Jusuf Schneider
23.05.18,11:21
Mozem v tomto case bez prijmov/podpory pracovat na dohodu ?
Po obdrzani/ (pravoplatnosi +30dni od obdrzania vymery PD) pracu ukoncim.
SP ma 60 dni na vypocet PD, moze to trvat aj 6 mesiacov. Pracoval som v CR aj SR. Viac mesiacov bez prijmov bude tvrde.

P.S.
Plati nasledujuce tvrdenie prosim ?

Podla zákona je Sociálna poistovna povinná rozhodnút o priznaní dôchodku do 60 dní od podania žiadosti (vo väcšine prípadov tak robí do 30 dní), v mimoriadne zložitých prípadoch môže túto lehotu predlžit najviac o 60 dní, co žiadatelovi o dôchodok oznamuje (napr. ak klientovi chýbajú doklady potrebné na rozhodnutie o nároku na dôchodok).

Vhodnou možnostou je pre vás pracovat na dohodu o pracovnej cinnosti
alebo na dohodu o vykonaní práce, pretože tieto dohody nezakladajú úcast na dôchodkovom poistení a takýto zamestnanec nie je povinne dôchodkovo poistený, to znamená že môžete mat príjem z práce na dohodu a zároven mat podanú žiadost o predcasný dôchodok.
ivka70
23.05.18,09:56
dnes uz sa z dohod plati dochodkove poistenie, posledne tvrdenie nie je aktualne
Katy a R
23.05.18,10:00
neviem odkiaľ si citoval - veélmi staré to už je
ale dávam do pozornosti zák o SP ... pretože od júla bude nejaká možnosť aj pri PSD pracovať (aj keď obmedzenie príjmom tam bude)
pozri časové verzie a porovnaj aktuálny stav a stav od 1.7. (§ 4)
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461
Mila123
23.05.18,10:01
počkaj do 01072017 a pri dohode môžeš aj pri poberaní PSD zarobiť za kal. rok až 2400 €, teda aj v roku 2018 platí, že môžeš zarobiť až 2400 €, z toho každý odpracovaný mesiac si uplatníš výnimku na 200€
ivka70
23.05.18,10:02
Moj nazor: ak budes pracovat aj na dohodu, nemozes byt poberatelom predcasneho dochodku.
Aj ked ti SP predcasny dochodok prizna odo dna ziadosti, nevyplati ti ho za mesiace, kedy budes pracovat na dohodu.
Idealne je informovat sa priamo v SP na tuto moznost.
Od jula sa budu podmienky trochu menit, aktualny stav je taky, ako pisem.
Jusuf Schneider
23.05.18,11:56
Veľmi pekne ďakujem za pomoc
Jusuf Schneider
23.05.18,11:59
Vraj od 1.7.2018 max. hrubý mesačný zárobok 200 euro v čistom cca. 155 euro)
Katy a R
23.05.18,14:30
prečo "vraj"? - veď som ti priložila zákon, kde si to môžeš zistiť presne - máš to čiernenabielom! A zase - ak máš všetky obdobia poistenia zdokladované, tak priznanie PD až tak dlho netrvá - oveľa rýchlejšie riešia - ako pred pár rokmi. najskôr skontroluj - aj výpis si môžeš vyžiadať
... ak ale máš možnosť zamestnať sa s vysokým príjmom, tak je potom zbytočné žiadať o predčasný dôchodok - či ?
- doporučujem - najskôr sa zastaviť v SP - predbežne, že máš záujem o PD - určite ťa usmernia, dostaneš manuál - a tiež pozrú na to, či vôbec ti výjde PD☺. A aj ako laik si vieš vyrátať, aby to krátenie bolo čo najnižšie . SP má celkom fajn stránku k dôchodkom - preštuduj.
Jusuf Schneider
23.05.18,15:18
Som technik nie pravnik ci ekonom, ťažko sa mi orientuje v spleti zakonov.
Ale vďaka za pomoc.
Od 1973 do 1982 som študoval na Slovensku na SŠ a VŠ, t.j. 9 rokov sociálneho poistenia.
Po skonceni skoly som sa zamestnal na Slovensku v case od 1982 az 1986
vrátane vojenskej služby 1 rok.
V roku 1986 som sa odsťahoval do Prahy, kde som pracoval do konca roku 1994.

Mam v CR za federálu a rok po rozdeleni evidovane zamestnania v dlzke 5+1 rokov.
Takze SR musi poziadat CR o vypracovanie E205 za tieto roky.
Ako sa zapocitavaju roky pred 1.1.1993 a po 31.12.1992 je mi zahadou.

K 31.12.1992 v čase rozdelenia republík som bol zamestnany u zamestnavatela
so sidlom v CR. Mám tým štatút federálneho dôchodcu.
Nedosiahol som 25 rokov federálneho poistenia, takže mi nenáleží vyrovnávací príspevok.

Od 1.8.1995 som sa definitívne vrátil na Slovensko a zamestnal sa tu až do roku 2015.

Takze nie je to take easy, ako keby som bol cely cas na Slovensku.
Aj napriek tomu, že mám všetky podklady.
veronikasad
23.05.18,15:33
Koľko máš rokov? Nejako malo odpracovaných rokov? Vyjde ti vôbec predčasný starobný dôchodok?
Jusuf Schneider
23.05.18,15:45
Som ročník 1958, narodil som sa 3.3: Na SP mi povedali, že môžem požiadať o PD 20.7.2018, t..j. 3.3. plus 139 dní. Môžem súčasne požiadať aj o český alebo tento odložiť. Od 1.7. mám možnosť pracovať do konca roku na dohodu. O PD by som mohol požiadať 25.12.2018, čím by som si znížil krátenie PD o pár percent. Prvý polrok 2018 som vedený na ÚP a poberám do konca júna podporu. Ak chcem, aby rok 2018 nepočítali do penzie, musím požiadať o PD najneskôr do konca roku 2018. V českej SP mi povedali, že si na výpočet "požičajú" roky z SR a naopak. Koľko ale netuším a tak si neviem vypočítať ani jeden z dôchodkov.
Jusuf Schneider
23.05.18,17:39
Predpoklad je min. 15 rokov a to mám.
veronikasad
23.05.18,18:01
Len 15 rokov dôchodkového poistenia nestačí, aby ti PSD začali vyplácať, musí byť po krátenie vyšší ako 1.2 násobok životného minima...Výbav si GRID kartu v SP a vygeneruj si priebeh dôchodkového poistenia. Cez kalkulačku na stránke SP sa dá vypočítať orientačná výška PSD.
Jusuf Schneider
23.05.18,20:43
Ďakujem za radu Veronika. Grid kartu nemám, zato mám čerstvé výpisy o stave individuálneho účtu poistenca zo SR aj ČR. Kalkulačku som už predtým vyplňoval, všetky roky na Slovensku od 1984 som naťukal podľa výpisu zo SR účtu. Roky v ČR som nechal prázdne. POB som porovnal s výpisom, všetko sedí. Neznámy je mi údaj o počte rokov soc. zabezpečenia. Mám zarátať len roky po 1.1.1993 do dneška do SR, alebo všetky roky (dni) soc. zabezpečenia od začiatku štúdia na slovenských školách, alebo len čisté dni na Slovensku bez ohľadu na 31.12.1992 ?.
Prepočítam skutočné dni poistenia za jednotlivé roky a skúsim si skontrolovať aj vymeriavacioe základy.

Pokiaľ ste niekto ochotný mi za úplatu pomôcť som z Bratislavy Rovinky, môžem kedykoľvek prísť do okolia BA, alebo sa stretnúť v Rovinke kvôli značnému množstvu podkladov. Určite by mi pomohla aj telefonická či mailová konzultácia. Ešte raz vďaka všetkým za pomoc. Jozef Szabó, 0911 977333, Rovinka
veronikasad
23.05.18,21:57
Do kalkulačky zadávas všetky doby dôchodkového poistenia, vrátane štúdia. Či aj dobu v ČR neviem...vymeriavací základ od roku 1984.