Tomas116
18.05.18,12:14
So ženou si chceme kúpiť pozemok kt. je v katastrálnej mape označený ako "orná pôda" no v územnom pláne je tá parcela označená ako parcela na kt. sa dá stavať. Dokonca aj so starostom obce som sa bavil a ten mi potvrdil že na tej "ornej pôde" si kľudne môžem postaviť dom.

Len problém že že ten pozemok (1200m2) vlastnia traja súrodenci (3x 400m2)
No len dvaja z nich chcú ten svoj podiel predať (800m2).

Otázka znie že ak kúpim tie 2 podiely, budem tam môcť bez problémov stavať aj napriek tomu ak by ten tretí súrodenec robil nejaké problémy?
On že vraj so všetkým čo oni chcú s tým pozemkom robiť tak buď nesúhlasí alebo ignoruje všetko.

Budem mať teda nejaké väčšie právo ak budem vlastniť väčšiu časť toho pozemku ako on či na tom nezáleží?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Jakubec
18.05.18,10:37
Predpokladam, ze surodenci maju pozemok v podielovom spoluvlastnictve. Podielovy spoluvlastnik ma predkupne pravo, takze ak kupite podiely od dvoch spoluvlastnikov, mali by byt tretiemu preukazatelne ponuknuta moznost kupit podiely za rovnakych podmienok, ako ich neskor kupite Vy. Ak zabudnete na toto predkupne pravo, ma treti spoluvlastnik pravo napadnut prevod nehnutelnosti pre neposkytnutie predkupneho prava. Toto jeho pravo sa premlci za 3 roky, odkedy ho mohol prvy krat vykonat.
Ak sa stanete 2/3 spoluvlastnikom pozemku, mozete nechat hlasovat o tom, ako sa bude pozemok vyuzivat. Prehlasovany spoluvlastnik ma pravo poziadat sud, aby zrusil to, v com bol prehlasovany a sud by to asi urobil, ak by bolo to, v com ho prehlasujete amoralne. Takze najjednoduchsie je bud sa dohodnut alebo ho prehlasovat a platit mu najomne minimalne vo vyske 1/3 trhoveho najomneho za vyuzivany pozemok.
Ak sa stanete 2/3 spoluvlastnikom pozemku, mate este moznost dohodnut sa resp. poziadat sud o vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva. Sud by urcil trhovu hodnotu pozemku, prikazal cely pozemok jednemu zo spoluvlastnikov a ten by vyplatil toho druheho.
arizona
18.05.18,11:43
Skus navrh dat aj tretiemu surodencovi,uvidis,aky ma nazor.Ak bude striktne proti predaju,daj radsej ruky prec od toho. Ak sa teda nechces zamotavat do cudzich rodinnych nezhod a stracat cas behanim po sudoch,vyckavanim a riesenim roznych problemov s neistym vysledkom.

Ak budu mat naozaj zaujem predat vsetci traja, nech si nezhody najskor vyriesia medzi sebou, teraz maju dovod si dat veci do poriadku. ...ty do kupy nevysporiadaneho pozemku ani nechod