Jana 55
11.08.06,09:13
Som neplatca DPH a uzavrel som Zmluvu o dielo.Zákaznik mi na podnikateľský účet poslal časť penazí zálohu alebo preddavok neviem ako to správne pomenovať,aby som mohol vyrábať.Chcem poprosiť o radu ako mám tieto peniaze zaučtovať v JU.??? :confused:
Zoltán Kovács
11.08.06,07:15
Som neplatca DPH a uzavrel som Zmluvu o dielo.Zákaznik mi na podnikateľský účet poslal časť penazí zálohu alebo preddavok neviem ako to správne pomenovať,aby som mohol vyrábať.Chcem poprosiť o radu ako mám tieto peniaze zaučtovať v JU.??? :confused:

Je to príjem ovplyvňujúci základ dane, t.j. zahrňajú sa do základu dane.

Môžeš pre lepšiu prehladnosť na základe zmluvy o dielo v evidencii pohľadávok (pozor nie faktúr) vytvoriť pohľadávku v celkovej hodnote diela. A jednotlivé zálohy, resp. čiastkové úhrady zaevidovať cez túto evidenciu pohľadávok. A tým budeš mať tie príjmy správne zaradené.
evina
11.08.06,08:11
1. Preddavok = záloha, čiže ide o ten istý pojem.
2. Chcela by som upozorniť na pargraf 17 odst. 12 písm b zákona o dani zpríjmov :

12/ Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je ...

b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

To znamená, že určenie, či ide o výdavok OVZD alebo NOVZD v roku 2006 je to, či bude celé dielo dokončeé v r. 2006. Ak nie účtuje sa tento výdavok ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, súčasne by mal byť vedený v evidencii pohľadávok a k 31.12.2006 evidovaný vo výkaze o majetku.