miska31
03.05.18,12:43
Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom účtovania VRP v ju. Raz mesačne vyhotovím intervalovú uzávierku z VRP. Zaevidujem do PD ako príjem za tovar. Ako ale postupovať pri účtovaní dokladov na nákup tovaru a ostatných výdavkov szčo? Ak použijem hotovosť na výdavky szčo z vrp musím urobiť aj výber z vrp? Mám viesť v účtovníctve dve pokladne? Hlavnú a VRP? Musí zostatok vrp na portáli fs sedieť so skutočným stavom v "šuflíku" a v účtovníctve? Ďakujem.
Žabinka
03.05.18,10:58
1. nemusíš mať v účtovníctve dve pokladne, stačí účtovať pohyby v jednej účtovnej pokladni..
2. VRP slúži na evidenciu príjmov.. stačí na základe uzávierky zaúčtovať príjem za tovar/služby/úhrady faktúr v hlavnej účtovnej pokladni.
3. výdavky nemusíš robiť z VRP, pokiaľ ich skutočne nerobíš, nákupy stačí účtovať v hlavnej účtovnej pokladni..
4. môžeš urobiť v účtovníctve 2 pokladne, VRP aj HP, ale zbytočne sa môžeš pomýliť, a stavy ti nebudú sedieť, pokiaľ si nedáš pozor pri preúčtovávaní medzi obomi pokladňami cez priebežné položky.. ale potom musíš preúčtovávať každý jeden pohyb, čiže každý vklad, každý výber..
pozri si http://uctuj.sk/uctovnictvo/jednoduche-uctovnictvo/uctovanie-registracnej-pokladnice-v-jednoduchom-uctovnictve-6/8502/
miska31
16.05.18,18:49
OK. A teraz ak mám dve prevádzky a dve kasy. Mám v účte viesť dve pokladne? Akože jeden peňažný denník ale dve pokladne, dve knihy faktúr a pod. Aj zakladať si to osobitne? aby bolo jasné čo a koľko sa týka tej ktorej prevádzky (dve rôzne činnosti). Ak si teraz vytlačím stav jednej aj druhej vrp, musí mi tento stav sedieť fyzicky v kase, to je jasné. Ale musí tento stav sedieť aj v účtovníctve s konkretnou knihou pokladne? ĎAKUJEM