Kováczová
16.05.18,13:29
Dobrý deň, dostala som suchý propolis (malá fľaštička od tatarky), chcem urobiť propolisovú tinktúru, koľko %-ný lieh na to použiť, aby to mohli užívať aj deti, použiť to celé, alebo sa suchý propolis dá využiť aj inak ako tinktúra? Pokladám to za vzácnosť, tak nechcem, aby sa mi nejako znehodnotil. Ďakujem.
evuš
16.05.18,11:46
Suchý asi len jedine na bradavice - vraj pomáha...
Ak chceš tunktúru, tak tu je rada z netu :
30 až 50 g rozdrveného propolisu dáme do tmavej fľaše a zalejeme 85-percentným jablčným destilátom (5 dl). Ak ho nemáme, použijeme lekárenský lieh, ktorý môže byť 92- až 95-percentný. Zmes uložíme na tmavé miesto pri izbovej teplote a každý deň 2- až 3-krát pretrepeme.
Po 9 dňoch alkoholový roztok precedíme cez jemné umelohmotné sito. Tinktúru necháme v tmavej fľaši ďalších 7 dní pri teplote 8 až 10 °C a ešte raz stiahneme bez kalu, ktorý sa usadí na dne, cez kávový papierový filter.
Takto pripravenú tinktúru zriedime pridaním 5 dl 40-percentného jablčného destilátu (alebo lekárenského liehu), čím dostaneme 10 dl propolisovej tinktúry s polovičnou koncentráciou liehu pri použití 80-percentného alkoholu. Pri použití vyššej koncentrácie je výsledný koncentrát o niečo vyšší....

Pri propolise, rovnako i pri iných včelích produktoch treba myslieť nato, že môže spôsobiť silnú alergickú reakciu...deťom mladším ako 3 roky nedávať vôbec
Kováczová
24.05.18,05:56
Ďakujem za odpoveď, veď áno, chcem to predovšetkým pre deti, alergické nie sú, ale bojím sa tých %. A ani v lekárni mi nechcú predať, najviac 60 %, viac len na predpis.
lubko6394
24.05.18,06:06
Býva rum Stroh 80%.
kopretinka
24.05.18,07:26
tak sa pýtaj v inej lekárni,mne normálne predali 96%,iba sa spýtali,že načo to chcem.Na bylinky.Teraz sa už nepýtajú,už ma poznajú.Tinktúra sa potom riedi,tak neviem,akože prečo sa bojíš%.Keď sa bojíš,tak si kúp hotovú.Deťom sa to aj tak nesmie dávať len tak,ale do horúceho čaju-alkohol sa odparí.