Siporka
28.05.18,11:04
Dobrý deň,
potrebovala by som informáciu ohľadom deň dodania.
ak ide o najom nebytových priestorov zmluva na dobu neurčitú, platia vždy za aktualný mesiac najom spolu s preddavkami na plyn a vodu. FA dátum dodania, kedy vyplatili.
1. Moja otázka ak chcem prefakturovať skutočnú spotrebu min. 1x ročne /prípade štvrťročne/ na základe vyúčtovacich faktúr, keď platili preddavky mesačne napr. plyn, aký bude dátum dodania?
2. Ak nájomca neplatí preddavok napr. za elektrinu, prefakturovaná je skutočná spotreba mesačne, aký bude dátum dodania?
3. Dátum dodania ovplyvní, či platili preddavky alebo nie?
4. Dátum dodania ovplyvní, akú fakturú dostanem od dodávateľa? /riadna, vyúčtovacia/.
Ďakujem.
promont maja
29.05.18,13:56
§ 19, ods. 6 zákona o DPH ...
Siporka
30.05.18,07:50
Dobrý deň,
nebude to náhodou § 19 ods. 3 zákon o DPH?
Dátum dodania bude dátum vyhotovenia faktúr, dobre som pochopila?
Tweety
30.05.18,08:02
§ 19 odst.6
6) Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby. Daňová povinnosť vzniká nositeľovi autorských práv dňom prijatia platby od organizácie kolektívnej správy autorských práv, ak táto organizácia vyberá vo svojom mene pre nositeľa autorských
Tweety
30.05.18,08:03
Nie, nie je to odst.3.
Siporka
07.06.18,07:38
Ak som dobre pochopila, opakované obstaranie napr. plyn bude služba, ak prefakturujem dátum dodania bude, kedy vyhotovím FA ja nájomcovi.
Podľa DPH napr. plyn nie je nahodou tovar, aj v tomto prípade dátum vyhotovenia FA bude dátum dodania?
Siporka
08.06.18,07:45
Zmluvy od dodávateľov na plyn, elektrinu, vodu mám uzavretá ja, ako prenajímateľ budovy, iba prefakturujem skutočnú spotrebu nájomcom.
Tweety
08.06.18,08:39
postupuješ podľa pripojeného § 19 odst.6, dátum dodania= dátum vystavenia faktúry
Siporka
08.06.18,08:54
Ďakujem pekne, ste super :)