mona091
28.05.18,22:23
-1128 eur !!! vysoky nedoplatok za vyuctovanie spotreby v byte 2017 doplnena otazka: povazuje sa jednorazova nedorucena zasielka z roku 2016 o vyzve na vymenu vodomera za dorucenu?

Doplnene zistene informacie: nedoplatok bol za nevymeneny vodomer, o com som od roku 2016 netusila

som zufala, nedoplatok -1128 eur, nerozumiem sa do toho, ale vo vyuctovani za dvojizbovy byt obyvanym jednou osobou je, okrem ineho: studena voda 35,6 m3 TEPLA VODA 286,31 m3, je mozne mat takuto spotrebu pri beznom uzivani bytu jednou osobou???? da sa s tym nieco robit? priebezne hodnoty odpoctov si nepamatam, v priebehu minuleho roka nam menili merace, neviem, co s tym, ale oproti minulym rokom doslo k zmene v tom, ze spotreba sa znizila, lebo z dvoch osob byt obyva jedna osoba

buchač
28.05.18,20:42
Môj osobný názor je, že došlo pravdepodobne k chybe pri odpočte merača teplej vody.
Tá teplá voda by mala byť asi 28,63...
Tiež je potrebné vziať do úvahy aj kúrenie v tom vyúčtovaní.

Jednoznačne je potrebné ísť k správcovi a požadovať vysvetlenie vyúčtovania.
mona091
28.05.18,20:46
len ako to dokazem, ako sa mozem branit, ak som nahodou podpisala cislo so zlou desatinnou ciarkou pri odpocte
Katy a R
28.05.18,20:49
bóžinku - ak je tam chyba desatinnej čiarky - tak si to vieš aj teraz skontrolovať!
buchač
28.05.18,20:56
Šak zbehni ku meráku a kukni.
Odfoť a s foto choď ku správcovi.
Správca vyšle niekoho na overenie.
Fertig.
Katy a R
28.05.18,20:57
Ak zbytočne plytváš vodou - tak kľudne môžeš mať takú spotrebu .
A ak si predtým - pre zníženie osôb v byte znížila aj zálohovú platbu za vodu - tak veru ľahko sa "vyskytne" nedoplatok (a aj iné, nielen voda v tom môže byť).
Skontroluj si odpočet - a že si nepamätáš, tak to tu načo píšeš. veď máš mať o tom doklad? Treba si kontrolovať spotrebu!
A ešte si aj laicky môžeš skontrolovať, že či náhodou vodomer nie je nanič?? - na to ti stačí 10 litrové vedro.
.....
po dnešnom doplnení - tie tvoje výhovorky - ako malé dieťa, veru by si si zaslúžila päťadvadsať na zadok! a toto napíšeš? cit: "asi sa vyplati mat VS zlodejinu, slusnost sa dnes nenosi, skoda, a asi nie je moznost sa branit, aj ked nic zle som nespravila, naopak, pravidelne som pustala do bytu dovernika na odpocty, citim sa zufalo"
Ty si vlastníčka bytu, okrem práv vlastníka máš aj povinnosti (zmluvu si podpísala a nečítala si ju? alebo tiež zahodila?).
Vieš veľmi dobre, že vodomery sa po čase vymieňajú a ty si povinná sprístupniť byt. Zahadzovať doklady a nepreberať poštu, nestarať sa o nič - to určite vlastník bytu bežne nerobí-či? A dcéra by povinnosti okolo bytu tiež zvládla, keďže už tam sama býva (ak ty nemáš čas). Iní ľudia, aj keď sú voľakde v Anglicku, alebo inde vo svete si toto vedia zabezpečiť.

Na zajtra si veľmi dobre nacvič herecký výkon, ktorým by si mohla obmäkčiť predsedu (podľa mňa ti iné neostáva) - dakedy aj motyka vystrelí a niečo ti zohľadnia, resp. odpustia. daj potom vedieť, či sa podarilo☺
mona091
28.05.18,21:09
neznizila som zalohove platby, a prebyva tam moja dcera, ak nie je na intaku, a prave teraz je opatovne byt prazdny, ja tam tiez uz rok nebyvam, zajtra pojdem s vedrom odskusat, no myslim, ze chyba nastala pri priebeznom odcitani vodomerov, ze som zle videla odpisanie cislic, doklady nemam, za 20 rokov, co som tam byvala s dcerou, sa nic take nestalo, a papiere som neodkladala, nasa priemerna spotreba vody bola dokopy cca 60 m3, teraz hladam moznost, ci sa to da nejak riesit
mona091
28.05.18,21:10
priemerna rocna spotreba studenej aj teplej vody dokopy, preto nechapem, ako som mohla ntocit tolko kubikov
Katy a R
28.05.18,21:21
nuž ale ako ti v tomto poradíme - máme ísť skontrolovať, či si sa pomýlila? - to si len sama musíš;) (a napr. môže sa stať - že sa voda nechá tiecť .. a doma dlhšie nikto nie je )
mona091
28.05.18,21:30
vsetko sa moze stat, ale to by som si vsimla, kedze kazdy den po praci som sa zastavila vybrat schranku, skontrolovat byt a poliat kvety,

ja teraz hladam riesenie, ak existuje, aby som odkontrolovala u SBD stavy odpoctov, a hlavne, ked sa menil vodomer, pozriet konecny stav k 2016, pociatocny k 2017, stav ku vymene vodomera a kde nastala nadmerna spotreba, a co potom
mona091
28.05.18,21:32
a tu mam obavy, ze pri vymene vodomera som podpisala zle odcitany stav
mona091
28.05.18,21:36
no aj tak nechapem, ako moze jeden clovek spotrebovat v dvojizbovom byte bez bazena za rok 286 m3 teplej vody a iba 35m3 studenej vody
sito
29.05.18,08:09
Monča, netrep, že si nepamätáš. Tomu nerozumiem, to by mohlo byť. Nerob si z porady riť.

Na ročnom vyúčtovaní nákladov za užívanie bytu musí ten kto vyúčtovanie vyhotovil uviesť tieto veci.

240/2016, § 10.

Údaje uvedené v rozpočítavaní množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode a množstva dodaného tepla na vykurovanie


(1) Pri rozpočítavaní množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody a množstva dodaného tepla sa uvedú údaje podľa odsekov 2 až 6.


(2) Údaje o objekte rozpočítavania sú:


a) objekt zúčtovania,


b) identifikácia zdroja tepla,


c) podlahová plocha v metroch štvorcových alebo obostavaný objem v metroch kubických bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania,


d) skutočná merná spotreba objektu na celkovú podlahovú plochu v kilowatthodinách na meter štvorcový alebo obostavaný objem v kilowatthodinách na meter kubický bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov,


e) variabilná zložka maximálnej ceny tepla v eurách na kilowatthodinu,


f) fixná zložka maximálnej ceny tepla v eurách na kilowatt.


(3) Údaje o nákladoch na dodávku tepla na vykurovanie za objekt rozpočítavania sú:


a) regulačný príkon na vykurovanie na odbernom mieste v kilowattoch,


b) namerané množstvo tepla na vykurovanie v kilowatthodinách,


c) fixné náklady po ich prerozdelení podľa skutočnej spotreby v eurách,


d) celkové náklady na dodané teplo na vykurovanie v eurách,


e) základná zložka celkových nákladov v eurách,


f) spotrebná zložka celkových nákladov v eurách,


g) súčet všetkých indikovaných alebo korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel na meranie tepla v objekte rozpočítavania.


(4) Údaje o nákladoch na prípravu teplej úžitkovej vody za objekt rozpočítavania sú:


a) regulačný príkon na teplo v teplej úžitkovej vode na odbernom mieste v kilowattoch,


b) súčet indikovaných údajov za zúčtovacie obdobie na odberných miestach v okruhu zásobovania teplej úžitkovej vody v metroch kubických, ak sa teplá úžitková voda nepripravuje v mieste jej spotreby alebo v odbernom mieste,


c) spotreba za zúčtovacie obdobie pre objekt rozpočítavania na odbernom mieste v metroch kubických,


d) vypočítané množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody podľa § 8 v kilowatthodinách,


e) fixné náklady po ich prerozdelení podľa skutočnej spotreby v eurách,


f) celkové náklady na teplo na prípravu teplej úžitkovej vody v eurách.


(5) Údaje o rozpočítavaní množstva tepla na vykurovanie pre konečného spotrebiteľa sú:


a) meno a priezvisko konečného spotrebiteľa,


b) podlahová plocha alebo obostavaný objem bytu, podlahová plocha alebo obostavaný objem nebytového priestoru a spoluvlastnícky podiel na spoločných priestoroch v metroch štvorcových alebo v metroch kubických,


c) základná zložka nákladov na dodané teplo pre konečného spotrebiteľa v eurách,


d) indikované údaje alebo korigované indikované údaje pomerového rozdeľovača tepla alebo určeného meradla1) na meranie tepla konečného spotrebiteľa,


e) spotrebná zložka nákladov na dodané teplo pre konečného spotrebiteľa v eurách,


f) celkové náklady množstva tepla na vykurovanie pre konečného spotrebiteľa v eurách.


(6) Údaje o rozpočítavaní množstva tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre konečného spotrebiteľa sú:


a) základná zložka nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody vypočítaná na byt alebo nebytový priestor z celkových nákladov v eurách,


b) indikovaný údaj za zúčtovacie obdobie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody konečného spotrebiteľa v metroch kubických,


c) spotrebná zložka nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody pre konečného spotrebiteľa v eurách,


d) celkové náklady na prípravu teplej úžitkovej vody pre konečného spotrebiteľa v eurách.


(7) Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa primerane vzťahujú aj na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c) zákona. Namiesto údajov podľa odseku 3 písm. e) a f) sa však uvádzajú údaje o ekonomicky oprávnených nákladoch na výkon činnosti podľa § 1 ods. 3 písm. c) zákona podľa § 4 ods. 3 písm. c) spolu s informáciou o ich úhrade z prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv6) alebo priamou úhradou konečným spotrebiteľom.

286 : 365 = 0,784 m3 na deň. Mierne retardovaný človek to pochopí ako nemožnú vec. Hovorí sa tak, že 2 : 1, tak tej teplej by mohlo byť okolo 18 m3, ty máš pomer 1 : 8 m3. A nauč sa to, tomu rozumieť. :D
mona091
29.05.18,08:47
uz mam vysvetlenie, a som bezradna::

v 2016 mi poslali vyzvu na vymenu vodomera, ktoru som neprevzala, netusila som o nej.
Od vtedy mi stale robili odpocty, v evidencii maju moju skutocnu spotrebu okolo 20m3, kedze vsak vodomer mi vymenili 2017 na jesen, zaratali mi nejake zakonne prepocty :( :(

a ja som cely cas o nicom netusila, vsetky odpocty boli spravne zapisovane,

prosim, je nejaka moznost to riesit?

- netusil som o vyzve na vymenu vodomera
- pravidelne mi robili odpocty a nikto mi nikdy nespomenul, ze su zbytocne
- vyzvu som nemala dorucenu
mona091
29.05.18,08:50
- vobec mi nebrali do uvahy merania odpoctov, ale pravidelne mi odpocty robili
ivka70
29.05.18,09:13
lenze na nevymenenom zariadeni - cize ako keby ani nebolo
ten, kto robi odpocet, nemusi mat informaciu, ci ty mas alebo nemas vymeneny merac ....
mona091
29.05.18,09:21
a ja odkial som to mala vediet? nic mi nebolo dorucene, a naco je potom dovernik? s nim som bola v castom kontakte, a preco mi teda robili vyse roka odpocty? robil ich stale domovy dovernik, on by snad mal mat info o nevymenenom vodom., a ako to, ze od 2016 mi neprisla ziadna vyzva, ye nemam vymeneny vodomer? ako to, za spravca evidoval odpocty ale neinformoval, ze nie su paltne?
Dragonit
29.05.18,10:26
Nic nekukne merace im menili za nove. Je to prax niektorych spravcov pri vymene meracov. Nam sa to stalo pri vymene fakturacneho meraca tepla
Kvaka
29.05.18,10:39
A kto je vlastník bytu??? TY! Máš zo zákona nielen práva, ale aj povinnosti, máš sa zaujímať o to, čo sa v dome deje, čítať vyvesené zápisnice, o výmenách vodomerov určite tam bolo. Možno aj vyvesené na dverách, či tabuli. Môžeš sa akurát tak pokúsiť so správcom riešiť, či sa dá na základe nameraných údajov na neplatnom vodomere niečo rozumné dohodnúť, nejaký kompromis nájsť. Vieš, mňa najviac nas... to, že ty nič neodkladáš, nijaké doklady, veď pri výmene vodomeru sa dáva montážny list aj s údajmi vodomeru.
Kvaka
29.05.18,10:45
No a "dôverník" nie je nato, aby mal takéto info, kto prevzal, či neprevzal oznam o výmene vodomerov, kto si ho dal, či nedal vymeniť. Jeho povinnosti sú dané zákonom, vieš, aké sú? Ak by si sa na neho obrátila ty, s otázkou, že niečo malo byť a nie je, tak by ti to on u správcu vybavil.
Žabinka
29.05.18,10:56
nám nechodia oznamy o výmene meračov, ale predseda spoločenstva vyvesí oznam.. no náš predseda je taký seriózny, že to aj osobne oznamuje /aj keď to asi nie je jeho povinnosť/ a chodí pri samotnej výmene spolu s montérmi..
mona091
29.05.18,10:57
neviem si predstavit, co by som mohla chciet od spravcu, ak za vsetko preberam zodpovednost ja? zila som v tom, ze spraca by mal byt napomocny

ja zijem v dome, tam neplatim nikoho, a ani od nikoho necakam, ze ma vyzve na cokolvek, ale v byte som to ocakavala


a zda sa mi nehorazne, rok a pol robi dovernik robil odpocty vody, spravca poslal vyuctovania v 2017, 2018, ale nedat informaciu, ze moja spotreba vlastne nie je spotreba, ale zakonna pokuta za nevymeneny vodomer
sito
29.05.18,11:03
monča, monča ty si číslo! :D:D:D
hanelie
29.05.18,11:04
treba napísať odvolanie - a reagovať na konkrétne položky vo vyučtovaní - tu sa to nedá vyriešiť ak nevidíme konkrétne čísla aj z predošlých období
Kvaka
29.05.18,11:37
Ak ti poslali výzvu na výmenu vodomeru v roku 2016, asi ťa evidovali, že nemáš vodomer vymenený. U nás je to podobne, ako u Žabinky, oznam vyvesený na bránach aj vo výťahu aj dva týždne. Na výmenu chodí aj zástupca vlastníkov, ak nie sú všetci doma, vypíše sa náhradný termín, ak aj potom ostane nejaký "zábudlivec", pošle mu správca výzvu s náhradným termínom na výmenu vodomeru, aj s upozornením na sankcie. No my nevieme, akú výzvu si ty neprevzala.
Žabinka
29.05.18,11:40
tak, tak, Anička.. aj u mňa..
mona091
29.05.18,11:44
diky, uz som dala reklamaciu, a sucasne som si objednala osobne stretnutie u najvyssej hlavy spravcu - predsedu, ci ma omilosti za moj tazky precin,

a myslim, ze je pochopitelny moj hnev a bezmocnost, v praci robim cele dni od rana do vecera, a velkym zazrakom sa mi podarilo vziat dovolenku, aby som mohla prosikat o odpustenie za moje trestne hospodarenie s vodou,

no keby som mala aspon jakuzu v obyvaku, tak aspon viem, ze tisicka isla na relax, ale toto?!?
mona091
29.05.18,11:53
btw: neodkladam, som dost naivna, som aj lajdak , mam to vrodene, neda sa to operovat ani liecit, preto aj doverujem, ale na druhej strane podavam nadpriemerne pracovne vykony, v mojej praci som profesne TOP, vsetci moji klienti maju u mna vsetko tip-top,aj nadstandart a bez priplatkov, a to iste som ocakavala od subjektu, ktoremu zase platim ja za jeho pracu,
sito
29.05.18,11:55
Netrep, netrep dráčik xhlavý! Prax je taká u všetkých správcov, či SVB. Nevymenený merač zostáva na svojom mieste ako súčasť spoločného zariadenia domu rozvodu teplej vody. A funguje, meria, zapisuje spotrebu, len správca ju nemôže použiť pri rozpočítaní spoločných nákladov domu na jednotlivé byty. Uplatní voči monči zákonnú sankciu.

A čo sa vám stalo? Ako je to možné?

657/2004, § 18, ods, 1, písm. c) Dodávateľ je povinný oznámiť písomne odberateľovi termín výmeny určeného meradla a zaznamenať údaje o vymieňanom meradle za účasti zástupcu odberateľa, :D
Dragonit
29.05.18,12:02
vodomer jej vymenili v roku 2017, stav na starom neznamy
mona091
29.05.18,12:07
ahoj sito, paragrafy su pokrutene, a pri stretuti dvoch pravnikov su 3 vyklady, myslis, ze by si vedel najst riesenie pre tu zlu stranu-teda mna?


dragonit, stav stareho vodomera je presne zanamenavany od 2016 do jesene 2017
Kvaka
29.05.18,12:19
No tak si mala dať kľúče zástupcovi, aby umožnil vymeniť vodomer v termínoch:), ale skús to naozaj so správcom riešiť, najmä to číslo 286,31m3, ako to vypočítal?? Mne sa to ako sankcia zdá privysoké. Potom je tu aj teplo na výrobu takého fiktívneho množstva teplej vody. To tvoje číslo je cca 10 násobok priemernej spotreby teplej vody na osobu.
Kvaka
29.05.18,12:24
Myslím, že bol trojnásobok od r.2015.
sito
29.05.18,12:26
lajdák a tip - top? To nejako neladí, že? :D

"Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len „majetok vlastníkov“) musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom.

Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. "

Ak vodomery nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu nie je povinnosťou správcu domu sa o ne starať. Ale, vodomery sú nevyhnutné pre správu domu ak, nechcú mať spoluvlastníci domu rozpočítané spoločné náklady domu na jednotlivé byty "VSIO ROVNO"

Od 1.10.2014 sú vodomery zákonom určené ako prevádzka domu, teda náklady na ich správnu funkčnosť sa hradia z FPÚaO.

Vlastníkovi bytu je zákonom určená povinnosť.

"Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu správcovi a osobe oprávnenej vykonávať montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytuneumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

Takže, ty si si nesplnila svoju povinnosť! A preto správca postupoval takto.

" Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody, zavinil, že určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla, neumožnil určené meradlo nainštalovať, určené meradlo demontoval alebo inak znefunkčnil, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3."

Niečo do nás. Spotreba domu 1 045 m3, bytov je 42, priemer na byt je 24,88 m3, krát 3 = 74,64 m3 napočítaná spotreba takému lajdákovi, ktorý má všetko tip - top.

No vo vašom dome majú ľudia strašne radi vodu v ktorej im dodávateľ tepla dodáva teplo. 286 : 3 = 95,33 m3 Priemer vo vašom dome je 3,83 krát vyšší ako v našom dome. Čo tam preboha robíte? :D
mona091
29.05.18,12:54
som lajdak, ale preto, lebo neviem vsetko nosit v hlave, nie som tak mentalne vybavena, a potrebujem aj resetovat hlavu, ak by som ficala v kazdej oblasti na sto percent, dnes by som uz bola v kazajke, preto aj doverujem, aj nekontrolujem, aj neodkladam, lebo kontrolujem ine veci, vo vysokych hodnotach, archivujem ine listiny, a to na niekolko rokov zo zakona, a hladam riesenia v pracovnej oblasti, ktore ukoncujem obchodmi, preto sa detailne nezaoberam beznymi cinnostami okolo bytu
Kvaka
29.05.18,13:07
OK, si aká si, ale znovu opakujem, žiadaj o vysvetlenie, ako sa k tým 286 kubíkom správca dopracoval, mne sa to nezdá, že je to 3-násobok priemeru.
Dragonit
29.05.18,13:08
ved si napisala, ze doklady nemas, neodkladas
sito
29.05.18,13:34
:D:D:D
mona091
29.05.18,14:05
podpisane doklady su u dovernika aj u spravcu, aj to je dovod, preco neodkladam, pozeram len cislo, ked podpisujem, a dnes som ich aj odkontrolovala priamo u spravcu, kedze som hladala, kde nastala chyba,

a volaju to odpoctovy list
sito
29.05.18,14:27
"v 2016 mi poslali vyzvu na vymenu vodomera, ktoru som neprevzala, netusila som o nej."

Logicky, v priebehu roku 2016 správca domu v dome, bytoch domu menil vodomery. Uplynula im doba platnosti overenia. Nemohol by ich už použiť na rozpočítanie nákladov domu za teplo v teplej vode. Takže už v ročnom vyúčtovaní za rok 2016 ti musel správca napočítať trojnásobok priemeru na byt. A to bolo koľko nedoplatku? Ak ti v septembri 2017 vymenili vodomer, tak za tri mesiace si mala normálne meranú spotrebu, takže sankciu ti môžu napočítať len na 9 mesiacov roku 2017.

Ako príklad je to užitočná téma. Ale, realita? Nereálna! Ak, to by ste mali správcu domu ozaj na ... :D
mona091
29.05.18,14:36
v minulom roku som neriesila vyuctovanie, lebo nebol nedoplatok, ani preplatok, nezaoberala som sa tym, az teraz, ked pokuta je nekrestansky vysoka, a o vyzve som nevedela, az dnes mi ukazali u spravcu, ze zasielka sa im v 2016 vratila, a udajne mi v nej posielali vyzvu na vymenu vodomera
sito
29.05.18,14:59
:D:mee::D:mee::D
mona091
29.05.18,15:03
myslim, ze zo slusnosti mohol spravca vyzvu opakovane poslat, ked zjavne som ju nedostala, a odpocty vodomera pravidelne evidovali, bolo jasne, ze som o vymene nemohla tusit, ked mi to nebolo dorucene, a dovernik tiez asi nic nevedel
misoft
29.05.18,15:08
A možno aj bol "slušný"... ale nie je to jeho povinnosťou opakovane niekoho vyzývať k niečomu, čo je jeho povinnosťou...
Ak by to robil pravidelne - tak by prakticky nič neurobil, neopravil, nevymenil.....
mona091
29.05.18,15:58
asi sa vyplati mat VS zlodejinu, slusnost sa dnes nenosi, skoda, a asi nie je moznost sa branit, aj ked nic zle som nespravila, naopak, pravidelne som pustala do bytu dovernika na odpocty, citim sa zufalo
sito
29.05.18,18:09
Kubko, a ty nevieš? Ako je to možné, či nevnímaš, že najprv sa upraví spotreba v m3. O tie dve tretiny priemeru za jej byt sa zvýši celková hodnota spotrebovanej vody v m3. Tým klesne náklad v € na jeden m3. O čo zaplatí viac mona, o to menej uhradia ostatní vlastníci bytov spolu. Náklady domu a súčet úhrad za všetky byty musí byť fifti - fifti. :D
sito
29.05.18,18:14
monča, už nebul. Šak somár sa na svojich chybách učí, že? A keď ti je kabát bližší ako košeľa, čo už? :D
mona091
29.05.18,18:23
je mi do placu, akurat som spravila radikalnu zmenu v zivote, vzala som si aj uver, dcere som chcela kupit do skoly novy notebook, na jesen sme chceli skocit na dovcu, ale nic z toho nebude, peniaze pojdu na nieco, o com som netusila napriek xy navstevam dovernika - odpoctara, je mi z toho zle, som v soku, ide o 1000 eur za co?!? prichadzam o vsetky iluzie
a aj dcera, ktoru som viedla k setrnemu zaobchadzaniu s vodou, nacoo? ma setrit?!? naco ma byt ohladuplna?!? s notebookom sa moze rozlucit, a kludne nech susedov uz aj vytapa, uz mi je to jedno, a dryim palce umelcom co caruju s vodomermi, amju pravdu, poctivym sa nic nevyplaca
buchač
29.05.18,18:26
Ak by ten nedoplatok bol reálny a nutný zaplatiť ?

Požiadaj o splátkový kalendár.
korela
29.05.18,21:54
Keď sa v tom byte vôbec nenachádzate, zrejme ani nechodievaš na jeho kontrolu, nerozumiem, prečo si nedala niektorému zo susedov na teba kontakt, už iba pre prípad, že by sa v dome niečo mohlo stať. Rovnako aj správcovi, keby ťa potrebovali, určite by sa ti ozval.
U môjho dieťaťa, ktoré tiež už v byte nebýva, ale prenajíma, ešte aj pred touto dobou domový dôverník si vzal od každého bytu mailovú adresu, čím si sám zjednodušil svoju prácu, nemusí byty obchádzať, vyzváňať, ... a po druhé, nemôže sa nikto na nič vyhovárať v rámci nejakého "nedorozumenia".
.
Keď máš takú náročnú prácu, nemáš čas ani priestor pre archivovanie pošty a pod., stačí jedna krabica, do ktorej budeš všetko bez triedenia vhadzovať. Ale v prípade potreby to vždy nájdeš. Netreba hneď vytvárať fascikel.
.
Odjakživa sme chodievali platiť účty za mobily priamo k nim do pokladne. Systém vyhovoval. Čiže potvrdenie bolo v A4 formáte. Ukladali sme ich na seba viac ako 10 rokov a oplatilo sa. Časom sa ozvala vymáhačská fa za údajné nezaplatené faktúry, mali sme doklad, tak nepochodili.
korela
29.05.18,22:06
Keby si nepochodila u predsedu, vždy sa ešte môžeš obrátiť na znalca, či bol vodomer dobrý, ev. by mohol nájsť inú príčinu, nevynímajúc rozčítavanie spotreby v dome. Zaplatíš cca 100 eur, možno trochu viac, ale nie nad 1 tis., ako ti hrozí teraz.
Zavolaj niektorému a aspoň to konzultuj. Uvidíš. Za konzultáciu po tel. väčšinou nič tí slušnejší nepýtajú.
Viem, že znalec dokáže vyvrátiť neúmerne zaúčtovanú spotrebu vody, podľa toho, o čo ide. Aj keby sa mal prípad riešiť súdnou cestou.
Dragonit
30.05.18,04:13
Ved pise, ze do bytu chodi kazdy den, vyvetrat a poliat kvety. Znalec je zbytocny, vodomer nie je zly, len mu skoncila platnost 4 roky. Preto ma platit pokutu 3 nasobok priemeru spotreby v bloku
sito
30.05.18,18:09
Hmm ... reálny? Ani Kvake sa nepozdáva?

Ak správca postupoval v súlade s vyhláškou 240/2016, § 9, ods. 7, tak priemerná spotreba na byt je 95,33 m3. No nech priemerne čistotný človek spotrebuje na mesiac 1 m3 teplej vody. To znamená, že v každom byte v dome býva osem ľudí? .úúúrva, nebýva ta monča na LUNIKU? :D
Kvaka
30.05.18,18:42
Sito, ja by som povedala, že nie 95, ale aspoň 120.:) :) :) Za 9 mesiacov, kým jej merač vymenili, by to bolo alikvótných 270m3 plus niečo za tri mesiace namerané novým. Možno sa pomýlili vo výpočte, možno ja som zle vypočítala. :)
sito
01.06.18,09:11
Kvaka, dobre povedáš. Ale, písala, že za rok 2016, kedy už tiež istý čas nemal vodomer platné overenie, a mala preplatok. Možno aj 1 000 €? Neviem, nevyzradila koľko. Ja by som povedal, že monča sa baví. Tému treba brať ako školu hrou. A s úsmevom :D :);)
mona091
01.06.18,11:13
Hura,hura, musim sa podelit o radost, spravca ma dnes kontaktoval, bol velmi ustretovy, som velmi rada, ze spravca riesil situaciu z tej ludskej stranky, vysledok:

- preratali, dopocitali, museli dat aj pokutu, ale moj nedoplatok je cca 50,- eur, co som ochotna zaplatit
- sucasne ma informoval, ze povinnost sledovania lehot na vymenu vodomerov ma spravca, a priznal, ze aj u nich doslo k pochybeniu, ze viac ako rok mi robili odpocty, a nikto ma preukazatelne neinformoval o neplatnosti vodomera, okrem jedinej neprevzatej zasielky z roku 2016
- a pokutu som ochotna zaplatit preto, lebo uz aj v minulorocnom vyuctovani som mala pokutu, ale nemala som nedoplatok a ja som teda vyuctovanie nestudovala, a toto pokladam za moju chybu, ze som uz v minulom roku mohla prist na to, ze mam neumerne vysoke uctovanie, a to je zase moja chyba

a dakujem vsetkym, co so mnou diskutovali, vsetky postoje posuvaju
Žabinka
01.06.18,11:29
no vidíš, tak to dobre dopadlo.. a asi už budeš viac odkladať doklady plus ich aj občas čítať..;):)
vicktor
01.06.18,12:48
mona091: Hura,hura, musim sa podelit o radost...
Tolka radost z pokuty 50 eur. Keby dali 100, to by bola dvojnasobna radost! :D
mona091
01.06.18,12:57
mas pravdu, ale aj ja som spravila chybu, ale nepokládala som ju za cenu, ktoru mi vyrubili prvy krat, preto sa tesim, ze pokutu mam prijatelnu a nemusim sa uz tym zaobírat, kedže medzitym, som uz oslovila zdruzenia na ochranu spotrebitelov, takze tak, som rada
sito
01.06.18,13:10
Hlavne, že si nespôsobila rozruch na porade, ale inde, všade. :D
Kvaka
01.06.18,13:33
Správca chybne vypočítal, určite, a teraz si sype popol na hlavu, aký je ústretový :)
mona091
01.06.18,13:50
aj ja som za, ze lepsi by bol preplatok, ale ja tuto problematiku neovladam, a nie som ani pravnik, aby som prekrutila paragrafy, no ak viete sposob, ako mozem získat aj preplatok, rada ho pouzijem, ale kym ho nepoznam, tesi ma tato mala pokuta za moje lajdactvo
mona091
01.06.18,13:53
sito, toto bola pre mna detektivka, a kedže problémy riesim hned, pripad sa rozhalil pocas behu. aspoň vidíš, ze ja nic nezanedbavam, a keby som vedela, ze mam menit vodomer, tak by som ho hned aj vymenila
sito
01.06.18,15:07
Nie! Nie ty sa máš starať o vodomery. Ten kto spravuje dom sa musí. Buď SVB, alebo správca domu.

"142/2000, § 19.

Používanie určených meradiel

(1) Určené meradlá možno používať na daný účel, len ak majú platné overenie, ak sa toto vyžaduje.

(2) Podnikateľ alebo iná právnická osoba je povinná

a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené (§ 8), a na daný účel existuje druh meradla ustanovený všeobecne záväzným právnym predpisom, ak osobitný predpis7) neustanovuje inak alebo ak úrad neudelil výnimku,

b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,

c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu podľa tohto zákona,

d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,

e) viesť evidenciu všetkých používaných určených meradiel a ostatných meradiel podľa § 9 ods. 7 umožňujúcu jednoznačnú identifikáciu každého meradla s uvedením miesta jeho používania a dátumov jeho overenia alebo dátumov jeho kalibrácie,

f) určovať výšku platby podľa údajov zistených z platne overeného určeného meradla, ak sa také meradlo na meranie vyžaduje."

Vlastník bytu ma uloženú zákonom len povinnosť vo svojom priestore na bývanie v bytovom dome, byte, obydlí ich umožniť SVB, alebo správcovi domu namontovať. Nič viac, nič menej! Ale inak, dobre si to zahral . Pokutu vieme, už poznáme, ale koľko platíš za teplú vodu, napíš. :D
Kvaka
01.06.18,15:08
Mona, ja nehovorím, že dnes ti to chybne vypočítal, to neviem posúdiť, ale tých 286m3 určite bolo chybne určených. Sankcia tam má byť, ale aká bola priemerná spotreba teplej vody na osobu za rok 2017? To musíš na vyúčtovaní vidieť. Určite nebola 120m3. Podľa mňa bola pod 30m3. Takže správca urobil chybu vo výpočte sankčnej spotreby za 9 mesiacov, do doby výmeny vodomeru. Žeby vynásobil priemernú spotrebu deviatimi? Ale to iba tipujem.:)
branislavp
02.06.18,05:17
mona091, všetky platby, všetky vyúčtovania si vždy prever, sama od seba. Maj v tom poriadok. Nájdi si preto čas, A všetko starostlivo odkladaj, aby si to mohla nájsť, napr. ako teraz pri reklamácii, máš poriadne ponaučenie.. V dnešnej dobe každý je uponáhľaný, takže aj chyba sa môže ľahko stať, ale drž sa pravidla - dôveruj a preveruj, aj sama seba.
mona091
02.06.18,06:43
za rok 2016 som pislala, ze som nemala ani preplatok, ani nedoplatok, tak som to vobec neriesila, nestudovala, kedze nic odo mna nechceli, a toto pre mna zabava rozhodne nebola
mona091
02.06.18,06:50
ano, je to pre mna skusenost, a uz budem vsetky papiere odkladat do krabice a tiez ich uz budem citat, oplati sa aj kvoli moznym preplatkom, hlavne teraz je, ze sa to vyriesilo, a aj ked za moju hlupost si zaplatim, suma je prijatelna,

este raz vsetkym diky,
sito
02.06.18,06:53
branislavp, vraj komentár. Ale, výstižný! :D
branislavp
02.06.18,07:16
sito, pre mona091 svieti slniečko a poriadne usmiate, veď sa jej podarilo to vyriešiť k jej spokojnosti, pekný deň všetkým poraďákom..
mona091
02.06.18,07:32
ahoj sito, aj tak by ma velmi zaujimalo, co by ste v takejto situacii robili vy, ti dokonali, pretoze neverim, ze vasa dokonalost je 100% uplne v kazdej oblasti, viem, vy by ste sa nedostali do takejto situacie, ale pripust moznost, ze napriklad uraz pri boxovani by ti myslienky odviedol inde, uplne by si vytesnil nejaku vymenu vodomerov a dnes by ta cakal pozdrav s takouto pokutou, ako by si to riesil?
sito
02.06.18,07:33
"mona091 (Včera 13:13) Hura,hura, musim sa podelit o radost, spravca ma dnes kontaktoval, bol velmi ustretovy, som velmi rada, ze spravca riesil situaciu z tej ludskej stranky, vysledok:"

To asi preto, že bol MDD

"- preratali, dopocitali, museli dat aj pokutu, ale moj nedoplatok je cca 50,- eur, co som ochotna zaplatit"

Hádam odpočítali? A pokutu, tu ti nemôže správca dať za to, že máš v byte neoverený vodomer. Vodomer neslúži tebe, ale spoluvlastníkom domu, je to súčasť spoločného zariadenia domu, rozvodu vody v dome do jednotlivých bytov. Vodomer ako koncové zariadenie slúži na rozpočítanie spoločných nákladov za teplo dodané v teplej vode na jednotlivé byty v dome, ktoré vykoná správca domu.

Postup.

1. Na základe nameraného množstva teplej vody spolu na všetky vodomeroch sa rozpočítajú náklady za studenu vodu, na ohrev.

2. Z nákladov za dodané teplo v teplej vode sa odpočíta 20 % nákladov, ktoré správca rozdelí na počet bytov v dome, rovným dielom na každý byt v dome.

3. Zo zbytku, 80 % vypočíta jednotkový náklad na m2. Jednotkový náklad sa vynásobí spotrebou v jednotlivých bytov.

4. Súčet všetkých položiek je podiel nákladov bytu zo spoločných nákladov domu na dodanú teplú vodu do domu.

Príklad. Za predpokladu, že všetky vodomery vyhovujú, sú overené. Náklad na jednotku je 2,5 €.

V prípade, že nie je jeden vodomer overený, napočíta sa bytu náhradný stav spotreby vody ako trojnásobok priemeru spotreby na byt v dome. Tým klesne cena na jednotku na 2,0 €. Rozdiel 0,5 € za každý m3 uhradí byt v ktorom je neoverený vodomer.

To je postup v súlade so zákonom. Žiadna pokuta naviac.

"Hura,hura, musim sa podelit o radost,"

Len sa raduj, že ťa neorabovali. :D
mona091
02.06.18,07:51
sito, dakujem za postup, nedoplatok som definovala ako pokutu, chcela som to skratit, v polozkach to nebolo ako pokuta, ale preratane hodnoty,

velmi pekne ale dakujem za jednoduche vysvetlenie, ked mi dojde nove vyuctovanie, tak si to vsetko preratam, nech viem, ci mi moju chybu ratali spravne,

info o preratanom nedoplatku mi zatelefonovali, samotne nove prerattane vyuctovanie mi doposlu postou,

som si vedoma mojho lajdactva, ktore ma stalo dost penazi, preto v tejto oblasti si uz dam pozor,

a tiez budem mat pod kontrolou aj moju penazenku v kabelke, kde tiez netusim, aku mam hotovost, iba priblizne, ale uzko to suvisi :)

a aj pri nakupoch v potravinach zmenim pristup, som dobry terc na omyly v moj neprospech, ked davam tovar do kosika, ratam si zaokruhlene sumy hore, a pri platbe platim hocikolko mi povedia, ak to nie je vyssia suma, aku mam v hlave, kontrolka mi blika vtedy, ak mi daju platit viac, ako som si zaokruhlila, a az vtedy kontrolujem, tak aj tam uz zmenim pristup
sito
02.06.18,07:52
Nikto nie je dokonalý. Ani ja, ani ty. Ale ...

"mona091 (28.05.18 23:30) vsetko sa moze stat, ale to by som si vsimla, kedze kazdy den po praci som sa zastavila vybrat schranku, skontrolovat byt a poliat kvety,"

Tak to si si isto všimla, alebo robíš zo seba šimla. Keď sa mení vodomer, musí sa aj odpísať jeho konečný stav a stav na novom. A to musí správca oznámiť vlastníkom bytov zo zákona.

"657/2004, § 17, ods. 4, písm. b) a c)

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2)

c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle na meranie množstva teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,"

Tebe ešte aj upomienku. Takže ľutuj, moja vina, moja vina ... :D
mona091
02.06.18,08:06
aj to mas pravdu, ironia je v tom, ze vyvesky mame v stupnej chodbe a ja chodim z bytu aj do bytu zo zadneho vchodu, ktorym neprechadzam cez hlavny vstup, a je to z dvoch dovodov, po prve, nemam kluc od hlavneho vstupu, robi sa na objednavku s cakackou 2 mesiace, a po druhe, parkujem pri zadnom vchode, takze predny vchod mi ani netreba, uz sa aj sama cudujem, ako som mojim sposobom zivota mohla prezit tolko rokov a dozit sa aktualnych narodenin :)
sito
02.06.18,09:10
:D:D:D Čauko! A všetko naj, naj, naj :);)
JHKZA
20.12.18,18:10
Ako to skončilo s tým nedoplatkom?
Poola
20.12.18,19:04
precitaj si dole... : mona091 (01.06.18 12:13)
mona091
20.12.18,20:04
ta pokuta bola za spotrebu vody spolu, uz som to nestudovala-pojmologiu, spotreba vody bola nizsia ako zalohy, takze t apokuta bola zvysok
JHKZA
21.12.18,08:47
Som rád, že sa to nakoniec podarilo vyriešiť. Myslím, že chybu spravil v prvom rade správca, alebo ten, kto robil rozúčtovanie nákladov za TV. Predpokladám, že vypočítal spotrebu vody ako pre vymenený vodomer. To znamená, že spotrebu počítal od nuly, aj keď vodomer vymenený nebol. To, že si užívateľ bytu nedá vymeniť vodomer z dôvodu neprítomnosti, nie je žiadny vážny priestupok. Za používanie neoverených vodomerov síce hrozí pokuta, ale neznamená to, že také vodomery nemerajú správne. Pokutu za neoverenie vodomera pritom nemôže udeliť správca ale len oprávnená inštitúcia.
sito
03.01.19,12:54
:D Pokutu za spotrebu vody nemôže vlastník bytu dostať. Nemôže ju dostať aniza to, že má v byte namontovaný vodomer, vodomery, ktoré nezodpovedajú zákonu 142/2000 a vyhláške 201/2000.

Zo zákona 182/1993: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

Zo zákona 657/2004: " Konečný spotrebiteľ (vlastník bytu) je povinný umožniť koncovému odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi a fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c)

a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 4 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,

b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,

c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,

d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom."

Z uvedeného vyplýva pre vlastníka bytu umožniť v jeho byte namontovať určené meradlá, vodomery,ľudovo.

Ale kto ich má namontovať, zabezpečiť ich montáž a za akým účelom?

Ak si vlastník bytu nesplní svoju povinnosť, kompetentná osoba má postupovať podľa 240/2016 pri teple dodanom v teplej vode. Teda podľa zákona určiť náhradnú spotrebu teplej vody v m3.