dominika_ad
17.05.18,09:53
Mnohé štúdie poukazujú na to, že žiaci buď čítaniu venujú malo času alebo žiaden čas. A keď náhodou majú záľubu v čítaní kníh preferujú zahraničnú tvorbu pred slovenskou. Prečo myslíte, že je to tak? Vaše názory, postrehy by mi naozaj pomohli, vopred ďakujem
lubko6394
17.05.18,08:01
Tiež som si radšej prečítal Winnetoua ako Hájnikovu ženu. Som preto vadný ?
dominika_ad
17.05.18,08:02
nie, ja to absolútne chápem, ale prečo nie je slovenská tvorba napr. Hájnikova žena pre teba atraktívna kniha?
ivka70
17.05.18,08:07
Najdi mi dobreho slovenskeho autora knih pre deti a mladez, sucasneho, ktory vie oslovit sucasnu generaciu ... ak vobec,tak ich vies spocitat na prstoch jednej ruky ...
to bude dovod, jednoducho niet velmi co citat slovenske ...
a detska povinna literatura uz davno nie je aktualna (nemam nic napr. proti Janke a Danke, ale presa len vysvetlit dnes dietatu, co su iskricky, sudruzka ucitelka a pod, je narocne a dieta ani nema zaujem to citat)
ivka70
17.05.18,08:14
citam vela ,ale Hajnikovu zenu som nikdy necitala .... ani nebudem
lubko6394
17.05.18,08:27
Čo Ti ja viem ? Winetoua aj Troch pátračov som dočítal do konca a Hájnikovu ženu som hádam ani čítať nezačal, prvý pohľad mi asi stačil. Skúsim inak. Nás je tak 5 miliónov a ten zbytok sveta je zopár miliárd. To, čo sa tu preloží a vydá je kdesi mimipromile z celostvetovej tvorby takže sú to veci čo zaujali trebárs miliardu ľudí vo svete a to je kľúč k tomu prečo zaujmú aj mizerných 5 miliónov. Ale v čomsi máš pravdu. V Iráne sme boli pozrieť múzeum a pamätník Perdusiho ( perzský básnik ) a bol som v kultúrnom šoku. Iránci vstupovali do komplexu so vstupným ( nie zadara ) spravili si piknik pod stromami a čítali si tam jeho verše. To si v Kubíne naozaj predstaviť neviem.
dominika_ad
17.05.18,09:00
a prečo si myslíš, že súčasna tvorba deti nevie osloviť? Ako úplne súhlasím, len ma zaujíma tvoj názor na to?
ivka70
17.05.18,09:03
povedz, ktora by mala? ja poznam naozaj len zahranicnu, ktora deti v mojom okoli oslovila
dominika_ad
17.05.18,09:06
nenarazala som na ziadnu konkretnu, len tak vo vseobecnosti. Napriklad preco siahas radsej po zahranicnej a nie po slovesnkej samozrjme sucasnej tvorbe? Aky mas k tomu dovod?
misoft
17.05.18,09:34
Kedysi bola bohatá tvorba pre deti, niekedy poplatná svojej dobe. Dnešné deti, vychované v (skoro) digitálnom svete, nepochopia túto tvorbu, nepochopia vtedajšiu dobu. Tých pár autorov (veľmi malé množstvo) sa síce snaží niečo napísať, avšak často vo svojej tvorbe používaj ešte pozostatky minulosti. Dnešná detská tvorba by musela byť aktuálna dobe, v ktorej žijú a to je práve problém. Autor to vie síce napísať, ale ako to napísať tak, aby tie deti to jednoducho pochopili?
V zahraničí začínali s touto tvorbou skôr (šli s dobou) a preto ju vedia podať tak, aby to decká pochopili jednoducho a rýchlo. Taktiež detská tvorba sa vyznačovala i bohatými ilustráciami - a dobrých knižných ilustrátorov je ako šafránu.
korela
17.05.18,10:37
"Autor to vie síce napísať, ale ako to napísať tak, aby tie deti to jednoducho pochopili?"
Asi takto by sa dali zaujať, v dnešnej dobe jasne a stručne a pretextovať, čo tomu chýba? A najlepšie zo slúchadiel. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=3rKBgO3qvUo
Dáša_
17.05.18,10:59
a to by ma celkom zaujímalo, či ty si si tú Hájnikovú ženu prečítala? To je ťažká dráma napísaná skoro nezrozumiteľne. Až Kubovčík mi to objasnil :)
arizona
17.05.18,11:34
Ja som citala aj Winnetoua,aj Hajnikovu zenu a ostatne diela starej slovenskej literatury. Pacilo sa mi to...ale mala som asi aj tu vyhodu, ze som vyrastala v prostredi,ktore malo k literature / a hlavne slovenskej/ velmi blizko...

Hviezdoslav,ci ini slovensky klasici su krasne diela,ale su dost tazke na citanie,nie kazdemu tento styl vyhovuje.
Chybu,preco dnesne deti tieto diela moc necitaju, vidim v tom, ze v skolach sa ucitelia literatury malo tomu venuju, ze nevedia deti "zapalit"pre takyto styl literatury,ze sa malo rozpravaju o slovenskej literature,historii atd.

Je to asi aj dnesnou dobou. Zial! Preto dnes mame rozne Schopping centra a nie nakupne centra, preto dnesne deti citaju skor Harryho Pottera,ako Janosika,slovenske rozpravky atd.

Tych par nadsencov,ktori este ziju asi v poslednej generacii tuto situaciu nezachrani.Nevieme si ctit a vazit nase bohatsvo,nasu historiu a nasu jedinecnost.A neucime tomu nase deti ani dalsie generacie...
Mala som tu cest,pobyvat urcite obdobie v Srbsku, v Bacskom Petrovci,kde ziju prevazne slovenske mensiny.
Tam by mali chodit slovenski pedagogovia na povinne staze! Tam by sa naucili co je to hrdost k slovenskej historii,tam by videli,ako dnesne deti bavi citat slovenske knihy,hlavne tie starsie.
Tam vsetci bazia po starej slovenskej historii,tam si ju udrziavaju,tam s nou dennodenne ziju...tam este aj dnesna mladez preferuje citanie starej slovenskej literatury pred tou "modernou,zahranicnou".

...len tak,namatkovo
http://www.petrovec.com/slovenske-narodne-slavnosti/65-slovenske-narodne-slavnosti-2017-4-6-august-program

http://www.slovackizavod.org.rs/kultura-i-sira-javnost/kulturna-mapa/mesta/1832
korela
17.05.18,15:53
Tvoj príspevok ma hlboko dojal. Veľa pravdy.
Terezia13
17.05.18,19:48
naša literatúra je "ťažké čítanie", autor je už v zrelom veku a jeho myšlienky by sme nemali vnucovať deťom, možno niečo informačne a zbežne zahrnúť do vyučovania, v dospelosti nech siahnu aj po takýchto dielach, ale detský rozum nezaťažovať väčšinou s ťažko pochopiteľným a pesimistickým obsahom, ktorý určite nevyhovuje ani dospelým
arizona
17.05.18,20:25
Viete co som ja nedavno citala? Cenkovej deti a knihu Jano. Neviem preco...mala som zrazu taku tuzbu na nieco take