StanislavaF
11.08.06,09:53
Prajem pekný deň všetkým na porade! Mám taký dotaz k zákonu 126/2006 Z z o verejnom zdravotníctve. My sme doteraz lekárske prehliadky zamestnancom nepreplácali a od 1. júla 2006 je zamestnávateľ povinný ich preplácať? A ešte jedna otázočka, ako často je potrebné počas zametnania vykonať preventívnu prehliadku, keď zamestnanec nie je preradený na inú prácu? Ďakujem za odpovede
StanislavaF
11.08.06,08:34
nevie nikto poradiť?
Nika
11.08.06,08:45
tancok
11.08.06,09:00
Zakon plati od 1.6.2006, zamestnavatel ma povinnost preplacat lekarske prehliadky. Ma ich preplatit aj spätne. Je to § 19 ods.7 zakona č.126 ...Mam to odsuhlasene aj firemnym pravnikom.
StanislavaF
11.08.06,09:08
ako spätne? To sa chápe preplatiť tým, ktorí nastúpili po 1.júni 2006?
tancok
11.08.06,09:19
Presne tak...zamestnanci,ktori nastupili do zamestnania od 1.6.2006 maju narok na preplatenie vstupnej lekarskej prehliadky, ak dolozia doklad o zaplateni...
filka
14.08.06,07:04
Teeda,zase sme nieco presvihli...My sme tiez vstupne lek.prehliadky nepreplacali,ale zda sa ze sa to bude musiet zmenit.
Je to teda urcite tak?
ZuzanaP
14.08.06,07:53
pozri § 19 ods. 2a) a potom ods. 7
filka
14.08.06,08:08
Ano ano,dakujem.
sara-ke
14.08.06,09:17
dobry den, chcem sa opytat: novy zamestnanec bol na povinnej lekarskej prehliadke - bol cely den
a priniesol ospravedlnenku (na cely den) ako to mam riesit pri vypocte mzdy? co je to ? aka zlozka mzdy? je to nejaka nahrada, alebo co? (ak nahodou robite v olympe-aky kod?)


dakujem velmi pekne.
Yvvetta
14.08.06,09:50
Presne tak...zamestnanci,ktori nastupili do zamestnania od 1.6.2006 maju narok na preplatenie vstupnej lekarskej prehliadky, ak dolozia doklad o zaplateni...


Ale v tom zákone 126/2006 §19 ods. 7 sa hovorí o preplácaní preventívnych lekárskych prehliadok a nie vstupných.
Vstupné prehliadky v § 19 vôbec nie sú spomenuté.

Tak ako je to pri vstupných prehliadkach ????
Tweety
14.08.06,09:57
Ale v tom zákone 126/2006 §19 ods. 7 sa hovorí o preplácaní preventívnych lekárskych prehliadok a nie vstupných.
Vstupné prehliadky v § 19 vôbec nie sú spomenuté.

Tak ako je to pri vstupných prehliadkach ???? Týka sa to aj prehliadky pred nástupom do zamestnania §19 odst.2.
Yvvetta
14.08.06,10:04
Twwety : Ja som si čítala celý §19. Stále sa tam píše o prev. prehliadkach.
Až teraz som to pochopila, že prev. prehliadka sa rozumie aj prehliadka pred vstupom do zamestnania.
Ďakujem
ZuzanaP
14.08.06,10:04
Akurát som to riešila s Krosom, to preplatenie lek. prehliadky je forma odmeny, dala som to ako mimoriadnu odmenu.

Potvrdenku od lekára (myslím, že to tu už bolo spomínané) je možné preplatiť ako normálne ošetrenie zamestnanca (v OLYMPE kód 361 - aspoň myslím).
sara-ke
14.08.06,11:32
Akurát som to riešila s Krosom, to preplatenie lek. prehliadky je forma odmeny, dala som to ako mimoriadnu odmenu.

Potvrdenku od lekára (myslím, že to tu už bolo spomínané) je možné preplatiť ako normálne ošetrenie zamestnanca (v OLYMPE kód 361 - aspoň myslím).

pisala som tu vyssie,ale akosi som si nie ista, ci ste odpovedali aj na moju otazku: takze neviem, ale myslite, ze ten 1 den ked bol zamest-c na prehliadke mozem mu preplatit ako ošetretie ?

:D
Tweety
14.08.06,11:35
dobry den, chcem sa opytat: novy zamestnanec bol na povinnej lekarskej prehliadke - bol cely den
a priniesol ospravedlnenku (na cely den) ako to mam riesit pri vypocte mzdy? co je to ? aka zlozka mzdy? je to nejaka nahrada, alebo co? (ak nahodou robite v olympe-aky kod?)


dakujem velmi pekne.
Je to v rámci § 141- s náhradou mzdy.
StanislavaF
18.09.06,09:30
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom preplácania lekárskych preventívnych prehliadok? Podlieha preplatenie prehliadky zamestnanca dani?
ecuch
18.09.06,09:38
Ešte by som sa chcela vrátiť k tomu §19 ods.7 zákona č. 126/06: čo možno rozumieť pod pojmom náklady súvisiace s prehliadkou? Je to aj preplatenie cestovných nákladov ak je prehliadka v nejakom inom meste?
Chobot
18.09.06,09:48
Ešte by som sa chcela vrátiť k tomu §19 ods.7 zákona č. 126/06: čo možno rozumieť pod pojmom náklady súvisiace s prehliadkou? Je to aj preplatenie cestovných nákladov ak je prehliadka v nejakom inom meste?

Myslím, že by to aj mohlo byť. Ale na ich uhradenie treba návštevu lekára považovať ako služobnú cestu a vykonať riadne zúčtovanie SC. Potom by to bolo akceptovateľné.
Chobot
18.09.06,09:49
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom preplácania lekárskych preventívnych prehliadok? Podlieha preplatenie prehliadky zamestnanca dani?

Upresni, o aké preventívne prehliadky ide. Ak to nie je povinné zo zákona alebo z interného predpisu zamestnávateľa, ale je to pre zamestnancov benefit, tak nie sú oslobodené od dane.
sysula
18.09.06,09:55
U nas sa to riesi ako P - platene volno..
StanislavaF
18.09.06,09:55
o vstupné lekárske prehliadky
ecuch
18.09.06,09:58
Myslím, že by to aj mohlo byť. Ale na ich uhradenie treba návštevu lekára považovať ako služobnú cestu a vykonať riadne zúčtovanie SC. Potom by to bolo akceptovateľné.

Nevadí že nejde o výkon práce v zmysle zákona o cestovných náhradách?
Chobot
18.09.06,10:22
Nevadí že nejde o výkon práce v zmysle zákona o cestovných náhradách?

Podľa mňa, pokiaľ je to vyšetrenie dané predpisom (napr. zákon), tak to môžeme považovať za výkon práce. Napr. ak pôjde o lekárske vyšetrenie vodičov SMV, čo musia povinne absolvovať a čo vlastne absovlujú v rámci pracovnej doby ako výkon práce, tak ak to je v inom meste, tak ich zamestnávateľ vyšle na SC na to, aby absolvovali to vyšetrenie. Nie je to síce výkon práce v pravom zmysle, ale súvisí to s výkonom práce.
Marti.ka
18.09.06,11:40
Rada by som vedela ako sa bude účtovať poplatok u lekára z hľadiska dane z príjmov. Na 527 ako zákonné sociálne náklady? Ďakujem.
sojana
27.09.06,12:44
Keď preplatím lekársku prehliadku zamestnancovi tak sa mu to zdaňuje? Alebo klasicky spravím výdavkový pokladničný doklad /VPD/, dám mu peniaze, on ho podpíše a VPD dám do účtovníctva? Ďakujem!
Chobot
27.09.06,13:24
Keď preplatím lekársku prehliadku zamestnancovi tak sa mu to zdaňuje? Alebo klasicky spravím výdavkový pokladničný doklad /VPD/, dám mu peniaze, on ho podpíše a VPD dám do účtovníctva? Ďakujem!

Ide o to, akú lekársku prehliadku. Niektoré uhrádza priamo zamestnávateľ a niektoré sa musia dodaniť. O lekárskych prehliadkach sa tu už veľa toho popísalo, dokonca aj presne takýto problém, skús si vyhľadať staršie témy.
Farks
09.10.06,07:31
Presne tak...zamestnanci,ktori nastupili do zamestnania od 1.6.2006 maju narok na preplatenie vstupnej lekarskej prehliadky, ak dolozia doklad o zaplateni...
Ktorý zákon upravuje, že sa to prepláca naozaj všetkým zamestnancom? Zákon o verejnom zdravotníctve to bližšie nešpecifikuje? Bude tam odvolávka na nejaký zákon, ale aký?
Zdenka17
13.06.07,06:29
Chcem reagovať na preplácanie vstupných prehliadok. Mám informáciu od nášho externého pracovníka BOZP, že pracovník, ktorý nastupuje do zamestnania o ktoré má záujem, mal by mať všetky doklady už zabezpečené vopred. Teda aj vstupnú prehliadku, prehliadku vodiča, prípadne platný preukaz na vozíky, ak ide o vodiča, tak referentské skúšky, prácu vo výškach a pod. Už keď vo firme pracuje, tak vtedy ho organizácia vysiela na opakované prehliadky a školenia a vtedy ich hradí firma.
Ale podľa Zákona 126/2006 zamestnanec má nárok na úhradu nákladov za vstupnú prehliadku. (Je to teda na zamestnávateľovi, ako si zabezpečí podmienky pri prijímaní pracovníkov na určitú funciu.) Je jasné, že to vždy nie je možné vopred.
Ak ide pracovník na vstupnú prehliadku, ktorý je už v pracovnom pomere napr. 1 deň, tak mu preplácame náhradu. To je OK.
chryse
27.06.07,06:00
Chcela by som sa spýtať ako je to v prípade ak zamestnávateľ preplatil preventívnu resp. vstupnú prehliadku a zamestnanec v skusobej dobe ukončil pracovný pomer. Moze vymahat zamesnavatel naspat peniaze za prehliadky?
Dada
27.06.07,06:05
A ako je to s lekárskou prehliadkou, ktorú absolvovali zamestnanci, aby mohli obsluhovať vysokozdvižný vozík? Daňový náklad na 527 to bude?
atka4
24.04.08,14:18
A ako je to s lekárskou prehliadkou, ktorú absolvovali zamestnanci, aby mohli obsluhovať vysokozdvižný vozík? Daňový náklad na 527 to bude?
Ja to účtujem na 527
amdd
09.10.09,12:04
Dobry den,
chcela by som sa spytat, manzelovi zamestnavatel nariadil v priebehu roka vystavit potvrdenie od lekara a to, ze moze pracovat v noci a tiez,ze je schopny obsluhovat paletizacny vozik. Nakolko ma ineho lekara ako podnikoveho (pretoze je z ineho mesta) odmietla mu firma preplatit poplatok za obe potvrdenia (nieco vyse 26 EUR). Je mozne nejakym sposobom ziskat naspat peniaze opierajuc sa o nejaky zakon? Vopred dakujem za odpoved.
Aďka S
11.10.09,19:29
Dobry den,
chcela by som sa spytat, manzelovi zamestnavatel nariadil v priebehu roka vystavit potvrdenie od lekara a to, ze moze pracovat v noci a tiez,ze je schopny obsluhovat paletizacny vozik. Nakolko ma ineho lekara ako podnikoveho (pretoze je z ineho mesta) odmietla mu firma preplatit poplatok za obe potvrdenia (nieco vyse 26 EUR). Je mozne nejakym sposobom ziskat naspat peniaze opierajuc sa o nejaky zakon? Vopred dakujem za odpoved.

skúste to oprieť o § 30 ods. 14 zákona č. 355/2007
(14) Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu vrátane nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu a po skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu podľa odseku 6 písm. e) uhrádza zamestnávateľ alebo fyzická osoba-podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby.
Aďa.
wewenka1
11.02.11,09:20
Ahojte poraďáci,
ako je to u Vás s preplácaním cestovného k pracovnému lekárovi?
Zamestnankyňa, ktorá bola u pracovneho lekara autom žiada preplatenie nakladov.
Viem, že náklady na prehliadku znáša zamestnávateľ, ale patria tam aj cestovné náklady? Vy preplácate?
Ďakujem vopred.
Tweety
11.02.11,09:24
Ahojte poraďáci,
ako je to u Vás s preplácaním cestovného k pracovnému lekárovi?
Zamestnankyňa, ktorá bola u pracovneho lekara autom žiada preplatenie nakladov.
Viem, že náklady na prehliadku znáša zamestnávateľ, ale patria tam aj cestovné náklady? Vy preplácate?
Ďakujem vopred.
Cesta k lekárovi na prehliadku nie je pracovnou cestou, to, že išla autom, je jej súkromnou vecou.
wewenka1
11.02.11,09:33
Ďakujem za promptnú odpoveď,
a ak ide na prehliadku autobusom? Musím preplatiť?
Tweety
11.02.11,12:47
Ďakujem za promptnú odpoveď,
a ak ide na prehliadku autobusom? Musím preplatiť?
Nie, veď som písala, že cesta k lekárovi nie je pracovná cesta, je teda jedno, či ide lietadlom, alebo vlakom, alebo autom, alebo MHD.