za ten bod 7- etikety porady, je pravda, ze som etiketu este necitala, som tu registrovana vyse roka, ale nenavstevovala som tuto stranku skoro vobec, az od minuleho tyzdna som tu dost casto, takže si to pozorne precitam, aby sa mi to uz nestalo a este raz sa ospravedlnujem VSETKYM poradakom...
Vladula
13.03.07,05:55
Mozem poprosit o Vas názor
Vediem uctovnictvo uplatnovanim skutocnych vydavkov.Budúci rok t.j.2007 si chcem uplatnovat pausálne výdavky.Aby som sa vyhla robeniu dodatočného DP chcem si uz v tomto roku upravit základ dane o pohladávky a závazky.Pohladávky mám 0, ale v zavazkoch mi ostali SP+ZP za 12/06,ktoré sú zaplatené v 1/07. Mám znizit ZD r.2006 o tieto zavazky?
V roku 2007 by som dala príjem-40% paus.v.-odvody/ale uz bez tych zaplatených v 1/07/ Je to takto správne?:cool:
Vladula
13.03.07,07:43
Prosim pozriete sa mi niekto nato?
renča1
13.03.07,07:50
Mozem poprosit o Vas názor
Vediem uctovnictvo uplatnovanim skutocnych vydavkov.Budúci rok t.j.2007 si chcem uplatnovat pausálne výdavky.Aby som sa vyhla robeniu dodatočného DP chcem si uz v tomto roku upravit základ dane o pohladávky a závazky.Pohladávky mám 0, ale v zavazkoch mi ostali SP+ZP za 12/06,ktoré sú zaplatené v 1/07. Mám znizit ZD r.2006 o tieto zavazky?
V roku 2007 by som dala príjem-40% paus.v.-odvody/ale uz bez tych zaplatených v 1/07/ Je to takto správne?:cool:

Ahoj, podľa môjho názoru môžeš ale aj nemusíš. Pokiaľ o závazky do SP,ZP neupravíš ZD ešte v r.2006, tak si výdavky za poistné môžeš zahrnúť do r.2007, vychádzam zo znenia § 6 ods.10, v ktorom je uvedená jedna dôležitá hrubo zvýraznená veta:) :

§ 6
10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
...a nasledne:
jana007
13.03.07,08:04
Podľa mňa by som o tieto záväzky neupravovala základ dane. V paušálnych výdavkov poistné spočítaš za celý rok. To znamená poistné platené za 12/2006 bude daňovým výdavkom roka 2007. Ak nemáš iné záväzky ako neuhradené faktúry, nemusíš upravovať základ dane.
Zita5
13.03.07,08:15
Podľa môjho názoru , záväzok k 31.12.2006 je zaúčtovaný . Čiže by som upravila ZD . V roku 2007 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov , by som túto platbu do fondov nezapočítala , nakoľko bola v už v úprave ZD v roku 2006.
Vladula
13.03.07,08:16
:) Velmi pekne dakujem
Muška
13.03.07,08:21
Súhlasím so Zitkou .

Reni, zákon Ti hovorí postup ako máš konať pri prechode.....a hovorí, že máš upraviť aj o záväzky.

Podľa mňa táto časť zákon " ....ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške..." , len "ošetrila", aby si živnostník poistné, ktoré si uplatnil ako záväzok ....neuplatnil ešte raz, keďže sa pri paušál.výd. hovorí o "uhradenom" poistnom.

Tak je len ošetrené, aby si ho vynaliezavá SZČO neuplatnila ešte raz :D
renča1
13.03.07,08:21
Podľa môjho názoru , záväzok k 31.12.2006 je zaúčtovaný . Čiže by som upravila ZD . V roku 2007 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov , by som túto platbu do fondov nezapočítala , nakoľko bola v už v úprave ZD v roku 2006.

Aj to je jeden zo správnych spôsobov.:)
renča1
13.03.07,08:23
Súhlasím so Zitkou .

Reni, zákon Ti hovorí postup ako máš konať pri prechode.....a hovorí, že máš upraviť aj o záväzky.

Podľa mňa táto časť zákon " ....ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške..." , len "ošetrila", aby si živnostník poistné, ktoré si uplatnil ako záväzok ....neuplatnil ešte raz, keďže sa pri paušál.výd. hovorí o "uhradenom" poistnom.

Tak je len ošetrené, aby si ho vynaliezavá SZČO neuplatnila ešte raz :D

No a veď a ja som napísala, že pokiaľ o tieto závazky neupraví ZD v r.2006, tak si ich odpočíta od ZD v r.2007. Alebo som sa vyjadrila nesprávne???:)
Muška
13.03.07,08:30
Nie Renka,

len si myslím, že zákon Ti hovorí čo máš urobiť pre prechode z JU na paušálne /čiže záväzok uplatniť/

a keď máš paušálne, tak uplatňuješ preukázané poistné /zákon podľa mňa len doplnil, že neuplatníš o poistné o ktoré si si už upravila ZD/, podľa mňa Ti nedáva na výber.......len je doplnené do zákona .."ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane..." z dôvodu, aby SZČO sa nebránila:

Tento rok postupujem podľa pauš. výdavkov... a zákon mi hovorí...zaplatené poistné....a basta....a šups 2x uplanené poistné v DP