sindus
16.05.18,09:12
Vcera 15.5. murar dokoncil novu omietku jemne zrno. Pouzil tuto - vid priloha. Kedze nazory sa lisia porposim o radu
- ci je potrebne omietku penetrovat pred malovanim primalexom plus matna - budeme malovat len na bielo, ziadne farebne odtiene
- kolkokrat treba malovat novu omietku? 2x ci 3x ?
- ako zistim ze je omietka uz sucha a mozem ju penetrovat ?
-ako dlho schne penetrak pokial sa moze malovat ? 5 hodin staci ?

Vopred velmi pekne dalujem za rady
vicktor
16.05.18,08:25
Vseobecne sa vravi, ze penetrovat treba.
Predpokladam, ze maliar u nas penetroval. Ja som natieral iba pivnicu, kotolnu, garaz a nepenetroval som.
Ked bolo treba obnovit malovku, manzelka ma donutila (po konzultacii s odbornikom) kupit a pouzit penetrak. Mal som dojem ze nevsakuje, ale lepkavy nater ostal na povrchu a potom ani primalex nechcel vsakovat.

Ako dlho omietka a penetrak usychaju by malo byt napisane na obale.
Kolko naterov primalexu - podla toho ako ho nariedis.
dmc
16.05.18,08:30
Ja som penetroval. Nechal som omietky vyzriet cca 10 dni - davala sa vrstva cca 2 -3 mm. Potom som povrch poometal - povysaval aby zrnka ktore nedrzia odpadli a dal som penetrak. Penetracny nater je po 3-4 hod. suchy (zalezi od pocasia) a mozes malovat. Pocet vrstiev pri novej omietke byva min 2. Neviem ci to ides nanasat valcekom alebo striekat. Pri valceku sa ti to na 1x nater nepodari namalovat tak aby si bol spokojny.

Ten Primalex mas uz kupeny ?? Pretoze ja by som odporucal radsej inu farbu
sindus
16.05.18,10:30
vysaval si normalnym vysavacom? a to aj plafon ? lebo aj tam mam novu omietku.
Mam aj valcek aj pistol, ale viaceri mi hovoria, ze mam na novu omietku nanasat valcekom.
Primalex plus mat este nemam kupeny. Aku farbu by si mi odporucal ? Idem malovat kuchynu a chodbu
buchač
16.05.18,10:36
Za tým vrecom jemnej omietky je vidno starú stenu.
Vystáva otázka, či murár nedával pod omietku penetrák.

Ja som (presnejšie majster) penetroval pred nahodením novej omietky...stará maľovka a čo šlo aj zo starej omietky, tak sa oškrabalo.
Čiže postup :
- škrabanie
- penetrák
- omietka
- vyhladenie
- maľovka
----------------------------

- Takže by som povedal, že daj penetráciu.
- Myslím si, že maľovku 2x postačí, bežne sa len toľko dáva.
- Šáhneš a zistíš...;) Radšej sa neponáhľať.
- Penetrák rýchlo vsiakne, oveľa skôr bude suchý, ako tých 5 hodín.
sindus
16.05.18,10:42
to vrece je polozene na zemi na linoleu, takze staru stenu na obrazku nevidiet. Murar daval na tehlu novu maltu, na to penetrak a potom dal tu jemnu omietku. Tak neviem ci mam davat este na omietku znovu penetrak. On mi povedal ze ano, lebo ze nova omietka mi bude pit vela farby
vicktor
16.05.18,12:07
"pit vela farby" - ano, ale tym sa dobre spoji s omietkou.
Penetrak vytvori akusi "lakovu" vrstvu, usetris na vypitom natere a prerobis na penetraku.
Nerob si zbytocne starosti - chodba a kuchyna to je kolko m2? Hod si korunou / eurom a pusti sa do toho.
dmc
16.05.18,12:47
obycajny vysavac - aj plafon.

Ja som momentlane maloval valcekom ale v minulosti som mal aj striekaci system od Bosh a musim uznat ze to s tym bolo rychlejsie. Pri malovani valcekom je zdlhava priprava - najprv namalovat rohy a zakutia , mensie plochy a potom valcek. Pristriekany sa da robit vsetko naraz. Pri spravnom cviku je nastrej dokonalejsi (ale aj s valcekom sa da ked vies) avsak pri nastreku treba vsetko prikryt pretoze rozstrek farby je vecsi ako pri valceku.

Ja osobne som maloval (aj striekal) s Jupol. A bol som spokojnejsi ako s predtym pouzitym Primalexom