vierkanevierka
09.05.18,03:55
Dobry den,

moja svagrina (dochodkyna) nedavno zomrela, ale pred tym este stihla predat nehnutelnost....
Chcela som sa opytat, marne nad tym maturujem, ci sme ako dedicia povinni za nu podat dan z prijmu za rok 2018, v ramci dedicstva?
veronikasad
09.05.18,02:26
Ak je príjem z predaja nehnuteľnosti predmetom dane, dedičia sú povinní do troch mesiacov od smrti podať daňové priznanie k dani z príjmov a prip.nedoplatok dane zahrnut do dedičstva.

Po doplnení. Príjem z predaja nehnuteľnosti je od dane oslobodený, nie je potrebné podávať DP DzP
veronikasad
09.05.18,02:34
Ako dlho vlastnila nehnutelnost pred predajom?
vierkanevierka
10.05.18,09:06
mama jej ju darovala v roku 2011
Katy a R
10.05.18,11:28
DP (daň z príjmu) sa robí len zo všetkých zdaniteľných príjmov.
v tomto prípade ide o oslobodený príjem:) - zrejme vlastnila viac ako 5 rokov - takže neriešiš nič :)
..... po doplnení.
je úplne jedno, či bude nehnuteľnosť zničená, alebo nie.platí zákon - a nie "ževraj". Dôležité je v prvom rade, či je príjem oslobodený, alebo nie (5 rokov). no a v druhom rade - ak aj treba podať DP - to ešte neznamená, že výjde aj platiť daň Zničenú barabizňu predsa nebudete predávať za veľké peniaze- či?
ešte by som doporučila ujasniť si pojmy: Daň z príjmu - DU a Dan z nehnuteľnosti (obec)
ivka70
10.05.18,11:29
tak ziadna povinnost podavat DP nevznika, vlastnila ju viac ako 5 rokov
vierkanevierka
17.05.18,23:26
dakujem pekne za odpoved :) teraz zas riesim, ze ked zdedime, ten zbytok, o ktory nemame zaujem, vraj ked to predame do pol roka, sa neplati dan z prijmu.....nikde som to nenasla
veronikasad
18.05.18,02:21
Kto zdedí a aký zvyšok?
veronikasad
18.05.18,02:28
Odpoveď hľadaj v pár.9, odst.1, pism.b) zákona o dani z príjmov.
vierkanevierka
20.05.18,02:41
zrejme zdedime, mimoriadne zanedbanu, az po strop zakramovanu nemovitost, svagrina stihla este pred smrtou volaco predat, preto hovorim ten zbytok......nemame o to zaujem a chceme to predat, a bolo mi povedane, ze pokial to predame do pol roka, nemusime z toho platit dane.......ale nikde som to nenasla.......
vierkanevierka
20.05.18,03:01
nejako sa mi moja odpoved stratila.....proste, zdedime znicenu nehnutelnost, zrejme....a chceme to predat, ale urcite nemame zaujem to udrzovat 5 rokov, a bolo mi povedane, ze ak to po dedicskom konani, teda ked to zdedime, predame do pol roka, tak neplatime dane.....pozrela som si paragraf 9, odst 1 b) a tam je jasne, ze musime tu nehnutelnost vlastnit 5 rokov, aby bola oslobodena od dane.......ale nezmenilo sa nieco?
ivka70
20.05.18,14:31
Ak nie ste priami dedici (deti), musíte podať po predaji DP a platiť daň z rozdielu ceny pri dedeni a pri predaji.
vierkanevierka
19.06.18,01:13
Priznam sa, ze som z toho jelen..... Manzel, jediny dedic, po svojej sestre, ktora majetok (nehnutelnosti) ziskala darovacou zmluvou od svojej matky........Mal dedicske konanie, v ramci neho, sa pytal notarky, ako to vlastne je.....ze o nehnutelnosti nema zaujem a chce ich predat.....pani notarka mu povedala, ze ako priamy dedic, pri predaji, nemusi platit dan z prijmu..........ale ja uz neviem, doteraz som bola presvedcena, ze musime podat Dp a zaplatit dan v ramci rozdielu ceny pri dedeni a pri predaji.....ale nechapem, pani notarka nas nevyzvala k ziadnemu takemu, ze odhad......proste som z toho jelen......ako vlastne pani notarka vie, aka je cena nemovitosti, ak nebol urobeny ziadny uradny odhad.....no som z toho jelen......
vierkanevierka
19.06.18,01:15
veronikasad a aj ostatni, vsetkym velmi pekne dakujem za rady
vierkanevierka
11.07.18,19:19
velmi pekne dakujem za odpoved......Presli sme peripetiou dedicskeho konania a nehnutelnost bola pani notarkou ocenena na 20 tisic euro, a za tu istu cenu, ju chceme predat.....Teraz mam zas dilemu, ze ako a kedy podat DP, manzel je SZCO, a teda, ci podavat do troch mesiacov, po predaji, pricom teda cena majetku sa bude rovnat cene v predaji, alebo staci buduci rok v ramci DP dane z prijmu......a vlastne, ake prilohy v ramci toho, budem potrebovat......
Katy a R
12.07.18,06:45
ak nie je príjem oslobodený???? - tak samozrejme, že tento príjem sa rieši "v rámci DP dane z príjmu" ! A DP sa robí za kalendárny rok zo všetkých zdaniteľných príjmov. (neviem, aké tri mesiace ?)
Ale nezabudnite poriešiť na obci daň z nehnuteľnosti !
ivka70
12.07.18,07:53
mylis si 2 veci: DP za zosnuleho sa podava do 3 mesiacov od smrti
DP, ktore bude podavat ten, kto bude vlastnikom a dedil a bude podavat v riadnom termine DP, teda do konca marca nasledujuceho roka
vierkanevierka
14.07.18,02:30
dakujem pekne, uz som trochu zorientovana, clovek sa nevie vysomarit z toho, vsetkeho.....teda neviem, kde som zobrala tie tri mesiace, ale myslim, ze si pletiem DP z prijmu a DP co sa tyka miestneho uradu, tak isto stale nechapem, aj to danove, 20 tisic notarka, (ohodnotenie) predam za 20 tisic a je to prijem aj vydavok.....ale ake prilohy k tomu treba prilozit, ja viem, ze je to este skoro, ale ja si potrebujem veci ujasnovat v predzapale.... :)))))
Katy a R
14.07.18,07:23
nič ti k DP netreba prikladať - samozrejme, doma v šuflíku musíš mať tieto doklady odložené pre prípad kontroly (a dosť dlho) . Notárka má prehľad o cene nehnuteľností v okolí - a v jej záujem je dať tam čo najvyššiu cenu. Ale nemuseli ste súhlasiť s jej návrhom - mohli ste dať oceniť
vierkanevierka
15.07.18,23:34
Dakujem pekne, nam suma vyhovuje, a dobre, v ramci DP netreba prilohy, cize, rozumiem tomu dobre, ze ak notarka ohodnotila na 20 tisic, my predame za 20 tisic, je to aj prijem a aj vydavok a dan by mala byt 0 va?
ivka70
16.07.18,05:07
ano
vierkanevierka
10.08.18,21:45
Rozumiem a dakujem pekne..... i tak si to danove priznanie oddiel 8 neviem zatial predstavit, a mam dalsi problem, nam ocenenie notarky vyhovuje, a chceme to za tu istu cenu predat, lenze je to v katastrofalnom stave, takze sa to snazime dat doporiadku..... bolo mi povedane, ze som si to mohla dat do nakladov, vsetky tie vypratavacie, upratovacie a ine prace a to uz vobec nechapem..... ako by som si to dala do uctovnictva....ale kedze sme to aj tak platili v ramci sukromnych nakladov, je to uz jedno, len pre to, aby mi to bolo jasne, sa pytam.......
vicktor
13.08.18,06:06
Staci odlozit doklady (blocky) o vydavkoch, nemusis zalozit uctovnicku agendu. Sumar nakladov v DP odpocitas a asi by bolo dobre (neviem ci je povinnostou) prilozit fotokopie.