Helga12
02.05.18,08:55
Môžete mi prosím poradiť, či môžem "zamestnať" SZČO na miesto kuriča v škole?
Tento človek pre nás vykonáva rôzne práce okolo školy.Tieto práce vykonáva na Zmluvu o dielo.

Starý kurič nám odišiel do dôchodku a ja neviem zohnať iného.

Tento sa mi ponúkol, že bude vykonávať práce kuriča, ale iba na Zmluvu o dielo.

Požadované oprávnenia má v poriadku.
Ďakujem
hanelie
02.05.18,09:58
to je čisté nelegálne zamestnávanie - pravidelná práca u toho istého "zamestnávateľa" pozor na to hrozí pokuta 2000, pre Vás a pre szčo ca 331, eur
takto pracuje veľa szčo, ale sú tam veľké riziká, napr. pri pracovnom úraze, pri rôznych nárokoch szčo ( nedávno sa to tu preberalo, či má szčo nárok na dovolenku - môže si ju nárokovať, len tu vyjde najavo, že pracuje nelegálne podľa zákona o nelegálnom zamestnávaní
bodliak
02.05.18,10:05
1.
„Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností“.
2. ak práca napĺňa znaky závislej práce, takáto práca sa môže vykonávať len výlučne v pracovnom pomere ...


Ako chceš argumentovať , že nejde o závislú činnosť ?
Tým, že nekoná podľa pokynov zamestnávateľa, ale kúri podľa počasia ?
Tweety
02.05.18,10:07
Ide o závislú činnosť, teda prácu podľa ZP. Treba postupovať podľa ZP. Inak je to nelegálne zamestnávanie.