Kabaka123
25.05.18,16:11
Ako novopoečený majiteľ bytu prikladám, čo všetko je potrebné pre kúpu bytu s úverom. Možno niekomu pomôže zorientovať sa.

Banky majú podmienku, že musíte mať aj bežný BÚ tam, kde beriete úver.

DOPLNENIE -OPRAVA nie je podminenka, ale tobia to aumotaticky
(Asi pre výhodnejšiu splátku a úrok)

Potvrdenie o príjme +výpisy BÚ za posledný polrok.
Zmluva o poskytnutí úveru na bývanie
Zmluva o zradení záložného práva k nehnuteľnosti
Čestné vyhlásenie (k úveru)
Európsky štandardizovaný informačn ýformulár
Zmluva o uzvaretí budúcej kúpnej zmluvy a dohoda o zložení rezervačnej zálohy
Zmluva o prevode vlastníctva bytu
Návrh na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností
Návrh na konanie o povolenie vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v zmyls zákona o katastri nehnuteľnosti a zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam

Realitka cca 2000 eur
Znalecký posudok cca 130 eur
Zmluva o poistení bytu cca 85 eur
Kataster cca 51 eur (66 eur)
Preberací protokol (prebratie bytu - čísla meračov a ich stav)

Energie: sa musia odhlásiť a príhlásiť v ten istý deň!!!

K žiadostiam je potrebné priložiť
Návrh na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností+ preberací protokol

Mandát pre inkaso SEPA (kto uprednostňuje inkaso, môže byť aj trvalý príkaz.)

Pre zálohové platby je správcovi potrebné predložiť Rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v zmyle zákona o katastri nehnuteľnosti a zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnosti.
(vydá kataster)

Ak ste vyberali peniaze PSS na kúpu bytu, a zadržali Vám štátnu prémiu je potrebné na vyplatenie priniesť Zmluvu o prevode vlastníctva bytu (resp. kópiu ) a Rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v zmyls zákona o katastri nehnuteľnosti a zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnosti. (ale vraj stačí aj Návrh)

DOPLNENIE
A ešte som zabudla na prihlásenie smeti na mesto, koncesionárske poplatky a daň z nehnuteľnosti.

DOPLNENIE
Ide o postup, ktorý sme aboslvovali my. Ako hovorí buchač, sú to moje skúsenosti a postrehy.
ivka70
25.05.18,20:28
1. uz davno neplati, ze musis mat bezny ucet v banke, kde beries uver, aj ked banky to prezentuju ako tvoju vyhodu
2. energie nemusis odhlasit a prihlasit v jeden den, je tam zakonna 7 dnova lehota, dokedy sa musi novy vlastnik prihlasit po odhlaseni stareho.
buchač
25.05.18,22:08
3. Poistenie nehnuteľnosti nemusí byť.
4. Potvrdenie o príjme si banka preverí cez svoje kanály.

- Európsky štandardizovaný informačný formulár = to je čo za čudo ???
- Pre zálohové platby je správcovi potrebné predložiť Rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v zmyls zákona o katastri nehnuteľnosti a zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnosti.
(vydá kataster) = ???
expeeert
26.05.18,00:16
[QUOTE="buchač"]3. Poistenie nehnuteľnosti nemusí byť.
Musí byť, banka to neriskne, že ti napr. vyhorí byt. Nemusí byť poistenie domácnosti.

Európsky štandardizovaný informačný formulár - tam sú spísané v skratke všetky podmienky, za ktorých si berieš hypo...
buchač
26.05.18,06:22
3. Poistenie nehnuteľnosti nemusí byť.
Musí byť, banka to neriskne, že ti napr. vyhorí byt. Nemusí byť poistenie domácnosti.

Európsky štandardizovaný informačný formulár - tam sú spísané v skratke všetky podmienky, za ktorých si berieš hypo...

Nehádam sa...dôvod je jednoznačný.
Lenže ak dobre pamätám, tak som poistku na nehnuteľnosť uzatvoril až po kúpe. Ale to bolo už dávnejšie.
Pri refinancovaní som už musel dokladovať.
---------------------
Takže podmienky banky majú taký honosný názov ?....že Európsky ?
Kurňa...to je jak ten obľúbený výraz Kapitána...že Národný, že Slovenský...
;) :D
vicktor
28.05.18,07:55
Zmluva o uzvaretí budúcej kúpnej zmluvy a dohoda o zložení rezervačnej zálohy
Zmluva o prevode vlastníctva bytu
Návrh na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností
Návrh na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností+ preberací protokol

Pre zálohové platby je správcovi potrebné predložiť Rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v zmyls zákona o katastri nehnuteľnosti a zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnosti.
(vydá kataster)


Ked mas Zmluvu o prevode, naco je este potrebna Zmluva o buducej zmluve?

Treba obycajny Navrh na vklad a potom este dalsi s nejakym protokolom? Take si nespominam. Katastru je fuk nejaky protokol - co by sa v nom malo pisat?

Spravca sa brani prijatiu platieb? Asi ma dotycny dovod ked chce platit, skor stary majitel uz nechce viac platit, ten by mal dokladovat. Ale spravcovi by malo stacit ked dostane informaciu od oboch a peniaze od noveho. Ja som roky platil za rodicovsky byt - vari mi spravca mal posielat platby naspat a rodicov urgovat?
Kabaka123
29.05.18,11:49
3. Poistenie nehnuteľnosti nemusí byť.
4. Potvrdenie o príjme si banka preverí cez svoje kanály.



Musí, keď sme podpisovali papiere v banke ohľadne úveru, pýtala od nás poistku za byt. Potvrdenie o príjme.... aj keď majú možnosť si to inak preveriť, chcú to.
Kabaka123
29.05.18,11:55
1. uz davno neplati, ze musis mat bezny ucet v banke, kde beries uver, aj ked banky to prezentuju ako tvoju vyhodu
2. energie nemusis odhlasit a prihlasit v jeden den, je tam zakonna 7 dnova lehota, dokedy sa musi novy vlastnik prihlasit po odhlaseni stareho.


1) BU či založia automaticky, či chceš či nechceš.
2) energie... Realitacka v pokynoch napísala: Musíte vedeite dátum ukončenia jej zmluvy, aby vám nezobrali elektromer a plynomer. Treba to urobiť naraz, lebo od Vás budú chcieť dátum ukončenia zmluvy, pretože musia nadväzovať na seba, aj ke ď ide o rôznych dodávateľov.

A mysím, že realitacka hovorila o lehote 3 kalendárne dni... nehádam sa.
Preto sme odhlasovali a prihlasovali my.

DOPLNENIE - elektrina 3 dni a plyn 7 dní.
Kabaka123
29.05.18,12:00
Zmluva o uzvaretí budúcej kúpnej zmluvy a dohoda o zložení rezervačnej zálohy
Zmluva o prevode vlastníctva bytu
Návrh na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností
Návrh na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností+ preberací protokol

Pre zálohové platby je správcovi potrebné predložiť Rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v zmyls zákona o katastri nehnuteľnosti a zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnosti.
(vydá kataster)


Ked mas Zmluvu o prevode, naco ke este potrebna Zmluva o buducej zmluve?

Treba obycajny Navrh na vklad a potom este dalsi s nejakym protokolom? Take si nespominam. Katastru je fuk nejaky protokol - co by sa v nom malo pisat?

Spravca sa brani prijatiu platieb? Asi ma dotycny dovod ked chce platit, skor stary majitel uz nechce viac platit, ten by mal dokladovat. Ale spravcovi by malo stacit ked dostane informaciu od oboch a peniaze od noveho. Ja som roky platil za rodicovsky byt - vari mi spravca mal posielat platby naspat a rodicov urgovat?


Toto robila realitka!!!
Naprv rezervačná zmluva o budúcej zmluve (kde sme platili 2000 eur) a potom kúpna zmluva o prevode vlastnictva. Taký majú postup, keby si to robil sám. je to na Vás dvoch predávajúcom a kupujúcom.

Správca sa nebráni prijatiu platieb, jednoducho chcel Rozhodnutie pre evidenciu, píšem len čo všetko po nás chceli, kto a aké doklady. Každý správa má svoje pravidlá a postupy.

Katastru je fuk protokol.... však ja nepíšem, že kataster chce protokol.
Preberací protokol chcú energetické spoločnosti. V preberacom protokole o prezvatí bytu sa píču čísla meračov vody, elektriny, plynu, radiátorov a ich stav.
buchač
29.05.18,12:02
3. Poistenie nehnuteľnosti nemusí byť.
4. Potvrdenie o príjme si banka preverí cez svoje kanály.

Musí, keď sme podpisovali papiere v banke ohľadne úveru, pýtala od nás poistku za byt. Potvrdenie o príjme.... aj keď majú možnosť si to inak preveriť, chcú to.

Pod bankou myslíš akú inštitúciu ? Žeby PSS - Lišiak ?

-------------------------

Vzhľadom k trochu protichodným názorom (všeobecne) by si mohla pozmeniť text úvodu.
Ide totiž len a len o Tvoje postrehy a skúsenosti.
Netvrdím (a ani iní), že v podstate máš pravdu...ale predsa určité postupy má každá realitka iné.
ivka70
29.05.18,12:11
1) BU či založia automaticky, či chceš či nechceš.


nezalozia, zalozia len uverovy ucet, BU ta nikto nemoze donutit zalozit ....
vicktor
29.05.18,13:08
Tak, tak, BU sa otvara a vedie na zaklade papiera (Ziadost, Zmluva, ... ?) - ak nechces, tak nepodpises a nezalozia.
Kabaka123
29.05.18,14:25
Pod bankou myslíš akú inštitúciu ? Žeby PSS - Lišiak ?

-------------------------

. Pod bankou myslím, banku, kde sme brali úver, nie PSS.
Kabaka123
29.05.18,14:27
Tak, tak, BU sa otvara a vedie na zaklade papiera (Ziadost, Zmluva, ... ?) - ak nechces, tak nepodpises a nezalozia.




1) BU či založia automaticky, či chceš či nechceš.


nezalozia, zalozia len uverovy ucet, BU ta nikto nemoze donutit zalozit ....

Máte pravdu, nie je to podmienka, dočítala som sa.

Ale nás sa nepýtali, jednoducho to spravili automaticky, aspoň CSOB takto postupuje. Nespýtali sa nás či chceme aj BU.

Pravda je, že my sme ho neodmietli, čo sme asi mohli (ale nás to ani nenapadlo, mne to prišlo ako podmienka), Nespýtali sme sa, či musíme mať aj BU.

Ale možno vďake nemu, máme lepšiu splátku a úrok na úver. A navyše, ak splníme podmienky tak vedenie BU bude zadarmo.

Inak majú veľmi nevýhodne podmienky, preto si nechávame aj BU v banke, ktorú už máme a sme s ňou spokojní. Nemožný sporiaci účet, za druhú platobnú kartu sa plati poplatok, Internet banking je možné zriadiť len na jednu osobu.
vicktor
30.05.18,07:02
Nechavate si aj doterajsi ucet, pretoze CSOB ma nevyhodne podmienky - viem ze maju kadejake, ale sucasne pises ze BU bude zadarmo. Tak mu na zuby nepozeraj.
A kde maju "moznejsi" sporiaci ucet? Tymto netvrdim ze je vyborny, len sa chcem dozvediet o niecom lepsom.
Banky maju taku prax, ze ked odmietnes ich BU, z hodnotiaceho algoritmu vypadne o nieco vyssia urokova sadzba.
Kabaka123
31.05.18,14:22
.
A kde maju "moznejsi" sporiaci ucet?

.
Teraz máme RB, ale mali sme aj VUB, a priateľ mal predtým TB a všetky umožňjujú vekslovať peniazie hore dole, z BU na sporiacia a opačne. HNEĎ. SS toto nemá, a CSOB mozes iba raz v mesiaci - bezplatne. (výber 25 % zostatku raz za mesiac bezplatne)
vicktor
01.06.18,06:45
... všetky umožňjujú vekslovať peniazie hore dole, z BU na sporiaci a opačne. HNEĎ.
A to aktivne pravidelne vyuzivas? Potom to nie je sporenie, ale ping-pong. Ja som za cele roky z CSOB sporenia vybral iba jediny raz. O mesiac asi druhy raz vyberiem, ved to sa da naplanovat, a nie prehadzovat hrrr-hrrr.
Kabaka123
01.06.18,14:19
... všetky umožňjujú vekslovať peniazie hore dole, z BU na sporiaci a opačne. HNEĎ.
A to aktivne pravidelne vyuzivas? Potom to nie je sporenie, ale ping-pong. Ja som za cele roky z CSOB sporenia vybral iba jediny raz. O mesiac asi druhy raz vyberiem, ved to sa da naplanovat, a nie prehadzovat hrrr-hrrr.

Áno aktívne a pravidelne to využívame a takýto systém nám vyhovuje, My sporíme pravidelne mesačne na kasičku, udrživali sme hladinu (ktorá je teraz vyčerpaná bytom) a presúvali sme peniaze, keď sme potrebovali.
vicktor
01.06.18,14:32
To som robil ked mB na emaxe davala 3.7%, teraz to nema zmysel - kolko casu minies a kolko centov ziskas?
Noze uved cisty mesacny urok, ale nie z celej sumy, len ten "prehadzovackovy".
Predstavujem si to takto: pride vyplata, sup s nou na sporenie, a potom postupne po stovke si zasa presuvas na BU. Tak zrataj uroky len z tej zmensujucej sa vyplaty.
Ine by bolo ak by si cachrovala s vacsou sumou cudzich penazi, ktore spravujes.