Poe
11.08.06,08:03
Otazka :

V pripade ciastocnej uhrady FO je nutne podla SK legislativy uplatnit najprv zaplatenie DPH a potom az zakladu, alebo sa to rozratuva pomerne ?
Nikde v zakone som nic nenasiel.. viete mi dat aj odkaz na paragraf/vyklad ?

dakujem
Milan Benka
11.08.06,06:09
Treba hľadať na porade, bolo to už rozoberané.
Zoltán Kovács
11.08.06,08:06
Mne program ktorý používan (MRP WIN) pri čiastočnej úhrade automaticky uhrádza dph až potom základ.
Poe
11.08.06,08:14
Mne program ktorý používan (MRP WIN) pri čiastočnej úhrade automaticky uhrádza dph až potom základ.

Hej, ale mňa ani tak nezaujíma, ako to robí MRP ale čo hovorí legislatíva :-)
evina
11.08.06,08:33
Zoltán Kovács
11.08.06,11:04
Hej, ale mňa ani tak nezaujíma, ako to robí MRP ale čo hovorí legislatíva :-)

Alee mňa zaujíma, a predpokladám, že program je v súlade s legislatívou.
Orsz
11.08.06,11:08
Hej, ale mňa ani tak nezaujíma, ako to robí MRP ale čo hovorí legislatíva :-)

Legislatíva je v tomto jednozančná - všetko je v prvom rade pre štát - takže najprv DPH až potom základ ( až potom je na rade jednotlivec).
evina
11.08.06,12:40
Legislatíva je v tomto jednozančná - všetko je v prvom rade pre štát - takže najprv DPH až potom základ ( až potom je na rade jednotlivec).

1.To čo tvrdíš sa týka zákona o DPH- t.j. prvoradá je Tvoja povinnosť odviesť DPH ale bez ohľadu na to či ju máš uhradenú alebo nie.
2.Nikde v legislatíve to takto nie je napísané.
3. Ak zaúčtuješ DPH a potom len časť do základu, teda napr. do výnosov, tak je Tvoja teória nabúrná.... lebo si uprednostnil jednotlivca :)
evina
11.08.06,12:45
Alee mňa zaujíma, a predpokladám, že program je v súlade s legislatívou.

Nikde v legislatíve sa o spôspbe prednostného zaúčtovania DPH /prednostne ju iba odvádzame.../ nepíše. Softy sú tak nastavené dávno pradávno, keď bola podmienka uhradenia DPH.... Oni to nemali dôvod prerábať, lebo väčšinou Ti soft ponúkne možnosť to rozpísať /čiastkovú úhradu/ aj na DPH a základ....
Jana Acsová
11.08.06,13:21
Pripla som tento príspevok do pripnutého linku, ale však opakovanie nemôže zaškodiť .-)

Každý platiteľ dane má zdaňovacie obdobie a to mesačné alebo štvrťročné. Z uvedeného vyplýva, že najneskôr do 25-teho dňa nasledujúceho mesiaca po skončení kalendárneho štvrťroka má povinnosť odviesť daň z pridanej hodnoty, pričom vlastná dańová povinnosť je rozdiel medzi daňovou povinnosťou a daňou, u ktorej vzniká právo na odpočítanie. To znamená, že vlastne rozdiel medzi daňou na výstupe a vstupe finančne daňovník vysporiada bez ohľadu na to, či faktúru zaplatil, alebo má zaplatenú. Saldo výstupnej a vstupnej dane vysporiada prípadne aj skôr, ako dôjde k úhradám, resp. poukazujem na to, že je to nezávislé vysporiadanie dane od úhrady.

Čo sa týka nastavenia softov, či je to prežitok minulého obdobia, že najskôr započítavajú daň? Nemyslím si, lebo tak spravidla robia nielen v prípade výdaja v JÚ, ale aj v prípade príjmov. A v prípade príjmov sa nikdy neodvádzala DPH pri zaplatení, ale pri vzniku daňovej povinnosti nezávisle od úhrady dane.

Takže čo si myslím o účtovaní? Že platiteľ dane by mal prednostne vysporiadať daň z pridanej hodnoty, nakoľko jeho zdaňovacie obdobie je kratšie ako účtovné obdobie (abstrahujem od osobitných prípadov, kedy dôjde k ukončeniu činnosti a pod.) a vzťah k štátnemu rozpočtu sa prejavuje v účtovníctve cez úhrady dane z pridanej hodnoty nepriamo a nezávisle od vzniku daňovej povinnosti.
Nie je to síce napísané v postupoch, ale DPH sa prejavuje saldom vstupov a výstupov, ktoré sa premietnu do daňového priznania a teda uplatnia sa voči ŠR bez závislosti od úhrady. Toto je argument, ktorý ma vedie k individuálnemu posúdeniu účtovania dane z pridanej hodnoty v jednoduchom účtovníctve.
evina
11.08.06,13:34
Takže aj ja pripájam moju reakciu v pripojenom linku:)
itát: Pôvodca textu príspevku: Jana Acsová
Nevšimla som si túto tému v čase keď bola horúca, ale čo už, však oživená bola tiež po nejakom čase, takže sa prípadne môžeme k tomu vrátiť.


Čo sa týka nastavenia softov, či je to prežitok minulého obdobia, že najskôr započítavajú daň? Nemyslím si, lebo tak spravidla robia nielen v prípade výdaja v JÚ, ale aj v prípade príjmov. A v prípade príjmov sa nikdy neodvádzala DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) pri zaplatení, ale pri vzniku daňovej povinnosti nezávisle od úhrady dane.

Jani nemám teraz čas hľadať /nájdem/ ale kedysi pradávno v začiatkoch sa v JÚ odvádzala DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) v prípade až keď bola uhradená.

Takže čo si myslím o účtovaní? Že platiteľ dane by mal prednostne vysporiadať daň z pridanej hodnoty, nakoľko jeho zdaňovacie obdobie je kratšie ako účtovné obdobie (abstrahujem od osobitných prípadov, kedy dôjde k ukončeniu činnosti a pod.) a vzťah k štátnemu rozpočtu sa prejavuje v účtovníctve cez úhrady dane z pridanej hodnoty nepriamo a nezávisle od vzniku daňovej povinnosti.
Nie je to síce napísané v postupoch, ale DPH sa prejavuje saldom vstupov a výstupov, ktoré sa premietnu do daňového priznania a teda uplatnia sa voči ŠR bez závislosti od úhrady. Toto je argument, ktorý ma vedie k individuálnemu posúdeniu účtovania dane z pridanej hodnoty v jednoduchom účtovníctve.

Neviem, či som dobre porozumela, lebo v prvej časti si myslím, že so mnou nesúhlasíš a v druhej už áno.
Sú prípady ak je DPH odvedená a napr. uhradená až v budúcom roku, teda ju v JÚ zaúčtujeme až v ďalšom roku. Ja stále preto nevidím dôvod prečo pri čiastkovej úhrade by mala byť zúčtovaná DPH prednostne a nie napr. výnosy /veď to je tiež prednostný vzťah k ŠR/...
Jana Acsová
11.08.06,13:45
Jani nemám teraz čas hľadať /nájdem/ ale kedysi pradávno v začiatkoch sa v JÚ odvádzala DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) v prípade až keď bola uhradená.
.-) Evi myslím si, že dnešné softy reagujú na úhrady dane, myslím, že to bolo zapracované do zákona 04/1995, neviem presne ... A nie na stav z roku 1993, ktorý zrejme myslíš.
Čo sa týka účtovania DPH, tak na začiatku v 1993 nebol výklad k pojmu, čo je to zaúčtovanie v JÚ a dostalo sa to do roviny, že zaúčtovaním nie je zápis do PD, ale aj zápis do knihy DF a VF. Preto uplatňovanie DPH v JÚ na začiatku rozdielne.
A tými softami som chcela povedať len to, že vtedy sme mali všetci dosácke programy, dnes je to už aj windows a tvorené boli už v období spomínaných úhrad dane, ktoré boli vlastne platné donedávna a príjmov, resp. uskutočnených dodávok a služieb sa netýkali.
Síce to bolo dávnejšie, ale tak nejako si to vybavujem ... .-)

Nijako sa nechcem dotknúť tvorcov programov pod DOS, mám na mysli len to, že tie boli vyvíjané už aj v začiatkoch uplatňovania DPH, od roku 1993 a Windows programy nastúpili rádovo neskoršie, pričom tiež uplatňujú prednostné účtovanie DPH pri úhradách. Chcela som poukázať len na vývoj v tejto oblasti.