kampari
11.05.18,12:12
Pekný deň,
ak by bolo možné ma troška usmerniť....firma kúpila lešenie od jednej spoločnosti - na splátky. Mne to teraz nie je celkom jasné, ja si myslím, že to nie je klasický leasing. Zálohovku - mimoriadna splátka kúpnej ceny (niečo ako akontácia) sme platili firme u kt. sme si lešenie obstarali a Faktúru - daňový doklad (česká firma-takže samozdanenie) s celk. sumou vrátane navýšenia v mesiaci apríl je vystavená firmou, na kt. účet máme zasielať splátky (pravdepodobne dodávateľ má s touto firmou uzavretú zmluvu možnosti splátkového predaja jeho tovaru). Čiže bola uzavretá Kúpna zmluva o splátkovom predaji, a máme k dispozícii Rozpis splátok ku KZ a k daňovému dokladu....preto mi to vrtá hlavou..stačí keď zaúčtujem daň. doklad v apríli (samozdanenie) klasicky
042/321 a mesačne budem ponižovať záväzok kedy uhradím splátky, alebo musím zaúčtovať 042/474 ...???
A ďalšia vec, ten rozpis splátok je asi taký, že sú tam uvedených 12 splátok, kt. počet sme si vybrali....je tam dátum splatnosti, suma k úhrade, ale tá suma nie je rozpísaná ako istina + úrok, ale iba jedna suma..takže si to mám prepočítať sama, čo z toho je istina a čo úrok a ten úrok zaúčtovať na účet 562 mesačne...? Lešenie je v 2 odp. skupine, čiže ho budem odpisovať 6 rokov, alebo 12 mesiacov podľa splátok?

Máte niekto také skúsenosti...? len preto, lebo keby to bol leasing, tak by bola zmluva o leasingu...a takto sú to iba splátky.

Ďakujem.
Tweety
15.05.18,17:11
Je to KZ s formou úhrady na splátky. Veď tak aj píšeš. Nie je to lízing, neúčtuješ teda cez 474. Splátky zaúčtuješ tak, ako sú definované. Nič nerozpisuješ.
kampari
16.05.18,08:06
Dík...Teda nemám brať v ohľad ani úroky, nič....? resp. pri zaúčtovaní rozpíšem
042/321
562/321
a teda aj úroky budú súčasťou vstupnej ceny? dík
Tweety
16.05.18,08:07
Kedže nie sú vyčíslenie, tak nie.
kampari
16.05.18,10:12
Aha....tak potom o.k. potom to je až príliš jednoduché. Dík