sližarka
08.05.18,13:44
žiadal som zamestnávateľa písomnou formou s uvedením čísla účtu kam má posielať výživné na moje deti - odmietol to s tým, že on nie je povinný toto za mňa platiť, nech si to platím sám. Postupoval zamestnávateľ správne? Ďakujem za odpoveď
Ingrid G.
08.05.18,13:38
Ak som správne pochopila, zamestnávateľovi zatiaľ nebol nariadený výkon zrážok zo mzdy vo veci výživného (napr. súdnym exekútorom) - ak by príkaz zamestnávateľovi bol doručený - musel by zrážky zo mzdy vykonávať.
V tomto prípade sa jednalo o žiadosť zo strany zamestnanca, ktorú zamestnávateľ nemusí akceptovať - na výkon zrážok zo mzdy by bola treba dohoda o zrážkach zo mzdy medzi zamestnancom a zamestnávateľom.
Doporučujem dať si do banky trvalý príkaz a riešiť výživné prostredníctvom prevodu zo svojho účtu.
veronikasad
08.05.18,14:12
Mzdu ti vypláca v hotovosti alebo prevodom na účet ?
misoft
08.05.18,14:35
Ako čítam, vychádza mi z toho jeden poznatok: nikto nevie, na aký účet posielať. Zamestnávateľ to nevie logicky, lebo nemá na to žiadny príkaz (zrážky zo mzdy), povinný/á nevie to tiež nevie na aký účet (žeby niekto nevedel čítať v nejakých papieroch?).
Riešenie - posielať to poštou na ADRESU oprávneného - a je to. Peniaze budú odoslané (a myslím si - úplne v znení rozhodnutia) DO RÚK oprávneného. A basta!
kopretinka
08.05.18,15:30
misoft,kúp si okuláre :D jak že nikto nevie číslo účtu,kam posielať peniaze? :eek: šak to vie zadávateľ aj zamestnávateľ
veronikasad
08.05.18,15:38
Pozri § 130 odst.8 Zákonníka práce

(8) Zamestnávateľ je povinný, po vykonaní zrážok podľa § 131, poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. Ak o to zamestnanec požiada, môže zamestnávateľ časti mzdy určené zamestnancom poukazovať aj na viac účtov, ktoré si zamestnanec sám určil.
sližarka
08.05.18,15:43
....zamestnávateľ môže, ale nemusí.....keď nechce....
veronikasad
08.05.18,15:44
ak ti posiela mzdu na účet, na viac účtov len môže ..
veronikasad
08.05.18,15:45
Prečo si nezadáš trvalý príkaz zo svojho účtu ?
sližarka
08.05.18,16:01
prevodom na účet....takže asi budem musieť dať trvalý príkaz a bude pokoj....
sližarka
08.05.18,16:03
no budem musieť a bude pokoj....