novamonika
22.05.18,08:53
Mám nesvojprávneho bratranca ktorý žije v DSS,bol závislý od alkoholu.Jeho mama zomrela,predtým ma požiadala aby som urobila to,čo ona nedokázala..aby som si ho vzala k sebe,bola jeho opatrovníkm a potom zdedím aj dom keď ho doopatrujem...nemám s tým problém,On nomrálne funguje keď je bez alkoholu,vyrastali sme spolu,sme rovnako starí,on súrodencov nemá.napísal aj závet v ktorom mi odkazuje majetok,no viem že je závet aj tak neplatný...ak si ho vezmem domov a doopatrujem,kto zdedí majetok?ja či štát?
ivka70
22.05.18,07:04
Na pisanie zavetu je svojpravny? alebo ma urceneho zakonneho zastupcu? koho?
Ferdosondo
22.05.18,11:23
Závislý od alkoholu je v pohode, keď je bez alkoholu. A to aj také býva?
arizona
22.05.18,11:31
Podla coho sudis, ze zavet je neplatny? Je zbaveny svojpravnosti ten bratranec? Napisal ten zavet v case,ked nebol zbaveny svojpravnosti?Nenapisala si vela dolezitych veci...To, ze si ho vezmes domov na opatrovanie nie je zarukou,ze zdedis dom.Ak nenapisal zavet,alebo napisany nie je platny,tak sa bude dedit podla zakona. Pozri tu http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%C4%8Dstv%C3%A1/Dedeniezoz%C3%A1kona.aspx
vicktor
22.05.18,13:10
Vsak v DSS je bez alkoholu a je v pohode.
(Monika si mysli ze si nevypije ani u nej doma...)
Mária27
22.05.18,16:07
Keby nebolo iných dedičov, po roku v spoločnej domácnosti budeš zo zákona jedinou dedičkou v tretej skupine.

§ 475 občianskeho zákonníka
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
Ferdosondo
23.05.18,03:19
Veď to, že Monika si myslí. Je však veľké riziko že bratranec vypije keďže je alkoholik a nakoniec ani zdediť nemusí...
novamonika
23.05.18,05:46
presne tak,je v pohode a ešte tam aj pracuje...ďakujem všetkým za odpovede či komentáre,
ste milí..
novamonika
24.05.18,18:27
riaditeľ mi potvrdenie o nesvojprávnosti odmieta ukázať,tvrdí že je úplne nesvojprávny,on je jeho opatrovníkom
novamonika
24.05.18,18:29
ďakujem za Vašu radu...