byverine
03.05.18,13:15
Rodičia sú síce už viac ako 10r rozvedení, ale zaujíma ma jedna vec, a to je - rodičovský 4i byt. Ten ostal matke. Prosím, ide o to, ze nejako ho nechce prepisovať na obe deti, a preto rozmýšľa, že mňa by vyplatila z polovice tohto bytu a na môjho súrodenca by prepísala celý 4i byt.
V tomto prípade sa chcem opýtať, či je táto deľba správna, nakoľko ja dostanem len 1/2 sumu z bytu a súrodenec v podstate celú časť.
Zatiaľ je to len jedna verzia, ale mne sa táto práve nepozdáva. Chcem to práve vyriešiť, kým je ešte čas.
Ďakujem za odpovede. Ide mi len o uhol pohľadu, rozumiem, že matka má právo nakladať so svojím majetkom ako uzná za vhodné - my ale spolu hľadáme férové rozdelenie, preto sa to tu pýtam :)
Mária27
03.05.18,11:26
Matka by vám mohla byt darovať napoly a aj peniaze tak rozdeliť.
Chobot
03.05.18,11:34
Správna je, lebo ona môže nakladať so svojim majetkom ako chce. Ale či je spravodlivá - to asi nie. Ako správne podotýkaš, ty dostaneš polovicu hodnoty bytu a súrodenec raz toľko - celý byt.

Treba to matke polopatisticky povedať, že to nie je spravodlivé. Ak bude trvať na svojom, nič neurobíš. Ale aspoň si to dal vedieť včas.
byverine
03.05.18,11:35
Ja rozumiem, a plne rešpektujem, ako by sa matka rozhodla. Ide o to, že ona "len" rozmýšľa, ako to spraviť jednoduchšie, aby sa neprepisoval napr. celý byt na dvoch a potom sme sa my dve nehádali napr. pri predaji a podobne. Ja žijem na SR a sestra v zahraničí, takže sa pýtam, že takýto postup asi nie je úplne kosher. Nemáme žiadne nezrovnalosti, matka to chce len zjednodušiť. Ale keď som sa zamyslela, príde mi to ako nesprávne rozdelenie, keď chce rozdelovať majetok spravodlivo teda.
byverine
03.05.18,11:38
Áno, tak by som to chcela aj ja, a príde mi to teda aj férove, lebo ona to chce spraviť férovo, ale žiaľ zároveň aj čo najjednoduchšie - a teda prvou myšlienkou bolo, že ho prepíše na jedno dieťa preto, aby sme sa napr. po jej smrti ak bude byt na dvoch nerozkmotrili a nerobili si vzájomne prieťahy. Avšak ako vyrovnanie mi to príde nelogické...
byverine
03.05.18,11:39
Áno toto som chcela vedieť, lebo ona to chce rozdeliť spravodlivo. Ale až keď som sa nad tým reálne zamyslela, tak to spravodlivé v podstate nie je - ju to asi takto nenapadlo. To som si tu chcela ujasniť :)
buchač
03.05.18,11:42
Hm...

- mňa by vyplatila z polovice tohto bytu a na môjho súrodenca by prepísala celý 4i byt.
- nakoľko ja dostanem len 1/2 sumu z bytu a súrodenec v podstate celú časť.
=============
Nejaké nejasné...či ?
- nakoľko pri prvom odseku by sa jednalo o 1/4 bytu a nie o 1/2ku.
- druhý odsek by bol predsa spravodlivý...ide o 1/2ku bytu.
byverine
03.05.18,11:45
Jasné, rozumiem. Ja som si to len chcela utvrdiť, že mám pravdu :) ;) ďakujem pekne ! :)
Tweety
03.05.18,11:47
Spravodlivé by bolo rozdeliť na polovicu.
Katy a R
03.05.18,11:51
Byt patrí matke - a ona ho môže darovať hocikomu, komu ona chce. Alebo aj nikomu. Prečo vlastne ty riešiš delenie jej majetku takto verejne? myslíš, že jej by sa to páčilo? - lebo napr mne určite nie, keby takéto niečo moja dcéra napísala na web.
samozrejme - svoje riešenie jej navrhnúť môžeš, porozprávať sa doma ... Ale rozhodnutie je na nej, či dá majetok svojim deťom a či niektorému viac??, alebo aj niekomu cudziemu?
Spravodlivé to nemusí byť ani v prípade, žeby sa všetko delilo fifti-fifti:)
Dôležité sú dobré vzťahy a dohoda:)
byverine
03.05.18,11:52
Tiez si myslim :)
byverine
03.05.18,11:59
Ja to riesim preto, pretoze som sa chcela uistiť, lebo sa to pýtala ona mňa, že to chce rozdeliť spravodlivo, a nech jej navhnem riešenia...a keďže logicky mi táto vec nesedela, prišla som sa sem "PORADIŤ" , veď o tom je táto stránka...či nie?
A ďakujem za radu, ostatné veci čo píšete ovládam...len v tomto som sa chcela uistiť možno s múdrejšími a fundovanejšími ako som ja.
Žabinka
03.05.18,12:06
keď by mal jeden potomok dostať celý byt, druhý by mal dostať celú hodnotu bytu, nie 1/2 sumy..
Katy a R
03.05.18,12:08
spravodlivosť ťažko dosiahneš (ani tými polovicami nie) - a okrem toho my tu nepoznáme vašu situáciu, matka áno ... možno??chce niektorému z vás zohľadniť, o čo bol v minulosti ukrátený - to len ako príklad mi napadlo, alebo niečo iné ??
Trošku inak (lepšie) by to vyznelo, keby sa na delenie svojho majetku pýtala matka (nie ty;)) - podľa mňa☺
byverine
03.05.18,12:13
V poriadku, rozumiem, ze ste teda asi pohorsena mojou otazkou evidentne a urcite moja 68r matka urcite skoci na google a pojde sa poradit :) Ale dakujem. Nie, nechce zohladnovat, ale rozdelit spravodlivo. Navrhnem teda este predaj, nakolko v byte nikto nezije :D
Tweety
03.05.18,12:15
To by bolo as najlepšie riešenie. Peniaze z predaja rozdeliť obom deťom rovnako a finito. Nepobijú sa na dedičstve.
Katy a R
03.05.18,12:15
no teda dovoľ !!! - čo my staršie ročníky nemôžme skočiť na gúgeľ ??? ak ten byt nikto z vás nechce, tak ozaj ho môže predať - a peniažky minúť ona - na seba☺ (najjednoduchšie)
byverine
03.05.18,12:17
Ďakujem
vicktor
03.05.18,13:18
Uz tu bolo dost zodpovedane, ale predsa, na konci som sa docital: "v byte nikto nezije" - tak kde zije matka?
Ak u brata a bude tam na neurcito, potom spravodlive delenie vyzera inaksie nez fifty-fifty (takto sa to pise).
Dalsia moznost je riesenie otocit (aspon v ramci diskusie) - tebe cely byt a bratovi vyplatit polovicu - co by na to povedali?
Chobot
03.05.18,13:45
Spravodlivé by to bolo vtedy, keby si tvoj súrodenec zobral úver vo výške polovice hodnoty bytu a tým by ťa vyplatil.

Vtedy by vlastne od teba odkúpil tvoju polovicu bytu. Peniaze, ktoré ti mama chcela dať potom môže rozdeliť zase na polovicu, z čoho si súrodenec z časti môže splatiť úver.

Niekedy to treba veľmi polopatisticky vysvetliť, aby to ľuďom "docvaklo",
byverine
03.05.18,14:30
Nebyva u sestry (je to sestra), ale zije v zahranici rovnako - nie spolu, kazda je v inej krajine.
No to by sa asi surodencovi nepacilo, keby to takto "splechnem" do plenu, ze keby to bolo opacne :)
Nandrolon
03.05.18,18:09
Ak dá súrodencovi celý byt, Teba by mala vyplatiť tiež z celého bytu. V opačnom prípade dostane súrodenec "vec" v hodnote XY eur a ty peniaze v hodnote XY/2 eur. Takže ak jemu celý byt a tebe polovicu jeho hodnoty, ešte by ti mal súrodenec doplatiť ďalšiu 1/4 hodnoty bytu. Tak aby ste mali presne rovnako, teda obidvaja po 3/4.
Matematika nepustí, otázne je ocenenie bytu a zariadenia a kto doopatruje mamu.
Aby to nedopadlo tak, že jeden sa bude s ňou trápiť do smrti, prípadne ani nebude môcť pracovať a druhý sa príde pozrieť na ňu raz za mesiac a ešte bude mať peniaze, ktoré majú vyššiu likviditu ako byt samotný.
vicktor
04.05.18,06:17
Pacilo / nepacilo ... ved to matke ktora hlada ferove riesenie povedz diplomaticky.
OK, ked byvate kazda sama, tak delit by sa malo na polovicu.