Clinton
01.05.18,18:54
Môj brat vlastní tretinu domu, ktorú chcem odkúpiť. Jeho podmienkou je, aby zmluva obsahovala predkupné právo na celý dom (teda na všetky tri tretiny) v prípade, že by som ho chcel v budúcnosti predávať a spolu s ním aj na pozemok, na ktorom dom stojí, jeho majiteľom som však iba ja. Pozemok pod domom totiž nie je v geometrickom pláne domu vyňatý z okolitej parcely. Je možné, aby kúpno-predajná zmluva obsahovala takúto klauzulu? Je reálne, do tejto zmluvy zahrnúť predkupné právo na pozemok, ktorý s týmto listom vlastníctva vôbec nesúvisí, môj brat ho nemá v spoluvlastníctve a nie je ani jeho užívateľom? Bude niečo takéto priechodné na katastri? A ak áno, ako sa má toto predkupné právo pretaviť do listov vlastníctva? Novými vkladmi a nejakou ťarchou? Alebo na listoch vlastníctva zmienka o predkupnom práve nemusí figurovať a postačí zmienka v kúpno-predajnej zmluve?
Mária27
01.05.18,18:27
Právna úprava predkupného práva sa viaže na kúpnu zmluvu. Predkupné právo nemožno požiť na neprevedené veci predávajúcim kupujúcemu.
Na váš prípad je vhodné uzavrieť zmluvu o budúcej zmluve o predaji 2/3 a pozemku, pričom záväzok by bol viazaný na splnenie podmienky naplnenia predkupného práva k tej 1/3 domu.
V zmluve je potrebné dojednať dobu, dokedy sa má uzavrieť budúca zmluva, treba si však aj dojednať, od ktorého momentu začína doba plynúť = od ponuky na kúpu tej 1/3.
Clinton
02.05.18,08:44
Ďakujem pekne za odpoveď, z toho teda vyplýva, že predkupné právo sa na zvyšné 2/3 nemôže vzťahovať, ani na pozemok, na ktorom stavba stojí? Zmluva o budúcej zmluve je pre nás nereálna, hlavne pre mňa, v nej totiž treba uviesť aj termín a cenu. Pripadá mi to tak trochu neriešiteľné...
Mária27
02.05.18,08:58
Ten termín ti vysvetľujem v poslednom odstavci: napr. do 1 roka po ponuke na predaj pôvodnému vlastníkovi. .
Cena sa zvyčajne dojednáva určením výšky kúpnej ceny určitou sumou peňazí. V zmluve však namiesto konkrétnej sumy môže byť dohodnutý spôsob, ako sa cena určí (bez toho by bola neplatná zmluva). Môžete si určiť, že ju vypočíta znalec ako priemernú cenu, za čo sa to v tom čase na tom mieste obvykle bude predávať.
Clinton
27.06.18,18:58
Ďakujem za rady. vec je už doriešená, v súčasnosti už vlastním 3/3 nehnuteľnosti a dohodli sme sa bez predkupných zmlúv a ťárch.