Zuzana2
10.08.06,13:49
Prajem všetkým pekný deň.
Neviem, ako vy ostatní, ale my - čo sme si neprezieravo dali vyšpárovať dlažbu bledou špárovkou - máme s týmto určite všetci nemalý problém. Nevyzerá to po rokoch ktovieako. Hlavne na miestach častého pohybu osôb pôvodnú farbu už ani nevidno.
Ale včera som si o sebe myslela, že som objavila ameriku - špáry som nádherne vyčistila prostriedkom Pullirapid. Úplne bez námahy - stačilo nastriekať na dlažbu a hubkou rozotrieť. Príliš zašpineným miestam som pomohla kefkou. Potom len umyť vodou. Nechcem tu robiť reklamu, len prispieť skúsenosťou - myslím si, že dobrou.
Marína
10.08.06,12:06
Zuzka, tak o takú skúsenosť stojím aj ja. Kde si si ten prostriedok zaobstarala?
Zuzka
10.08.06,12:13
Môžem ho tiež doporučiť. Ja ho používam aj na čistenie nerezového drezu, odstráni aj vodný kameň napr. okolo batérií na vodu. Dostať ho v drogériách, bohužiaľ nie vo všetkých.
Tweety
10.08.06,12:16
Môžem ho tiež doporučiť. Ja ho používam aj na čistenie nerezového drezu, odstráni aj vodný kameň napr. okolo batérií na vodu. Dostať ho v drogériách, bohužiaľ nie vo všetkých. Povedz aspoň približiteľnú sumu, sumičku.
Zuzka
10.08.06,12:19
Majka, je to niečo cez 100,- Sk určite, nepamätám si ju veru presne. Je to tuším 1000 ml balenie ale myslím, že je dostať aj 500 ml.
Tweety
10.08.06,12:23
Majka, je to niečo cez 100,- Sk určite, nepamätám si ju veru presne. Je to tuším 1000 ml balenie ale myslím, že je dostať aj 500 ml.
Dík, to sa mi nezdá veľa. Hlavne, že je to účinné.
Zuzana2
10.08.06,12:27
Cena zhruba za cca 750 ml balenie - okolo 85,-- Sk (u nás v drogérii). Len je pravda, že ho nemajú všade.
Ja som pôvodne používala na batérie a umývadlá.
A je aj pravda - že s ním vyčistím všetko - dokonca aj mosadzné veci - na to som prišla tiež náhodou.
No a nehovoriac akú má cenu pri nerezových drezoch a dokonca nerezovom sporáku (tiež neprezieravo kúpený), na ktorých je vidieť každučnú kvapôčku vody.
Hlinkovx
10.08.06,12:42
baby...
a to hovoríte až teraz...že niečo také existuje??:D:D
tiež mám dlažbu vyšpárovanú bielou špárovkou a dlho som zháňala niečo , čo by na to pomohlo...
takže díky za tip
Zuzana2
10.08.06,12:51
Dúfam, že sa pripoja aj ostatní s dobrými skúsenosťami z domácnosti. Sú to zdá sa také prkotiny, ale mnoho ráz veľmi pomôžu.
Napr. s tou mosadzou - ako som tak čistila tú dlažbu - namiesto prahov máme také mosadzné prechodové lišty, ktoré tiež po rokoch vyzerali hrozne - a náhodou mi kvapol pullirapid na túto lištu a čuduj sa svete - zostala tam krásne lesklá škvrna. No nie je to úžasné? Hneď som vyčistila aj mosadzný mažiar - tak krásne sa ešte tuším neleskol po nijakom prostriedku.
tiny77
10.08.06,12:56
pripajam tip - mastny povlak na vyparniku - digestore - dobre odstrani grilpur. je urceny na cistenie grilu, sporakov, elektrickych a plynovych rur zvnutra. - pouzite rukavice, odmastuje i pokozku.

za tip na ten genialny cistiaci prostriedok - dakujem :) pomoze.

este mam take - na kvapocky vody - vodny kamen na nerezovom dreze, baterii - staci jedna sucha silonkova ponozka - cista :D
vema
10.08.06,14:21
Ja som biele špáry vyčistila Cilitom Bank.
Marína
10.08.06,17:56
PULIRAPID kúpený, odskúšaný. Funguje. 500 ml = 67 Sk, 750 ml cca 95 Sk. Ďakujem Zuzka.
atramka
10.08.06,18:20
este mam take - na kvapocky vody - vodny kamen na nerezovom dreze, baterii - staci jedna sucha silonkova ponozka - cista :D[/quot
...... Hneď zajtra to vyskúšam a budem referovať... kto sa pridá???;)
Evaman
11.08.06,05:20
Aj ja ďakujem za tip, určite vyskúšam hl. na ten nerez. A ešte nepoznáte niečo veľmi účinné na "zadubené kachličky". Kamoška sa presťahovala do nového bytu a hrôza ako tam vyzerajú kachličky v kúpeľni a vecku. Už sme skúšali všeličo možné ale tá pôvodná farba sa tam nechce nejako vrátiť.Namiesto bielej vzorovanej je tam farba sivobiela..
Dúfam , že poradíte, ďakujem.
Zuzana2
11.08.06,05:30
Neviem či so zadubeným obkladom niečo spravíte. Vyzerá to, že sú "zájdené", a tam už asi nepomôže nič. No ale sú tu aj múdrejší s väčšími skúsenosťami, možno niekto poradí.

Ešte: Doma sme mali staré WC plné vodného kameňa - už skoro ani neodtekalo. Tak som kúpila kyselinu soľnú, naliala do WC - do vody a nechala pôsobiť. Pozor, nesmiete sa nadýchať. Potom kameň išiel odstrániť - akoby zmäkol. Išlo to ručne, ale určite je to lepšie ako mať nepriechodné WC.

Tiny77, ďakujem za tip.
Fakt, tie "železné veci" na sporáku (na ktorých je vlastne položený hrniec) čím čistíte? Môžem tiež skúsiť grilpur? Nepustí aj farba? Doteraz som to len hubkou a jarou, ale zišlo by sa niečo "agresívnejšie".
tiny77
11.08.06,06:37
Fakt, tie "železné veci" na sporáku (na ktorých je vlastne položený hrniec) čím čistíte? Môžem tiež skúsiť grilpur? Nepustí aj farba? Doteraz som to len hubkou a jarou, ale zišlo by sa niečo "agresívnejšie".[/quote]

rošty mozes podavat do starej vanicky plastovej (aby si si naznicila vanu)
(ja mam na sporaku dva rosty obdlznikove, niekto to ma v celku, alebo potom 4 male) nechaj odmocit v horucej vode, grilpur tam mozes pokojne pridat, a potom - ale naozaj ruky chran rukavicami, pretoze to odmastuje i pokozku - len poumyvat. NA HLINIK sa grilpur neodporuca.
tiny77
11.08.06,06:41
Aj ja ďakujem za tip, určite vyskúšam hl. na ten nerez. A ešte nepoznáte niečo veľmi účinné na "zadubené kachličky". Kamoška sa presťahovala do nového bytu a hrôza ako tam vyzerajú kachličky v kúpeľni a vecku. Už sme skúšali všeličo možné ale tá pôvodná farba sa tam nechce nejako vrátiť.Namiesto bielej vzorovanej je tam farba sivobiela..
Dúfam , že poradíte, ďakujem.


trik na vybielenie kachliciek neviem, ale raz mi vystrekol domestos na spary medzi kachlickami a vanou - bola na nich cierna pliesen. a ono to vybledlo :) podotykam, vtedy sa to nedalo ziadnym praskom vycistit.
deha
11.08.06,06:53
To som úspešne zvládla:Kúpila som si kryštlickú sodu v Jednote asi 500 g vrecko a nasypala do velkeho zaváracieho hrnca a tie rošty zo sporáka som v tom vyvaril, najprv z jednej strany asi 60 min-vybrala opláchla s hubkou pod čistou vodou , uplne lahko to islo, potom som to otočila nechal zas varit v tom isto rozoku zas aspoň1 hoďku a zas očistila pod čistou vodou. V takom roztoku sa vyvárajú aj zapečené hrnce a fakt dobiela ich potom bežne hubkou a handrou vyčistíte a nie je to asi nejak agresívne , lebo to robím bez rukavíc. V menšom množstve,keď pripálim doma nejaký menší hrniec, tak ho opláchnem od jedla nalejem vodu so sódou bikarbonou a tiež nechám vyvariť, úplne bezva to ide preč tie pripálené zbytky.Ale to neznamená, že som neustály pripaľovač čohosi, ale niekedy sa podarí skaramelizovať....
Zuzana2
11.08.06,06:58
Tiny77, deha, vďaka, vyskúšam, budem vyvárať - dúfam že môžem v zaváracom hrnci.
Zuzana2
11.08.06,07:04
Sprchový kút je v miestach, kde prilieha ku obkladu vyšpárovaný bielym silikónom. Ten po čase na určitých miestach sčernal - asi plieseň? Ničím mi to nejde vyčistiť, ani špeciálnym prípravkom určeným práve na tieto miesta, už si nepamätám jeho názov.
Ani domestos nepomohol.
Poradíte?

Prosím, nevie nikto, čo na to? Iba vyšpárať silikón a dať nový?
dadika
11.08.06,10:31
Ale včera som si o sebe myslela, že som objavila ameriku - špáry som nádherne vyčistila prostriedkom Pullirapid. Úplne bez námahy - stačilo nastriekať na dlažbu a hubkou rozotrieť. Príliš zašpineným miestam som pomohla kefkou. Potom len umyť vodou. Nechcem tu robiť reklamu, len prispieť skúsenosťou - myslím si, že dobrou.

áno je super, ale pozooor!!!....ja mám s ním aj negatívnu skúsenosť - ak nebudete pri jeho použití vetrať, môžete sa ho nadýchať a to potom nestojí za to.
Takže je super, ale opatrne!
dadika
11.08.06,10:34
pripajam tip - mastny povlak na vyparniku - digestore - dobre odstrani grilpur. je urceny na cistenie grilu, sporakov, elektrickych a plynovych rur zvnutra. - pouzite rukavice, odmastuje i pokozku.


ja používam jeden fantastický odmasťovač z firmy Lander a je tiež super. je nielen na rúry, digestor, podlahy, ale aj na mastné fľaky na oblečení - nastriekate, necháte chvíľu pôsobiť a operiete. ;)
daniek
11.08.06,10:56
ten silikón trápi aj mňa je to asi najhoršie čo môže byť.
nikto neporadíte čo s ním ???
leti
11.08.06,11:08
Ja mám ten istý problém a pomáha mi na to Savo na plieseň,prípadne aj obyčajné Savo.Môjmu manželovi sa do toho veľmi nechce,ale ja si myslím,že najlepšie by bolo ten silikon vyšpárať a dať tam nový.Podľa mňa to netesní ,zateká tam a preto to plesnivie.
janasv
11.08.06,11:25
A ako cistite tie, myslim, hlinikove podstavce na plynovom sporaku, cez ktore vlastne ide plyn - horaky a ked nieco vytecie, tak to na nich kvalitne :Dprihori?:confused:Zatial som to cistila praskom a drsnou starnou hubky na riad. Brekeke....:eek: Minule som ich pichla do umyvacky, spina sa tou teplou vodou uvolnila a potom som ich znova cistila s praskom. Islo to velmi rychlo a lahko. Ale kvalitne pripaleniny idu len zoskriabat - to nechcem, lebo ten horak poskodim. Co myslite, tiez by to islo vyvarit so sodou?:confused:
suzuki
11.08.06,11:26
a nerobilo problém, že išiel hliník do umývačky??
bendži
11.08.06,11:28
ten silikón trápi aj mňa je to asi najhoršie čo môže byť.
nikto neporadíte čo s ním ???

My na to doma tiež používame Savo na plieseň, a ide to ním veľmi dobre dole... Niekedy treba viackrát nastriekať, ale zatiaľ zišlo úplne všetko (teda okrem samotného silikónu ;))
janasv
11.08.06,12:03
a nerobilo problém, že išiel hliník do umývačky??

Nie, len potom to treba rychlo - este za horuca - vysuchat, kym ide spina dolu.
Uvazujem, ci nepovarim sodovy roztok aj v teflonovej panvici, aby sa pekne vycistila zvnutra.. Ale, co zvonka, ako to vycistit....:confused:
tiny77
12.08.06,05:54
Ja mám ten istý problém a pomáha mi na to Savo na plieseň,prípadne aj obyčajné Savo.Môjmu manželovi sa do toho veľmi nechce,ale ja si myslím,že najlepšie by bolo ten silikon vyšpárať a dať tam nový.Podľa mňa to netesní ,zateká tam a preto to plesnivie.

mam znamu, ktora si potrpi na poriadok a cistotu, a tato pravidelne kupuje silikon a jednoducho si ten stary stale vyspara a nasledne dava novy.

robi to tak kazde tri mesiace.
tiny77
12.08.06,05:57
A ako cistite tie, myslim, hlinikove podstavce na plynovom sporaku, cez ktore vlastne ide plyn - horaky a ked nieco vytecie, tak to na nich kvalitne :Dprihori?:confused:Zatial som to cistila praskom a drsnou starnou hubky na riad. Brekeke....:eek: Minule som ich pichla do umyvacky, spina sa tou teplou vodou uvolnila a potom som ich znova cistila s praskom. Islo to velmi rychlo a lahko. Ale kvalitne pripaleniny idu len zoskriabat - to nechcem, lebo ten horak poskodim. Co myslite, tiez by to islo vyvarit so sodou?:confused:


tie hlinikove podstavce (urcite by z nas vyrobcovia mali radost, ako krasne vieme veci pomenovat :D ) davam raz-za cas svokrovi, a ten mi ich pekne vycisti flexkou (v garazi, vo zveraku, nejakym brusnym alebo lestiacim kotucom) - su potom ako nove.

praskovania a skriabania - som sa vzdala.
ono to tam len obycajny caj kvapne, nasledne sa zapali plyn, a uz je to cierno-cierne.
ma to teda pekne otravuje.
liba2
12.08.06,09:29
A ako cistite tie, myslim, hlinikove podstavce na plynovom sporaku, cez ktore vlastne ide plyn - horaky a ked nieco vytecie, tak to na nich kvalitne :Dprihori?:confused:Vyskúšaj CIF (biely alebo zelený). Ja takmer všetko čistím cifom.
Zuzana2
14.08.06,07:04
....... pomáha mi na to Savo na plieseň.......

pomohlo, ďakujem
EPk
14.08.06,07:19
tie hlinikove podstavce (urcite by z nas vyrobcovia mali radost, ako krasne vieme veci pomenovat :D ) davam raz-za cas svokrovi, a ten mi ich pekne vycisti flexkou (v garazi, vo zveraku, nejakym brusnym alebo lestiacim kotucom) - su potom ako nove.

praskovania a skriabania - som sa vzdala.
ono to tam len obycajny caj kvapne, nasledne sa zapali plyn, a uz je to cierno-cierne.
ma to teda pekne otravuje.

Ja to čistim kovovým drátkom napusteným nejakou chemikáliou , ktorá to dobre rozpúšťa. Kupovala som to už dávno, takže neviem ako sa to volá, ale dalo sa to kúpiť v drogérii.
Elena Navrátilová
14.08.06,07:32
To pužívam aj ja. Je to na čistenie hliníka. Asi 5 vankúšikov v balení.
uko
14.08.06,09:56
a cim prosim vas vycistit plastovu vanu od vodneho kamena? zatial tam mam len taky kruh ako zaschla voda. kupila som si cif na vodny kamen ale este som to neskusila. bojim sa o vanu. co poradite?
Gabi03
14.08.06,09:59
a cim prosim vas vycistit plastovu vanu od vodneho kamena? zatial tam mam len taky kruh ako zaschla voda. kupila som si cif na vodny kamen ale este som to neskusila. bojim sa o vanu. co poradite?

Vyššie bolo písané o Pullirapide. Ja to mám vyskúšané aj na plast. Najprv skús na menej viditeľnom mieste, čo to spraví.
Ale čuduj sa svete, vodný kameň z drezu a odkvapkávača mi zmizlo aj po použití obyčajnej Fixinely. Bez námahy. :)
anmary
14.08.06,12:18
Neviem či so zadubeným obkladom niečo spravíte. Vyzerá to, že sú "zájdené", a tam už asi nepomôže nič. No ale sú tu aj múdrejší s väčšími skúsenosťami, možno niekto poradí.

Ešte: Doma sme mali staré WC plné vodného kameňa - už skoro ani neodtekalo. Tak som kúpila kyselinu soľnú, naliala do WC - do vody a nechala pôsobiť. Pozor, nesmiete sa nadýchať. Potom kameň išiel odstrániť - akoby zmäkol. Išlo to ručne, ale určite je to lepšie ako mať nepriechodné WC.

Tiny77, ďakujem za tip.
Fakt, tie "železné veci" na sporáku (na ktorých je vlastne položený hrniec) čím čistíte? Môžem tiež skúsiť grilpur? Nepustí aj farba? Doteraz som to len hubkou a jarou, ale zišlo by sa niečo "agresívnejšie".

Ja som možno po mojej mame "staromódny čistič" ale poviem Vám môj osvedčený trik na vodný kameň vo WC. Stačí ak vyberiete všetku vodu z WC /ja to robím téglikom od jogurtu/, nalejem do WC misy ocot a nechám pôsobiť cez noc. Ráno normálne spláchnem a ten pohľad stojí za to.
Po prerábke bytu bolo WC upchaté nielen vodným kameňom, ale aj rôznymi usadeninami z malty a pod. keďže môj manžel po umytí vylial špinavú vodu do WC. A čistenie s octom bolo bez problémov.
Elena Navrátilová
14.08.06,14:01
Ten ocot aj zohrievaš, alebo ho dávaš rovno z fľaše?
otázka
14.08.06,16:44
Podľa mňa z fľaše. Keramická misa by mohka prasknúť. Alebo len jemne zohriať.
Zuzana2
15.08.06,08:07
Ja som možno po mojej mame "staromódny čistič" ale poviem Vám môj osvedčený trik na vodný kameň vo WC. Stačí ak vyberiete všetku vodu z WC /ja to robím téglikom od jogurtu/, nalejem do WC misy ocot a nechám pôsobiť cez noc. Ráno normálne spláchnem a ten pohľad stojí za to.
Po prerábke bytu bolo WC upchaté nielen vodným kameňom, ale aj rôznymi usadeninami z malty a pod. keďže môj manžel po umytí vylial špinavú vodu do WC. A čistenie s octom bolo bez problémov.


Nooooo, to WC, ktoré som vtedy u rodičov čistila ja bolo tak zanesené kameňom, že už ani nechcelo odtekať, ani voda, nieto ešte keď tam niečo pribudlo :) :) :) :) :) :) . Preto som musela použiť agresívnejší prostriedok ako ocot.
uko
15.08.06,08:10
co sa tyka tych spar. vraj existuje na to akysi lak
janasv
16.08.06,05:24
Ja to čistim kovovým drátkom napusteným nejakou chemikáliou , ktorá to dobre rozpúšťa. Kupovala som to už dávno, takže neviem ako sa to volá, ale dalo sa to kúpiť v drogérii.
Aj ja si na to spominam, ale mala som potom take hnusne ruky, ze som na to radsej zabudla..:cool:
tiny77
16.08.06,08:33
co sa tyka tych spar. vraj existuje na to akysi lak

neviem sice ci myslim rovnaky lak ako ty,
(ci sa ten lak dava nieco ako ochrana na cistonovu prave urobenu skarovaciu hmotu)
alebo ci teda ide o biely lak - pastu - nieco ako v kancelarii biely roll korektor - stoji ale vela a moc toho nim nezatries (ak si dobre pamatam, tak len nejake 3 m2)
toto som raz videla v predajni, ale nelakalo ma nim spinu len "zatriet".
uko
16.08.06,08:47
neviem sice ci myslim rovnaky lak ako ty,
(ci sa ten lak dava nieco ako ochrana na cistonovu prave urobenu skarovaciu hmotu)
alebo ci teda ide o biely lak - pastu - nieco ako v kancelarii biely roll korektor - stoji ale vela a moc toho nim nezatries (ak si dobre pamatam, tak len nejake 3 m2)
toto som raz videla v predajni, ale nelakalo ma nim spinu len "zatriet".
prave v ten den ked som si citala tuto diskusiu nam bol murar pokladat dlazbu a som mu o tom hovorila, lebo aj my sme si dali svetlu sparovku, takze ma tieto problemy cakaju a hovoril,ze on to sice este nevidel ale ze zazil v obchode, ze to komusi nukali pri kupe obkladaciek.vraj je to nieco cim sa zalakuju po polozeni aby boli lepsie umyvatelne. ale urcite by sa to dalo pouzit aj neskor. akurat, ze by sa to muselo najprv dobre vycistit aby sa nezalakovala aj spina :p
ten biely "korekor" som videla v katalogoch. tam je nakreslena aj hviezdicka ake je to super ale neverila by som tomu
anmary
16.08.06,09:33
Ten ocot aj zohrievaš, alebo ho dávaš rovno z fľaše?

Ten ocot tam vylejem priamo z fľaše. A mne to naozaj pomáha.
A poviem Vám, že tým octom klasicky vyváram aj varnú konvicu. Keď tam ten ocot prevarím, nechám ho trocha vychladnúť a potom ešte nalejem do pohárov alebo čajníkov /hocičo sklené/ čo je zanesené od vodného kameňa. Nechám chvíľku pôsobiť, vydrhnem trocha kefou na fľaše a umyjem. Poháre sú ako nové. :p
Zuzana2
16.08.06,09:54
A poviem Vám, že tým octom klasicky vyváram aj varnú konvicu.

Aj ja som vyvárala, až pokým mi ktosi neporadil kyselinu citrónovú - normálne v potravinách kúpenú. Nasypem do voda a vyvarím. Kameň okamžite rozpustený.
Výhody: žiadny smrad, nemusím 3 x vyvárať kanvicu (po octe) - stačí opláchnuť.
Nevýhoda: asi cena oproti octu.
katarina53
16.08.06,13:22
.........výborný nápad, určite vyskúšam.....ďakujem
Všetkým prajem pekný a príjemný deň.
hubatá
24.11.13,07:01
Vynikajúcim čističom je aj kypriaci prášok: zarobíte si silný roztok s vodou, necháte chvíľu pôsobiť a potom osprchujete čistou vlažnou vodou. Na noc do kýbla si namočím aj sklo, keramiku a všetku umelú hmotu ako misky, sitá - proste čo je zájdené ako napr. od ovocia.
lujza.j
24.11.13,08:24
ak je špárovačka biela nie šedá.....pulirapidom, nastriekať a nechať posobiť...aj špina aj možný vodný kameň odstráni...robila som to na dlažbe....obklad bude treba asi trochu "masírovať":)
Peggynka
24.11.13,08:54
Celý problém je v tom,že špárovačky majú hrubú štruktúru a dobre sa v nich drží špina.Po čase to vyzerá ako keby ste to špárovali blatom.Ja som to vyriešila tak,že špáry som pretrela vodouriediteľnou farbou,ktorá zanechala špáry hladké a bez problémov to umyjem.Momentálne zatieram špáry obkladu v kúpeľni,lebo nie som spokojná s tzv. bielou špárovkou.Robím to na pokračovanie (mám toho cca 50 bm) a som spokojná s výsledkom.Voda v sprche parádne stečie po farbe.Nenatretá špárovačka je ešte dlho mokrá.Výhoda je,že aj farebné špáry môžte zatrieť týmto spôsobom.