stupel115
06.05.18,19:05
Bývam v obci v bytovke a pod oknami cca 3m od múru bytovky mi rastie orech už teraz vyzerá že bude mať širokú korunu a o pár rokov ho budeme

mať rovno v oknách vedeli by ste mi poradiť ako postupovať aby bol odstránený zasadila ho suseda, ktorá býva rovno nad nami od nikoho si ani súhlas s vysadením nepýtala hoci pozemok je spoločný pre všetkých obyvateľov bytovky ďakujem za každú radu
kukučka
06.05.18,17:34
Aký je veľký? Nedá sa ešte presadiť? Ak sa nedá, tak skracovať a orezávať konáre.
Terezia13
06.05.18,17:51
tu neide len o veľkú korunu stromu ale aj o korene, tie môžu narobiť tiež riadnu škodu, ak sa dá normálne rozprávať so susedou, treba jej to otvorene povedať, ak odmietne, treba o tom hovoriť s správcom bytovej jednotky - ak nejakého máte, tak sa obrátiť na odbor životného prostredia, ešte prikladám článok, v ktorom je tiež riešený tento problém
https://mytrencin.sme.sk/c/4780182/sadit-alebo-rubat.html
stupel115
06.05.18,20:53
dakujem ja som to už riešil aj ohľadom koreňov ale so susedou žiadna rozumná reč jej odpoveď je že ona v bytovke býva už viac ako 20rokov a nik jej nebude rozprávať čo môže a čo nie ďakujem vám za poradenie
legolas
07.05.18,06:28
...stromy sa odstraňujú od jesene do jari, takže teraz by ti už nikto nepovolil výrub, ale na jeseň by sa to dalo, máte predsa správcu, ten by mal urobiť spoločnú poradu s nájomníkmi a dohodnúť sa čo s tým orechom, potom je potrebný súhlas od životného prostredia a samozrejme od obce...
Terezia13
07.05.18,18:52
ak sú to obecné bytovky, určite by som to skúsila aj cez obecný úrad
vicktor
09.05.18,07:20
Na ktorom poschodi byvas?
Dolnym susedom strom nevadi (alebo taki nie su)?
Dokial strom necloni do okien by som ho nechal, len prezistil co s nim neskor.
misoft
09.05.18,08:00
Neboj sa... veď ona skrotne, keď X-1 majiteľov podá na ňu žalobu za poškodzovanie majetku.. a keď ešte k tomu sa pridá obec (pretože ten orech vysadila bez povolenia)..... i zacvaká si za odstránenie orecha....
Dáša_
09.05.18,08:11
no, ja by som v týchto parných letách naopak taký orech pod oknami prijala. Aspoň by som nemusela špekulovať o klimatizácii. Maximálne tak na jeseň zrezať tie konáre, ktoré sú príliš blízko.
maja
09.05.18,09:38
Treba sa spojiť so správcom bytovky, počet pečiatok povolenia na výrub sa odvíja od veľkosti obvodu stromu...Tak blízko nemôže byť vysadený taký veľký strom, my sme mali brezu, chvíľu to trvalo, ale výrub bol bez problémov a bolo to podľa zákona, nie ako výsadba....
viktorviktor
09.05.18,19:10
Ak sa na výrub dreviny vyžaduje súhlas, žiadateľ podá písomnú žiadosť tej obci v katastrálnom území, v ktorej dreviny rastú. Na základe podanej žiadosti s priloženými dokladmi, ktoré preukazujú vlastníctvo žiadateľa k pozemku, na ktorom dreviny rastú a po zaplatení správneho poplatku 10 eur (resp. 100 eur v prípade právnickej osoby) do obecnej pokladnice, začína správne konanie.

Je možné výrub vykonať, ak som si strom sám zasadil a je na mojom pozemku?

Zákon rieši ochranu drevín rovnako, bez ohľadu na to, kto stromy alebo kríky sadil. Veľmi zjednodušene povedané, ak vlastník na svojom pozemku mimo zastavaného územia obce, ktorý je v katastri nehnuteľností vedený napr. ako trvalý trávnatý porast alebo orná pôda alebo ostatná plocha, chce vyrúbať strom s obvodom kmeňa 80cm a väčším, potrebuje na to písomný súhlas príslušnej obce. Ak drevina rastie v zastavanom území obce (intravilán), súhlas potrebuje už na strom s obvodom kmeňa od 40cm bez ohľadu na to, či ho vysadil on alebo niekto iný. Ak by sa však rozhodol, že potrebuje napr. odstrániť akékoľvek stromy zo svojich pozemkov vedených v katastri nehnuteľností ako ovocný sad alebo záhrada, súhlas orgánu ochrany prírody na to nepotrebuje.
marleau
09.05.18,19:14
trošku benzínom popolievať a uschne aj sám a stará k.... nech sa aj poserie
jelalim
09.05.18,19:59
a ked na takyto popolievany strom, hodi nezahaseny spak sused z osmeho, vsetko bude este rychlejsie.