ivab
11.08.06,12:14
Ahojte, ak účtujete valutovú pokladňu napr. nákup PHL v ČR u platcu DPH v SR prepočítate celkovú zaplatenú sumu kurzom NBS z daného dňa?
Je nejaká možnosť ak je tých blokov za mesiac 15 použiť kurz priemer NBS za daný mesiac, alebo sa to musí naúčtovať po jednotlivých dňoch?
renča1
11.08.06,10:50
Ahoj, kurz pri prepočítavaní použiješ dňom nákupu PHM a zaúčtuješ do valutovej pokladni dňom, kedy si nakúpila.Neexistuje možnosť, aspoň o nej neviem, že by si môhla použíť priemerný kurz.
ivab
11.08.06,11:29
Ďakujem. A prepočítam celú sumu, teda aj s dPH? Možno vyzerám total hlúpa, ale radšej sa opýtam...
toria
11.08.06,11:36
Ďakujem. A prepočítam celú sumu, teda aj s dPH? Možno vyzerám total hlúpa, ale radšej sa opýtam...

Ja mám iný problém. Nakupujeme tovar v zahraničí, ktorý na mieste aj platíme. Ako mám účtovať nákup CZK, keď nemám nato nijaký doklad. Stačí ak to prepočítavam - teda ten nákup CZK kurzom NBS. Ide o to, že mi máme nejaké CZK vlastné od rodiny, takže sa mi neoplatí vymieňať v zmenárni alebo v banke.

Ďakujem
toria
11.08.06,12:32
Ja mám iný problém. Nakupujeme tovar v zahraničí, ktorý na mieste aj platíme. Ako mám účtovať nákup CZK, keď nemám nato nijaký doklad. Stačí ak to prepočítavam - teda ten nákup CZK kurzom NBS. Ide o to, že mi máme nejaké CZK vlastné od rodiny, takže sa mi neoplatí vymieňať v zmenárni alebo v banke.

Ďakujem

HALOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!:co nfused:

Je tam niekdo kto by vedel poradiť?
Zoltán Kovács
11.08.06,12:47
HALOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!:co nfused:

Je tam niekdo kto by vedel poradiť?
Potom vlastné CZK musíš zaevidovať do účta ako vklad podnikateľa a prepočítať to kurzom zo dňa vkladu do podnikania.

PS. Bud trpezlivá, určite ti niekto odpovie, nemusíš tu také dlhé halo písať.
toria
11.08.06,12:52
Potom vlastné CZK musíš zaevidovať do účta ako vklad podnikateľa a prepočítať to kurzom zo dňa vkladu do podnikania.

PS. Bud trpezlivá, určite ti niekto odpovie, nemusíš tu také dlhé halo písať.

ďakujem, ale to mám potom zakaždým dávať ako osobný vklad podnikateľa? Môžem si potom vybrať nejaké prostriedky v slovenských korunách ako vrátenie vkladu podnikateľa?

A nemôžem zo slovenskej pokladne previesť na českú pokaladňu čiastku s kurzom NBS?

Vieš lebo ja oficiálne za tie české koruny zaplatím, aj keď nie toľko ako v zmenárni, alebo v banke.
toria
11.08.06,12:52
to halooooooooooooooooooooooooooooooooo! bolo len tak z dlhej chvíle, tak sa na mňa nehnevaj prosím!
Zoltán Kovács
11.08.06,12:59
ďakujem, ale to mám potom zakaždým dávať ako osobný vklad podnikateľa? Môžem si potom vybrať nejaké prostriedky v slovenských korunách ako vrátenie vkladu podnikateľa?

A nemôžem zo slovenskej pokladne previesť na českú pokaladňu čiastku s kurzom NBS?

Vieš lebo ja oficiálne za tie české koruny zaplatím, aj keď nie toľko ako v zmenárni, alebo v banke.

KeĎ to nebudeš dávať ako osobný vklad potom ako to dostaneš do účta? Len tak bez dokladu previesť čiastku z SKK pokladne na CZK pokladňu, je porušenie zásad účtovania. Na základe čoho by si prevádzala?
Nika
11.08.06,13:48
mimotemy odpustite mi prosím, ale je to silnejšie ako ja. Vždy keď si tento nadpis prečítam začnem si pospevovať pesničku " Valutový cudzinec.............." :)
toria
22.08.06,07:12
KeĎ to nebudeš dávať ako osobný vklad potom ako to dostaneš do účta? Len tak bez dokladu previesť čiastku z SKK pokladne na CZK pokladňu, je porušenie zásad účtovania. Na základe čoho by si prevádzala?


Môžem to robiť takto:
Z SKK pokladne vyberiem ako osobnú spotrebu SZČO a následne ich vymením a vložim na pokladňu CZK ako osobný vklad podnikateľa?

Môžem napríklad zmenárensku činosť dať do účtovníctva, ak na doklade som napísaná ja ako vymieňajúci a firma je písaná na manžela?
Ja mám totiž lepší kurz ako zamestnanec zmenárne.:eek: :rolleyes: :eek:

Ďakujem
toria
22.08.06,08:02
Môžem to robiť takto:
Z SKK pokladne vyberiem ako osobnú spotrebu SZČO a následne ich vymením a vložim na pokladňu CZK ako osobný vklad podnikateľa?

Môžem napríklad zmenárensku činosť dať do účtovníctva, ak na doklade som napísaná ja ako vymieňajúci a firma je písaná na manžela?
Ja mám totiž lepší kurz ako zamestnanec zmenárne.:eek: :rolleyes: :eek:

Ďakujem



PORADÍ MI NIEKTO ???
Jozef I
22.08.06,08:40
Môžem to robiť takto:
Z SKK pokladne vyberiem ako osobnú spotrebu SZČO a následne ich vymením a vložim na pokladňu CZK ako osobný vklad podnikateľa?

podľa mňa bez problémov sa dá vybrať ako osobná spotreba a potom vložiť české ako vklad podnikateľa. Ten sa potom prepočíta kurzom NBS dňom vloženia do valutovej pokladne.


Môžem napríklad zmenárensku činosť dať do účtovníctva, ak na doklade som napísaná ja ako vymieňajúci a firma je písaná na manžela?
Ja mám totiž lepší kurz ako zamestnanec zmenárne.:eek: :rolleyes: :eek:

Ďakujem
Tak tomuto som moc neporozumel, kto je kto. Kto predáva a kto kupuje?
toria
22.08.06,08:43
podľa mňa bez problémov sa dá vybrať ako osobná spotreba a potom vložiť české ako vklad podnikateľa. Ten sa potom prepočíta kurzom NBS dňom vloženia do valutovej pokladne.

Tak tomuto som moc neporozumel, kto je kto. Kto predáva a kto kupuje?

No kupuje sa to na firmu manžela, ale na doklade je uvedený ten kto kúpil zahraničnú menu - ja manželka, môžeme to takto dať do účtovníctva. Nikde tam není manželová firma, iba moje údaje.:confused:
toria
22.08.06,11:25
No kupuje sa to na firmu manžela, ale na doklade je uvedený ten kto kúpil zahraničnú menu - ja manželka, môžeme to takto dať do účtovníctva. Nikde tam není manželová firma, iba moje údaje.:confused:


Halo, kde ste mi zmizli???;)

Prosím pozrite sa aj na toto tu!

Ďakujem:cool:
Jozef I
22.08.06,11:48
No kupuje sa to na firmu manžela, ale na doklade je uvedený ten kto kúpil zahraničnú menu - ja manželka, môžeme to takto dať do účtovníctva. Nikde tam není manželová firma, iba moje údaje.:confused:

Ak to správne chápem, tak meníte slovenskkú menu na valuty a ako príjemca si uvedená na príjmovom doklade ty. Tú zahraničnú menu kupujete od ludí alebo zo zmenárne? Ak je to zo zmenárne nechápem kde sú tvoje údaje uvedené, ale to by nebolo až také dôležité. Dal by som normálne výdaj zo slovenskej pokladne a potom príjem do valutovej pokladne v kurze aký dala zmenáreň.
Ak to kupujete od ľudí, tak to neviem či tam nie je potrebné povolenie na zmenárenskú činnosť. Ak ho nemáte tak to by som potom riešil asi tým vkladom podnikatela.
toria
22.08.06,12:04
Ak to správne chápem, tak meníte slovenskkú menu na valuty a ako príjemca si uvedená na príjmovom doklade ty. Tú zahraničnú menu kupujete od ludí alebo zo zmenárne? Ak je to zo zmenárne nechápem kde sú tvoje údaje uvedené, ale to by nebolo až také dôležité. Dal by som normálne výdaj zo slovenskej pokladne a potom príjem do valutovej pokladne v kurze aký dala zmenáreň.
Ak to kupujete od ľudí, tak to neviem či tam nie je potrebné povolenie na zmenárenskú činnosť. Ak ho nemáte tak to by som potom riešil asi tým vkladom podnikatela.

No na tom doklade som uvedená ja pretože to je tak so zamestnávateľom dohodnuté, on nám dáva lepší kurz - teda kurz NBS, ale musia tam byť udané naše údaje a číslo zamestnanca.
No takže to budem riešiť výberom s SKK pokladne ako osobná spotreba a príjmom na CZK ako osobný vklad.

Správne????
Jozef I
22.08.06,12:19
Áno. Tak by som to riešil ja. :) Použiješ pri tom vždy kurz NBS.
Robertoz
24.08.06,08:06
Ja obdobne uctujem prevod valut z uctu do korunovej pokladne... Dufam, ze tym neporusujem Zakon o uctovnictve ci ine zakony. (???)

Vyhnem sa tym uctovaniu vo valutovej pokladni - aspon dufam.
Alebo aj osobna spotreba (vyber hotovosti z uctu pre osobnu spotrebu) musim prehanat cez priebezne polozky a pokladnu???
Danila
24.08.06,08:25
Pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu valuty prijaté do pokladnice sa prepočítajú na slovenskú menu kurzom NBS vyhláseným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. ku dňu prijatia do pokladnice, ak boli obstarané výberom z devízového účtu, ak sa pri devízovom účte používa kurz NBS.
Kurzom komerčnej banky, za ktoré účtovná jednotka valuty nakúpila.
renča1
24.08.06,08:28
Ďakujem. A prepočítam celú sumu, teda aj s dPH? Možno vyzerám total hlúpa, ale radšej sa opýtam...

aj s dph.:)
Adkah
15.11.07,09:33
Ahojte,
citala som celu temu, a preto sa chcem opytat.
Mam klienta, ktory je stavebnik, pracuje v CZ a preto ma vydavky aj tam.
Chcem si ujasnit ci uctovat s DPH alebo bez. Jeden nazor napisla renca1, ze s DPH a ja mam zas informaciu, ze ak je napr. nakup PHL v CZK s DPH, tak to treba rozuctovavat bez DPH a DPH zvalst. Asi je to len na kazdom ako si rozdeli analytiku, pretoze som k tomu nenasla nic v zakonoch.
Prosim napiste mi Vase nazory, skusenosti. Dakujem
macula
15.11.07,10:08
Ahojte,
citala som celu temu, a preto sa chcem opytat.
Mam klienta, ktory je stavebnik, pracuje v CZ a preto ma vydavky aj tam.
Chcem si ujasnit ci uctovat s DPH alebo bez. Jeden nazor napisla renca1, ze s DPH a ja mam zas informaciu, ze ak je napr. nakup PHL v CZK s DPH, tak to treba rozuctovavat bez DPH a DPH zvalst. Asi je to len na kazdom ako si rozdeli analytiku, pretoze som k tomu nenasla nic v zakonoch.
Prosim napiste mi Vase nazory, skusenosti. Dakujem
nákup PHL sa učtuje s DPH kurzom NBS
korela888
13.12.07,07:08
Dobrý deň, máme 5 valutových pokladní a je to rovnako dosť zamotané, chcem sa spýtať na takýto príklad:

zamestnanec zaplatil eurami v Poľsku poplatok za diaľnicu a pracovníčka mu z hodnoty 200 EUR vydala 27,30 PLN, aký kurz použijem pri účtovaní, a ako mám spraviť prevod medzi týmito pokladňami, keď výdaj bol v eurách v eurovej pokladni mám úbytok a peniaze sa vrátili do valutovej pokladne kde evidujem poľskú menu mám prijaté peniaze. Ako to mám správne rozdeliť???
ďakujem za pomoc
osh
27.03.09,11:09
čo by ste urobili s tým, keď vo valutovej pokladni zostane k 31.12.2008 0 CZK a -15316 Sk. Je treba učtovať kurzový rozdiel a ako. Jedná sa o JU
beatam
29.03.09,08:06
čo by ste urobili s tým, keď vo valutovej pokladni zostane k 31.12.2008 0 CZK a -15316 Sk. Je treba učtovať kurzový rozdiel a ako. Jedná sa o JU
Zaúčtovať kurzový zisk.
zhv
29.03.09,12:43
Ja som mala vo valutovej pokladni na zač.roka7300 Eur, čo mi prešlo z roku 2007 do roku 2008 mi to prenieslo 7300 eur a v SK mi ukazuje na zač.roka čiastku 318233,73Sk. Prepočet 01.01.2008 by mal byť 7300 *33,783 t.j.246615.90 Sk.Teraz k 31.12.2008 mám 27100.94Eur ,ukazujemmi stav pokladne 918069,40. Ked to prepočítam 30,126 kurzom stav val.pokladne by mal byt 816,653,-Sk. Je to kurz .zisk? A čo stým počiatočným stavom????????
zhv
29.03.09,13:57
posúvam.......
zhv
30.03.09,15:13
Poradí mi niekto?
zhv
30.03.09,16:18
Je to kurzová strata,však
alexis
28.01.10,08:21
ahoj poradaci,

poradte mi prosim pri prepocte valutovych pokladni a uctov na konci roka 2009 pouzit aky kurz?: ECB kurzový lístok z 30.12.2009 alebo z 31.12.2009.
Dik za odpoved
alexis
28.01.10,08:55
ahoj poradaci,

poradte mi prosim pri prepocte valutovych pokladni a uctov na konci roka 2009 pouzit aky kurz?: ECB kurzový lístok z 30.12.2009 alebo z 31.12.2009.
Dik za odpoved
nikto mi neodpovie? Pytam sa preto, ze v banke pouzili kurz z 30.12.2009 a to by mi sedelo, ale auditor mi hovori ze musim pouzit kurz vyhlaseny 31.12.2009 a tym mi to uz nesedi. Tak naozaj teraz neviem co mam pouzit, aky kurz z ktoreho dna.
Nie je to nejaky velky rozdiel medzi tym, ale chcela by som to mat spravne.
Ak viete, prosim pomozte. Diky moc
beatam
28.01.10,10:56
nikto mi neodpovie? Pytam sa preto, ze v banke pouzili kurz z 30.12.2009 a to by mi sedelo, ale auditor mi hovori ze musim pouzit kurz vyhlaseny 31.12.2009 a tym mi to uz nesedi. Tak naozaj teraz neviem co mam pouzit, aky kurz z ktoreho dna.
Nie je to nejaky velky rozdiel medzi tym, ale chcela by som to mat spravne.
Ak viete, prosim pomozte. Diky moc
Par. 24 ZoU
(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
janapill
15.02.10,10:40
Ahojte, chcem sa opýtať ako je to s účtovaním valutovej pokladne v r.2009? Napr. vyberiem z dev.účtu 100000czk, použijem kurz predch.dňa ECB a napr. o 5dní vyplatím 50000czk, mám použiť iný kurz alebo ten,ktorým som zaúčtovala príjem do valutovej pokladne?
dobrava
05.03.10,11:37
Prosím poradí niekto?
Klient mi priniesol bloček z nákupu v Poľsku. Stačí priložiť k bločku kurz NBS v ten deň, kedy uskutočnil nákup, predeliť sumu v zlotých sumou, uvedenou na kurz.lístku a normálne zaúčtovať do peň. denníka, alebo musím viesť valutovú pokladňu, alebo ešte je nejaká povinnosť? Podotýkam, že sa jednalo o tento jediný nákup za celý rok.
beatam
05.03.10,13:29
Prosím poradí niekto?
Klient mi priniesol bloček z nákupu v Poľsku. Stačí priložiť k bločku kurz NBS v ten deň, kedy uskutočnil nákup, predeliť sumu v zlotých sumou, uvedenou na kurz.lístku a normálne zaúčtovať do peň. denníka, alebo musím viesť valutovú pokladňu, alebo ešte je nejaká povinnosť? Podotýkam, že sa jednalo o tento jediný nákup za celý rok.

Kurz ECB z predošlého dňa.
Ja mám taký istý prípad CZK. Vediem valutovú pokladnu :)