Silvia Sisi
03.05.18,01:47
V 17tich som trvale ochorela a od 18tich poberám invalidný dôchodok z mladosti (nad 70%) na SK. Pred pár mesiacmi som.sa presťahovala do Rakúska a chcela by som vedieť či mám nárok na invalidný dôchodok tu v Rakúsku, za akých podmienok a kde a ako si ho môžem vybaviť. Tým, že mi zdravotný stav nedovoľuje pracovať, nemám tu ani zdravotné ani sociálne poistenie. Prípadne, vedeli by ste mi poradiť človeka, úradníka, právnika v Rakúsku, ktorý by mi vedel pomôcť?
arizona
02.05.18,23:53
Informuj sa na rakuskej ZP ,ci mas na nieco narok.Ale asi nie, kedze si v AT nepracovala,ani tu nemas ZP.

Pozri aj tu http://www.porada.sk/t237507-invalidny-dochodok-v-rakusku.html
ajka432
03.05.18,07:21
Nie, ale mozes nadalej poberat ID zo Slovenska.
misoft
03.05.18,09:44
Nuž - nemáš v AT ani zdravotné, ani sociálne poistenie - a TY CHCEŠ od nich ID? Za čo, z čoho?
ID budeš dostávať z SK (jááááj... asi počítaš s tým, že za rovnaký stupeň dostaneš v AT viac, ako z SK. ZABUDNI!)
Silvia Sisi
03.05.18,11:25
Ďakujem za radu.
Silvia Sisi
03.05.18,11:25
Ďakujem za info.
Silvia Sisi
03.05.18,11:33
Neprekvapili ma neprajné komentáre. Slovač závidi druhému aj nešťastie aj hendikep.. nedajbože, že bude mať o 5 korún viac ako niekto iný.
Katy a R
03.05.18,13:29
misoft - prečo by sa nemohla aspoň informovať? MOŽNO niečo aj existuje?? Lebo napr pre našich starobných dôchodcov, bývajúcich teraz v AT je možnosť doplatenia do výšky AT min dôchodku (a to je 800-900 eur) .
hanelie
03.05.18,14:39
áno takto to pravdepodobne bude - po prihlásení na trvalý pobyt v Rakúsku doplatenie slovenského ID do výšky ich min dôchodku, tak ako to je pri starobnom dôchodku v AT , slovenský občan pri trvalom pobyte v AT dostáva slovenský dôchodok + doplatok do minimálnej výšky rakúskeho dôchodku
hanelie
03.05.18,14:41
samozrejme okrem slovenských dôchodcov, ktorí pracovali vRakúsku a majú nárok na celkový rakúsky dôchodok
Silvia Sisi
03.05.18,15:02
Ďakujem veľmi pekne za info Katy a Hanelie.
profesional
10.05.18,03:49
Na žiadny dôchodok od AT nárok nemáš.
Máš nárok len na kompenzačný príspevok, ale až po ubehnutí ochrannej doby.
Ak zmeníš pobyt, máš povinnosť prihlásiť sa na poisťovne tam. Oni ti budú vyplácať invalidný dôchodok podľa výšky pôvodne priznanej slovenskými úradmi a toto si budú voči slovenským úradom uplatňovať na preplatenie. Tj. rrálne budeš v AT poberať slovenský ID, ale cez rakúske úrady.
Xanti
10.05.18,07:39
Katy v nemocnici som ležala s pani, čo má TP v AT, dôchodkiňa, má ZP v AT a už jej tri krát zamietli doplatenie do min. výšky AT.
Ako je pravda nevlastní v AT nehnuteľnosť, ale býva u dcéry čo tú nehnuteľnosť vlastní. Tak neviem.
Katy a R
10.05.18,10:17
gabi, ja ani netvrdím, že je to jednoduché !! - keby bolo, tak sú tam už naši "spoluobčania" dávno presťahovaní;) (a nechodia do Anglicka, Nórska..) samozrejme, že majú svoje podmienky - treba si ich len pozrieť a či vôbec je možné ich splniť! (tuším až po 5tich rokoch TP sa o tom dá len uvažovať;) . rakušania si kontrolujú každú podľa nás drobnosť (napr cirkevná daň, koncesionárske poplatky, či naozaj máš/nemáš TV, zdržiavanie sa v mieste TP, či máš auto v AT prihlásené.... )
Silvia Sisi
12.05.18,00:31
Ďakujem za informáciu. Vedeli by ste mi povedať koľko mesiacov je tá ochranná doba?
buchač
12.05.18,05:13
Pred pár mesiacmi som.sa presťahovala do Rakúska a chcela by som vedieť či mám nárok na invalidný dôchodok tu v Rakúsku, za akých podmienok a kde a ako si ho môžem vybaviť.
==================
Prečo sa neinteresuješ priamo u rakúskych úradov alebo na patričných rakúskych stránkach,prípadne fórach...???
Pepa
13.05.18,09:29
Prečo by mali rakúšania vyplácať slovenský dôchodok. Tak to nefunguje. Sociálna poisťovňa bude vyplácať dôchodok do zahraničia.
Pepa
13.05.18,09:34
A čo ti to vadí? Prečo by sa nemohla informovať. Je celkom možné že sa tu niekto, ktorý by vedel poradiť, pomôcť, nasmerovať, nájde. Ak si "moderátor" a vidíš v tom problém no tak to vymaž, ak nie tak nechápem prečo takto reaguješ. A to všade a furt, čo vidím tak poúčanie a kritizovanie.
profesional
13.05.18,13:24
Lebo zmenou trvalého pobytu znamená povinnosť prehlásenia na príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia podľa krajiny pobytu. Toto by neplatilo, ak by sa osoba odsťahovala do krajiny mimo EÚ.
buchač
13.05.18,13:39
Mne ???

Šak nič mi nevadí...nešlo mi ani o poúčanie a ani o kritiku (to by bol inak formulovaný text).
Ty ako robíš v určitých ohľadoch ? To síce neviem, no som zástancom toho, že je najlepšie ísť ku zdroju.

Ešte dobre, že nie som moderátor....;) :D :D :D
veronikasad
13.05.18,15:53
Pepa
13.05.18,16:13
Ja sa s Vami doťahovať nebudem, mám skúsenosti že to nemá význam. Opakujem: to čo tvrdíte je hlúposť. Sociálna poisťovňa bude vyplácať dôchodok do krajiny, kde bude dôchodca žiť. Neriešim nároky, ktoré dôchodcovi vzniknú v danej krajine. Dôchodok vypláca krajina, v ktorej nárok na dôchodok vznikol. Tak ako napríklad slováci poberajú dôchodok z Česka. Prosím Vás nezavádzajte a naštudujte si veci, niekedy sa to hodí aj "profesionálovi". Pekný deň.
ivka70
13.05.18,18:52
Ak ZP je skratka pre zdravotnu poistovnu, tak tam asi tazko ...
Xanti
13.05.18,19:08
Katy, tá pani chodila na svk len na návštevy a na chalupu na východ .. tak a tuším auto žiadne nemá a ak brali že má podiel na nehnuteľnosti ( rodičovský teda rodný dom na východe v spoluvlastníctve súrodencov ) tak potom ozaj nárok nemala aj ked nič iné na svk nemá.
Jakubec
15.05.18,08:03
Dostala si "Meldezettel", taky zlty zdrap papiera? Do 3 mesiacov po prichode do Rakuska si on musis poziadat. Rakusko ma pravo nevydat ho ziadatelom z EU, ktori nemaju zdroj obzivy a tym Ti znemoznit dlhodoby pobyt u nich.
arizona
15.05.18,09:33
Asi lahsie,ako si myslis. Rakusky Sozialversicherung zastresuje zdravotne,aj socialne veci dohromady /na rozdiel od SK/...
profesional
15.05.18,09:54
Sociálna poisťovňa vypláca dôchodky do zahraničia v rámci EU len preto, lebo väčšina slovákov na právo a svojd povinnosti z vysoka kašle. To, že veci fungujú aj nelegálne ešte neznamená, že to tak má byť.
ivka70
15.05.18,12:07
Ale je to skor SP a nie ZP, ked uz hladas ekvivalent skratky ... len tolko som chcela povedat ....
Mária27
17.05.18,03:45