Nada 2
28.05.18,19:04
V roku 1956 spísali predávajúci zmluvu o predaji pôdy s kupujúcimi. Na zmluve sú podpisy jedných aj druhých a sú pravé. Kúpa však neprebehla a ja to chcem dokázať. V akých listinách a Pk vložkách má byť zapísaný predaj, ak sa zrealizoval? Platí to aj v súčasnosti? Ďakujem za odpoveď.
Mária27
28.05.18,19:15
V tých rokoch sa vlastníctvo pôdy (zmena) nemuselo evidovať v pozemkových knihách. Národné výbory zabezpečovali súpisy pôdy vo forme závodových listov. Závodové listy obsahovali zoznam pozemkov podľa priznania držiteľov a so spôsobom hospodárenia.

Ak je kúpna zmluva platná a účastníci od nej neodstúpili, má stále obligačné účinky spočívajúce v záväzku predávajúceho previesť nehnuteľnosť do vlastníctva kupujúceho. Zapísaním v oficiálnej evidencii vlastníctva nastanú vecnoprávne účinky.
Nada 2
29.05.18,03:07
Dakujem za odpoved. Prosim o info. Kde je oficialna evidencia vlastnictva aby som mohla overit predaj. Podla pozemkoveho uradu predaj prebehol v 1956 a v ROEP v roku 1986 su uvedeni 4 surodenci ako vlastnici pozemku. Po smrti dvoch svoju cast pozemku dvaja dedici predali. Dedicia tretieho podali ziadost na sud o priznanie vlastnickych prav. A ja dedicka 4. surodenca neviem dokazat svoje vlastnictvo. Podla uradnicky ktora sa boji o svoje miesto takyto zapis prevodu neexistuje. Ja tuto skutocnost potrebujem dokazat oficialne. Tesim sa na odpoved.
vicktor
29.05.18,05:27
Mozes vysvetlit co myslis "kupa vsak neprebehla" - ty to chces dokazat, na druhej strane sa uchadzas o vlastnictvo. Cize si dedicka kvazipredavajucich?
A ti kupci sa kam podeli?
Nada 2
29.05.18,09:38
Tak ako pisem nizsie dvaja surodenci podiely z pozemku predali treti potomok surodenca vlastnictvo riesi sudne. Iba ja mam dokazovat ze som rovnopravny dedic. Vdaka za reakciu. Co navrhujes?
Mária27
29.05.18,14:14
ROEP má byť zapísaný v katastri - to by vám mal pozemkový úrad ukázať. Urobte to, čo dedičia tretieho - treba pozemky predediť.
Vyhľadávaj si informácie o ROEP, napr. tu http://www.pozfond.sk/sk/informacny-obsah/usporiadanie-vlastnictva/roep-register-obnovenej-evid
Nada 2
29.05.18,18:03
Mária27 vďaka za Tvoj čas. Pozemky sú prededené v roku 2014 som vďaka ZBGIS našla pozemky po otcovi a všetko riešila. Na Osvedčení o dedičstve mám potvrdené vlastníctvo predmetného pozemku, nie som však uvedená na liste vlastníctva. Ale sesternice a bratranci áno. Z Pozemkového a lesného odboru Min.vnútra a katastrálneho odboru mám kópiu ROEP-u z roku 1986, kde je otec uvedený ako vlastník, ale katastrálny odbor ma odmieta zapísať na list vlastníctva, pretože sú tam dedičia kupujúcich v 1956. Keby aj kúpa prebehla, na zmluve kupujú polovicu pôdy, tak druhá polovica nám ostatným prináleží. Zatiaľ patrí dvom skupinám pozostalých, tretí sa súdi a ja chcem vedieť, kde sa podela moja časť. Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Nadriadené orgány katastrálneho odboru - inšpekčné a právne odd. poslalo vec na prešetrenie tam, kde problém vznikol a nerieši sa. Mária27, nech sa ti darí!!!