bui
10.08.06,13:54
Chcem sa spytat...zaplatila som na zaklade zalohovej faktury predplatne na casopis uctovnictvo na rok 2007. Teraz mi prisla vyuctovacia faktura, na ktorej je datum vystavenia, a datum prijatia platby (teda kedy som uhradila preddavok) a splatnosti. Aky mam ja zadat pri tejto doslej fakture datum vzniku danovej povinnosti?
Tweety
10.08.06,11:56
Chcem sa spytat...zaplatila som na zaklade zalohovej faktury predplatne na casopis uctovnictvo na rok 2007. Teraz mi prisla vyuctovacia faktura, na ktorej je datum vystavenia, a datum prijatia platby (teda kedy som uhradila preddavok) a splatnosti. Aky mam ja zadat pri tejto doslej fakture datum vzniku danovej povinnosti? Dátum zaplatenie faktúry(prijatia platby). Do účtovníctva predplatné pôjde cez časové rozlíšenie 381.
bui
10.08.06,13:08
Dakujem. A ako by to bolo v pripade, ze by sa predplatba nerovnala celkovej sume faktury? ak by bola zaloha mensia?
suzuki
10.08.06,13:17
Ak je zaloha mensia, tak cakaj na dofakturovanie a to zauctujes na 381 a nasledujuci rok do nakladov alebo priamo do nakladov, ak pride az nasledujuci rok. A DPH zauctujes pri fakture
bui
10.08.06,14:16
to mi je jasne, co sa tyka nakladov....len mi ide o datum zdanit. plnenia....
durisovad
10.08.06,14:32
Zdanitelne plnenie pre DPH je datum prijatia faktury (aj narok na odpocet je v tomto termine), pre naklady na buduci rok, tak ako radili predchadzajuci radcovia.
bui
10.08.06,15:17
predchadzajuci radcovia radili datum zaplatenia zalohy a nie datum prijatia faktury....:(
durisovad
10.08.06,16:57
Na zalohovej fakture nebyva datum zdanitelneho plnenia, len datum pozadovanej uhrady. Teda zo zalohovej faktury sa DPH narokovat neda. Predpokladala som, ze po zaplateni zalohy prisla obchodna faktura, kde bol uvedeny datum zdanitelneho plnenia aj vyska DPH.
Jana Acsová
11.08.06,10:53
Ak máte faktúru vystavenú podľa § 71 ods. 2 z titulu úhrady požadovanej platby vopred, tak Vášmu dodávateľovi vznikla daňová povinnosť dňom prijatia platby. Od tohto dátumu sa môžete odvíjať vo Vašej daňovej evidencii, avšak ... právo na odpočítanie dane môžete uplatniť vo dvoch zdaňovacích obdobiach (viď § 51 ods. 2 a aj vypracované otázky).
Nič to však nemení na tom, že sa môžete držať dňa vzniku daňovej povinnosti u príjemcu platby vopred - dodávateľa časopisu Účtovníctvo.
bui
18.08.06,16:55
a ako je to v pripade, ze ja som vystavila preddavkovu fakturu, preddavok mi uhradili, do 15 dni som stihla vystavit aj vyuctovaciu fakturu na softwarove prace, kt. sa vykonavali 1 tyzden...suma preddavku bola mensia ako celkova fakturovana suma...aky je datum dna danovej povinnosti?
Tweety
18.08.06,17:55
a ako je to v pripade, ze ja som vystavila preddavkovu fakturu, preddavok mi uhradili, do 15 dni som stihla vystavit aj vyuctovaciu fakturu na softwarove prace, kt. sa vykonavali 1 tyzden...suma preddavku bola mensia ako celkova fakturovana suma...aky je datum dna danovej povinnosti?
Dátum dodania softw.prác.:cool:
Jana Acsová
20.08.06,11:11
a ako je to v pripade, ze ja som vystavila preddavkovu fakturu, preddavok mi uhradili, do 15 dni som stihla vystavit aj vyuctovaciu fakturu na softwarove prace, kt. sa vykonavali 1 tyzden...suma preddavku bola mensia ako celkova fakturovana suma...aky je datum dna danovej povinnosti?Žeby 2? .-) Aj to je možné. Neuvádzate, či sa jedná o tuzemskú dodávku, či o prijatie platby a splnenie dodávky v rámci jedného kalendárneho mesiaca. Bez týchto informácií Vám nie je platná žiadna odpoveď. Bola by iba hypotetická.
montecristo
21.08.06,14:43
Ak máte faktúru vystavenú podľa § 71 ods. 2 z titulu úhrady požadovanej platby vopred, tak Vášmu dodávateľovi vznikla daňová povinnosť dňom prijatia platby. Od tohto dátumu sa môžete odvíjať vo Vašej daňovej evidencii, avšak ... právo na odpočítanie dane môžete uplatniť vo dvoch zdaňovacích obdobiach (viď § 51 ods. 2 a aj vypracované otázky).
Nič to však nemení na tom, že sa môžete držať dňa vzniku daňovej povinnosti u príjemcu platby vopred - dodávateľa časopisu Účtovníctvo.

Dodávateľovi vznikla daňová povinnosť dňom prijatia platby a od toho dňa sa mu počíta lehota na vystavenie daňového dokladu. Dňom zdaniteľného plnenia je deň prijatia platby - k tomuto dňu si môže odberateľ uplatniť nárok na odpočet ale len za predpokladu že do termínu podania daňového priznania má daňový doklad. Ked takýto daňový doklad nemá, musí čakať kým mu dodávateľ ten doklad vystaví a následne si odberateľ uplatní nárok na odpočet v tom zdaňovacom období v ktorom uvedený doklad dostane.
Jana Acsová
22.08.06,06:33
Áno ... zadávateľ otázky uviedol, že má vyúčtovaciu faktúru k vopred prijatej platbe, a prvá veta môjho príspevku sa odráža z predpokladu, že má náležitosti podľa § 71 ods. 2.

Keby faktúru nemal, postupovalo by sa tak, ako uvádzate v druhej časti Vášho príspevku.
apo
27.08.06,20:52
a ako je to v pripade, ze ja som vystavila preddavkovu fakturu, preddavok mi uhradili, do 15 dni som stihla vystavit aj vyuctovaciu fakturu na softwarove prace, kt. sa vykonavali 1 tyzden...suma preddavku bola mensia ako celkova fakturovana suma...aky je datum dna danovej povinnosti?

Ak v jednom mesiaci prijmeme platbu vopred a v tom istom mesiaci vystavíme vyúčtovaciu faktúru nemusíme vystavovať faktúru s dátumom prijatia platby vopredk aj keď vyúčtovanie bude po viac ako 15 dňoch. Je to takto stanovené usmernením daňového riaditeľstva.

Takže dátum daňovej povinnosti bude deň ukončenia softwérových prác.
Faktúra bude vyzerať napr.

služba 1000
DPH 190
záloha 800
k úhrade 390


apo
Natka
23.10.06,06:19
Už je tu zas koniec roka a samozrejme rôzne predplatné. Tak si to poďme spolu zopakovať: keď mi príde faktúra na predplatné časopiu na rok 2007 tak základ bez DPH ide do nákladov budúcich období a DPH sa uplatňuje v tomto roku (na fa je dodanie tovaru napr. 25.10.2006)?
Eliška
23.10.06,08:15
Vystavujem zálohové faktúry na predplatné na r.2007. Niektorý odberatelia nechcú uhrádzať zálohovú faktúru, ale chcú hneď ostrú /v r.2006 na predplatné na r.2007/. Aký dátum dodania dať na faktúru v takomto prípade?
Martinella
23.10.06,08:27
Vystavujem zálohové faktúry na predplatné na r.2007. Niektorý odberatelia nechcú uhrádzať zálohovú faktúru, ale chcú hneď ostrú /v r.2006 na predplatné na r.2007/. Aký dátum dodania dať na faktúru v takomto prípade?

Deň dodania je buď deň dodania tovaru alebo služby, čo v tomto prípade bude až v roku 2007, alebo deň prijatia platby - a tú predsa musia na základe niečoho uhradiť, ale ako by ste vedeli kedy Vám pošlú úhradu?
Eliška
23.10.06,08:36
Deň dodania je buď deň dodania tovaru alebo služby, čo v tomto prípade bude až v roku 2007, alebo deň prijatia platby - a tú predsa musia na základe niečoho uhradiť, ale ako by ste vedeli kedy Vám pošlú úhradu?

Niektoré organizácie /väčšinou štátna správa/ pošlú objendávku na r.2007 a chcú ostrú faktúru, lebo vraj zálohovú nemôžu uhrádzať. Pritom si ešte dajú splatnosť napr.30 dní a ja keď vystavím fakt. v 10/2006 úhrada mi príde až v 11/2006. Takže neviem či môžem na tú fakt.dať dátum dodania taký ako dátum úhrady.
Martinella
23.10.06,09:16
Niektoré organizácie /väčšinou štátna správa/ pošlú objendávku na r.2007 a chcú ostrú faktúru, lebo vraj zálohovú nemôžu uhrádzať. Pritom si ešte dajú splatnosť napr.30 dní a ja keď vystavím fakt. v 10/2006 úhrada mi príde až v 11/2006. Takže neviem či môžem na tú fakt.dať dátum dodania taký ako dátum úhrady.

Ak ide o predplatné odb.časopisu - možno by sa dalo uvažovať aj ako o čiastkovom uskutočňovaní dodávky tovaru počas trvania zmluvy (možno by to chcelo upresniť práve spomínanou zmluvou ) v zmysle §19 odst.3, pri ktorom vzniká daň.povinnosť najneskôr posledným dňom obdobia na ktoré sa platba vzťahuje. Vo Vašom prípade by potom mohol byť deň vzniku daňovej povinnosti aj deň vystavenia faktúry. Ale nie som si celkom istá. Možno ma ešte niekto opraví alebo potvrdí.
apo
23.10.06,14:17
Niektoré organizácie /väčšinou štátna správa/ pošlú objendávku na r.2007 a chcú ostrú faktúru, lebo vraj zálohovú nemôžu uhrádzať. Pritom si ešte dajú splatnosť napr.30 dní a ja keď vystavím fakt. v 10/2006 úhrada mi príde až v 11/2006. Takže neviem či môžem na tú fakt.dať dátum dodania taký ako dátum úhrady.

Áno je to každoročne opakujúci sa problém vyplývajúci z toho, že štátne podniky a podniky s účasťou štátu KAŠLÚ na ztákon o účtovníctve, na zákon o DPH a následne aj zákon o dani z príjmu. Zákon o štátnom podniku som nikdy neštudoval takže neviem či je to výmysel, alebo ozaj nesúlad zákonov.

Bolo tak, že sme "dodali tovar", ktorý sme ešte nemali ani zakúpený. Riešili sme to tak, že sme výnosy preúčtovali na príjmy budúcich období s tým že ak sme chceli zarobiť tak sme museli pristúpiť na takúto NEČISTÚ formu fakturácie.

apo
apo
23.10.06,14:23
Ak ide o predplatné odb.časopisu - možno by sa dalo uvažovať aj ako o čiastkovom uskutočňovaní dodávky tovaru počas trvania zmluvy (možno by to chcelo upresniť práve spomínanou zmluvou ) v zmysle §19 odst.3, pri ktorom vzniká daň.povinnosť najneskôr posledným dňom obdobia na ktoré sa platba vzťahuje. Vo Vašom prípade by potom mohol byť deň vzniku daňovej povinnosti aj deň vystavenia faktúry. Ale nie som si celkom istá. Možno ma ešte niekto opraví alebo potvrdí.

Doplním otázku pre toho poraďáka, ktorý našiel dobré riešenie ako časovo rozlíšiť poradcu podnikateľa vzhľadom nato, že už počas roka 2006 začali chodíť čísla s rokom 2007.

Ďakujem

apo