ferkoo22
18.05.18,17:26
Dobrý deň Vám prajem, dovoľujem sa Vás opýtať ako je to s dôchodkovými odvodmi do sociálnej poistovne a 2.piliera pre zamestnanca počas PN. Jedná sa už o dlhodobejšiu práceneschopnosť a nechcem byť v budúcnosti nejakým spôsobom prekvapený. Na pobočke sociálnej poisťovne som sa síce informoval, avšak dostal som strohú odpoveď že ani ja ani zamestnávateľ nemá povinnosť ich hradiť a že nejak extra to nemusím riešiť. Na výplatnej páske zamestnávateľa ich nevidím, ja som to neriešil a teraz neviem, či sú nejakým spôsobom hradené alebo si ich mám hradiť sám. Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.
Katy a R
19.05.18,07:31
dostal si správnu odpoveď. ☺ Keďže nemáš žiadnu mzdu (ani VZ) - tak sa ti z toho "ničoho" nemajú ako odvádzať odvody. samozrejme tvoje poistenie trvá. keď si skontroluješ na výpise (II. pilier) - tak tam nebudeš mať za to obdobie nič.
ferkoo22
20.05.18,05:31
Ďakujem Vám za skorú odpoveď. Takže rozumiem správne: Dôchdkové poistenie v sociálnej poisťovni naďalej trvá a teda aj obdobie PN sa mi počíta do dôchodku, avšak 2. pilier kedže nemám mzdu je dobrovolne tak nič. O 2 pilieri som to ani netušil, nakoľko mi neposlali ešte výpis čo je divné aj keď som si ho uzatvoril minulý rok v júni. Ďakujem za skorú odpoveď a prajem peknú nedeľu :)
veronikasad
20.05.18,13:02
Obdobie dôchodkového poistenia trvá, avšak ak PN bude trvať viac mesiacov, výrazne to ovplyvní tvoj ročný vymeriavací základ a teda aj osobný mzdový bod za tento kalendárny rok, teda aj výšku dôchodku.
Katy a R
20.05.18,13:31
tak zase keby bol len jeden "horší" rok - tak to ho hádam nezruinuje (pri 45tich rokoch;)) ..... a ktovie, či ešte v jeho dôchodkovom veku bude existovať SP a nejaký I. pilier ? - to len na odľahčenie!☺
- k tomu výpisu II. pilier - posielajú len ročný, ale určite si vieš zriadiť elektronický prístup (myslím, že každá spoločnosť to umožňuje), potom si môžeš kontrolovať hocikedy, že či tam niečo máš (s opozdením to SP tam posiela)
ferkoo22
22.05.18,04:45
Ďakujem Vám za skorú odpoveď. Na PN som už 6 mesiacov a neviem dokedy potrvá. Práve pre obavy z výrazneho ovplyvnenia ročného vymeriavacieho základu ma to zaujíma. Ako to môžem podľa Vás ovplyvniť aby mi to výrazne neovplyvnilo ročný vymeriavací základ. Mám si dobrovoľne platiť ešte poistné aj keď v minimálnej výške? Ďakujem za skorú odpoveď.
Katy a R
22.05.18,06:56
odpoveď si dostal aj v SP. a môj názor - naozaj sa tým nezaoberaj, ak chceš, tak si voľakde odkladaj peniažky na horšie časy - napr do "štrinfľe" ;)
ferkoo22
22.05.18,17:43
ok to som chcel vedieť :) Ďakujem a prajem pekný deň.