alušik
10.08.06,11:52
Poradíte, Poraďáci?
Firma poskytla inej spoločnosti úver. V priebehu tohto roka bola celá istina úveru splatená. Pre dlžníka by som mala vyčísliť výšku úrokov, ktorú sú nám povinný ešte doplatiť. Nie som si však istá, ako prepočítať úroky vzhľadom na postupné splácanie istiny. Niekde som niekedy zachytila, že by sa mali prednostne splácať úroky... Tak teraz neviem, či prepočítať úroky tak, že ich vyčíslim vlastne ku dňu splatenia celej istiny, alebo mám postupovať tak, že splátku rozdelím najskôr na úhradu úrokov vyčíslených k tomu dňu a zvyšok splátky na splátku istiny. Alebo mám úroky prepočítať tak, že zoberiem, že to všetko je suma istiny a vyčíslený úrok mi potom len doplatia ako splátku úroku.
Kde v zákone presne hľadať to prednostné splácanie úrokov, ak by sa na mňa firma obrátila s tým, ako som vypočítala úrok?
Lila
10.08.06,11:27
Treba pozrieť na Zmluvu o poskytnutí úveru resp. pôžičky. Tam by mali byť jasne uvedené platobné podmienky, čo sa týka splácania
istiny a výpočtu úrokov. Včetne nedodržania úhrad -aké penále môžte vyčísliť.
Myslím, že všetko závisí od týchto podmienok.

Doplním: Ak Vám uhrádzali postupnými splátkami úver, tak malo byť v ich záujme, nakoľko im hrozí penalizácia? z Vašej strany, zaslať Vám list o úhrade časti istiny a časti úrokov- nakoľko predpokladám uhrádzali vždy jednou čiastkou. Ja by som ich vyzvala o identifikáciu platieb -čo je úrok a čo istina.
Záver:
Z Tvojej otázky je jasné, že uhradili celú istinu. Teda by som to považovala za úhradu istiny a nedoplatok úrokov. Úroky by som počítala vždy k dátumu prijatej platby istiny. A teda by doplatili len úroky.
alušik
10.08.06,12:01
Jani, presne tak som to prepočítala ja, lebo v zmluve nebolo nič písané o splácaní. Bolo tam, že k 31.12. uhradia sumu istiny aj s úrokami.
Len si ma teraz dokopala vlastne prečítať zmluvu a je v nej napísané, že to malo byť uhradené k 31.12.2005 a oni nám to splatili len teraz v r.2006. Potom ich úročiť nemám po 31.12.2005,ale mám rátať 0,05% za každý deň omeškania. Takže sa začnem s prepočítavaním úroku z omešnia zaoberať, keď nám doplatia ešte úroky.:o