gogo1
10.08.06,12:11
V roku 2005 som prevodom vlastníctva od bytového družstva nadobudol byt do osobného vlastníctva. Na adrese predmetného bytu mam trvalý pobyt od roku 2002-2003. V súčasnosti chcem predať byt a vyrovnať BSM po rozvode. Akú mám daňovú povinnosť a kto ju bude voči mne uplatňovať? Ďakujem, :confused:
Johanka
10.08.06,10:28
V zmysle § 9 ods.1 Zákona o dani z príjmov spĺňaš tým, že máš v byte trvalý pobyt viac ako 2 roky , podmienku pre oslobodenie od dane z príjmov pri prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Tento príjem nebudeš uvádzať v dańovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb.
gogo1
10.08.06,10:45
Ďakujem, ale vzťahuje sa na mňa oslobodenie od daňovej povinnosti, aj keď vlastním nehnuteľnosť menej ako 5 rokov?
Johanka
10.08.06,10:52
V citovanom ustanovení sú podmienky pre oslobodenie , ktoré ale nemusia platiť súčasne. Keď by som to mala vyjadriť zjednodušene - buď dva roky trvalý pobyt alebo 5 rokov vlastníctva.
gogo1
10.08.06,11:07
Ďakujem a ešte jedna otázka. Daň z prevodu nehnuteľností sa už neplatí? Myslím, že jej výška bola okolo 3-4 % a prevod nehnuteľnosti bolo potrebné nahlásiť na daňový úrad do 90 dní. Ďakujem za rýchlu odpoveď!
Pepa
10.08.06,11:17
Ďakujem a ešte jedna otázka. Daň z prevodu nehnuteľností sa už neplatí? Myslím, že jej výška bola okolo 3-4 % a prevod nehnuteľnosti bolo potrebné nahlásiť na daňový úrad do 90 dní. Ďakujem za rýchlu odpoveď!
Nie - daň z prevodu sa neplatí. Na DU nehlásiš nič.