kukulienka12
10.05.18,17:47
Partner ma opustil počas tehotenstva a dnes mám 14 mesačného syna, ktorého nevidel a ani sa oňho nezaujíma. Podala som na súd žiadosť o určenie otcovstva, DNA testy potvrdili, že ním je môj bývalý partner. Momentálne stále prebieha súdne konanie ohľadom výživného. Chcem Vás poprosiť o radu, či nemám nárok na preplatenie polovice výdavkov na výbavičku pre dieťa, nakoľko môj ex tvrdí, že to je v tej sume, čo som dostala po narodení dieťaťa, a tiež sa chcem opýtať, či dlžnú sumu na výživnom, keďže som si musela požičať, aby som prežila aj s dieťaťom mi môže zaplatiť jednorázovo a od koho, alebo čoho to závisí? Keďže finančne je dobre zabezpečený, môže súd určiť splátkový kalendár?Veľmi pekne ďakujem za radu.
profesional
10.05.18,16:58
1. Akú sumu, kedy a z akého titulu si dostala?
2. Môžeš využiť inštitút náhradného výživného
3. Môžeš podať trestné oznámenie. Nakoľko vyživovacia povinnosť nevzniká rozhodnutím súdu, ale zo zákona a rozhodnutie súdu má len deklaratórne účinky, nie konštitutívne, tj. on musí platiť výživné celý čas, aj pred rozhodnutím súdu.
4. Na úhradu pomernej časti účelne vynaložených nákladov na zaopatrenie dieťaťa máš nárok.
5. Súd rozhodne o nároku ako o celku. Nie ako o splátkovom kalendári.
kukulienka12
11.05.18,06:28
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. chcem sa vrátiť k bodu 4: dostala som príspevok pri narodení dieťaťa 829,86 €. Odporca tvrdí, že to boli financie na pokrytie nákladov kúpenia výbavičky pre dieťa pred jeho narodením (kočiar, plienky, oblečenie do nemocnice...) a že on nie je povinný sa podieľať na týchto nákladoch pomernou časťou. Ak nemá pravdu, kto o tom rozhodne? Môžem teraz pri pojednávaní, ktoré bolo odročené vraj preto, že sme sa nedohodli na výške výživnom, to požadovať? Dieťa má 14 mesiacov a doteraz mi neprispel ani jedným centom. Ďakujem.
profesional
11.05.18,12:47
Od nákladov skutočne vynaložených sa odráta ten príspevok a z rozdielu musí zaplatiť polovicu.
Treba na neho podať trestné oznámenie.
kukulienka12
11.05.18,13:25
Ďakujem veľmi pekne. Ten odročený súd ohľadom výživného budeme mať koncom mája, tak pokiaľ nerozhodne súd, tak budem musieť podať trestné oznámenie, ale to sa tiež dlho ťahá...som z toho veľmi nešťastná. Myslela som, že keď predloží od zámestnavateľa príjem tak na základe toho rozhodne súd a nieto ešte my sa máme dohodnúť. No ako sa môžeme dohodnúť, keď má x mileniek a o syna a mňa nejaví absolútne záujem. Dokonca som to musela riešiť testami DNA, hoci veľmi dobre vedel,, že ním je, no napriek tomu to poprel..
kukulienka12
11.05.18,14:35
Ďakujem za promtnú a jasnú odpoveď. Keďže bolo odročené pojednávanie na koniec mája, tak zatiaľ nebudem podávať trestné oznámenie. Nie je mi však jasné, prečo súd nám dal priestor, aby sme sa dohodli na výške výživnom, samozrejme sme sa nedohodli, to nemohol on sám rozhodnúť, keď mal jeho príjem k dispozícii? Dúfam, že teraz by už súd mal rozhodúť, dúfam, že v uznesení bude navrhnutý dátum splatnosti vyplatenia výživného so spätnom plaatnosťou. Či sa mýlim?