Maňaska
10.08.06,12:04
Dobrý deň,
ak je výška odmeny na dohodu o vykonaní práce e/brigádnickej činnosti študenta/ 2000 Sk,
výška VZ pre odvody je nasledovná:
garančné - 2000
úrazové - 2000

ak je výška odmeny na dohodu o vykonaní práce e/brigádnickej činnosti študenta/ 30 000 Sk,
výška VZ pre odvody je nasledovná:
garančné - 25 911
úrazové - 30 000

Je to OK?
Tweety
10.08.06,10:24
Je to dobréé.
Barbora.B
10.08.06,10:50
Ja by som mala tiež otázku ku DoVP. Ak zamestnanec a zároveň konateľ firmy ABC, s.r.o., je konateľom vo firme XXX a zároveň tam pracuje na DoVP, je odmena z tejto dohody ohraničená nejakou sumou? A ako je to v tomto prípade s daňou?
Tweety
10.08.06,10:52
Ja by som mala tiež otázku ku DoVP. Ak zamestnanec a zároveň konateľ firmy ABC, s.r.o., je konateľom vo firme XXX a zároveň tam pracuje na DoVP, je odmena z tejto dohody ohraničená nejakou sumou? A ako je to v tomto prípade s daňou?
Nie je ohraničená, jej výška podlieha dani zo závislej činnosti.
Barbora.B
10.08.06,10:56
Ďakujem za odpoveď, aj za tú rýchlosť :)
Uľa
11.08.06,05:25
Mám otázku: môže invalidný dôchodca pracovať na dohodu o VP. A čo odvody do ZP? Ďakujem
Uľa
11.08.06,05:25
Mám otázku: môže invalidný dôchodca pracovať na dohodu o VP. A čo odvody do ZP? Ďakujem
Zita4
11.08.06,05:27
Mám otázku: môže invalidný dôchodca pracovať na dohodu o VP. A čo odvody do ZP? Ďakujem
Môže pracovať na dohodu o vykonaní práce a odvody na ZP z dohody neplatí. Urobí si ročné zúčtovanie, ak jeho príjem dosiahne 6 násobok minimálnej mzdy za celý rok.
matafe
11.08.06,06:50
Čo v prípade, ak zamestnanec je v tej istej firme na riadnú pracovnú zmluvu a okrem toho má aj dohodu ?
Hranica VZ na GP - 25911 da berie len jedna, spolu pre riadný prac.pomer a dohodu?
Zuzana G.
17.08.06,12:59
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu. Ako je to s dobrovoľne nezamestnaními, ktorý si platia sami odvody a pracujú na dohodu? Musí aj zamestnávateľ platiť niejaké odvody ( podľa novely od 1.8.06 )? Ďakujem dopredu za radi. Ak som nahodou niejak mimo tak sa ospravednujem a upozornitema, lebo niekedy nemám prehlad.
Maňaska
17.08.06,13:09
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu. Ako je to s dobrovoľne nezamestnaními, ktorý si platia sami odvody a pracujú na dohodu? Musí aj zamestnávateľ platiť niejaké odvody ( podľa novely od 1.8.06 )? Ďakujem dopredu za radi. Ak som nahodou niejak mimo tak sa ospravednujem a upozornitema, lebo niekedy nemám prehlad.
Zamestnanec z dohody o vykonaní práce odvody neplatí.
Zamestnavateľ z dohody o vykonaní práce platí garančné a úrazové poistenie do SP /pred 1.8.2006 platil iba úrazové poistenie/.

Pre dobrovoľne nezamestnaného zatiaľ platí, že ak zarobí viac ako 1/2 minimálnej mzdy mesačne, po skončení roka si musí urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.
Zita4
17.08.06,13:53
Zamestnanec z dohody o vykonaní práce odvody neplatí.
Zamestnavateľ z dohody o vykonaní práce platí garančné a úrazové poistenie do SP /pred 1.8.2006 platil iba úrazové poistenie/.

Pre dobrovoľne nezamestnaného zatiaľ platí, že ak zarobí viac ako 1/2 minimálnej mzdy mesačne, po skončení roka si musí urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.
Ja by som to upresnila: nie ak zarobí 1/2 minimálnej mzdy mesačne, ale ak zarobí za celý rok aspoň 6-násobok minimálnej mzdy. Je v tom rozdiel. :);)
Maňaska
17.08.06,13:55
samozrejme, je v tom rozdiel. :)
Janinkaaa
20.11.06,13:31
Prosím Vás o odpoveď.

Rozmýšľame o tom, že so spoločníkom aj s konateľom uzavrieme dohodu o vykonaní práce.
Je to vôbec možné uzavrieť so spoločníkom a s konateľom dohodu o vykonaní práce ?
Druh práce nebude súvisieť s činnosťou konateľa ani spoločníka. Bude napr. riaditeľ, zástupca ...
Pôjdu z tejto dohody odvody ? Ak, áno aké ?
Spoločník ani konateľ iné príjmy v tejto s.r.o. nemajú.
DanielaSL
20.11.06,13:36
Prosím Vás o odpoveď.

Rozmýšľame o tom, že so spoločníkom aj s konateľom uzavrieme dohodu o vykonaní práce.
Je to vôbec možné uzavrieť so spoločníkom a s konateľom dohodu o vykonaní práce ?
Druh práce nebude súvisieť s činnosťou konateľa ani spoločníka. Bude napr. riaditeľ, zástupca ...
Pôjdu z tejto dohody odvody ? Ak, áno aké ?
Spoločník ani konateľ iné príjmy v tejto s.r.o. nemajú.

Najprv by som chcela podotknúť, že dohoda sa nemôže uzatvoriť na opakujúcu sa činnosť. Dobre tomu rozumiem, že funkcia riaditeľa má byť práve uzatvorená touto dohodou?
Zoltán Kovács
20.11.06,13:36
Prosím Vás o odpoveď.

Rozmýšľame o tom, že so spoločníkom aj s konateľom uzavrieme dohodu o vykonaní práce.
Je to vôbec možné uzavrieť so spoločníkom a s konateľom dohodu o vykonaní práce ?
Druh práce nebude súvisieť s činnosťou konateľa ani spoločníka. Bude napr. riaditeľ, zástupca ...
Pôjdu z tejto dohody odvody ? Ak, áno aké ?
Spoločník ani konateľ iné príjmy v tejto s.r.o. nemajú.

Uzavrieť dohodu o vykonaní práce sa dá. Lenže podľa toho čo si uviedla je to opakujúca činnosť, čo ani DÚ ani SP nemajú radi keď je to riešené DoVP. Je to klasický pracovnoprávny vzťah,ktorý sa rieši pracovnou zmluvou.
DanielaSL
20.11.06,13:55
Prosím Vás o odpoveď.

Rozmýšľame o tom, že so spoločníkom aj s konateľom uzavrieme dohodu o vykonaní práce.
Je to vôbec možné uzavrieť so spoločníkom a s konateľom dohodu o vykonaní práce ?
Druh práce nebude súvisieť s činnosťou konateľa ani spoločníka. Bude napr. riaditeľ, zástupca ...
Pôjdu z tejto dohody odvody ? Ak, áno aké ?
Spoločník ani konateľ iné príjmy v tejto s.r.o. nemajú.

Ale ak by ste sa predsa len pre tie dohody rozhodli - čo podotýkam nie je správne riešenie, tak odvody platí zamestnávateľ - úrazové poistenie 0,8% z odmeny za vykonanú prácu na základe DOVP a garančné poistenie 0,25% z vymeriavacieho základu zamestnanca (najmenej z odmeny za vykonanú prácu na základe DOVP , najviac z 25 911 Sk na 1 zamestnanca - 65 Sk)
Janinkaaa
20.11.06,14:02
Smith :
Ďakujem za odpoveď.
Nechcem riešiť teraz dohodu o vyk. práce z pohľadu pracovno-právneho.
Mne ide o to, či konateľ a aj spoločník odvádzajú odvody z dohody o vyk. práce.
Ak zamestnám cudzieho človeka na dohodu o vyk. práce, z tejto dohody odvediem ako zamestnáveľ 0,25% 0,8 % úrazové poistenie a 0,25 %garančné poistenie.

Ja som volala do zdr.poisť.a tam mi povedali, že ak konateľ, alebo spoločník poberajú akékoľvek príjmy (aj príjem z DoVP), vždy sa platí z tejto dohody odvody do zdr. poisť.
Mne sa to veľmi nezdá, ak DoVP nezakladá účasť na zdr. poisť., tak prečo pri konateľovi a spoločníkovi sa majú odviesť odvody ?

Neporadíte ?
Zoltán Kovács
20.11.06,14:19
Smith :
Ďakujem za odpoveď.
Nechcem riešiť teraz dohodu o vyk. práce z pohľadu pracovno-právneho.
Mne ide o to, či konateľ a aj spoločník odvádzajú odvody z dohody o vyk. práce.
Ak zamestnám cudzieho človeka na dohodu o vyk. práce, z tejto dohody odvediem ako zamestnáveľ 0,25% úrazové poistenie úrazové poistenie je 0.8% a 0,25 %garančné poistenie.

Ja som volala do zdr.poisť.a tam mi povedali, že ak konateľ, alebo spoločník poberajú akékoľvek príjmy (aj príjem z DoVP), vždy sa platí z tejto dohody odvody do zdr. poisť.
Mne sa to veľmi nezdá, ak DoVP nezakladá účasť na zdr. poisť., tak prečo pri konateľovi a spoločníkovi sa majú odviesť odvody ? No s týmto si ma teraz zaskočila.Ale tiež sa prikláňam k tomu,že DoVP nezakladá účasť na ZP.


Neporadíte ?

úrazové poistenie je 0.8%
Janinkaaa
20.11.06,14:27
SMITH : pravdaže 0,8 % je úrazové poistenie.

Teraz som volala do druhej zdr. poisť. a tam mi povedali, že ak má príjem inde,z ktorého odvádza zdr. poisť. z tejto DoVP ako konateľ nebude už odvádzať odvody.

Ďakujem za rady
Slavena
23.11.06,13:07
Pôvodca textu príspevku: Uľa
Mám otázku: môže invalidný dôchodca pracovať na dohodu o VP. A čo odvody do ZP? Ďakujem
Ja by som potrebovala vedieť, či zamestnávateľ má povinnosť platiť za takéhoto dôchodcu nejaké odvody. Ak s ním spíše dohodu o vykonaní práce, má povinnosť to nahlasovať na poisťovne?
Tweety
23.11.06,13:11
Pôvodca textu príspevku: Uľa
Mám otázku: môže invalidný dôchodca pracovať na dohodu o VP. A čo odvody do ZP? Ďakujem
Ja by som potrebovala vedieť, či zamestnávateľ má povinnosť platiť za takéhoto dôchodcu nejaké odvody. Ak s ním spíše dohodu o vykonaní práce, má povinnosť to nahlasovať na poisťovne?Nahlási ho cez RLFO do SP ako dohodára. Bude odvádzať z jeho odmeny 0,8% ÚP, 0,25% GP.
Zita4
23.11.06,13:11
Pôvodca textu príspevku: Uľa
Mám otázku: môže invalidný dôchodca pracovať na dohodu o VP. A čo odvody do ZP? Ďakujem
Ja by som potrebovala vedieť, či zamestnávateľ má povinnosť platiť za takéhoto dôchodcu nejaké odvody. Ak s ním spíše dohodu o vykonaní práce, má povinnosť to nahlasovať na poisťovne?
Pri dohode o vykonaní práce sa odvádza len úrazové a garančné poistenie. Nič iné zamestnávateľ neodvádza. A samozrejme podľa zákona zráža daň dohodárovi (podľa toho, či si uplatňuje alebo neuplatňuje NČ).
Zdravotné poistenie si musí takýto človek ustriehnuť sám. Zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné.
Jozef Mihál
23.11.06,13:13
Ja som volala do zdr.poisť.a tam mi povedali, že ak konateľ, alebo spoločník poberajú akékoľvek príjmy (aj príjem z DoVP), vždy sa platí z tejto dohody odvody do zdr. poisť.
Mne sa to veľmi nezdá, ak DoVP nezakladá účasť na zdr. poisť., tak prečo pri konateľovi a spoločníkovi sa majú odviesť odvody ?

Citujem z DRAKa:

Odpoveď rozdelíme na niekoľko častí.

1. Ste zamestnanec, ktorý má popri príjme zo zamestnania (z pracovnej zmluvy) aj príjem na základe uzatvorenej dohody.

...zdravotné poistenie z dohody sa neplatí. Vyplýva to z toho, že vymeriavací základ zamestnanca je daný ako zdaniteľný príjem zamestnanca - príjem z činnosti zamestnanca - činnosť na dohodu sa na účely zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=8&script=showthread&forumid=64) poistení (ďalej len "zákon") nepovažuje za činnosť zamestnanca. Viď § 11 ods.3 (definícia zamestnanca) a § 13 ods.1 až 5 (vymeriavací základ zamestnanca).

2. Ste SZČO (živnostník alebo osoba podnikajúca na základe osobitných predpisov atď.), ktorý má popri príjmu z činnosti SZČO aj príjem na základe uzatvorenej dohody.

...zdravotné poistenie z dohody sa neplatí. Vyplýva to z toho, že vymeriavací základ SZČO je daný ako podiel základu dane z príjmu podľa § 6 zákona o dani z príjmu (http://www.porada.sk/autolink.php?id=2&script=showthread&forumid=64) (okrem vyňatých príjmov), neznížený o poistné na zdravotné poistenie a konštanty 2,14. Príjem, ktorý SZČO dosiahne z dohody, sa do jej vymeriavacieho základu nezapočítava. Viď § 13 ods.6 (vymeriavací základ SZČO) zákona.

3. Nie ste ani zamestnancom, ani SZČO, a ste osobou, za ktorú platí poistné štát - napr. študent, dôchodca, poberáte rodičovský príspevok, ste osobný asistent atď (viď § 11 ods.8 zákona).

...v žiadnom prípade nie ste povinný platiť preddavky na zdravotné poistenie - bez ohľadu na výšku dosahovaného príjmu z dohody. Aj keby ste mali z dohody mesačne napr. 20000 Sk, preddavky neplatíte.

Ak však váš príjem z dohody presiahne v súčte za rok 2006 sumu 41400 Sk, ste povinný po skončení roka 2006 podať ročné zúčtovanie poistného, v ňom vyčísliť úhrn dosiahnutého príjmu za rok 2006 a zaplatiť poistné z tohto príjmu.

V ročnom zúčtovaní si z príjmu - a to najmenej zo sumy 54264 Sk, viď § 11 ods.9 písm. b) zákona -vypočítate príslušnou sadzbou - 14% prípadne 7%, sumu poistného. Poistné ste povinný zaplatiť zdravotnej poisťovni do 31.10.2007.

4. Nie ste ani zamestnancom ani SZČO a nie ste ani osobou, za ktorú platí poistné štát - a ste teda poistencom podľa § 11 ods.2 zákona (ste v zdravotnej poisťovni prihlásený ako "samoplatiteľ").

...ako samoplatiteľ platíte počas roka 2006 mesačne preddavok najmenej 634 Sk (prípadne pri sadzbe 7% sumu 317 Sk), ak chcete, môžete - ale nemusíte - platiť aj vyššiu sumu preddavku. Viď § 16 ods.2 písm.d) a § 16 ods.8 písm.e) zákona. Bez ohľadu na výšku príjmu, ktorý máte z dohody, teda platíte 634 Sk (317 Sk), len ak Vy sám chcete, môžete sa rozhodnúť platiť vyššiu sumu, zdravotná poisťovňa Vás nemôže nútiť platiť vyššie preddavky.

Ak Váš príjem podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov (teda príjem z dohody a prípadné ďalšie príjmy) presiahne v súčte za rok 2006 sumu 41400 Sk, ste povinný po skončení roka 2006 podať ročné zúčtovanie poistného, v ňom vyčísliť úhrn dosiahnutého príjmu za rok 2006.

V ročnom zúčtovaní si z príjmu - a to najmenej zo sumy 54264 Sk, viď § 11 ods.9 písm. b) zákona -vypočítate príslušnou sadzbou - 14% prípadne 7%, sumu poistného. Od vypočítanej sumy odpočítate úhrn preddavkov - teda sumu 12 x 634 Sk (prípadne 12 x 317 Sk). Ak zostane nejaká kladná suma nedoplatku, nedoplatok ste povinný zaplatiť zdravotnej poisťovni do 31.10.2007.

Príklad k bodu 4.: Váš príjem z dohôd bude 5000 Sk mesačne, za rok 2006 spolu 60000 Sk. Po skončení roka podáte ročné zúčtovanie, v ňom uvediete vymeriavací základ = Váš príjem z dohôd = sumu 60000 Sk. Vypočítate poistné, pri sadzbe 14% to bude suma 8400 Sk. Odpočítate preddavky (12 x 634 Sk = 7608 Sk). Zostatok 792 Sk je Váš nedoplatok, ktorý musíte zdravotnej poisťovni uhradiť do 31.10.2007.
Slavena
23.11.06,13:21
Pri dohode o vykonaní práce sa odvádza len úrazové a garančné poistenie. Nič iné zamestnávateľ neodvádza. A samozrejme podľa zákona zráža daň dohodárovi (podľa toho, či si uplatňuje alebo neuplatňuje NČ).
Zdravotné poistenie si musí takýto človek ustriehnuť sám. Zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné.
Takže ak chcem "zamestnať" dôchodcu na dohodu o vykonaní práce a doteraz som nikoho nezamestnávala, musím sa prihlásiť na DÚ ako platca takejto dane?
Zita4
23.11.06,13:24
Tú daň musíš zraziť, takže áno.
Tweety
23.11.06,13:24
Takže ak chcem "zamestnať" dôchodcu na dohodu o vykonaní práce a doteraz som nikoho nezamestnávala, musím sa prihlásiť na DÚ ako platca takejto dane?
Ide o daň zo závislej činnosti.
Slavena
23.11.06,13:47
Opakujem sa, ale naozaj ste všetci, ktorí nám tu pomáhate a radíte SUPER! Ďakujem všetkým veľmi pekne.
blondy
01.12.06,11:13
a čo v prípade zamestnávateľa, ktorý doteraz nemal zamestnancov, teraz má jednu dohodu o vykonaní práce od 01.12. - 31.12.06 na odpracovanie 40hodín a zárobku 3200,- v hrubom, čiže prihlási sa na SP ako zamestnávateľ. Zamestanec je na evidovaný na ÚP a podpísal vyhlásenie, takže mu daň vyjde nulová. Je potrebné aj v takomto prípade prihlásiť sa na DÚ?
Zita4
01.12.06,11:22
a čo v prípade zamestnávateľa, ktorý doteraz nemal zamestnancov, teraz má jednu dohodu o vykonaní práce od 01.12. - 31.12.06 na odpracovanie 40hodín a zárobku 3200,- v hrubom, čiže prihlási sa na SP ako zamestnávateľ. Zamestanec je na evidovaný na ÚP a podpísal vyhlásenie, takže mu daň vyjde nulová. Je potrebné aj v takomto prípade prihlásiť sa na DÚ?
Treba sa zaregistrovať na Daňovom úrade, pretože budete vyplácať dohodárovi "príjmy zo závislej činnosti". Na konci zdaňovacieho obdobia mu musíte dať potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti. To, či daň vyjde alebo nie, nie je podstatné.
blondy
01.12.06,11:32
ďakujem, už tomu rozumiem.