žužika
11.08.06,11:52
Ahojte,
vieta mi niekto poraiť:

Sme SR s.r.o., platiteľ DPH, autopožičovňa. Poskytli sme službu SR s.r.o., platiteľovi DPH - prepravu osôb z BA do Rakúska a späť. Preprava sa uskutočnila každý deň a fakturujeme raz mesačne.
Otázka: Fakturovať s DPH? Slovenskou DPH? Alebo bez DPH a registrovať sa v Rakúsku a tam zaplatiť DPH?

Ak tomu dobre rozumien tak prepravu osôb rieši §15 ods.3 t.j. na územi SR som od DPH oslobodení podľa § 46 ods.2 a mám sa zaregistrovať v Rakúsku a pomernu časť z prepravy ( tá ktorá bola na území Rakúska) zdaniť tam?

Prosím pomôžte mi
Vopred ďakujem
Milan Benka
11.08.06,10:31
Medzinárodná preprava osôb je oslobodená od DPH. V rakúsku nevzniká povinnosť registrácie z tejto prepravy, pokiaľ si to dobre pamätám.
daniek
11.08.06,10:33
určite fa vystaviť bez DPH v zmysle § 46 ale toto ustanovenie je výnimkou udelenou iba na území SR a preto slovenskému ako aj zahraničnému dopravcovi nezniká v SR povinnosť pri medzinárodnej doprave osôb platiť daň - rovnakú výnimku má aj ČR ale o ostatných krajinách sa treba informovať o legislatíve DPH, pretože vzniká v každom členskom štáte povinnosť platiť daň, pokiaľ takéto ustanovenie nemajú .
daniek
11.08.06,10:36
a čo opačný prípad, t.j. keď obdržím fa za prepravu naších zamestnancov na zahraničnú pracovnú cestu? Fa je bez dph - musím ju uvádzať do evidencie dph a na niektorý riadok daňového priznania alebo vôbec do dph evidencie nevstupuje???
Jana Acsová
11.08.06,11:29
Sme SR s.r.o., platiteľ DPH, autopožičovňa. Poskytli sme službu SR s.r.o., platiteľovi DPH - prepravu osôb z BA do Rakúska a späť.Píšete, že ste autopožičovňa. Tá ma však iný predmet činnosti ako je poskytovanie služieb prepravy osôb. Ste oprávnení fakturovať prepravu osôb? Nejedná sa Vám o službu zapožičania (prenájmu) vozidla?
žužika
11.08.06,11:30
OK ešte chápem, že podľa § 46 je oslobodená tá časť prepravy, ktorá pripadá na územie SR! Ale prečo by mala byť oslobodená tá časť ktorá pripadá na Rakúsko? Podľa čoho viem, že sa tam nemusím registrovať? Veď nemám na koho preniesť DPH kedže fakturujem slovákovi.?????
žužika
11.08.06,11:34
Píšete, že ste autopožičovňa. Tá ma však iný predmet činnosti ako je poskytovanie služieb prepravy osôb. Ste oprávnení fakturovať prepravu osôb? Nejedná sa Vám o službu zapožičania (prenájmu) vozidla?

Tak toto ma dostalo!!!
Pozerám spoločenskú zmluvu a v predmete podnikania je len prenájom hnuteľných vecí (automobilov)

Ale mi sme im požičali auto aj so šoferom, ktorý ich prepravil. Takže teraz som zmagorená. Ono sa to potom chápe tiež len ako prenájom? A ako fakturujem v tomto prípade?
Jana Acsová
11.08.06,11:44
Tak toto ma dostalo!!!
Pozerám spoločenskú zmluvu a v predmete podnikania je len prenájom hnuteľných vecí (automobilov)

Ale mi sme im požičali auto aj so šoferom, ktorý ich prepravil. Takže teraz som zmagorená. Ono sa to potom chápe tiež len ako prenájom? A ako fakturujem v tomto prípade?Keby sme sa na to pozreli už len z hľadiska zodpovednosti, tak isto je to rozdiel ... a veľký. Iná je predsa zodpovednosť, ak odovzdám auto s kľúčikmi a iná, ak veziem cestujúcich a teda vykonávam prepravu. Podľa môjho názoru sa jedná o úplne iný druh služby ...
Gabi03
11.08.06,11:51
Situácia: Slovenská sro-cka kupuje od slovenskej spolocnosti letenky pre ceských obch. partnerov na cestu česko-španielsko a späť. Došlá faktúra bude bez DPH. Budeme celú čiastku ďalej refakturovať českým obchodným partnerom.
Otázka: Refakturovať bez DPH alebo musím pripočítať DPH? (v predmete podnikania nemáme ani zďaleka spomenutú prepravu)
daniek
11.08.06,12:04
Tá ma však iný predmet činnosti ako je poskytovanie služieb prepravy osôb. Ste oprávnení fakturovať prepravu osôb? Nejedná sa Vám o službu zapožičania (prenájmu) vozidla?
to je ozaj veľmi dôležitý fakt na ktorý som zabudla ja som si v prvom rade na zrsr overila predmet činnosti živnostníka ktorý prepravoval naších zamestnancov na zahraničnú služobnú cestu.
daniek
11.08.06,12:05
Podľa môjho názoru sa jedná o úplne iný druh služby ...
o aký druh služby sa podľa Vás jedná ?
Jana Acsová
11.08.06,12:06
Otázka: Refakturovať bez DPH alebo musím pripočítať DPH? (v predmete podnikania nemáme ani zďaleka spomenutú prepravu)Zatiaľ len na odľahčenie: Veď zrejme nemáte ani lietadlo. Vtedy by sa Vás predchádzajúce pripomienky týkali .-)
Jana Acsová
11.08.06,12:14
o aký druh služby sa podľa Vás jedná ?Tak ako je uvedené v zadaní otázky: preprava osôb. Problémom len bude, že podľa môjho názoru sa na túto činnosť vzťahujú iné povolenia a licencie ako na služby autopožičovne.
Jana Acsová
11.08.06,12:17
Situácia: Slovenská sro-cka kupuje od slovenskej spolocnosti letenky pre ceských obch. partnerov na cestu česko-španielsko a späť. Došlá faktúra bude bez DPH. Budeme celú čiastku ďalej refakturovať českým obchodným partnerom.
Otázka: Refakturovať bez DPH alebo musím pripočítať DPH? (v predmete podnikania nemáme ani zďaleka spomenutú prepravu)Prečo by ste refakturovali? V posledné dni sa pohrávame s týmto slovíčkom. Objednal si u Vás český obchodný partner nejakú službu? Akú? Službu prepravy z ČR do Španielska? Ako ste ju obstarali? Cez oprávneného prepravcu. Čo ste vykonali? Poskytli ste službu sprostredkovania prepravy z ČR do Španielska pre osobu identifikovanú na daň v Českej republike a teda by ste mali zrejme fakturovať súvisiace náklady a Vašu províziu ako jeden základ dane.
Gabi03
11.08.06,12:30
Prečo by ste refakturovali? V posledné dni sa pohrávame s týmto slovíčkom. Objednal si u Vás český obchodný partner nejakú službu? Akú? Službu prepravy z ČR do Španielska? Ako ste ju obstarali? Cez oprávneného prepravcu. Čo ste vykonali? Poskytli ste službu sprostredkovania prepravy z ČR do Španielska pre osobu identifikovanú na daň v Českej republike a teda by ste mali zrejme fakturovať súvisiace náklady a Vašu províziu ako jeden základ dane.

Išlo iba o to, že slovenská prepravná spol. nechcela vystavovať faktúru do zahraničia. Neviem prečo. (Zrejeme letenky boli lacnejšie na slovensku, preto sa kupovali cez nas.) Oficialne nebola z česka žiadna služba objednávaná. Samozrejme my sme kupovali letenky od oprávneného prepravcu. Česká spol. je identifikovaná na daň v ČR. Žiadne iné náklady nefakturujeme. To čo mi zaplatíme, aj ďalej v rovnakej výške fakturujeme.
Jana Acsová
11.08.06,12:33
Nech sa na to pozrieme akokoľvek ... už to, že si letenky kupovali a teda obstarali cez Vás znamená, že Vás oslovili. Objednávka nemusí mať predpísanú formu a to, že ste oprávnení im to fakturovať a oni to zrejme uhradia znamená, že nejaký druh zmluvného vzťahu vznikol. Vy ste predmetnú prepravu sprostredkovali.
Okolnosti prípadu nie sú podľa môjho názoru v tomto prípade dôležité.
Gabi03
11.08.06,12:35
Nech sa na to pozrieme akokoľvek ... už to, že si letenky kupovali a teda obstarali cez Vás znamená, že Vás oslovili. Objednávka nemusí mať predpísanú formu a to, že ste oprávnení im to fakturovať a oni to zrejme uhradia znamená, že nejaký druh zmluvného vzťahu vznikol. Vy ste predmetnú prepravu sprostredkovali.
Okolnosti prípadu nie sú podľa môjho názoru v tomto prípade dôležité.

Takže fakturovať ďalej bez DPH alebo s DPH?
Už mám v tom chaos.
daniek
11.08.06,12:54
ide o fakturáciu služieb pre odberateľa z iného členského štátu EÚ takže určite § 15 ale odst. 1 alebo 8?
Jana Acsová
11.08.06,14:25
Takže fakturovať ďalej bez DPH alebo s DPH?
Už mám v tom chaos.Počkajte si na vystavenú faktúru a odvolávku na nej. Predpokladám postup podľa § 9 ods. 4 - komisionársky vzťah.
Gabi03
02.10.06,07:26
Vraciam sa k tejto téme, pretože sa mi blíži termín DPH.
1. Som trochu v pomykove, nakoľko podľa § 46 oslobodené od dane sú prepravy osôb spojené s územím tuzemska. Náš nákup (DF) takejto služby (Praha - Madrid a späť) je bez DPH. Je to správne? (Je tam poznámka k DPH: "Medzinárodná pravidelná letecká doprava je oslobodená od dane")
2. Túto faktúru som ďalej fakturovala nášmu dodávateľovi, tiež bez DPH. V daňovom priznaní mi to hodilo do r. 05 (a 08) - dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane. Je to správne?
Prosím o pomoc. Ď
Gabi03
03.10.06,06:04
.... posúvam
Gabi03
04.10.06,09:06
Vraciam sa k tejto téme, pretože sa mi blíži termín DPH.
1. Som trochu v pomykove, nakoľko podľa § 46 oslobodené od dane sú prepravy osôb spojené s územím tuzemska. Náš nákup (DF) takejto služby (Praha - Madrid a späť) je bez DPH. Je to správne? (Je tam poznámka k DPH: "Medzinárodná pravidelná letecká doprava je oslobodená od dane")
2. Túto faktúru som ďalej fakturovala nášmu dodávateľovi, tiež bez DPH. V daňovom priznaní mi to hodilo do r. 05 (a 08) - dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane. Je to správne?
Prosím o pomoc. Ď

... posúvam
Gabi03
06.10.06,05:53
... posúvam
hadam naposeldy.