bredikova
11.08.06,12:58
Máme zamestnanca na kratší pracovný čas - 4 hodiny / denne. Okrem toho má tento zamestnannec pracovný pomer aj v inej firme. doteraz som si myslela, že tiež len na 4 hodiny. Ale má s tou firmou uzavretý prac. pomer normálny, t.j. na 8 hodin. Ako je to teraz s dovolenkou? Má naňu nárok aj u nás aj u tej druhej firmy?
A môže to mať vlastne zamestnanec takto postavené zmluvy. Má niekto takéto skúsenosti.
BOBY
11.08.06,11:02
Máme zamestnanca na kratší pracovný čas - 4 hodiny / denne. Okrem toho má tento zamestnannec pracovný pomer aj v inej firme. doteraz som si myslela, že tiež len na 4 hodiny. Ale má s tou firmou uzavretý prac. pomer normálny, t.j. na 8 hodin. Ako je to teraz s dovolenkou? Má naňu nárok aj u nás aj u tej druhej firmy?
A môže to mať vlastne zamestnanec takto postavené zmluvy. Má niekto takéto skúsenosti.
Pracovať môže súbežne vo viacerých zamestnaniach. Platí všetko ako zamestnanec v oboch zamestnaniach, tak prečo by nemal nárok aj na dovolenku?
Orsz
11.08.06,11:05
Áno, má nárok na dovolenku. Takto postavené pracovné pomery môže mať. Nemôže mať 2 hlavné pracovné pomery - teda oba na 8 hodín. Ak je jeden na kratší PP, môže to byť. Nárok na dovolenku má 20 alebo 25 dní ( podľa odpracovaných rokov ) v dĺžke 4 hodín na 1 deň dovolenky.
Dadena
11.08.06,11:09
Zamestnanec má nárok na dovolenku aj u Vás aj u druhého zamestnávateľa. Zamestnanec môže mať viacero pracovných pomerov, ide len o to, aby nedochádzalo k "stretu záujmov". Hovorí o tom § 83 Zákonníka práce - Výkon inej zárobkovej činnosti, citujem "Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobnás predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predhcádzajúcim súhlasom."
endrju
11.08.06,15:09
...Nemôže mať 2 hlavné pracovné pomery - teda oba na 8 hodín...
Je toto nejakým zákonom zakázané?
Ja si nemyslím, že by jedna osoba nemohla mať dva hlavné pracovné pomery na plný úväzok.
Problém môže byť iba v tom, že nie je možné fyzicky "stíhať" takéto niečo a preto zamestnanec si v niektorom z pracovných pomerov nebude plniť svoje povinnosti v súlade so zákonom. Ale to je už otázka z úplne inej oblasti. :) ;)

Jeden dodatok na odľahčenie témy.
Týždeň má 168 hodín a tak zamestnanec, ktorý by nepotreboval vôbec odpočívať a dokáže sa od jedného zamestnávateľa k druhému presunúť za účelom výkonu práce v čase limitne blízkom k nule, môže mať teoreticky až 4,2 pracovného pomeru s úväzkom 40 hodín týždenne (vrátane pracovných prestávok) bez toho, aby došlo k porušeniu zákona. Avšak "nenahraditeľných sú plné cintoríny". :D ;)
Stina
11.08.06,16:13
Keď si uvedomím, že niektorí naši poslanci stíhajú sa takzvane venovať piatim i viac funkciám, myslím, že týždeň pre niektorých ná tých hodín oveľa viac. A to ešte s prehľadom stíhajú aj odpočívať ...
Tak mi to vychádza , na rôznych ludí - rôzny meter ....
Že by sa dalo aj nemožné ?
evita
11.08.06,18:07
Ja sama mám 2 pracovné pomery na kratší prac. čas, mzdy robím aj sebe a dovolenku mám u každého zamestnávateľa alikvotne k dohodnutému pracovnému času. Automaticky mi to robí mzdový SW v zmysle ZP.:)
bredikova
14.08.06,12:09
Ďakujem Vám všetkým za príspevky. Ja som si to aj myslela ale redšej som sa chcela ujstiť. Vďaka.