meipem
09.05.18,17:41
Mám 3 psychiatrické Dg. : F10.2, F40.1 , F43.2 .
Na poslednú F43.2 som na PN od 5.3. . Od 25.4. som mal celodenné vychádzky, ale 9.5. mi ich posudková lekárka zamietla a opäť mám 2 krát 2 hodiny. Vonku je nádherne, mám sa postupne socializovať a adaptovať, tým pádom sa postupne pripravovať opätovne do práce, ale ....... . Ako mám ďalej postupovať, ak s konaním posúdkového lekára nesúhlasím. Liečebný režim dodržiavam, ale posudková lekárka svojim rozhodnutím mi len dopomáha k úzkostnej depresii a sociálnej fóbii.
buchač
09.05.18,16:02
Môže mať pacient počas práceneschopnosti neobmedzené vychádzky?


Stanovenie vychádzok dočasne práceneschopného poistenca je VÝLUČNE v kompetencii ošetrujúceho lekára, pričom tento rozsah a čas povolených vychádzok určuje podľa druhu a závažnosti ochorenia pacienta. Zároveň ošetrujúci lekár informuje poistenca, v akom rozsahu a či môže vykonávať bežné denné aktivity, prípadne pracovné aktivity. Ošetrujúci lekár stanoví vychádzky spravidla pri prvom kontrolnom vyšetrení v rozsahu štyroch hodín denne, zvyčajne od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00. Podľa druhu ochorenia a diagnózy môže ošetrujúci lekár vo výnimočných prípadoch stanoviť aj celodenné vychádzky (napr. pri onkologických ochoreniach, psychiatrických ochoreniach).
Opodstatnenosť stanovených vychádzok a ich vplyvu na trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti dočasne práceneschopnej osoby MOŽE byť predmetom kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu vykonávanej posudkovým lekárom sociálneho poistenia.

Vaša Sociálna poisťovňa
Taynee
09.05.18,16:19
Ako dlho si na PN? Posudkova lekarka si robi svoju pracu. Nie pri kazdej psychiatrickej diagnoze su neobmedzene vychadzky. Pri diagnoze 10.2 by mohli byt kontraproduktivne.
meipem
09.05.18,16:33
To už som si prečítal, ale ďakujem za odpoveď.
bettylou
09.05.18,16:36
pýtaj celonočné vychádzky
meipem
09.05.18,16:36
Ďakujem za odpoveď. Na PN som od 5.3. .Keď cítim obmedzenosť v pohybe a vnútornú neslobodu, tak to je pre mňa možnosť kontraproduktívneho správania.
meipem
09.05.18,16:37
To je nápad. :-)))))))))))
Taynee
09.05.18,16:44
Navstevujes denny stacionar? Skupinove alebo individualne terapie? Mas indikovane liecenie? Skor ako celodenne vychadzky potrebujes progres tvojho zdravotneho stavu a abstinenciu.
buchač
09.05.18,16:50
Zopakujem, prípadne vysvetlím (z môjho pohľadu) čo som napísal v príspevku.

1. Stanovenie vychádzok dočasne práceneschopného poistenca je VÝLUČNE v kompetencii ošetrujúceho lekára, pričom tento rozsah a čas povolených vychádzok určuje podľa druhu a závažnosti ochorenia pacienta.

- Kto pozná zdravotný stav pacienta ?
Ošetrujúci alebo posudkový lekár ? Ja vravím, že ten prvý.

2. Opodstatnenosť stanovených vychádzok a ich vplyvu na trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti dočasne práceneschopnej osoby MOŽE byť predmetom kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu vykonávanej posudkovým lekárom sociálneho poistenia.

- Posudkový kontroluje spôsobilosť na prácu.

Kontraproduktívnosť ?
Hm...pacient sa raz medzi tých ľudí dostane. Ak nedodrží liečbu, tak padne zasa....a tak dokolečka dokola.
...a to nevravím, že porušenie liečby sa dá aj porušiť aj v čase minimálnych vychádzok....a kľudne aj doma.

Posudkoví lekári sú (myslia si to o sebe) proste bohovia.
meipem
09.05.18,17:02
V prvom rade to vie psychiater a psycholog či tie vychadzky možem mať celodenné, a keď nevidia problém, tak je povinnosťou ošetrujúceho lekára ich dať. A posudkový tak môže len nahlásiť kontrolu, alebo mi odporučiť ísť do práce. Ale od všetkého je psychiater a od jeho vyšetrení a konzultácií s psychológom sa všetko odvíja.
Ta moja posudkárka si vážne myslí, že pacient je jej "majetok" .

Vďaka za reakciu.
Taynee
09.05.18,17:15
Ved sa odvolaj, mas posudok od psychologa/psychiatra, ten ti dal odporucanie na celodenne, tak napis do SP, nech to prehodnotia.
korela
09.05.18,18:02
Taynee, neviem, či si lekárka z tohto odboru, alebo psychologička a rovnako aj posudkárka. Títo ľudia, ak zotrvajú dlhšie medzi štyrmi stenami, tak sa zabetónujú. Ak býva v bytovom dome, tak dupľom. Potrebuje prírodu, slnko, kontakt so zemou, iné energie, ako iba svoje, ak žije náhodou sama. Iných ľudí. Ja sa čudujem, že má vôbec chuť chodiť von. V tom ju treba podporiť.
Čo vyrieši stacionár? Iba pohľad ešte možno na horšie prípady. A lieky iba utlmujú.
Kde sú tie časy, už po 89, ak klin. psychologička brávala ženu s fóbiou na MHD denne, aby ju "rozchodila". Išlo o okresné mestečko. A robila to vo voľnom čase, určitý čas praxovala na psychiatrii. Tomu poviem pomoc pacientovi, a nie sa držať striktne nejakých neopostatnených zákonov písaných od stola.
Zadávateľke odporúčam napísať list na www.vlada.gov.sk/ministerstvo-prace-soc-veci-a-rodiny-sr/a vyriešiť problém cez nich. Čím skôr, tým lepšie.
Koľko ľudí zneužíva systém, a tým to prechádza. Nikto o nich ani nezakopne.
Posudkári slúžia iba jednému, nie človeku pomôcť sa uzdraviť, ale buď ho vyradiť z evidencie z ÚP alebo zbytočne šikanovať. Ošetrujúci lekár vie o pacientovom stave a lieči ho.
Katy a R
09.05.18,18:11
a aj si pozrela konkrétne tú diagnózu - že o čo ide??? (asi nie)
korela
09.05.18,18:14
Práve teraz idem dopĺňať. Áno, tá 10.2 je ošemetná.
Taynee
09.05.18,18:17
Korela ako som spomenula vyssie, 10.2 je uvedena ako prva diagnoza, nadvazne na to ostatne. Tam je to obmedzenie.
korela
09.05.18,18:23
To mi je už teraz jasné. Viac sa k tomu nebudem vyjadrovať. Ale aj keď bude doma za sto zámkami, nik ju neudrží, ak sama nebude chcieť dodržovať liečbu, či doma alebo vonku. Jej životné rozhodnutie pre svoju budúcnosť.
bettylou
09.05.18,18:45
prečo by sa nemohol/la adaptovať aj v noci? :)
ivka70
10.05.18,05:57
v tomto zmysle co sa davok z SP tyka, je posudkovy lekar "nadriadenym" osetrujucemu lekarovi, takze ma pravo to posudit aj zmenit rozhodnutie lekara ( ktore ani priamo liecebny proces neovplyvnuje).
Mas rozhodnutie, odvolaj sa, to je tvoje pravo
inak musis dodrziavat to, co mas nariadene, aj so zmenou od posudkoveho lekara
Skor je otazka, ci toto su diagnozy na domacu PNky. chapala by som PN pri hospitalizacii, ale doma by si mal prave normalne fungovat (aj s pracou) a popri tom sa ambulantne zbavovat zavislosti
inak, posudkovy lekar moze aj tu PN navrhnut ukoncit .......
meipem
10.05.18,06:28
S touto diagnozou:10.2 som veruže pracoval. Ale 17 rokov s mentálne postihnutou mládežou, poruchami správania, tak to už nie. Tam ma ani s tými dg. poslať nemôže, ak ju samozrejme zaujíma môj zdravotný stav a nie jej hypoteticky pohľad.
18 mesiacov sa na nu úspesne liecim silou vôle. Ziadne protialkoholicke. Nuž a pred 3 mesiacmi sa staly take veci v praci, že som z toho dostal tu 3. dg. Hladam novy zmysel ( to mam i v odbornych papieroch )životnej cesty a ten tu doma urcite zavrety nenajdem. Dnes idem za ňou, nech mi svoje rozhodnutie vysvetlí a obhájiť sa samozrejme ešte.
ivka70
10.05.18,06:33
dufam, ze ides v ramci vychadzky, aby si si hned nekoledoval o problem kvoli poruseniu liecebneho rezimu
meipem
10.05.18,06:42
ešte stále ich mám na papieri celodenné,.,.,,v piatok ráno to zmení ošetrujúci lekár,.,. :-)
ivka70
10.05.18,06:59
a odkialteda vies, ze ich posudkovy lekar zmenil?
meipem
10.05.18,16:41
bol som ocovi predpisať lieky a my to oznámili,.,., Dnes mi oznámila, že neaky odborník psychiater, ktorý pracuje priamo pre sociálnu poisťovňu - ústredie, pred rokom a pol rozhodol, že žiadna psychiatrická DG nemôže mať celodenné vychádzky. Nuž písal som na ústredie. Uvidíme. Ale komunikácia s ňou katastrofa. Normálne depka eštelen k nej prichádzam a vychádzam v ešte horšom stave od nej.
meipem
10.05.18,16:53
S touto diagnozou:10.2 som veruže pracoval. Ale 17 rokov s mentálne postihnutou mládežou, poruchami správania, tak to už nie. Tam ma ani s tými dg. poslať nemôže, ak ju samozrejme zaujíma môj zdravotný stav a nie jej hypoteticky pohľad.
18 mesiacov sa na nu úspesne liecim silou vôle. Ziadne protialkoholicke. Nuž a pred 3 mesiacmi sa staly take veci v praci, že som z toho dostal tu 3. dg. Hladam novy zmysel ( to mam i v odbornych papieroch )životnej cesty a ten tu doma urcite zavrety nenajdem. Dnes mi tvrdila, že psychiater pre ústredie sociálnej poisťovne pred rokom a pol rozhodol, že žiadna psychiatricka DG nemôže mať celodenné vychádzky. Nevie o tom psychiater a ani ošetrujúci lekár ????? Eštelen som sa blížil k jej dverám, už úzkosť. Po odmeranej komunikácií odchod od nej v totálnej depresii z nepochopenia a jej povýšenosti.
Rozhodnutie o tom nemám žiadne na papieri. Dnes som písal na ústredie, ako mám v tomto prípade pokračovať.
Chodím k psychologićke na individuálne sedenia. Medikamentózna liečba taktiež.
martuli
11.05.18,17:24
S vychádzkami je to tak ako je tu už spomínané. MOja lekárka je súčasne aj posdukovou lekárkou sociálnej poisťovne a u psychiatrických diagnóz neobmedzené vychádzky už padli.
meipem
11.05.18,19:23
Ďakujem za potvrdenie. Takže zaujatá voči mne nie je. To ma upokojilo.
Leniqa
12.05.18,12:08
Ved to sa ti snazili viaceri vysvetlit. Celodenne vychadzky su dnes ojedinele u psychiatrickych diagnoz padli. A co budes robit teraz? Pisal si, ze hladas novy zmysel zivota a ten doma nenajdes. CIze pojdes na hospitalizaciu, na liecenie?
meipem
12.05.18,14:48
Na liečenie?
To nie.
Tam by mi to určite nepomohlo, práve naopak.
Viem, čo my pomáha, lenže to my tie vychádzky veľmi neposkytujú.
Najradšej by som vítal východ slnka a západom slnka sa lúčil v prírode.
Tam mi je božsky.
V práci som mal tiež silný zmysel, ale systém, neprávosť, rodinkárstvo, ľudská zloba a závisť v podniku už ma dostávala do úplnej nechute a úzkosti.
Skúsim napísať do sociálnej poisťovne a obhájiť dôvody, na ktoré potrebujem prírodu.
Verím, že pochopia.
Leniqa
12.05.18,17:46
Skus predsa len zvazit liecenie. Ja som momentalne v Tatrach, dycham cerstvy vzduch, zo dna minimalne 6h travim v prirode, v lese, dnes som pozorvala srnky. Totalny reset. Nerobis nic, len liecis telo a dusu. Nijake obmedzene vychadzky... Na upratanie si v zivote, v hlave, v dusi, v srdci a na tele nie je nic lepsie.
meipem
12.05.18,19:05
Mám take miesto v kopcoch.
Chatu v 1200 metrovej výške.
Vie o nej i posudkárka.
Dokonca ma tam pustila na 8 dní s priateľkou.
Ako hobby mám fotenie východov a západov slnka a nočných oblôh.
Liečenie? Tento systém liečenia pomáha, ale osobne som videl už toho veľa ( krásy prírody ) a tam by ma to dalo dole riadne. Už sa poznám ako by to dopadlo.
Napiš mi mail a sama uvidíš ako to v horách vidím.
Leniqa
13.05.18,11:21
Cassoviass@outlook.sk