zuzi01
01.05.18,14:44
Zomrel mi brat, vlastnil 1/6 domu.Ja vlastnim 5/6 domu.

Prebieha dedicské konanie.Brat mal veľa dlhov.Na jeho časť domu sa prihlásilo viacero exekútorov.Brat nemal manželku a ani deti.Chcem vedieť čo by bolo lepšie- odmietnuť dedičstvo /odmietnu ho moje deti a všetci v poradí/, alebo dedečstvo prijať .Chcem aby v budúcnosti bol dom na mojom mene.Je mi jasné že za tú 1/6 domu budem musieť zaplatiť,Neviem však ako postupovať v dedeičskom konaní, prijať, alebo odmietnuť dedičstvo.Dakujem vopred za každú radu.
Mária27
01.05.18,13:11
Načo by si ho odmietal, keď ho chceš. Ak by si ho odmietol, mohol by si ho mať problém odkúpiť (zrejme od štátu a za trhovú cenu, resp. predražené).

V dedičskom konaní dajte podiel riadne ohodnotiť znalcovi - len do takej výšky budeš platiť zdedené dlhy.

Pozri občiansky zákonník

§ 470 Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

§ 471
(1) Ak je dedičstvo predlžené, môžu sa dedičia s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov. Súd túto dohodu schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom.
(2) Ak nedôjde k dohode medzi dedičmi a veriteľmi, spravuje sa povinnosť dedičov plniť tieto dlhy ustanoveniami Civilného mimosporového poriadku o likvidácii dedičstva. Dedičia pritom nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky neoznámili i napriek tomu, že ich na to súd na návrh dedičov vyzvalo, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov cena nimi nadobudnutého dedičstva vyčerpaná.

o likvidácii pozri tu od § 215 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/161/20160701

Likvidácia prakticky znamená, že notár by to predal za najvýhodnejšiu ponúknutú cenu. Keďže ide o časť domu, máš predkupné právo - a nik iný by to asi ani nekúpil ...
zuzi01
01.05.18,13:27
Aj ked je exekútorov veľa, budem sa s nimi vedieť dohodnúť? Nebude chcieť každý aby som mu zaplatila,?
Mária27
01.05.18,13:33
Dlhy za poručiteľa hradí každý dedič len do výšky zdedených aktív.