willma
10.08.06,13:45
Znovu sa obraciam na poraďácku komunitu. Dala som byt do prenájmu a dnes mi volala suseda, že na mojich drahých nájomcov volali políciu v súvislosti s rušením nočného kľudu, čo nebolo po prvý raz (myslím to rušenie) Bolo už na nich viacero sťažností. Potrebovala by som preto prezrieť a prípadne doplniť výpoveď z nájmu. Nájomníci zatiaľ nič nevedia, idem im ju odovzdať osobne proti podpisu. Aj tak mám obavy z prípadného možného poškodenia bytu a zariadenia. a tak by som rada vedieť, či v takom prípade bude výpoveď v znení ako som ju vypracovala právne použiteľná.
Elena Navrátilová
10.08.06,14:44
Záleží na tom, akú zmluvu máš s nimi o nájme uzavretú. Predpokladám, že aj niečo také ako poškodenie bytu a jeho zariadenia /ak bol byt zariadený/ tam máš riešené. Ak nie, neviem ako to budeš riešiť. Práve z takýchto dôvodov je potrebné uzatvárať zmluvu o nájme. Si vlastníčkou bytu v SVB alebo patríte pod OSBD? Tak či tak si mala mať zmluvu uzavretú najlepšie cez právnika.
willma
10.08.06,16:22
V prílohách je zmluva, som vlastníčkou a máme správcu. Byt bol pôvodne prenajatý prostredníctvom realitky ale tá zmluva, ktorú vypracovali stála za...
Priloženú zmluvu som spracovala sama s pomocou porady.
Elena Navrátilová
10.08.06,17:50
Ale mne tú zmluvu nejde otvoriť. Píše mi nefunkčne zadaná attachment ... Tak neviem či iba mne ju nejde otvoriť. Prosím Ťa pozri či sa Tebe dá.
willma
10.08.06,18:37
Ani mne, skúsim znovu.
7923

7924

7925

skúška správnosti- zazipované fachčia. Pre úplnosť - pôvodné nefunkčné prílohy aj s príspevkom som zmazala.
Elena Navrátilová
11.08.06,02:59
Ja teda nie som právnik, mne sa to zdá v poriadku. V zmluve si mala aj takéto veci riešené, kvôli čomu mu vlastne dávaš výpoveď, odvolávaš sa na články v zmluve. Bola zmluva aj úradne overená? Na matrike alebo u notára?
willma
11.08.06,05:41
Overená bohužial nebola. Inak mám dosť obavu, že keď sa neodsťahujú okamžite pri doručení výpovede tak mi poškodia zariadenie prípadne sa vysťahujú aj s ním. Pravdepodobne to budem riešiť s pomocou brata a jeho kamarátov.(bez použitia násilia iba ako s dôraznou podporou výpovede). Zároveň s doručením výpovede vymením zámok vo dverách a dám im možnosť zobrať osobné veci a dám termín, kedy si prídu pre zbytok za podmienky vyplatenia kaucie. Viem, že to vypadá neľudsky, ale skutočne si nechcem nechať poškodiť byt a zariadenie.
Elena Navrátilová
11.08.06,05:45
Tie riziká sú bohužiaľ vždy. Skús teoreticky a prakticky osloviť aj políciu. Orientačne, aby si bola v obraze, že čo ak. Ja by som bola obozretná a všetko riešila v prítomnosti svedkov. Najprv over. Skús takto preísť možným zbytočným komplikáciám. Isto sa ozvi, ako si bola úspešná.
willma
11.08.06,05:52
No veď brat spolu s kamarátmi sú dostatoční svedkovia. A samozrejme dám vedieť. Budem sa to snažiť riešiť s citom, ale nekompromisne a spôsobom, ktorý som uviedla v bode 7. Chalani totižto oficálne riešili pohľadávky.
Elena Navrátilová
11.08.06,05:56
To máš dobré! Najlepšie presvedčovacie prostriedky.:D :)
willma
11.08.06,06:21
Do konca mesiaca dám vedieť a našťastie mám v zálohe už aj nových nájomcov.
silviax
14.08.06,11:26
nevidela som sice tvoju zmluvu, ale pokial je najom uzavrety na dobu neurcitu a najomnici neuzatvoria s prenajimatelom pisomnu dohodu o skonceni najmu, tak jedinou moznostou je vypoved, kde je zakonna 3 mesacna vypovedna lehota. riesenie typu dohoverenia cez kamaratov alebo inych ludi by som neodporucala, nakolko najomnici mozu ist na policiu a prenajimatel spolu s kamaratmi mozu byt obvineni z niektoreho z trestnych cinov, ktore by mohli v tomto pripade prichadzat do uvahy.
Elena Navrátilová
14.08.06,11:37
nevidela som sice tvoju zmluvu, ale pokial je najom uzavrety na dobu neurcitu a najomnici neuzatvoria s prenajimatelom pisomnu dohodu o skonceni najmu, tak jedinou moznostou je vypoved, kde je zakonna 3 mesacna vypovedna lehota. riesenie typu dohoverenia cez kamaratov alebo inych ludi by som neodporucala, nakolko najomnici mozu ist na policiu a prenajimatel spolu s kamaratmi mozu byt obvineni z niektoreho z trestnych cinov, ktore by mohli v tomto pripade prichadzat do uvahy.


Zmluva je v príspevku č. 5
willma
14.08.06,11:44
RE Elenka: Ďakujem za reakciu
RE Silvia: Presne preto je zmluva na dobu určitú a zopárkrát zduplikované, že nemajú nárok na náhradné bývanie. A v konečnom dôsledku porušili ju oni svojim chovaním a môžu si akurát pískať a hlavu o múr búchať, že nerešpektovali zmluvu ani susedov.
silviax
14.08.06,11:46
este dodatok po precitani zmluvy a vypovede: zmluva o najme v ziadnom pripade nemusi byt overena. tvoju tzv. vypoved by som premenovala na dohodu o zániku resp. skonceni najmu, a presvedcila ho, aby ju podpisal v ramci vseobecneho dobra pre neho aj teba, pretoze takto pomenovany dokument " vypoved" a bez uvedenia dovodu, co je v tomto pripade §711 ods.1 pism c, OZ bude neplatny. a na aku dobu bola zmluva uzavreta?
silviax
14.08.06,11:49
ja viem, preco sa zmluvy uzatvaraju na dobu urcitu:-) mam na mysli to, ze ci sa ti oplati cakat na uplynutie vypovednej lehoty, ak pisomnu dohodu nepodpisu dobrovolne.
willma
14.08.06,11:50
Keď skutočne pozrieš do príspevku 5, tak tam nájdeš presné znenie zmluvy aj výpovede, ktorú dostanú na základe porušenia zmluvy. Konkrétne prehrešky voči zmluve sú tam rozpísané.
silviax
15.08.06,05:56
ja som sa tam skutocne pozrela, ale pokial sa nemylim, tak si sa v prvom prispevku pytala, ci takato "vypoved" bude pravne pouzitelna, tak odpovedam, ze nie. tie "prehresky voci zmluve" som si precitala, ale jednoducho ked im das vypoved, tak maju pravo na to, aby uplynula 3 mesacna vypovedna lehota, a ty nemozes nic robit, len ich tam trpiet. ak mas k tomu pristup, tak si precitaj Obciansky zakonnik - zanik najmu bytu. iba som chcela pomoct...
silviax
15.08.06,05:57
a co sa tyka presneho znenia zmluvy, tou otazkou ohladne doby urcitej som sa chcela dozvediet, do akeho datumu mas tu zmluvu s nimi uzavretu, pretoze v zmluve to tam mas pochopitelne vymazane...
willma
15.08.06,08:14
Zmluva bola uzatvorená do 30.6.2007.
A práve preto, že predpokladám problémy, tak tam chcem mať pri podpise "presvedčovacie argumenty". Nenechám si predsa vybieliť byt, mám opodstatnenú obavu, že keby som im dala čas, tak mi v byte zostanú len steny, aj to zdevastované.
V bode V. mám klauzulu o okamžitom odstúpení od zmluvy v prípade porušenia niektorých bodov a domnievam sa že volanie policajtov susedmi ohľadom rušenia nočného kľudu k týmto dôvodom patrí. Nehovorím o tom, že už som ich upozornila, keď som zistila poškodenie plomby na vodomeroch SV a TÚV a ich následné pretočenie na nižšie hodnoty. Pravidelne si totižto robím odpisy energií a tak som na to aj prišla. Už vtedy som ich upozornila, že budem od nich vymáhať škodu, ktorú týmto spôsobili. Veď pri odpisovaní a následnom vyúčtovaní sa predsa kontroluje aj plomba a pri neoprávnenej manipulácii sú pokuty.
Holt na hrubé vrece hrubá záplata, a pri dnešnej vymožiteľnosti práva pomocou štátnych orgánov ....
ondrej1
15.08.06,10:09
Nezávideniahodná situácia. Prenajímam roky byt a takéto niečo je nočná mora, ktorej sa celý čas bojím. Po skončení prenájmu si vždy vydýchnem, aj keď niekedy zostanú dlhy a opäť začnem mať obavy z nových nájomníkov. Kto nezažil, nepochopí. Si im v podstate vydaná na milosť a nemilosť. Pokiaľ sa Ti nepodarí ich "prehovoriť", potom zostáva naozaj len nekonečná cesta cez súd, a to dokonca aj pokiaľ by im skončila nájomná zmluva. Nie som právnik, ale podľa mojich vedomostí vypratanie z bytu je možné len na základe právoplatného rozsudku. Pozor však na "prehováranie", aby sa nedostali účastníci pohovoru do problému, nakoľko nie jeden prípad oprávneného vymáhania napr. dlhov skončila trestným stíhaním napr. za vydieranie... Mne sa raz podarilo zistiť mnou nepovolená výmena nájomníkov a riešenie bolo také, že som okamžite vymenil vložku v zámku a do bytu som nových nájomníkov pustil ráno na vypratanie bytu v mojej prítomnosti. Vyšlo mi to, ale nemuselo. Zostal nedoplatok, ale bol to v podstate úspech. Držím palce.
willma
18.08.06,17:45
Do konca mesiaca dám vedieť a našťastie mám v zálohe už aj nových nájomcov.
Ešte nie je koniec mesiaca, ale vývoj napreduje míľovými krokmi. Oslovila som susedu, ktorá mala záujem o prenájom o svojho syna. Dnes som ale mala telefonát od môjho nájomcu a z neho vyplynulo, že dotyčná ich informovala o mojom úmysle vyliať ich z bytu. :mad: :mad: Takže moment prekvapenia v ... . Takto som po telefóne aspoň poriadne vyčistila žalúdok môjmu nájomcovi a upozornila ho na porušovanie zmluvy. Pre potvrdenie im to asi dám aj písomne, aby som v prípade ďalších sťažností mala na nich účinnejšie páky.:mad: :mad: (Ksichtíky nestačia na vyjadrenie môjho jedu)
willma
21.08.06,07:24
Posúvam....................
willma
23.08.06,17:31
A opäť posúvam.....
willma
28.08.06,07:23
Do tretice a naposledy posúvam.
willma
29.08.06,08:27
Ďalšia novinka: dnes mi volal nájomník, že by rád ukončil nájomný vzťah. Dala som mu možnosť k 1.10.2006 s tým, že musí zložiť jedno nájomné navrch, aby bolo na úhradu vyúčtovania. Tak neviem, či sa mám z toho tešiť alebo mať obavu. Zatiaľ nemajú náhradný nájom. Hovoril, že sa ešte ozve.
Elena Navrátilová
29.08.06,08:34
Zatiaľ sa len teš. Samozrejme si to daj aj na papier, aj to nájomné navrch. Ale ak nemáš nikoho namiesto nich, tak skús obnoviť nájomnú zmluvu,ale daj si tam skúšobnú dobu, o zrušení bez udania dôvodu. Niečo ako skúšobná doba v pracovnej zmluve. Myslím, že ten byt neplánuješ v blízkej dobe predať.
willma
29.08.06,11:23
Už hľadám nových nájomcov. Ten pôvodný totižto chcel ešte pribrať ďalšie dve osoby aj keď s patričným zvýšením, ale ja nemám záujem. Dúfam, že sa podarí nájsť niekoho normálnejšieho.
Elena Navrátilová
29.08.06,11:24
Samozrejme, že je riziko čím viac ľudí, tým sa viac opotrebuje všetko v byte.
willma
29.08.06,11:29
O veci ani tak nejde, zatiaľ našťastie sú stále v dobrom stave. Ostáva mi len veriť, že neodídu spolu s nájomcami.
ondrej1
05.09.06,09:47
Výpoveď z jeho strany je potrebné brať ako výhru a potichu len tŕpnuť, aby naozaj odišli. Ja osobne mám názor, že radšej za prázdny byt platiť, ako si nechať ničiť byt aj keď za peniaze. Kauciu je dobré brať na začiatku - ja beriem 20 tis. Sk a byt neprenajmem, kým sa taký záujemca nenájde. Trvá to dlhšie, ale oplatí sa. Naposledny mi vznikol nedoplatok za rok viac ako 15 tis. Sk na vyúčtovaní od správcu a na elektrine a kaucia na to postačovala. Ťažko sa to pri ukončení vybojuje.
willma
05.09.06,10:02
Bol nedoplatok za elektrinu, ale ten uhradili zároveň s nájomným a dúfam, že zobrali na vedomie i tú kauciu i keď som im to musela vysvetľovať. Zatiaľ je ticho - dúfam, že nie pred búrkou. Idem tam dnes nakuknúť.
willma
20.09.06,06:50
Obnovujem tému tentokrát s trochu opačným problémom. Som donútená zmeniť zmluvu z doby určitej na dobu neurčitú s tým istým nájomcom. (Zatiaľ neodišli svojvoľne a nájomné tiež zaplatili) Prikladám Dodatok - bude postačujúci? Ďakujem
Elena Navrátilová
20.09.06,09:03
Podľa mňa pohoda. Nedáš tam niečo v tom zmysle, že sú povinní dodržiavať domový poriadok? V prípade nerešpektovania povinní uhradiť nejakú pokutu Tebe ako majiteľke spojenú s riešením prípadného problému? A teraz neviem, máš tam aj nejakú výpovednú lehotu? Tú by som dala ak tam nie je.
ondrej1
22.09.06,09:40
Nie som právnik, ale obávam sa, že zmluva na dobu neurčitú zaväzuje zabezpečiť náhradný byt, príp. ubytovanie a ustanovenie v dodatku o tom, že to tak nie je, môže byť nepostačujúce. Rozhodne nedoporučujem bez konzultácie s právnikom meniť v tomto smere zmluvu a určite nie, ak na to nie je naozaj vážny dôvod. Doporučujem preštudovať Občiansky zákonník - sú tam na to ustanovenia. Ak sa sekneš, do smrti sa ich nemusíš zbaviť. Ani ročné nájomné uhradené vopred nie je podľa mňa postačujúcim dôvodom.
willma
22.09.06,10:28
Ten vážny dôvod bol,ale nemboj podpísaný dodatok mám v ruke len ja, nájomníkov som presvedčila, že pre zmluvný vzťah medzi nami je výhodnejšia pôvodná zmluva. Nakoľko vyvádzali čo vyvádzali, sú radi že neskončili na ulici. Urobila som neohlásenú návštevu a keďže neboli doma tak aj nákuk do bytu. Bol tam poriadok aj o kvetinku-čínsku ružu sa starajú tak, že rozkvitla. Od susedov zatiaľ nové sťažnosti nie sú, takže ....
Som riadna mrcha čo?:D
Marína
22.09.06,11:09
Nie si mrcha. Je to Tvoj majetok a preto máš plné právo vedieť, ako sa s ním zaobchádza. Ak máš kľúče od bytu a oni o tom vedia, tak aj vedia, že ich môže čakať prepadovka. Na druhej strane je pravdou, že oni tam majú svoje osobné veci.
willma
22.09.06,11:58
Ale nie, máme v zmluve zakotvené, že mám právo raz za mesiac vstúpiť do bytu za účelom kontroly a odpisu meračov, ale v ich prítomnosti. Ale keďže príležitosť je príležitosť tak som neodolala. Len som potichúčky prešla chodbou, pol očkom nakukla do otvorených izieb a rovnako potichúčky za sebou zavrela vchodové dvere zvonku.
Chobot
22.09.06,12:11
Nie som právnik, ale obávam sa, že zmluva na dobu neurčitú zaväzuje zabezpečiť náhradný byt, príp. ubytovanie a ustanovenie v dodatku o tom, že to tak nie je, môže byť nepostačujúce. Rozhodne nedoporučujem bez konzultácie s právnikom meniť v tomto smere zmluvu a určite nie, ak na to nie je naozaj vážny dôvod. Doporučujem preštudovať Občiansky zákonník - sú tam na to ustanovenia. Ak sa sekneš, do smrti sa ich nemusíš zbaviť. Ani ročné nájomné uhradené vopred nie je podľa mňa postačujúcim dôvodom.

Nájomná zmluva vôbec nezaväzuje poskytnúť náhradné ubytovanie, pokiaľ to v nej vyslovene uvedené nie je. Takisto zmena z doby uričtej na neurčitú nie je žiadnym ohrozením, treba len dobre ošetriť možnosť odstúpenia od zmluvy, v prípade porušenia zmluvných podmienok a aj výpovede bez uvedenia dôvodu.

Pokiaľ sa nájomná zmluva vypovie a prenájom sa skončí, nie je problém odhlásiť nájomcov z trvalého pobytu. Podľa novely zákona o hlásení pobytu občanov môžeš niekomu ako majitel bytu zrušiť trvalý pobyt, pokiaľ ten nemá žiadne užiívacie právo k bytu. Užívacie právo môže byť napr. spolumajiteľ, nájomná zmluva, manželka,...

Viac som to rozviedol tu:

http://www.porada.sk/t29399-ako-zrus...tml#post271519 (http://www.porada.sk/t29399-ako-zrusit-synovi-trvaly-pobyt.html#post271519)

Keď už bude mať zrušený trvalý pobyt, je možné ho nechať vysťahovať, myslím, že aj bez súdneho príkazu, lebo užíva neprávom cudzí majetok, ku ktorému nemá žiadne užívateľské právo. Takže žiadne náhradné ubytovanie.
andreav37
22.09.06,12:13
Ja tiež prenajímam byt a pri najmenšej sťažnosti by som poslala nájomníkov preč.Všetko mám zmluvne ošetrené. Dávaj si pozor na tú "dobu neurčitú",nepozdáva sa mi to,aby tam nevznikol nejaký nárok na náhradné bývanie. Ja mám v zmluve dohodnuté nasledovné:
1. Nájom bytu zaniká:
A/ uplynutím body, na ktorú bola nájomná zmluva uzatvorená,
B/ dohodou zmluvných strán,
C/ výpoveďou bez udania dôvodu obojstranne s 2-mesačnou výpovednou lehotou, plynúcou od prvého mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola druhej zmluvnej strane doručená výpoveď
D/ okamžitým zrušením zo strany prenajímateľa a to v prípade ak nájomca :
- hrubo poruší domový poriadok / opakované sťažnosti susedov na rušenie nočného kľudu a pod./
- hrubo poruší ustanovenia tejto zmluvy. Za hrubé porušenie nájomnej zmluvy sa považuje aj neuhradenie nájomného v dohodnutom termíne.
- umožní páchanie trestnej činnosti v priestoroch predmetu nájmu,
- predmet nájmu dá do užívanie inej osobe bez písomného súhlasu prenajímateľa,
- smrťou nájomcu, alebo prenajímateľa,
- zánikom predmetu nájmu.
Výpoveď sa považuje za doručenú písomným oznámením výpovede nájomnej zmluvy prenajímateľom nájomcovi.
Ak nájomca odmietne prevziať zásielku, považuje sa za doručenú podpísaním 2 svedkov o neprevzatí tejto zásielky.
1. Prenajímateľ nie je povinný po skončení nájomnej zmluvy zabezpečiť nájomcovi bytovú náhradu.
2. Nájomca vyslovene súhlasí s tým, aby v prípade, že do 3 dní po ukončení nájmu , bez ohľadu na dôvod ukončenia nájmu, z predmetu nájmu neodnesie svoje veci, tieto odstránil z predmetu nájmu prenajímateľ, na riziko a náklady nájomcu.
willma
22.09.06,12:26
Odpovede
- ad Chobot nemám ich tam prihlásených na trvalý pobyt, nesúhlasila som s tým,
- ad Andrea ako som písala, ten Dodatok nájomník v ruke nemá, takže pre nás dvoch platí pôvodná zmluva-nemá sa čoho zachytiť. Ale aj tak je tam uvedená výpovedná lehota 2 mesiace a v prípade závažných porušení okamžitá-ale tá je v pôvodnej zmluve.
rofo
16.10.07,05:05
nechcem aby to vyznelo nejako uštipačne alebo zakerne, ale podla prispevku ktory si hore uviedol sa radšej v živote neriad, nakolko by si mohol dopadnut velmi zle. (myslim to v dobrom)
willma
16.10.07,06:05
nechcem aby to vyznelo nejako uštipačne alebo zakerne, ale podla prispevku ktory si hore uviedol sa radšej v živote neriad, nakolko by si mohol dopadnut velmi zle. (myslim to v dobrom) A to si sa ako ku čomu vyjadril :eek: :eek: :eek:, téma je stará viac ako rok a od týchto problémových nájomníkov mám už dávno pokoj.
willma
17.10.07,06:19
Posúúúúvam