rennka
10.05.18,07:36
Slovenska firma predáva tovar do Čiech. Česká firma si prevezme tovar na Slovensku svojim vlastným vozidlom (nie cez špediciu) . Kto má povinnosť vystaviť CMR, slovenský dodávateľ, alebo český odberateľ?
llentikaa
10.05.18,06:26
My máme ten istý prípad a CMR vystavujeme my ako dodávatelia. To , že by odberateľ vystavoval CMR som ešte nepočula..veď vy vystavujete aj dodací list, a podľa neho vystavíš CMR.
rennka
10.05.18,08:12
Pýtam sa, lebo iní naši odberateľia do zahraničia si nosia vlastné CMR
rennka
10.05.18,08:44
ide mi o to, či je jedno kto tu CMR vystaví, alebo je to dané nejakým predpisom
rennka
10.05.18,09:27
llentikaa, idem vypisovať CMR, no na druhej strane v návode je hneď na začiatku uvedené ,,Slovenský dopravca prehlasuje...." Ale dopravu robi česká firma, ako potom môžeme vypísať takúto CMR, keď prepravca nie je slovenský?
Nie je tu nikto kto by vedel poradiť?
evuš
10.05.18,09:42
Podstatou potvrdenia o preprave tovaru je fakt, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane v zmysle § 43 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH teda, že tovar opustil územie členského štátu . V opačnom prípade by sa nemohlo oslobodenie uplatniť.

Preto jediným dokladom o preprave tovaru nemusí byť automaticky CMR, ale postačí napr. doklad o prevzatí tovaru /že bol prevezený z jedného štátu EU do iného štátu EU/ DL + faktúra....

viď §43

(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4
a) kópiou faktúry,
b) dokladom o odoslaní tovaru, ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ poštovým podnikom, alebo kópiou dokladu o preprave tovaru, v ktorom je potvrdené odberateľom alebo osobou ním poverenou prevzatie tovaru v inom členskom štáte, ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ osobou inou ako poštovým podnikom; ak platiteľ takú kópiu dokladu o preprave tovaru nemá, prevzatie tovaru v inom členskom štáte je povinný preukázať iným dokladom,
c) potvrdením o prijatí tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou, ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ alebo odberateľ; toto potvrdenie musí obsahovať
1. meno a priezvisko odberateľa alebo názov odberateľa a adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava,
2. množstvo a druh tovaru,
3. adresu miesta a dátum prevzatia tovaru v inom členskom štáte, ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, alebo adresu miesta a dátum skončenia prepravy, ak prepravu tovaru vykoná odberateľ,
4. meno a priezvisko vodiča pozemného motorového vozidla uvedené paličkovým písmom a jeho podpis,
5. evidenčné číslo pozemného motorového vozidla, ktorým sa uskutočnila preprava tovaru, a
d) inými dokladmi, najmä zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar, dokladom o platbe za prepravu tovaru.
llentikaa
10.05.18,09:42
Pytala som sa Kolegyni ako to robi, a ona vyplni len tie zakladné veci- odosielateľ, príjemca, miesto nakaladania, pripojene dokumenty, Dopravca, množstvo, mesto, datum a podpis . A inak si s tym vôbec nerobi starosti :)
llentikaa
10.05.18,09:47
Priprav si to aspoň takto, a ak si donesie svoje CMR tak to nebudete potrebovať.
rennka
10.05.18,09:49
to vypísanie mi je jasné, ale mne teraz ide o to, že na cmr je uvedené že ,,slovenský prepravca vyhlasuje..." ale prepravca nie je slovenský... Takže mi z toho vyplýva, že cmr by mal vystavovať prepravca, v našom prípade teda český, ak som to správne pochopila
rennka
10.05.18,09:56
ďakujem evuš, toto všetko mám naštudované. Jedná sa však o pomerne vysokú sumu a účtovníčka nám povedala, že tá CMR by tam mala byť, aby neboli žiadne pochybnosti.... Tiež v zákone je uvedené:,, ...sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4." Nie je uvedené ,, niektorá z podmienok 1 až 4"
evuš
10.05.18,10:03
Áno, ale CMR sa používa najmä vtedy, ak sa jedná o prepravu tovaru cez DHL, autoprepravcu a pod...ešte mi napr. pri kontrole nevytkli, že pri daktorých vývozoch nám chýba CMR...ale záleží asi aj od daniarov..
Žabinka
10.05.18,10:07
rennka
10.05.18,10:10
Tiež som si myslela že cmr nebudeme potrebovať... Ale chceme sa vyhnúť spochybneniam v príp. kontroly, tak preto to chceme mať, radšej aj navyše. Len neviem kto po správnosti má cmr vystaviť, lebo z každej strany mám iné info a už som z toho celkom zmätená :-/
evuš
10.05.18,10:15
Kto vypĺňa Nákladný list CMR odosielateľ alebo dopravca ?

To vyplýva zo znenia čl. 8 Dohovoru CMR, kde je stanovené, čo dopravca musí preskúmať pri prevzatí zásieky na prepravu:
1. Pri prevzatí zásielky na prepravu dopravca preskúma
a) správnosť údajov v nákladnom liste o počte kusov a o ich značkách a číslach,
b) zjavný stav zásielky a jej obalu.
Právny výklad k Dohovoru CMR stanovuje, že dopravca nie je povinný úkonmi v čl. 8 ods. 1, tzn. len sa presvedčí. Odosielateľ je povinný zabezpečiť vybavenie zásielky, Dohovor CMR neobsahuje ustanovenie o tom, kto má vyplňovať NL CMR, avšak v praxi je to odosielateľ, avšak často tiež dopravca podľa údajov odosielateľov. Obvyklá prax je teda tá aj v čl. štátoch EÚ, že NL CMR vystavuje spravidla odosielateľ.



Kto zodpovedá za zle vyplnený nákladný list CMR?

Nakoľko vyplnenie je vecou odosielateľa, postupuje sa pri zodpovedá za všetky škody, ktoré vzniknú dopravcovi odosielateľ o čom hovorí čl. 7 Dohovoru CMR. Odosielateľ teda zodpovedá za správnosť údajov obsiahnutých v nákladnom liste CMR a to tiež v prípadoch, kedy údaje do NL CMR zapíše zástupca dopravcu (spravidla vodič).
rennka
10.05.18,10:15
Ďakujem, už som to pozerala, len to čo potrebujem vedieť, som nenašla.
rennka
10.05.18,10:28
Ďakujem evuš, presne toto som potrebovala vedieť :-)
Pekný deň
Žabinka
10.05.18,10:50
asi riešiš zbytočné veci..;) je nepodstatné kto to vypíše, môžeš ty ako dodávateľ alebo vypíše odberateľ, ale dôležité je aby boli vypísané podstatné náležitosti a potvrdené tak ako majú byť.. všetko je uvedené v priloženom linku..
ak je odberateľ súčasne aj dopravca, tak CMR bude vypísané ty ako dodávateľ na červenom tlačive, a odberateľ na modrom a zelenom..
CMR sa vypisuje medzi dodávateľom a prepravcom, je to doklad o tom že dodávateľ tovar odovzdal na prepravu.. a prepravca po odovzdaní dá potvrdiť odberateľovi že tovar mu bol doručený..
ty to však môžeš urobiť aj napríklad vo faktúre alebo dodacom liste, dáš potvrdiť odberateľovi že prevzal tovar..
Žabinka
10.05.18,10:51
Nákladný list sa vystavuje v troch pôvodných vyhotoveniach podpísaných odosielateľom a dopravcom. Dokladom o uzavretí prepravnej zmluvy je nákladný list, ktorý sa vystavuje v troch kópiách, a to v červenej (vrchná časť), ktorá je pre odosielateľa, modrá časť je určená pre príjemcu a zelenú časť si ponechá dopravca. Prípadné ďalšie kópie (čierne) sú určené colným orgánom, zasielateľom a pod. Ak to dovoľuje právny poriadok štátu, v ktorom sa nákladný list vystavuje, môžu sa tieto podpisy vytlačiť alebo nahradiť pečiatkami odosielateľa a dopravcu. Ak by nákladný list chýbal, alebo sa stratil, prípadne mal nedostatky, platia naďalej všetky ustanovenia konkrétnej prepravnej zmluvy. Ak by bolo potrebné zásielku naložiť na niekoľko vozidiel, alebo ak ide o rôzne druhy alebo samostatné časti zásielky, má odosielateľ alebo dopravca právo žiadať o vystavenie toľkých nákladných listov, koľko vozidiel sa má použiť, alebo koľko druhov alebo samostatných častí zásielky sa má nakladať.

Nákladný list musí obsahovať minimálne údaje ako miesto a dátum vystavenia, meno a adresu odosielateľa, meno a adresu dopravcu, miesto a dátum prevzatia zásielky a miesto určenia, meno a adresu príjemcu, názov tovaru a druh obalu, pri veciach nebezpečnej povahy ich všeobecne uznávané označenie, počet kusov a ich zvláštne značky a čísla, hmotnosť zásielky, alebo iným spôsobom vyjadrené množstvo tovaru, náklady spojené s prepravou (dovozné, vedľajšie poplatky, clá a ostatné výdavky vznikajúce od okamihu uzavretia zmluvy až do vydania zásielky), pokyny potrebné pre colné a iné úradné konania, ako aj údaj o tom, že preprava aj napriek akejkoľvek opačnej doložke podlieha ustanoveniam dohovoru CMR. Prípadne ešte aj údaje ako zákaz prekládky, výdavky, ktoré preberá na seba odosielateľ, výšku dobierky, ktorá sa má vyberať pri dodaní zásielky, cenu zásielky a sumu vyjadrujúcu osobitný záujem na dodaní, pokyny odosielateľa dopravcovi týkajúce sa poistenia zásielky, dohodnutú lehotu, v ktorej sa má preprava uskutočniť a zoznam dokladov odovzdaných dopravcovi. Po prípade strany môžu zapísať do nákladného listu ešte aj iné údaje, ktoré pokladajú za užitočné.
rennka
10.05.18,11:11
Ďakujem Žabinka, cmr robíme 1x, tak som chcela byť istá, aby sme neurobili nejakú chybu