lukas54
11.08.06,09:56
dobry den,

chcel by som sa opytat na jednu situaciu a budem vdacny za odpoved.
Som zamestnanec a popri tom som aj futbalovy rozhodca. Na zaklade prikaznej zmluvy ( doteraz to bola dohoda o vykonani prace ) vykonavam funkciu rozhodcu na jednotlivy zapas. prijem mi vyplaca futbalovy zvaz v hrubom ( cize je to potrebne zdanit).
to znamena,ze na konci uctovacieho obdobia by som mal podat danove priznanie a odviest dan z prijmov.musim podavat nove danove priznanie alebo je mozne,aby som k danovemu priznaniu od mojho zamestnavatela uviedol aj prijmy z futbalu??

dalej by ma zaujimalo,ake naklady si mozem uplatnit pri urcovani zakladu dane?alebo ako bezny zamestnanec to nemozem urobit?lebo som uz pocul nazor,ze do nakladov sa mozu pridat iba veci, ktore priamo suvisia s podnikatelskou cinnostou.ale predsa kvoli rozhodcovaniu nemusim byt SZCO alebo ano?

a ako je to s autom?kedze na zapasy musim cestovat,mozem si do nakladov dat aj cestovne a amortizaciu automobilu?a musim platit dan z motorovych vozidiel?ako je to v situacii,ked si auto prenajmem na tieto cesty, aj vtedy musim platit dan z motorovych vozidiel?

a posledna otazka: potrebujem si kupit vystroj,dres a signalizacne zastavky.....uzna mi danovy urad aj pokladnicny blok z rakuska ( lebo tam maju ovela lepsi vyber futbalovych veci ) a mozem si to dat do nakladov? DPH zaplatim v rakusku,musim este platit aj nieco tu,aby som si to mohol dat do nakladov?

je vobec v zakone o dani z prijmov uvedeny presny vypocet toho,co mozem a nemozem zahrnut do svojich nakladov,ked som len bezny zamestnanec, ktory popri zavislej cinnosti vykonava a rozhodcovsku cinnost..??

dakujem za odpoved a prepacte za taky dlhy prispevok,ale je to dost nutne...

lukas54@azet.sk
apo
14.08.06,10:41
Vážený pán futbalový rozhodca, likaš54

Ak sa pozriete do tejto porady najdete tému Ohrozenie príkazných zmlúv.

Ohrozenie spočíva v tom, že príjem z mandátnych (podľa môjho názoru potom aj z príkazných) zmlúv ak nie je na základe živnostenského oprávnenia je považovaný za príjem zo závislej činnosti. To by znamenalo, že už nebude možné si základ dane znižovať žiadnymi výdavkami súvisiacimi s dosiahnutými príjmami.

Na moju tému zatiaľ nik nereagoval, predpokladám že hlavní diskutujúci sú ešte na dovolenkách.

Ja Vám dám radu ako by som postupoval vo Vašom porípade bez ohľadu nato, ako dopadne diskusia o príkazných zmluvách.

1. Dajte si odpoveď na otázku či Vaše aktivity sú pravidelným dosahovaním príjmov, alebo len náhodným príjmom.

2. Ak sa jedná o pravidelný príjem, ktorý určite nechcete celý zdaniť potom musíte ísť na DÚ a zaregistrovať sa ako osoba, ktorá ma pravidelné príjmy a uvediete z akého titulu. V podstate budete na jednej rovine so športovcami na voľnej nohe.

3. Daňový úrad Vám pridelí dańové číslo a Vy sa stanete účtovnou jednotkou. Budete sa môcť rozhodnúť či budete viesť jednoduché účtovníctvo a dávať si do nákladov všetko to čo ste uviedli vo Vašej otázke, alebo si uplatníte paušálne zníženie čiastkového základu dane z príjmov za rozhodcovskú činnosť o sumu rovnajúcu sa 40%.

Rozhodnete sa podľa toho či vaše výdavky plus výdavky na účtovníctvo budú vyššie ako 40%, ak nie použieje výhodu paušálnych výdavkov bez vedenia účtovníctva.

4. To čo som uviedol v 3 bodoch je celkom OK. Informácia v tomto bode je hrozivá nakoľko Vám vznikne povinnosť platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Tieto odvody Vám budú následne tiež znižovať základ dane, ale môže sa stať, že v niektorom roku nezarobíte ani toľko ako bude vaša odvodová povinnosť do zdr. a sociálnej poisťovne.

5. Ak Vaše príjmy sú len náhodnými príjmami tak ich môžete zydaniť podľa § 8 a čiastkový základ dane z týchto príjmov si môžete o výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmov z rozhodcovskej činnosti. Tento bod platí ale iba dovtedy kým správcovia dane budú príjmy z mandátnych a príkazných zmlúv považovať u neživnostníkov a osôb neregistrovaných na daňovom úrade ako náhodné a jednorazové príjmy a nie príjmy podľa § 5 zákona o dani z príjmu to je ako príjmy zo závislej činnosti.

6. Na vašu otázku, či môžete u vašeho zamestnávateľ daňovo vysporiadať príjmy o ktorých hovoríme je odpoveď NIE.

Pozdravijem.

apo
lukas54
17.08.06,11:08
velmi pekne dakujem za odpoved, som rad,ze sa nasiel niekto, kto je ochotny poradit aj "laikovi".

ani som netusil,ake moznosti existuju........viete,podla mna rozhodcovska cinnost by nemala byt posudzovana ako zavisla cinnost,nakolko to funguje takto:

neviete dopredu,kolko zapasov odpiskate, jednoducho zavisi od futbaloveho zvazu,ci vas na nejaky zapas nominuje alebo nie......takze podla mna ide o nahodnu cinnost.takze podla vas mam potom moznost si zo zakladu dane odratat vsetky naklady spojene s touto cinnostou???ale ako budem vediet ze napriklad praci prasok na pranie dresov si mozem odratat zo zakladu dane......bolo by skvele,keby existoval nejaky zoznam veci pri urcitych profesiach, ktore je mozne odratat bez akychkolvek pochybnosti......lebo suhlasim s vami,ze vela veci suvisi na posudeni od danoveho uradu a ten samozrejme zbiera peniaze pre stat,tak asi bude uznavat co najmenej nakladov.

este raz dakujem za radu a dufam,ze sa este niekto vyjadri a pomoze mi.

s pozdravom

lukas54
apo
17.08.06,13:33
Zákon o dani z príjmu našťastie taxatívne nevymenuváva položky, ktoré je možné dať do nákladov oproti príjmom.

Majte na pamäti.: DZÚ
Výdavky na Dosiahnutie príjmov
Výdavky na Zabezpečenie príjmov
Výdavky na Udržanie príjmov

Každý výdavok si musí dańovník pri daňovej kontrole vedieť obhájiť.
Prací prášok, ÁNO ale nie 6 kg balenie každý mesiac.

Vám určite postačia paušálne výdavky 40%.
Ak nepostačujú tak to docielite iba náhradami za používanie vlastného motorového vozidla. Iné extra výdavky si neviem predstaviť. Je škoda ísť do úplného rizika a dávať si do nákladov veci ktoré sa ťažko obhajujú.

apo