miriam2209
02.05.18,10:09
dobrý deň , chcela by som sa spýtať , manžel dostal dom od rodičov , na základe darovacej zmluvy, už sme boli v tom čase manželia - ak to zaváži. Pri prepise bol urobený odhad + zaplatená daň. Dom sme po prepise zrekonštruovali + nadstavili podkrovie . Chcem sa spýtať, ak by 1/2 domu chcel manžel prepísať na mňa ako manželku , musí byť znovu odhad na dom ? Alebo stačí darovacia zmluva , kde by som uviedla údaje z tej prvej zmluvy? Je to stále vedené ako jedna bytová jednotka pod tým istým súpisným číslom , len tam bola robená nadstavba podkrovia .
ivka70
02.05.18,08:18
Je to prevod medzi vami, aku sumu si date do zmluvy, s takou bude zmluva o darovani uzavreta. Vy medzi sebou nepotrebujete uradny odhad ceny.
miriam2209
02.05.18,08:21
ďakujem veľmi pekne
miriam2209
02.05.18,08:26
ešte sa spýtam , ak v darovacej zmluve na manžela, je uvedená podmienka právo doživotného bývania svokrovcov , myslím si , že to nebráni tomu , aby 1/2 domu daroval na mňa s tým , že to uvediem i ja v zmluve medzi nami dvoma ?
dmc
02.05.18,11:04
ja osobne som v darovacej zmluve nemal dom ohodnoteny vobec - a nebol ziaden problem. Myslim ze povinnost to nieje. Horsie je to v pripade nasledneho predaja do 5 rokov pri vypocte dane zo zisku pri predaji.
Mária27
02.05.18,12:26
Pôvodne sa cena dávala aj do darovacej, teraz už dávnejšie nie.
Chobot
02.05.18,13:00
Ty to nemusíš v zmluve uvádzať. Vecné bremeno doživotného práva užívania je vedená na nehnuteľnosť bez ohľadu na majiteľa. Ak ty pribudneš na liste vlastníctva, vecné bremeno tam bude stále zapísané a automaticky prechádza povinnosť toto vecné bremeno strpieť na teba.
Mária27
02.05.18,13:19
Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa (§ 151n ods. 2 Občianskeho zákonníka).
Do zmluvy môžete dať jeden článok o tom, že VB prechádza.