KvetkaK
07.05.18,08:58
Chcem Vás poprosiť o radu. Máme uzavretú zmluvu so spoločnosťou z ČR na dodanie stroja aj s montážou na Slovensku. Zaplatili sme zatiaľ dve zálohy a zvyšok bude zaplatený po dodaní a namontovaní stroja. Mali nám vystaviť daňový doklad k prijatým platbám či pri dodaní tovaru s montážou to nieje potrebné? A čo mám robiť keď som od nich nedostala doklad? Našla som rôzne informácie.
Ďakujem za každú radu.
Tweety
07.05.18,10:29
Zaplatená záloha do inej krajiny EU nie je ani dodaním, ani nadobudnutím. tovaru. Nemali teda ani povinnosť vystaviť faktúru k dodaniu. (kedže k nemu nedošlo)
KvetkaK
07.05.18,10:56
Ďakujem pekne za reakciu. Len niekde aj tu na porade som našla niečo také, že keď je to aj s montážou tak daňová povinnosť vznikne aj na základe prijatej platby. Takže je to podľa Teba v poriadku a nepotrebujem daňový doklad k zálohe?
Tweety
07.05.18,11:01
KvetkaK
07.05.18,11:37
Tweety ďakujem. Máš pravdu o zálohe tam nič nieje.
KvetkaK
07.05.18,12:17
Prosím skús si pozrieť toto, našla som to tiež na finančnej správe v metodickom pokyne:

4.2. Daňová povinnosť vzniká prijatím platby, ak je platba prijatá pred skutočným dodaním
tovaru aj zdaniteľnej osobe (platiteľovi dane alebo neplatiteľovi dane) pri dodaní tovaru s
inštaláciou alebo montážou, ktorý jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z
tretieho štátu, ak ide o tovar s miestom dodania v tuzemsku. Ide o prípad, keď zahraničná osoba,
neregistrovaná pre daň v tuzemsku, dodáva tovar spojený s inštaláciou alebo montážou vykonanou
dodávateľom alebo na jeho účet s miestom dodania v tuzemsku (§ 13 ods.1 písm. b ) zákona o DPH)
a povinnosť platiť daň v tuzemsku sa prenáša na príjemcu tovaru (§ 69 ods. 2 zákona o DPH). Ak
zdaniteľná osoba, príjemca tohto tovaru, má problém so zistením, kedy dodávateľ - zahraničná osoba
prijal platbu, je možné považovať za deň vzniku daňovej povinnosť deň, keď prijímateľ tovaru,
zdaniteľná osoba zaplatil za tovar, ktorý si vyžaduje montáž alebo inštaláciu, ešte pred jeho dodaním.
Osoba povinná platiť daň, príjemca tovaru, vypočíta daň podľa vzorca: suma platby x 20 % sadzba
dane.
Príklad 27:
Podnikateľ A v SR, neregistrovaný pre daň v tuzemsku si objednal od talianskej firmy B, identifikovanej
pre daň v Taliansku a neregistrovanej pre daň v tuzemsku, dodanie stroja vrátane jeho montáže v
sume 50 000 eur bez DPH. Stroj bol dopravený z Talianska na územie SR a aj zmontovaný talianskou
firmou v priestoroch výrobnej haly podnikateľa A. V zmysle zmluvy uzavretej 25.8.2013, podnikateľ A
zaplatil v hotovosti pred skutočným dodaním tovaru zálohovú platbu vo výške 50 % z ceny stroja
2.9.2013. Stroj vrátane montáže bol podnikateľovi A dodaný 10.11.2013. Talianska firma B vyhotovila
faktúru za dodanie tovaru vr. montáže v sume 50 000 eur bez dane 10.11.2013 s tým, že k úhrade
zostáva suma 25 000 eur.
Podnikateľovi A vznikla daňová povinnosť v zmysle § 19 ods. 4 zákona o DPH v mesiaci september
2013 v rozsahu ním zaplatenej platby. V daňovom priznaní podanom za mesiac september 2013 prizná
a odvedie daň v sume (25000 x 20%) 5 000 eur. Dňom dodania stroja, 10.11.2013 podnikateľovi A
vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods.1 zákona o DPH v rozsahu platby, ktorú po odpočítaní
zálohovej platby požaduje od neho zaplatiť dodávateľ (50000-25000 zaplatená záloha). Podnikateľ A je
povinný podať daňové priznanie za kalendárny mesiac november 2013 a má povinnosť aj daň
v sume 5 000 eur (25000x 20%) zaplatiť do 25.12.2013 (§ 78 ods. 3 zákona o DPH).