miruka
16.05.18,08:27
Do firmy nastúpil nový riaditeľ, ktorý používa firemné auto aj na súkromné účely. Finančná riaditeľka chce aby som začala účtovať spotrebu PHM 80 % ako daňové a 20% ako nedaňové náklady. Podľa môjho názoru je to však nesprávne, lebo počas roka nemôžem zmeniť postupy účtovania. Ako by som mohla účtovať v tomto prípade spotrebu PHM? Ďakujem.
Tweety
16.05.18,07:46
Zdaniť mu ho ako nepeňažný príjem. Pri 100% nákladoch musíte viesť aj knihu jázd.
miruka
16.05.18,07:51
1 % z ceny vozidla dávame. Tak ešte aj PHM extra ako nepeňažný príjem? Ďakujem.
Tweety
16.05.18,07:52
nie, to už nie
jakubzemko
17.05.18,06:34
V prípade ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pohonné látky bezodplatne, ide o nepeňažný príjem konateľa podľa § 5 ods. 2 a ods. 3 písm. d) zákona o dani z príjmov. V prípade ak je takéto bezodplatné poskytovanie PHL dohodnuté v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve alebo inom internom riadiacom akte zamestnávateľa, súkromne spotrebované PHL budú daňových výdavkom vo výške 100 % a firemne spotrebované PHL budú daňovým výdavkom vo výške 80 % (v prípade ak ste si zvolili paušálne výdavky na PHL). Domnievať sa, že ak si niečo nezahrniem do daňových výdavkov a poskytnem to zamestnancovi bezodplatne tak nemusím zamestnancovi zdaniť nepeňažný príjem je nad rámec zákona o dani z príjmov a pre prípad PHL nenajdete žiadne usmernenie finančnej správy, ktoré by túto teóriu malo podporiť (existuje Informácia
k uplatňovaniu daňových výdavkov pri majetku, ktorý môže mať
charakter osobnej potreby a v nej je jasne napísané, že Uplatňovanie výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani
z príjmov sa nevzťahuje na výdavky na spotrebované pohonné látky) . Zdanenie nepeňažného príjmu vo výške 1 % upravovanej vstupnej ceny sa zdaňuje z dôvodu poskytnutia motorového vozidla aj na súkromné účely, nie z dôvodu poskytnutia PHL na súkromné účely. Toto 1 % zohľadňuje výdavky na obstaranie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie, technické zhodnotenie s výnimkou výdavkou na spotrebované pohonné látky. Paušálne výdavky na PHL je nutné uplatňovať od začiatku zdaňovacieho obdobia do konca zdaňovacieho obdobia s výnimkou prípadu ak sa jedná o kúpu alebo predaj automobilu počas zdaňovacieho obdobia.
Takže odporúčam "neposkytovať" zamestnancovi PHL na súkromné účely, "žiadať" od zamestnanca náhradu za súkromne spotrebované pohonné látky (napr. zamestnanec si môže pred každou súkromnou cestou natankovať nádrž doplna a vrátiť auto s plnou nádržou) súčasne odporúčam neviesť knihu jázd a nezdaňovať zamestnancovi nepeňažný príjem z PHL. Ja by som si vytvoril internú smernicu, podľa ktorej sú zamestnanci pred súkromnou cestou povinní natankovať nádrž doplna (daňový výdavok) a po ukončení súkromnej cesty sú zamestnanci povinní vrátiť auto z plnou nádržou. Následne by som dal zamestnancom podpísať, že s touto povinnosťou boli oboznámení a mám pokoj.
miruka
18.05.18,05:59
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
tigy
18.05.18,11:24
Podľa mňa áno, to 1% predsa neznamená, že má zamestnanec PHM zadarmo - buď ich preplatí, alebo nepeňažný príjem.