zuzanaluky
13.05.18,09:57
Prosim, ma pravo spolumajitel pozemku ohradit pozemok, nedovolit vstupovat druhemu spolumajitelovi na spolocny pozemok, nedat kluce od branky... Ma pravo , aby dalsia, uplne cudzia osoba chodila tento pozemok uzivat, spravovat, kosit,...brat urodu ?

S tym suvisiaca otazka...
co ked sa ukrivdeny spolumajitel nahneva a bude chodit na spolocny pozemok a uzivat ho tiez .... / prekroci branu, ktora je zamknuta /... Moze z toho nieco mat ??? ved vstupuje na svoj pozemok...
vdaka
Mária27
13.05.18,10:13
Podľa § 139 ods. 2 občianskeho zákonníka "O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd."

O hodpodárení so spoločnou vcou rozhodujú spoluvlastníci dohodou. Ak sa dohoda nedosiahne, rozhoduje sa väčšinou. Pojem hospodárenia zahŕňa aj užívanie veci, teda aj to, či a za akých podmienok bude vec prenajatá.

Ak má tvoj spoluvlastník väčšinový podiel, musíš jeho rozhodnutie rešpektovať - nepomôže ani súd. Ak máte podiely rovnaké, pomôže súd.

Aj keď máš ako spoluvlastník právo užívať pozemok vo výške tvojho podielu, väčšinový spoluvlastník môže rozhodnúť podľa týchto zákonných ustanovení inak. Samozrejme, máš nárok na získané nájomné vo veľkosti tvojho podielu.
zuzanaluky
13.05.18,10:49
dakujem za informaciu. jedna sa o pozemok pod nehnutelnostou, kde ma manzel 1/2 celkoveho pozemku pod domom / nehnutelnost mu nepatri / a dalej ma mensinovy podiel na pozemkoch okolo domu.. kde je zahrada... a chce chodit do tej zahrady.
zuzanaluky
13.05.18,10:57
ak mozem, opytam sa prakticky... Moze manzel ist na pozemok, kde ma spoluvlastnicky podiel... ? je tam vsak branka a nema od nej kluce... Kluce mu nechcu dat. Ma pravo prestrihnut zamok ?? / nieje tam ziadny zakaz, ziadne bremeno, niesu urcene presne spoluvlastnicke pomery... proste na pozemku su 3ja vlastnici, jeden je moj muz a chce tam ist ...a nema inu moznost, len prestrihnut retaz.... Riskuje nieco ???????