katyka13
22.05.18,00:57
Od r. 2015 som bola na MD a RD s prvým dieťaťom, v r. 2017 som otehotnela a v r. 2018 žiadam o materskú na druhé dieťa. V r. 2017 som prerušila RD a na 1 deň ma môj súčasný zamestnávateľ zamestnal s tým, že mzda mi bola dodatkom k pracovnej zmluve navýšená. Odvody boli odvedené, všetko je v súlade so zákonom.

Sociálna poist. však teraz tvrdí, že ide o zneužitie sociálneho systému a prešetrujú môj nárok na výšku MD.

Chcú skúmať aj rok 2018, kedy som bola zamestnaná na 3 mesiace na skrátený prac. úväzok (opäť u rovnakého aktuálneho zamestnávateľa, na výpomoc).

Majú na to všetko nárok- hlavne to tvrdenie , že ide o zneužitie soc. systému??? Zákon to umožňuje, tak?
veronikasad
22.05.18,03:28
Píšeš o jednom dni počas rodičovskej dovolenky. Môžu preverovať, či mzda nebola dodatkom zvýšená účelovo, či zodpovedá vykonávanej práci, akú mzdu má pracovník, ktorý ťa počas MD a RD zastupuje a pod. Ak zistia nedostatky, niekedy aj v súčinnosti s Inšpektorátom práce, materské (zrejme ide o maximálny vymeriavací základ) odmietnu vyplatiť. Voči rozhodnutiu SP sa môžeš odvolať.
veronikasad
22.05.18,03:30
Počas skráteného úväzku bola mzda vyplácaná z pomernej časti upravenej (navysenej) mzdy?
bodliak
22.05.18,04:24
A čo bolo cieľom prerušenia RD na 1 deň a dôvod navýšenia mzdy ?