vajda65
11.08.06,09:02
Práve vo svojom internetovom obchodíku robím reklamačne podmienky a dal som ich takto:

Pri uplatnení reklamácie je zákazník povinný doručiť reklamovaný tovar v originálnom balení vrátane manuálov, inštalačných médií, faktúry resp. záručného listu.
Na každý tovar je poskytnutá záruka. Záručná doba je totožná so záručnou dobou poskytovanou výrobcom min. 2 roky. Závisí od značky a typu produktu. Zárucná doba a podmienky sú stanovené v záručnom liste resp. faktúre dodanom s výrobkom. Zákazník si musí tovar vizuálne skontrolovať ihned pri prevzatí. Má nárok tovar neprebrať, ak je na ňom viditeľné mechanické poškodenie zjavne spôsobené prepravou alebo ak je tovar neúplný. V takomto prípade má zakazník nárok na výmenu tovaru alebo vrátenie penazí. Pre korektnosť posúdenia reklamácie spoločnosť Biometric postupuje reklamácie autorizovaným servisom, ktoré posudzujú opodstatnenosť reklamácie.

Avšak niečo sa mi marí, že sa v zákone menilo, že zákazník môže krabicu vyhodiť a tak to doniesť do obchodu, tzn že práve ten prvý odsek by bol v rozpore so zákonom.
Neviete niekto o tom niečo bližšie.
dík
bagros
11.08.06,15:14
Ja by som sa chcel skor opytat ze ako to je ked som poslal vyrobok- sluchatka na reklamaciu. Dnes mi dosiel domov papier ze si mozem vyrobok uz prevziat v Ba len problem je ze ja som z LM. Postou mi to nechce dana firma poslat pretoze tam nemaju vraj potvrdenie o tom ze som to prebral a jedine ak tak kurierom ktoreho si musim sam zaplatit. Rozhodujece je pre mna ci je ozaj pravda ze si mam toho kuriera zaplatit. Nema nahodou firma hradit vsetky naklady spojene s reklamaciou? Dakujem velmi pekne za odpoved...
jananov
12.08.06,14:07
Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa 634/1992 Zb. v znení neskorších predpisov nie je spotrebiteľ povinný pri reklamácií predkladať tovar s jeho obalom. Jediné čo musí predložiť, je záručný list alebo doklad o kúpe.
Paula
12.08.06,14:17
Dodávam, že záruka sa nikdy nevzťahuje aj na obal (plast alebo krabicu), je preto len šikanovaním predajcov tento požadovať pri reklamácii. Z mojej skúsenosti viem toľko, že je potrebný záručný list aj doklad o kúpe.
vajda65
12.08.06,17:38
Dodávam, že záruka sa nikdy nevzťahuje aj na obal (plast alebo krabicu), je preto len šikanovaním predajcov tento požadovať pri reklamácii. Z mojej skúsenosti viem toľko, že je potrebný záručný list aj doklad o kúpe.
Dôvod prečo to tam chcem dať, je taký, že ide o dovoz techniky z Južnej Korei a neviem si dosť dobre predstaviť že by som to naspäť v rámci reklamácie posielal bez obalu.
Nie je to náhodou tak, že pokial u mňa spotrebiteľ nakupuje tak automatický prijíma moje predajné podmienky a musí teda mať aj krabicu?
Zita5
12.08.06,17:51
Dôvod prečo to tam chcem dať, je taký, že ide o dovoz techniky z Južnej Korei a neviem si dosť dobre predstaviť že by som to naspäť v rámci reklamácie posielal bez obalu.
Nie je to náhodou tak, že pokial u mňa spotrebiteľ nakupuje tak automatický prijíma moje predajné podmienky a musí teda mať aj krabicu?

Chcem len podotknúť , že nedávno dávali aj v Tv reláciu , v ktorej ŠOI zodpovedala na otázku jednej sťažovateľky , že obchod jej nechce prevzať k reklamácii tovar nakoľko nemala obal ...........odpoveď znela , že obchodník nemá na to právo , pretože spotrebiteľ nedostáva záruku na obal , ale na zakúpený tovar .Bola zo strany ŠOI daná aj poznámka , že dnešný človek by potreboval 1 miestnosť len na obaly zo zakúpeného tovaru .
Toto som postrehla , kedy som sa aj ja osobne potešila , pretože dnes by sme mali v bytoch krabicovú vojnu .ŠOI jednoznačne chránila v tomto smere spotrebiteľa .

Bolo by potrebné z Vašej strany si to overiť , aby obchodné pomienky obsahovali len zákonné podmienky .

Tu prikladám link , kde by bolo vhodné sa informovať

http://www.spotrebitelinfo.sk/index.php?stranka=2
http://www.spotrebitelinfo.sk/index.php?stranka=10
Zita5
12.08.06,18:32
Dala som si tú námahu /priznám sa, že to aj mňa zaujímalo/a pripájam link , kde som našla uvedené :
v sekcii "AKO PRI REKLAMÁCII NENALETIEŤ" bod 2.
-Výrobok môžete reklamovať aj bez originálneho obalu.

Treba si to preštudovať .............
http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9



Osobne si myslím , že veľa spotrebiteľov si obal napr. s PC alebo TV odloží .
A l e , nemôže to byť podmienka pri uplatnení reklamácie , hoci veľa krát sa to objavuje v obchodných podmienkach predávajúcich firiem neoprávnene .
Nie je to o povinnosti odkladania obalov , ale by som povedala , že osobné rozhodnutie jednotlivca , súčasne ochraňovanie si svojho majetku v prípade .....čo ak raz .....
vajda65
12.08.06,19:57
Ďakujem veľmi pekne za Vašu snahu, tiež sa mi zdalo, že je to tak ako píšete len som to chcel mať na 100% aby neboli moje obchodné podmienky v rozpore zo zákonom.
Davor
13.08.06,07:32
Myslim, ze ani doklad o kupe nieje potrebny, staci cestne prehlasenie, alebo svedok, pripadne iny dokaz o kupe...
vajda65
15.08.06,06:33
Odpoveď od SOI-ky je takáto:

Žiadny právny predpis neukladá kupujúcemu povinnosť, aby si odkladal originál obalu, v ktorom bol výrobok pri kúpe zabalený, ani aby ho predložil pri reklamácii vadného výrobku. Niektoré skupiny tovarov (napr. televízory, krehký a rozbitný tovar ...) si vyžadujú mimoriadnu opatrnosť pri manipulácii, nakoľko bez obalu sú poškoditeľné nárazom, klopením, stohovaním, premiestňovaním, vlhkom a pod. U tovarov takého charakteru si predávajúci môže vymieniť reklamovanie tovaru v pôvodnom originálnom obale, musí však o tomto spotrebiteľa vopred informovať, napr. v záručnom liste, kúpnej zmluve a pod.
Na základe uvedeného, ak Vás pri kúpe reklamovaného tovaru predávajúci upozornil, že treba zachovať pôvodný obal a v ňom uplatniť prípadnú reklamáciu, môže od Vás požadovať, aby ste tovar pri uplatnení reklamácie predložili v pôvodnom obale. Ak však obal nemáte, nemôže neprijať Vašu reklamáciu.
jnamor
15.08.06,08:50
Práve vo svojom internetovom obchodíku robím reklamačne podmienky a dal som ich takto:

Pri uplatnení reklamácie je zákazník povinný doručiť reklamovaný tovar v takom balení, vrátane manuálov, inštalačných médií, faktúry resp. záručného listu, aby pri reklamačnom konaní (napr.odoslanie autorizovanému servisu) nedošlo k jeho poškodeniu
Na každý tovar je poskytnutá záruka. Záručná doba je totožná so záručnou dobou poskytovanou výrobcom min. 2 roky. Závisí od značky a typu produktu. Zárucná doba a podmienky sú stanovené v záručnom liste resp. faktúre dodanom s výrobkom. Zákazník si musí tovar vizuálne skontrolovať ihned pri prevzatí. Má nárok tovar neprebrať, ak je na ňom viditeľné mechanické poškodenie zjavne spôsobené prepravou alebo ak je tovar neúplný. V takomto prípade má zakazník nárok na výmenu tovaru alebo vrátenie penazí. Pre korektnosť posúdenia reklamácie spoločnosť Biometric postupuje reklamácie autorizovaným servisom, ktoré posudzujú opodstatnenosť reklamácie.

Avšak niečo sa mi marí, že sa v zákone menilo, že zákazník môže krabicu vyhodiť a tak to doniesť do obchodu, tzn že práve ten prvý odsek by bol v rozpore so zákonom.
Neviete niekto o tom niečo bližšie.
dík

Nemohla by byť úvodna veta aj takto? -len sa pýtam, pretože podobné problémy máme pri predaji monitorov a ich následných reklamáciach. Jozef